Mūsų miesto transportas, neapdainuotas nuostabumas

Mano gėlės Vilniaus miesto transportui.

Pinigų karta, 26 03 2012

Dažnai aštriadančiai skaitytojai bado man pirštais ir sako: ką tu čia rašai apie tai, kaip nuostabu gyventi Lietuvoje, bepigu tau, kai įsikūrei Senamiesčio širdyje ir dar su keliomis parkavimo vietomis, ėdi restoranuose, rašai apie tai savo įspūdžius pilna burna, laki vynus iš visokių vyno klubų, makaluojies telike, rašai spaudoje ir šopiniesi delikatesų krautuvėlėse, tai čia ne kiekvienam gi toks gyvenimas.

O tu pabandyk, sako, gyventi kaip visi žmonės.

Na, aš nežinau ar man kada nors jau taip visai išeis (ta prasme, juk neisiu pirkti kontrabandinių cigarečių ir benzino – kas be ko, man patinka dar legaliose degalinėse ir dešrainiai beigi kava). Bet štai vieną neelitinį elgesį (na, ne vieną, bet čia pasakosiu tik apie vieną) per pastarąjį pusmetį esu ne kartą pabandęs ir, turiu pasakyti, man paliko įspūdį.

Tai miesto transportas*.

Ne visada turiu automobilį (kai žmona atima ir pati naudoja, tai ir neturiu, o ką jūs galvojate), tai tuomet važinėju troliku (dažnai dar sakoma, trūliku arba trūlu, bet aš renkuosi norminį variantą).

Man troleibusai patikdavo jau vaikystėje, kai gyvenau sostinės Raudonosios Armijos prospekte ir trolikais važinėdavau į centrą (iki Kronikos kino teatro – dabar Reformatų, ir ne joks ten ne kinas), o paskui dar važinėdavau į B.Dvariono muzikos mokyklą (ne visiems yra žinoma apie mano muzikinę karjerą), ir turiu pasakyti, man visą laiką labai troleibusai patikdavo, nes gali stebėti viską pro langą (žiemą galima būdavo atsišildyti apšarmojusius langus).

Šiais laikais atsirado trys dalykai, kurie yra fantastiški: nuostabi, spalvinga ir aiški maršrutų schema ir tvarkaraščiai internete. Prieš du dešimtmečius, kai dirbau leidykloje Vilnius In Your Pocket ir mes rengėme pirmuosius miestų vadovus, turėjome tas schemas braižyti patys. Viešai prieinamų tvarkaraščių apskritai nebuvo. Trečiasis yra radinių registravimas. Velnias, mūsų Vilniuje yra tvarka kaip Japonijoje.

Yra dar ir ketvirtasis dalykas, kuris yra menkai naudingas eiliniam keleiviui, bet nuo to ne mažiau įstabus: žemėlapyje parodytas Vilniaus troleibusų ir autobusų judėjimas realiame laike, kaip tie aviaciniai žemėlapiai, kuriuos mėgsta žiūrėti nerdai ir aviacijos maniakai. Aš nežinau, kodėl jį padarė (gal yra kokių nors tarnybinių privalumų), tačiau tai yra nerealu, maždaug taip linksma, kaip garsioji chirurginio tikslumo skaitmeninė orų prognozė, kurią žmonės kai jau atranda, tai niekuomet nepamiršta.

Žinoma, čia esama vienos tokios neteisybės: visa šia technine pažanga geriausiai gali naudotis tie, kam jos mažiausiai reikia (didelė dalis troleibusų ir autobusų klientūros yra vyresnio amžiaus žmonės). Tačiau tai, kaip pastebėjo amerikiečių rašytojas Bill Bryson (pagalvojęs apie tai, kad Italijoje prie Neapolio nuostabiausias vilas ant aukštų uolų turi tie, kas neturi laiko tais vaizdais mėgautis), yra viena didžiųjų gyvenimo neteisybių ir ką jau čia padarysi.

