Švęsk Kalėdas, kol gali

Lietuvos Rytas, 2012 12 17

Čia priešpaskutinė mano skiltis prieš Kristaus gimimo dieną, ir apie šventę bus labai sveika pakalbėti – su visais iš jūsų, net ir tais, kurie tariatės esą bedieviai ir ignoruojate prietarus ir pasakas.

Pažiūrėkite pro langą. Ten šalta. Mes – senojo žemyno ir labai senos civilizacijos šiauriniame pakraštyje, išpuošę namus ir gatves pagal senovinį pasakojimą apie tolimą karštą žemę Artimuosiuose Rytuose, kur palmės, dykuma ir tamsesnio gymio žmonės.

Visa tai labai nepanašu į pusnis, apsnigtas pušis ir kailinius, kurie yra Lietuvos peizažo dalis, bet nepaisant to, mes vis dar švenčiame Kalėdas.

Švenčiame su eglute Katedros aikštėje mūsų sostinėje ir daugumoje kitų miestų, su mišių transliacija per televiziją (net ir visuomeninę!), ir vaikai iš mokyklų (net iš jaunesniųjų klasių, po galais) gali netrukdomi nueiti ir pamatyti Prakartėlę: skulptūrinę kompoziciją apie tai, kas vyko daugiau nei prieš du tūkstančius metų miestelyje tarp Viduržemio jūros ir Negyvosios jūros, ir kaip atėjo trys išminčiai sveikinti tik ką gimusio kūdikėlio, kuris, kaip jie suprato iš ryškios žvaigždės, bus jų karaliumi ir atpirkėju.

Tai visiems aišku. Kodėl apie tai rašau? Tai juk savaime suprantama, ar ne? Katedrą jau daugiau nei prieš du dešimtmečius grąžino jos šeimininkams. Nebėra „ateizmo muziejaus“ ir iš bažnyčių nebedaro grūdų sandėlių, ir Kalėdų dieną mes švenčiame šventę. Ko čia džiūgauju?

Todėl, kad visa tai laikina, kaip Vėlinių žvakutė vėjyje.

Todėl, kad kažkada išdidžiame mieste Briuselyje, įkurtame daugiau nei prieš tūkstantį metų Karolio Didžiojo palikuonio ir tapusiame Europos širdimi, šiemet Kalėdų eglutės jau nebeliko. Viskas, baigta. Briuselis, Belgijos ir Europos Sąjungos sostinė, jau atsisakė europietiškumo dėl mandagumo, ir šventos ramybės, ir patogumo.

Ketvirtadalis Belgijos sostinės gyventojų – musulmonai, ir jiems eglutė gali nepatikti. Fatva, islamo religinis aplinkraštis, aiškiai nurodo, kad eglutė, kaip kitatikių religinis simbolis, neturi būti ten, kur gyvena musulmonai, ir kad nuo eglučių privalu saugoti vaikus.

Vietoje tradicinės 20 metrų aukščio eglutės dabar šviečiančios dėžės. Oficialiai – tai pagarba „multikultūrinei terpei“, faktiškai – pasiduodančiai pakeltos rankos prieš naują, gaivališką, drąsią ir leidimų neklausiančią naują jėgą. Nuo Briuselio iki Vilniaus – tik 1748 km., keliolika valandų kelio automobiliu. Nejaučiate iš ten ateinančio ledinio naujųjų laikų kvėpavimo?

Islamas, palyginti su krikščionybe, jauna ir veržli religija, neabejojanti dėl savo vienintelio teisumo.

Krikščioniškoji senoji Europa, pavargusi ir aptingusi, nuolankiai sutinka atiduoti visa tai, kas jai priklauso savo žemėje ir savo namuose, kad visiems būtų gerai, ir šeimininkams, ir atvykėliams, ir guodžiasi, kad visa tai yra tik tam, kad nesipyktume, kad suprastume vienas kitą ir sugyventume.

