Kodėl BBC dabar taip blogai, kaip niekad nebuvo

Ši metro stotis neturi nieko bendra su BBC, bet yra Londone.

Apie BBC pedofilijos skandalą jau rašiau: jau išėjęs į geresnę vietą, kur galės tvirkinti (tikėsimės, kad ne) nebent angeliukus, o gal jaunus smazlyvus velniukus, ilgametis laidų vedėjas, pasirodo, visą karjerą užsiėmė nedorais dalykais, ir dar tarnybinėse patalpose, ir dar su nepilnamečiais, o nacionalinis transliuotojas jeigu ką ir įtarė, tai nieko nedarė. Šūdai užvirė užkunkuliavo.

Dabar naujas festivalis: atsistatydino generalinis direktorius George Entwistle ir dar kiti šulai, paaiškėjus, kad ištransliuotoji programa Newsnight, netiesiogiai susiejusi žymų politiką su pedofilija, nėra pagrįsta pakankamais įrodymais.

BBC neslepia, kad tokiame baisiame šūde jie nebuvo niekada.

Tai nėra atsitiktinumas. Nacionalinis transliuotojas kryptingai ėjo prie tokios situacijos, kai žurnalistinės gamybos procesas tapo nebevaldomas. Apie paniką galima spręsti iš to, kad laikinoji naujienų vadovė užsiima tuo, kad bando sustabdyti BBC darbuotojų Tviterio pasidalinimus apie vidaus bėdas. Absoliučiai akivaizdu, kad tai maždaug taip pat efektyvu, kaip 1991 metais Michailo Gorbačiovo raginimai tarybinėms respublikoms niekur neišsivaikščioti, o gyventi drauge. BBC apskritai laikas nuo laiko būna vajai, kai bando prigrasinti tinklaraščius rašantiems žurnalistams to nebedaryti arba daryti su saiku, arba bando pasiekti, kad žurnalistai nesidalintu nuomonėmis kitur ir nerašytų straipsnių. Niekam neįdomu ir niekas nebijo (rašiau ir aš sėkmingai daugeliui leidinių Lietuvoje, dirbdamas BBC, ir niekam nebuvo įdomu, nors interesą buvau deklaravęs darbdaviui – niekas nieko nedarė ir daryti nesiruošė).

Šiandien apie daug ką šioje temoje pasakojau Lietuvos Radijo penktadienio laidai „Naujienų žemėlapis“, čia išdėstau trumpai.

Žurnalistika niekada nėra visiškai sterilus darbas. BBC Editorial Guidelines (normos ir taisyklės, tvarkančios žurnalistų darbą), numato, kad etikos principai ir mandagumo ir balanso taisyklės gali būti lankstomos ir pastumiamos ypatingais atvejais, kai visuomenės interesas to reikalauja – nes kitaip negausi gerų rezonansinių istorijų. Visur, be abejo, numatyta daugiapakopio refereavimo ir patikros sistema šioms išimtims.

Ši sistema, deja, yra skirta tik subinėms pridengti nelaimės atveju – sėkmingai paaiškėja, kad niekas už nieką neatsakingas, o aukščiausia valdžia – užvis mažiausiai.

Išgyvena ir eina į priekį tie prodiuseriai ir laidų kūrėjai, kurie geriausiai apeina taisykles ir gauna rezultatą (apdovanojimus už laidas ir temas), ir tie viršininkai, kurie savo subines apkloja sudėtingomis kosmetinėmis sistemomis, kurios – jeigu ką – leidžia parodyti, kad mes buvom ėmęsi visų priemonių.

Uždangstomos – vardan rezultato – ir skandalingos priekabiavimo, ir darbuotojų terorizavimo situacijos. Yra prodiuserių veislė, vadinamieji BAFTA Bastards (BAFTA – Britanijos kino ir TV apdovanojimai), kuriems leidžiama ir atleidžiama praktiškai viskas, nes jie pagamina laidas, kurios šlovina BBC ir užtikrina karjerinį kilimą savo dideliems viršininkams.

