Atilsį duok kliedintiesiems, Viešpatie

Lietuvos Rytas, 07 01 2013

Metai prasidėjo stulbinamai. Dalyvavau poroje TV laidų kaip gražiai aprengtas apžvalgininkas (na, iš tų, kurie paaiškina žiūrovams, ką norėjo pasakyti ekscentriškieji laidos dalyviai).

Vienoje laidoje Kristina Brazauskienė pasakojo, kaip išrinkta mažins parlamentarų skaičių ir šie, mažiau prausdamiesi Seimo bendrabutyje, taupys pinigus. Atsisukusi į mane, laidos vedėja klausė: „kodėl jūs juokiatės?“. Klausė – bet pati, rodos, žinojo atsakymą.

Kitoje televizijoje didelėje ir ilgoje laidoje buvo mano mėgstama tema apie emigraciją. Būčiau emigrantas – daužyčiau galvą į stalą, kad man tokie klounai atstovauja. Bet aš ne emigrantas (juolab kad niekada nebuvau, tik gyvenamąją vietą kelis kartus buvau laikinai pakeitęs), todėl tik spoksojau suglumęs, kaip vaikas spokso muziejuje į keisto priešistorinio paukščio iškamšą.

Šiemet apskritai sunku dėl ko nors nustebti, kai pirmąją metų dieną odiozinis ir nevalingai komiškas, bet žinomas šalyje žurnalistas pradeda sudarinėti viešai publikuojamą „atmatų sąrašą“ (su jų darbovietėmis), į kurį įtraukia žmones pagal tai, kas ir iš ko juokiasi socialiniuose tinkluose. Rimtai. Maniau, blogiau jau nebus, pilnatis, maniau, ne tokia stipri.

Vis dėl to ji stipresnė, nei tikėjausi. Išeivijos veikėjas TV studijoje pasakojo, kaip emigravo po išdavystės jo politinėje partijoje, dabar rinkimai klastojami, už norimus kandidatus balsuoti negalima, o viskas, ko reikia, tai įsteigti emigracijoje departamentą už Lietuvos valstybės pinigus, kuris kaip mat pakels Lietuvą iš drumzlinos balos. Jį patį, reikia suprasti, ten galima būtų ir paskirti, į tą departamentą.

Važiuodamas namo per naktinį Vilnių, supratau, kad didžiausia klaida, kurią mes darome, yra debatai su kvailiais – ne, ne su paprastais kvailiais, bet su nepagydomais apsėstaisiais. Psichiatrai jums pasakys (jei jų paklausite), kad viena sunkiausiai gydomų būklių yra kliedesinis sutrikimas (ligos kodas F22.0), kur ligonis kartais turi įsivaizduojamą pasaulio modelį, kur visi yra susimokę prieš jį. O dar yra tokia kveruliantinė paranoja (F22.8), kur pacientas siekia įsivaizduojamo teisingumo, nenumaldomai tampydamas visus po teismus ir užversdamas įstaigas skundais.

Kodėl čia rašau apie mediciną, nebūdamas gydytoju? Todėl, kad mums svarbu suprasti savo galimybių ribas. Kaip negalima reikalauti iš vienakojo lakstyti, taip ir kliedinčiajam nereikėtų prikaišioti, kad jis nusišneka. Tegul šneka. Žinoma, gaila, kad jis gali balsuoti, bet pasaulis nėra tobulas.

Nes visi pokalbiai su apsėstaisiais dažniausiai būna to paties pavidalo ir tos pačios sekos.