Ateinanti įtaka iš kito tikėjimo šalių tai supranta visai kitaip. Šiemet europiečiai atsisako eglutės ir nebevadina Kalėdų savo vardu, ir pervardina jas „žiemos švente“? Reiškia, kitąmet pareikalausim dar daugiau. Kodėl ne? Priešininkas silpnas ir abejojantis. Nejau gaila, imkim ir neklauskim.

Europa, ir jos formali institucija, Europos Sąjunga, kurios dalis esame ir mes, gavo Nobelio Taikos premiją – girdi, žemynas jau daug dešimtmečių gyvena be karo ir išmoko, girdi, kalbėtis taikiai.

Tos premijos teikėjai, jau senokai palinkę prie premijos dalinimo į kairę palinkusiems pasaulio elementams (vien premija tik pradėjusiam pirmąją kadenciją ir nieko nepasiekusiam nei tuomet, nei dabar, Barack‘ui Obamai ko verta), parodė dar vieną politinio korektiškumo traukulį ir skyrė kažkada buvusį garbingą apdovanojimą sunkiai beveikiančiai, pasimetusiai, korumpuotai ir atsilikusiai nuo laiko prancūziško tipo eurobiurokratų organizacijai už nuopelnus, kurie yra nelabai įtikinami.

Kodėl neįtikinami? Nes pasekmė painiojama su priežastimi: žemynas gyvena be karo ne dėl to, kad Briuselyje įsikūrė daug biurokratų, kurie rūpinasi taika. Žemyne seniai karo nebuvo todėl, kad po didžiausių XX amžiaus katastrofų atėjo klestėjimo laikotarpis, kurį atnešė JAV Maršalo planas ir jo fantastiškai didelė finansinė ir techninė pagalba, mokslo pažanga ir išsivystęs kapitalizmas, kai kariauti ginklais pasidarė brangu ir neprotinga.

Tankais ir bombomis gali kariauti laukiniai, primityvūs kraštai prieš vienas kitą, taip gali kautis pažangi šalis su neperspektyviu, menkai išsivysčiusiu kraštu, iš kurio nieko nepaimsi, gal tik kokias naudingąsias iškasenas. Kai dvi šalys gamina automobilius ir kompiuterius, joms kariauti viena su kita yra brangu ir neprotinga. Tanku atkovota rinka nepirks brangių technologijų, jie gali pirkti nebent bulves, kūjus ir pjautuvus. Iš šių prekių dar niekas daug neuždirbo.

Europos apdovanoti nebėra už ką. Ji seniai pasimetusi, aptingusi ir susitaikiusi su savo išėjimu į Anapilį. Europiečiai nebegimdo vaikų, palikdami tai atvykėliams: jau nuo 2008 metų populiariausias berniuko naujagimio vardas Briuselyje yra Mohamedas. Tas pats šiandien yra antrajame pagal dydį Belgijos mieste Antverpene. Tas pats – Britanijos didmiestyje Birmingeme.

Europoje musulmonų politikai atvirai, nesidrovėdami ir nesislapstydami, kalba apie tai, kad ilgainiui jų šalyse ir vėliau visame žemyne galios Šariato teisė. Ko jiems slapstytis? Krikščionys dažnai pasirodo tokie mėmės, kad belieka stebėtis, kad Šariato dar nėra: dabartinis Kentrberio vyskupas ir visų pasaulio anglikonų lyderis Rowan Williams, kalbėjęs apie tai, kad islamiškoji teisė Britanijoje, girdi, „neišvengiama“.

Kai saviškiai tokie priplaukę ir jau viską mintyse jau atidavę (o kiekvienas mūšis, kaip žinia, laimimas arba pralaimimas dar prieš jo pradžią), ko bijoti tiems, kas atvirai skelbia, kad jų tikslas yra pasaulinis kalifatas, kad visas pasaulis būtų tik islamo valda.