Tačiau antra vertus, tai nepaneigia fakto, kad senas viešojo transporto tinklas, prižiūrėtas ir sujungtas su naujomis informacinėmis technologijomis veikia ir savo funkciją atlieka puikiai, o bilietų kainos vis dar yra nedidelės (jeigu 2 Lt už troleibuso bilietuką arba 110 Lt už mėnesinį bilietą jums atrodo daug, tai yra du dalykai: pirmiausia, pabandykite įsigyti automobilį ir juo važinėti, ir pamatysite, tada ką reiškia brangu, o antriausia, akivaizdžiai problema yra jūsų pajamos, o ne bilietuko kaina, kad ir kaip tai skambėtų nedraugiškai).

Troleibusai ir autobusai Vilniuje važinėja ir žmones vežioja, pasaulio kontekste, patogiai, pigiai, greitai ir patikimai. Tai nėra automatiškai besigaunanti duotybė, tai labai didelis pasiekimas.

Tikriausiai aštrialiežuviai pasakys, kad gali patikti troleibusai, kai važinėji ne piko valandomis, o kokią dešimtą ryte, o tu pabandyk, kai visi grūdasi ir ant galvų vieni kitiems lipa. Jiems galiu atsakyti, kad tokį argumentą man sunku priimti. Tada, kai kamščiai, gerai nėra niekam. Žinoma, sėdėti prie vairo ir klausytis savo pasirinktos muzikos arba Pūko Radijo kliedesių yra šiek tiek smagiau savo automobilyje, negu stovint uostyti nesipraususius bendrakeleivius, bet ir vienu, ir kitu atveju svarbiausia nuoskauda yra laiko gaišimas.

Andrius Užkalnis rašo tinklaraštyje „Protokolai“ ir maisto apžvalgų portale „Laukinės žąsys.

— — —

* Dar vienas nuostabus dalykas yra automobilio parkavimas, mokant mobiliuoju telefonu. Mano vienas draugas sakė: pamiršk apie monetų ieškojimą, keitimą ir mėtymą į automatą, pasiimk iš mobiliojo operatoriaus lipduką su brūkšniniu kodu, nusikrauk iPhone arba Android programėlę, ir sumokėsi už parkavimą keliais paspaudimais. Tai yra absoliučiai nuostabu ir vienas iš tų dalykų, kuriuos Lietuvoje žmonės padaro ir kurie veikia tobulai (tiesą sakant, kol kas tik keliuose miestuose, bet man kol kas nėra labai aktualu dažnai statytis automobilį mokamoje vietoje Varėnoje ar Laukuvoje). Atsimenu, kai gyvenau Anglijoje, vieną kartą stovėjimo aikštelėje pamačiau skelbimą, girdi „Pay by Mobile Phone„. O, galvoju, čia tai geras, pagaliau kaip civilizuotoje šalyje. Priėjau arčiau, ir pasirodė, kad „mokėjimas mobiliuoju telefonu“ atrodo taip:  nurodytas numeris, kuriuo reikia skambinti, pabendrauti su operatore, duoti jai savo kreditinės kortelės numerį, pasakyti, kiek laiko nori pasiparkuoti, ir ji paims apmokėjimą. Nepraeis nė dvidešimties minučių, ir jau būsi sumokėjęs. Čia kaip Lietuvos avialinijų on-line prekyba bilietais prieš dešimt metų: tinklalapio forma leisdavo sukurti emailą, kuriai dienai reikia bilieto ir į kur, ir į tą emailą niekada niekas neatsako, ir tuo viskas baigiasi.