Tačiau tokia visuotinio melavimo, pusiau veikiančių taisyklių ir apsimestinio rūpesčio žinių kokybe sistema veikia tik tol, kol situacija ir apsileidimas nepasiekia kritinės masės, kas ir įvyko šiuo kartu. Prasidėjo gražus ir neprilygstamas didelio valdiško darbdavio kaltų ieškojimas ir stumdymas kaltės nuo vieno prie kito, o skubiai atstatydintas generalinis gavo kone pusės milijono svarų išeitinę (su pensijos priedais – dar daugiau)*, perpus daugiau, nei jam būtų priklausę pagal sutartį, kas sukėlė dar didesnį fekalijų kunkuliavimą. BBC stebėtojų taryba (BBC Trust), žinoma, ir vėl nesuprato visuomenės nuotaikų ir nenusigraibė, kaip tai atrodo iš šalies. Panašiai buvo ir tada, kai BBC profsąjungos bliovė, kad pasiūlytas minimalus 3% atlyginimo kėlimas visiems darbuotojams yra „pasityčiojimas“ – tuo metu buvo krizė, žmonės prarasdavo darbus ir net nesvajojo apie atlyginimo kėlimą, ir trijų procentų padidinimo visiems sulyginimas su pažeminimu jiems buvo tik dar vienas įrodymas, kad aptukęs nacionalinis transliuotojas gyvena kitoje planetoje.

Iš tiesų, jis ir gyvena kitoje planetoje.

Ta proga, or pabaigai – nuostabi nuoroda į vieno blogerio pralaimėtą kovą su BBC, siekiant, kad organizacija paskelbtų, kas gi prieš 7 metus buvo tie mokslininkai, kurie įtikino ją užimti principinę poziciją ir triūbyti apie „žmogaus sukeltą klimato kaitą“.

Blogeris pralaimėjo teismuose – organizacija nepaskelbė, bet informaciją paskelbė jis pats.

Pasirodo, 2006 metais iš 28 „klimato kaitos“ specialistų buvo 3 (TRYS) mokslininkai. Visi kiti buvo visuomenininkai ir žurnalistai. Keturi iš dalyvavusių BBC atstovų – Peter Rippon, Steve Mitchell, Helen Boaden, George Enwistle – buvo tuo metu vidutinio rango vadybininkai.

Visi jie nuo to laiko iškilo į organizacijos aukštumas.

Visi jie yra tie, kas aną savaitę atsistatydino.

Kas sakė, kad pasaulyje nėra teisingumo?

* BBC išeitinės yra legendinės, ką esu patyręs, žinoma, ne tokiu lygiu, bet vistiek gerai – ačiū, kad klausiate.

27 Komentarai

 1. Ieva

  „Visi jie yra aną savaitę atsistatydino.“ ???

 2. Nustebęs

  O apart visų tų žurnalistinių peripetijų, jūs, ponuli, norėtumėte pasakyti, jog „žmogaus sukelta klimato kaita“ yra briedas? Truputį tokia potekstė išlindo iš tamstos fraziologizmų.

  • O taip.

  • lincė

   Truputį rašoma „frazeologizmas“….

  • La femme

   Yra mokslinių nuomonių, kad visgi „briedas“. Klimatas keičiasi periodiškai (atšilimai/atšalimai) kas kažkiek metų (tiksliai nepasakysiu), ir žmogus su savo veikla ne toks jau reikšmingas, kad turėtų tam žymesnės įtakos. Pasak tų pačių mokslininkų, dabar artėja ledynmečio periodas, ruoškimės 🙂

 3. Metropolis

  Grasinti – a be slogos ir be nosinės. Persiprašausi už pasipatronizavimąsi.

 4. Čia labai man patikęs komentaras apie tai, kas dedasi toje BBC:
  http://www.cjr.org/behind_the_news/whats_happening_at_the_bbc.php

 5. Vytautas

  „perpus daugiau“:).

 6. Paulius

  O kas tada sugebėjo sustabdyti Newsnight reportažą apie Savile’ą prieš metus?

 7. Ruta

  tai del BBC policy dar nieko, baisiau, kai priimami biudzetai valstybiu, ar ES lygmeniu ir vykdomos visokios priemones….