Mes kažkada buvome paskutiniai Europos pagonys ir po krikšto nepamiršome senų ir keistų papročių, susipynusių su Kristaus mokymu: mūsų Kūčių valgiai, šienas po staltiese ir kalbantys naktį gyvuliai vis dar su mumis, kaip ir mūsų bažnyčių ir vienuolynų mūrai, kurie nėra vien plytų ir čerpių lukštai. Dar ant sostinės namų atbrailų sėdi skulptoriaus Vaido Ramoškos angelai, saugantys miestą ir jo žmonės, ir niekas nereikalauja jų „dėl proporcijos“ atsverti kitų tikėjimų simboliais.

Dar neįsivaizduojamas niekur Lietuvoje toks meras, kuris iš pagarbos kitatikiams (arba iš baimės prieš juos) uždraustų centrinėje miesto aikštėje Kalėdų eglutę.

Mes buvome ir likome civilizuotos Europos pakraštys, labiausiai užsispyręs, šiaurietiškai nekalbus ir gyvenantis pagal savo taisykles, kurias mes labai pamažu išmokstame, bet paskui įsikibę tvirtai laikomės. Tuo mes galime ir džiaugtis. Švęskime, kol galime, ir kol turime ką švęsti.

Linksmų ir šviesių jums Šv.Kalėdų

26 Komentarai

 1. ibrahim

  Didelė pagarba autoriui. Prisiminiau A.A.Jonyno eilėraštį „Kalėdų eglutė“ (dar 1981). paskaitykit, susiradę. ten yra nuojauta to, apie ką bylojama šiame puikiame tekste.

 2. krabas

  patiko straipsnis. norėčiau autoriaus paklaust, gal kartais Mark Steyn „America Alone“ teko skaityt? labai panašiom idėjom dalinasi.

 3. Liūdnas straipsnis. Kentrberio vyskupas teisus – tai neišvengiama. Buvimas paskutiniais pagonimis reiškė tik mūsų atsilikimą nuo europinės civilizacijos. Kažkaip neypatingai džiugina, kad dėl to atsilikimo dabar mūsų žvakelė vėjyje degs truputį ilgiau. Bet to, kas vyksta visos Euroazijos mastu, mes nei pakeisime, nei sustabdysime. Tai nutiks per vienos kartos gyvenimo laikotarpį. Retkarčiais vis pasižiūriu internete, kiek kainuoja trobelės kur nors JAV pietuose arba ramesnėse Lotynų Amerikos šalyse. Ką gali žinoti, ar neteks senatvei pasiieškoti vietos labiau krikščioniškame žemyne.

  • Taip, kai musulmonų procentas Europos šalyse pasieks nebe 6, o 8, visi jais faktiškai ir tapsime. Aš nesuprantu, kodėl netapus musulmonais prevenciškai? Jei jau Europa bus musulmoniška, tai ir Pietų Amerika nepabėgs niekur. Juk gi trijuose miestuose kalėdų eglutės nebėra, savaime suprantama, teisė ir mokslas – sekantys.
   Kita vertus, suprantu aliarmistines pozicijas. Neleisim gi rudiems žmonėms čia bujoti, nes gi rudi. O dar ir Jėzum netiki – tai kaip kokie žydai. Žinom kaip su tokiais dorotis, žinom.

   • krabas

    tamstai siūlyčiau kiek pasidomėti demografija ir pamatysite, jog visa Senoji Europa yra žemiau populiacijos išlaikymo ribos (t.y. indeksas žemesnis, negu 2,1), vienintelė sparčiai auganti populiacija yra imigrantų, kurių dauguma tampa valstybės išlaikytiniais, neintegruotais nei ekonomiškai nei kultūriškai. kaip manai iš kur valstybė trauks pinigus visoms socialinėms privilegijoms, jeigu darbo jėgos nuolat mažėja, o imigrantai tampa tos pačios „welfare state“ išlaikytiniais? ir tavo politkorektiška prielaidų analizė yra apgailėtina. problemos nėra, arba, jeigu ir yra, tai pasireiškia kaip fobija ar patologija. klausimas kiek dar žmonės toleruos subjektyvizmo ir identiteto neigimo ideologinę diktatūrą?