15 Komentarai

 1. „akivaizdžiai problema yra jūsų pajamos, o ne bilietuko kaina, kad ir kaip tai skambėtų nedraugiškai“

  Man labai įdomu, kurias paslaugas teikiant problema yra NE mūsų pajamose. Gal kas pavardintų…

  Niekas nepaneigs, miesto transportas žymiai geresnė alternatyva automobiliui, bet akis bado 3 dalykai:1) vienkartinį bilietą perki visam maršrutui, o ne iki pasirinktos stotelės. O tai juk nėra problema sutvarkyti. Juk banke išsimuši kokį reikia taloną, tai kas čia trukdo. Varguoliai, kurie priversti dažnai važinėti trumpom distancijom dėl to labai nukenčia finansiškai. 2) nėra metinio abonemento, kas gana neįprasta lyginant su kai kuriomis Vakarų šalimis (patogiau ir savaime suprantama metinis kainuoja mažiau) 3) nėra realios konkurencijos (mikruškės ir mokami autobusai trolikams nemanau, kad yra konkurentai). Visada maniau ir manysiu, kad rinktis vežėją – konstitucinė keleivio teisė. Deja monopolis nėra pajudinamas.

 2. Radinių registravimas – malonus atradimas 🙂 Teigiamai gali nustebinti ir viešasis transportas

 3. Julius

  oo, niekad nežinojau apie tą real-time transporto eismą. Čia tai gerulis, tik kad praktinės naudos ne tiek daug, kiek iš skaitmeninės orų prognozės. Tvarkaraščiai vis tiek naudingiau. Bet šiaip pilnai pritarui dėl Vilniaus viešojo transporto patogumo ir YPAČ dėl tobulai suprojektuotos internetinės svetainės (peržiūrėt kokioj stotelėj kada kas sustoja, jei reikia persėsti – itin lengva).

 4. mishkokiaule

  Bill Bryson parase fantastine knyga apie savo keliones po Europa neprisimenu pavadinimo bet juokinga iki asaru. Jei gerai prisimenu jis ne amerikietis o britas gyvenantis JAV. Siaip visuomeninis transportas Vilniuje kelia pagarba ir troliai ir marsrutkes, butu gaila jai Zuokas sumaitotu viska su tramvajais.

 5. Bee

  Yra kur tobulėti – pavyzdžiui, ne iš visų rajonų lengva susisiekti, jeigu reikia naudotis dviem autobusais (nes nėra patogaus maršruto) – perki du bilietus (kitur pasaulyje bilietėlis galioja dvi valandas, važiuojant viena kryptimi), nėra naktinių autobusų savaitgaliais, autobusai važiuoja kai kada per retai ir paskutinis kartais būna dešimtą valandą vakaro 😀

 6. Virge

  Keliauti Ryanair baisu, o viesuoju transportu puiku?

 7. pliumbum

  Jūs, Andriau, važiuojate viešuoju transportu retkarčiais, o man tai pagrindinė susisiekimo priemonė 🙂 Sutinku, ka bendrai paėmus čia yra didelė vertybė ir gėrybė, bet kritikos galiu pažerti daug ir įspūdingos.

  Negi negirdėjote apie elektroninio bilieto peripetijas? Epopėja ten fantastinė, o po kokių 4 metų stebuklų vis dar važiuojame mušdami popierinį bilietėlį. O kaip švieslentės, kurios turėtų centrinėse stotelėse rodyti autobusus? Gali mesti monetą spėliodamas, veiks ar neveiks, o kai veikia, tai kartais rodo lašinių kainas turguje ir nieko bendro su autobusų atvažiavimu neturi. Va Kaune šiuo atžvilgiu tai rimta ir gera sistema. O kur faktas, kad laikų suplanavimas ne pats geriausias? Štai grįžus iš Klaipėdos traukiniu gali tekti 20 minučių ir daugiau palaukti autobuso. Ir kodėl kai Kaune oro uoste autobusai laukia paskutinio skrydžio ir veža keleivius į centrą, Vilniuje jie baigia kursuoti 23 valandą, kai skrydžiai pilnais tempais dar leidžiasi iki 1? O kur dar faktas, kad vis dar važinėja krūvos trantiškų Škodų trulikų ir Karosų autobusų? Kai žiemą ryte toks Karosa atvažiuoja, tai nesinori net lipti į jį, nes žinai, kad jis yra kiauras, vėjai pučia pro visus galus ir temperatūra tik truputį aukštesnė negu lauke. O kaip idiotiškumo viršūnę pasiekusi istorija su mikriukais, kuriems savivaldybė nustato dalbajobiškus maršrutus, nes atseit tie nuima keleivius nuo autobusų? Mano juk teisė turėtų būti susimokėti keliais centais brangiau ir parvažiuoti perpus greičiau, jei kažkas nori teikti tokią paslaugą. O kaip faktas, kad nuvažiuoti pavyzdžiui nuo Panoramos iki Ozo viešuoju transportu per protingą laiką yra misija neįmanoma, nors atstumo ten yra kokioms 5-7 minutėms? Žodžiu, galima vardinti ir vardinti.