 8. Adv. Tomas

  Dear Mr. Uzkalnis
  Thank you very much indeed for your unbiased opinion on recent development in BBC internal matters.
  Truly yours,
  Tim Davie

 9. lol

  mielai lauksiu str apie klimato kaita (jei dar nebuvo), nes jau norisi geru, rimtu riausiu komentaruose 😉

 10. Quack

  Pritariu dėl klimato kaitos. Klimatas Žemėje niekad nebuvo pastovus ir niekad toks nebus. Mūsų planeta (jau nekalbant apie visas kitas) net nėra pritaikyta ilgą laiką palaikyti gyvybės. Deal with it.
  Prie Šiaulių kažkada buvo Jūra ir koralinis rifas, o vėliau ledynas. Ko nebuvo, tai visų žaliųjų krautuvėlių dalbajobų ekoteroristų, myžčiojančių dėl kiekvieno laipsnio pokyčio ir jais besinaudojančių interesų grupių (kaip kad puikiai matėm su AE).

 11. ne i tema

  BBC peripetijos – aktualios ir pamokancios. taciau man daug baisiau net ir uz klimato kaita kaip klostosi musu parapijos -patvorio- reikalai. nebutinai prezidentes ir rinkimus laimejusiu varzytuves (koks grazus, is tv duokim garo laidos zodelis). tarkim, negi niekam neidomu, kad pasinaudodami kedziu seimos nelaime, su venckienes sarasu seiman tiesiu taikymu nuropojo trys totalus supuveliai exkomunistai? Matyt, vartoju ne tuos vaistukus….

 12. ne i tema

  taip dailiai kaip jus neparasysiu. be to reiktu rupestingai pasiknisti po siu veikeju praeiti, kaip pvz. vienas is ju, virsininkaudamas LTSR kulturos ministerijoje, i kap salis lydedavo teatrus, vykstancius gastroliu. isplauktu daug idomiu dalyku, sasaju… bet tiek jau to… purvinas uzsiemimas. bjauriau nei mezti lauko isviete.

 13. Tomas Lafanga

  Idomus straipsnis apie tai, ka Dr. Andius Uzkalnis ismano ( BBC vidines peripetijas).. Ir tuo paciu – apie nieka tiek komentatoriu, tiek autoriaus nuomone apie klimato kaita.. Mano, kaip protokolu kliento, kukli nuomone yra tokia – kad nei velnio mes neismanome apie tokius globalius procesus, bet atkakliai neigti tai, kad zmonija visai neprikiso nagu prie gamtos uztersimo ivairiais sudais, kurie vienaip ar kitaip veda prie klimato didesniu pokyciu, – tai jau siek tiek tokia pat pozicija, kuria paprastai uzima toks ilgakaklis strutis esantis netoli smelio kruvos,
  Geros dienos visiems,

 14. baekjo

  Jimmy Savile did an incredible amount of charity work towards the end of his life, just to be sure he could shag Madeleine McCann in heaven.

  The BBC made Jimmy Savile wear all that jewellery so children could hear him coming.

  (c) Frankie Boyle

 15. rimgaudas.

  malonu jog labai griežtai kritikuojama ta demokratinės propagandos mašinerija..seniai daug kam bloga nuo anglosaxiško gyvenimo budo reklamavimo ir išaukštinimo…negi kiti,ne angliškieji veikėjai negali savu nuomoniu turėti???

 16. Susirupines

  Ar tai tures kiek nors itakos „TOP GEAR“?

  • Manau, ne. Top Gear nepriklausomai prodiusuojama. Jei nepirks BBC, pirks kas nors kitas, ir šou bus.

 17. remi

  labai gaila kad Frankie Boyle buvo ismestas is mock the week BBC2,, 50zmoniu pasiskunde ir jau skrenda aisku jo juokeliai gan stiproki ))),bet nesuprantu jei 1000 kartu daugiau zmoniu patinka jo juokai tai kur teisybe??tai tu nuomone kuriems patinka jo juokai nesvarbi??

Parašykite komentarą