    • Tamstai siūlyčiau nustoti kitiems siūlyti dalykus, nes kalba eina apie santykinį musulmonų kiekį visuomenėse, o ne visuomenių dydį ar amžių. Ir žinoma, problema yra ne pertekliniai valstybių įsipareigojimai, o rudi žmonės, kurie netiki Jėzusėliu. Ne savivaldybių sprendimai, o rudi žmonės, kurie netiki Jėzusėliu. Ak, Kalėdos! Nykstančios Europos ženklai!

     Aliarmizmas yra pirmas žingsnis. Paskui bus slaptosios Bagdado fatvos, tada vienas kitas išpuolis prieš musulmonus (nes jie nusipelnė). Tada bus galima normaliai dorotis su rudais žmonėmis. Bet pirmiausia reikia, kad patiklūs, tamsūs ir durni žmonės būtų peršikę iki kaulų smegenų. Pavyzdžiui, dėl to, kad imigrantai atims Kalėdas ir išprievartaus mergelę Mariją prakartėlėje. Žinoma, silpnapročiai, tikintys pasakomis, yra lengvai manipuliuojami, nes yra jausmingi ir turi per mažai veiklos gyvenime. Tad galima pirmus žingsnius žengti labai paprastai.
     Ar ne prieš penketą metų dar kalbejo apie Kalėdų nykimą dėl vartotojiškumo?..

     • krabas

      atsisakymas matyti problemą ir viešo diskurso nebuvimas yra tiesus kelias į radikalizmą. „apšviestieji“ intelektualai, nešantys multikultūrizmo saulę ir yra tas katalizatorius, galintis sugrąžinti Europą į radikalių ideologijų poligoną. žmonės, įklimpę į patologinį aukos naratyvą to nesupranta, arba atsisako suprasti.

     • Taip, nes žmonės, nekenčiantys radikalizmo, o ne tie, kurie nori, kad jų radikalizmas būtų vienintelis radikalizmas (taip įsivaizduojama, kad pavyks išvengti radikalizmo), yra tiesiame kelyje į radikalizmą. Geležinė logika. Tiesiog mirtina.
      Kai žodis intelektualai tampa įžeidimu – be-the-fuck-ware! Nes tuomet plūgai, moliai ir debilai imasi užduočių sprendimų, kurie prieš tai buvo pavesti labiausiai išsilavinusiai visuomenės daliai. Nes intelektualai nieko nesupranta, kaip jie galėtų – plūgai, moliai ir debilai gi žino, kaip ten tuose universitetuose juos moko. Indoktrinuoja! Išplauna smegenis!
      Ne taip, kaip mums, dėl trijų Kalėdų eglučių panikuojantiems plūgams, moliams ir debilams, kurių smegenys yra tyros kaip naujągimio iš nekaltos mergelės.

  • entdx

   Neliūdėkite Romai, manote, kad Europos šalys paliktos musulmonų atsilikusiems įstatymams ir toliau liks klestintys civilizacijos lopšiai? Bus gyvi neveikiantys pragarai, kuriuose niekas nenorės gyventi. Manote likę vietiniai daugiau save apgaudinės, kad multikulturzmas gerai įskaitant ir lietuvius. Ne jie supras, kad jokie atvykėliai su savo piemenų kultūra yra rimta grėsmė Civilizacijai ir yra paskata kovoti su liga. Karo sugriauta Vakarų Europa ir JAV atsigavo ir klestėjo ne tik dėl Maršalo plano, kuris buvo naudingas tik VE, bet ne JAV. Jos klestėjo nes turėjo tikslą, išgyventi prieš tuo metu rimtą SSRS grėsmę. Dabar klaidžiojanti ir prasiskolinusi Europa, gal tada pagaliau suras tikslą.

 4. Gerasirdis

  Sadauskui- Kvietkevičiui: Kentrberio vyskupas ten paprasčiausiai trolino. Tipo, norėjo atkreipti dėmesį į … .