  Iš pliusų pažymėčiau gana gerą Android aplikaciją su tvarkaraščiais, bet ir ji su trūkumais, ten maršruto jau nepasižiūrėsi taip kaip norėtųsi. Užtai realiuoju laiku iškart rodo, kada bus kitas autobusas ar troleibusas, nereikia galvoti atskirai kiek valandų. Tinklapis irgi puikus. Labai geras daiktas yra naujieji senamiesčio autobusai, ypač žiemą, kai šalta arba slidu ir visai nesinori kažkur eiti, nors tai ir netoli. Ir patikimumas yra didelis, dažniausiai tvarkaraščio prisilaikoma gerai.

 8. Vaida

  yra Apps’as parkavimui? Kaip vadinasi?? Kodėl niekas nepranešė???? 🙂

 9. Vija

  Patikėkite. jei gyveni Justiniškėse, o mokaisi VDA, tai greičiau yra nuvažiuoti į Kauną greituoju traukiniu, o jei dar neatvažiuoja autobusas laiku ….tai sekantis gali būti tik po valandos…taigi nežinau kur čia gerumas

 10. Paulius

  Dėl autobusų/troleibusų rodymo žemėlpyje tai ši svetainė – http://www.marsrutai.lt , kuri beje tiek funkcionalumu, tiek patogumu lenkia Vilniaus transporto oficialią, bei turi ir mobilią versija, išnaudoja galimybę sekti autobusus ir pasirinkus maršrutą rodo kur yra stotelė ir kur tavo laukiamas autobusas, taip kad prieš išeidamas gali tiksliai pasižiūrėti kur autobusas, ne pati reikalngiausia funkcija, bet man patinka :). Dėl šiaip viešojo transporto, prieš pusmetį pardaviau automobilį ir naudojuosi viešuoji ir esu labai patenkintas. Laiko beveik neprarandu, dėl patogumo jokių bėdų neturiu, yra pliusų ir minusų, bet jie neesminiai, o apie finansinę naudą net nešnekėsiu :).

  Didžiausias ir esminis trūkumas manau yra sena ir apkerpyjusi vadovybė, kuri matyt dar nesupranta, kad nebe Sovietų sąjungos dalis esam ir pasaulis šiek tiek pasikeitė per dvidešimtmetį. Pakeitus juos į ką nors panašaus kas pavyzdžiui Vilniaus oro uoste dabar dirba, manau laisvai galėtume turėti nuostabią miesto viešojo transporto sistemą ir tam net nereikėtų jokių didelių investicijų… Tkiuosi sulaksim to 🙂

 11. Skirmantas

  Pritariu. Padaryta patogiai visi tie tinklapiai. Vienas dalykas, kuris nevež, tai elektroninis bilietas, katrą reikia „užkrauti“ pinigais kioskuose arba dviejuose vietose mieste – ten kur susiekimo paslaugų kioskai vietoje to, kad galėčiau tai padaryti internetu.

  Dar vienas nerealus dalykas, katras buvo pasirodęs tai elektroniniai vienkartiniai bilietai! Jų pildyti spaudos kioskuose negalima – tik tose trijose (atsiprašau, ne dvejose) vietose galima užpildyti vienkartiniais bilietais. Kažkaip ištvirkusiai padaryta…

  Aš mat nuo kalniuko varau pėsčiom darban, o atgal su autobusu (trolikai, deja, Šeškinėn nevež). Vienkartiniai bilietai pasimeta kai daugiau perku – gaila kažkaip…

Parašykite komentarą