  Užkalniui: aš suprantu, kad viskas atrodo grėsmingai, bet lygiai taip pat panašiai prieš 40 metų buvo diskutuojama, ar kapitalizmas su savo laisve gali atsilaikyti prieš griežtai militarizuotą komunizmą. Atsilaikė. Atsilaikys ir prieš musulmonus. Didžioji jų dalis vesternizuojasi- mažai kam idomu klausytis barzdotų mulų. Mažoji dalis, deja, yra labiau matoma ir kelia daugiau triukšmo, tai atitinkamai išsireikalauja visokių nuolaidų, bet realiai tai mažai ką reiškia. Jei būtų koks nors miestas Kalėdų Eglutės atsisakęs dėl taupymo, niekas juk nesakytų (išskyrus Russia Today), kad tai reiškia kapitalizmo galą. Lygiai taip pat Kalėdų Eglutės nebuvimas Briusely nereiškia liberalios demokratijos galo, reiškia tik, kad briuseliečiai išsirinko kažkokį keistą merą. Va, kauniečiai buvo net Šustauską meru išsirinkę, ir nei Kaunui, nei Lietuvai galas neatėjo.

 5. ZXS

  Teisingai p. A.U. pastebi. Užkniso pseudokairinis, pseudohipinis, apsirūkęs politkorektiškumas.

 6. studentas

  tekstas dubliuojasi? du kart tas pats parasyta? 🙂

 7. Jonas

  Respectuks. Didelis..

 8. entdx

  Nors pamačiau ir vieną teigiamą pokytį. Prancūzų kairės vyriausybė (vienas WTF) ruošia įstatymą, kuriam įsigaliojus visi religiniai vadukai imamai, negimę Prancūzijoje su savo rėkavimais apie šariatą, bus tiesiog deportuoti.

 9. Beraštis analfabetovič

  Pritariu. Įsivyravusi keista tendencija : SUBSTITUTAI. Kultūros substitutai, tikėjimo substitutai, švenčių substitutai, pinigų ir bankų substitutai, valdžios substitutai. Pakaitalai be funkcinės reikšmės. Faktiškai gali tikėti tik tuo, kad tau nepraplovė smegenų.

 10. mdz

  Analogijų neįžvelgiate?
  Pavyzdžiui lietuvos lenkų žviegime dėl gatvių pavadinimų vertimo, w pase? 🙂
  Mes stiprūs ir atsilaikysim?
  Nejuokinkit.
  Prieš tokius pat silpnus europiečius lenkakalbius neatsilaikom, o prieš nusulmonus šokt norim 🙂

 11. zbynia

  Fignia, nieko cia baisaus nevyksta; dar ne viena religija neuzkariavo pasaulio, issikveps ir islamas. Pusiausvyra anksciau ar veliau sustatys i vietas. Ka gali zinoti kokiais budais. Salia karingumo zmonese (kokios religijos bebutu) uzprogramuotas ir stabilo, ramybes siekimas.
  O del musiskio kietakaktiskumo ir uzsispyrimo tai taip; vokieciai kazkada klause kaip cia taip atsitiko, kad lietuviu kalba taip issilaike, ir patys priejo isvados – todel, kad lietuviai labai nemegsta bendrauti su svetimais 😀 Zek, dar tokie kietakakciai ir taps ateity atsvaros zidiniais..

 12. Pikc

  Hmm. Kaip ryškus, primenantis ir stačiai keliantis į kovą šis straipsnis – geras.
  Bet kaip Vakarų civilizacijos laidotuvės, tai perdėta.

  Toks vaizdIAlis: Kopenhagoje (Kaupčių uoste, jei pagal senąją skandinavų) nuostabų savaitgalio vakarą, kai miesto centras tampa mažai blaivas, du danų šaukiamojo amžiaus jaunuolius smagiai suspardo kokie 7-8 musulmoniško sudėjimo danų piliečiai.

  Jau atrodo, viskas, kaput. Bet… Storąjį danų balvoną pridengė jo antipodas, visiškai perkaręs danų jaunuolis, neturintis vikingo kompleksijos, bet turintis vikingo dvasią. Kelios danų mergšės nepabijojo aprėkauti mušeikų.
  Galų gale musulmonai pavargo ir nurėpliojo atgal į savo skylę.

  Tie du danai … atsistojo ir nuėjo kaip niekur…

  Dabar įsivaizduojame, kas bus Europoje, kada ateis momentas, kai tų dviejų danų kantrybė truks, ir jie susijungs į bandą ir apsiginkluos. Ir ne kuokomis, kaip musulmonai, o iš esmės.

  Taip kad bijoti reikia ne priešo, bijoti reikia žvėries savyje, kurį priešas gali pažadinti. Ir jei Europa pabus, tai jau ne kartą parodė, kaip gali nelikti akmens ant akmens. Breidvikas bus tik maža preliudija.

 13. pliumbum

  Trumpai apie Briuselį – šalia stelažinės „eglutės“ puikuojasi nuostabiausia prakartėlė. Your argument is invalid 🙂

 14. izno

  keista kad Uzkalniui tik dabar tai uzkliuvo. juk pats dirbo Naujajame Babajistane ty Anglijoj…

 15. Rasa

  Turi buti istatymai ginantys senasias tradicijas.Atejes i svecius-baldu neperstumdai.Taip ir su gerb.musulmonais…Nepatinka musu eglutes ir kitos tradicijos-visada galima gryzti gimtinen.
  O siaip seniai pastebejau,kad laimi izuliausi…Va musulmonai rekia,kad cia juos eglutes diskriminuoja.Gal irgi imkim ubaut,kad paskutinius Europos pagonis naikina.Tegu saugo mus su visom tradicijom 🙂

 16. Sigitas

  >>Nes tuomet plūgai, moliai ir debilai imasi užduočių sprendimų, kurie >>prieš tai buvo pavesti labiausiai išsilavinusiai visuomenės daliai.

  Yra daug zmoniu, kurie masto labai panasiai. Tik nedaugelis prisipazysta…
  O jus kaip patarsit?\Ar reikia tu plugu tiesiog neprileisti prie valdzios? O gal geriau naikinti,, . Pamenu ir irankiai neblogi buvo sugalvoti… Duju kameros, bei gulagai visokie….

  • Ne, yra labai mažai žmonių, kurie mąsto panašiai. Labai labai mažai. Ir dujų kameras bei gulagus sugalvojo tikrai ne intelektualai.

   • Antipod

    Taip, juos sugalvojo tie teisuoliai, kurie žinojo „kaip viskas yra iš tiesų“, bei panašiai kaip tamsta apie Jėzų ir Mariją kalbėjo. AMEN

    • AMEN mane užmušė. Na gerai, juokauju, nevisai, nes dar gebu pagalvoti – o kaip aš apie Jėzų ir Mariją kalbėjau?

 17. Józef Piłsudski

  Gerbiamas Andriau,

  Labai gražus straipsnis. Tačiau nereikėtų pamiršti ir kitos pusės – nukvakusių kreacionistų ir kitokių kraštutinių krikščioniškų judėjimų. Egzistuoja slaptas ryšys tarp jų, dalies į Europą imigruojančių musulmonų bei mūsų vietinių patvorinių (kurių dalis taip pat iškeliavo į užjūrio karalystes). Jeigu jo dar neįžvelgiate, pasufleruosiu – tai chroniškas spongiforminis debilizmas. O šita baisi liga puola visus, nepaisant religijos ar tautybės. Protingi musulmonai retai važiuoja iš savo valstybių – nebent stažuotėms/studijoms – ir kam jiems iškeisti gerą klimatą į Jungtinės Karalystės ar Belgijos ūkanas? O tie, kurie atvažiuoja, nelabai nori turėti ką nors bendra su vietiniais juodadarbiais (ar jų palikuonimis). Nežinau kaip Jums, bet asmeniškai aš nenorėčiau, kad koks nors užsienietis mane lygintų su mandarinus skinančiais tautiečiais.

Parašykite komentarą