„Lietuvoje nebegalima gyventi, emigruosime. Jau visi emigruoja.“

Tai kodėl pilni miestai, gatvės ir prekybos centrai? „Liko tik valdinininkai, vertelgos ir kontrabandininkai. Jie nemoka jokių mokesčių.“

Kas suneša biudžetą? „Iš skolų. Ir dar paprasti žmonės viską sumoka.“

Tai sakėte, kad paprastų žmonių nebėra? „Dar šiek tiek yra, bet jau tuoj nebebus. Visi išvažiuos jau tuoj. Lietuvoje nebėra darbų, ir mūsų mokslas visai netikęs, o valdžia nieko nedaro.“

Jei mūsų mokslas netikęs, tai iš kur mūsų jaunimas toks kvalifikuotas ir vertinamas užsienyje, kaip jūs patys sakote? O jei jie nekvalifikuoti ir niekam nereikalingi, kaip jūs patys kalbate per kitą mėnulio fazę, tai ko jie skundžiasi, kad jiems darbo neduoda? „Nes mūsų verslas žmonių nevertina, neduoda jiems uždirbti, o nori prisivežti iš darbo jėgos iš trečiųjų šalių. O galėtų iš savų uždirbti žymiai daugiau.“

Tai verslininkai – kvaili? „Žinoma.“ Tai kaip jie, būdami kvaili, uždirba milijoninius pelnus? „Iš paprastų žmonių, nes jiems valdžia sudaro sąlygas ir nekuria įstatymų, kad žmonės galėtų uždirbti.“

Ir tuomet mes prieiname, neišvengiamai, prie mano pagrindinio klausimo, po kurio jau galima be baimės diagnozuoti. Tai kodėl per dvidešimt metų jūs, paprasti žmonės, neišsirenkate laisvoje šalyje laisvuose rinkimuose tokios valdžios, kurie jums tiktų?

„Tai kad niekas neleidžia laisvai išsirinkti. Nėra jokių laisvų rinkimų. Viskas už pinigus klastojama. Ir tikri kandidatai į sąrašus nepatenka.“ Tikrai? Klastojama? Kur? „Turiu tikrų faktų, tik negaliu viešai pasakoti, nes su manim susidoros.“

Ir čia, gerbiamieji mano skaitytojai, jau ir yra ta riba, ta drumzlina upė, persikėlimas per kurią nuneša mus į užribį, į tą baugią teritoriją, kur durys be rankenų, kur laikrodžiai sustoja ir vėjas blaško po kiemą, nutviekstą pilnaties, žaliu rašalu primargintus lapus su priešų sąrašais ir sudėtingomis diagramomis, paaiškinančiomis, kaip veikia Sąmokslas.

Kaip buvo Da Vinčio kodas ir Siono išminčių slaptieji protokolai, taip ir čia – Pilnaties Schema, kurioje dainose apdainuotas Paprastas Žmogus visuomet pralošia, nes jam kaulėta sąmokslo ranka nuolat numeta kortų kaladę be tūzų, o tamsos jėgos makabriškais balsais kvatojasi, kaukšėdamos aštriais dantimis.

Diskutuoti su tokiais žmonėmis yra ne tik didelė klaida, bet ir laiko gaišimas ir, svarbiausia, savo laiko atėmimas iš tų žmonių, su kuriais bendrauti verta, malonu ir naudinga. Todėl palinkėkime kliedintiesiems eiti savo keliu, murmant ir šnekantis su savimi, ir palinkėkime sau, kad mūsų keliai su jų keliais kuo rečiau susikirstų.

 

22 Komentarai

 1. nzn

  Paskui jie mums išrenka valdžią. Nes jų yra žymiai daugiau. Laisvų rinkimų nėra, viskas klastojama, bet valdžią jie mums kažkaip išrenka – būtent tą, už kurią jie ir balsavo.

 2. pauliukas (cia vardas)

  Andriau, aciu kad esi ir daznai musu (tikiuosi daugumos) nuomone issakai taip, kad ir jiems (tiems ciut-ciut kitokiems) pasidaro pasaulis siek tiek paprastesnis. O siaip pritariu palinkejimui, eiti kiekvienam savo keliu, o jei jau sankryzoj ir susitiksim tuos ciut-ciut kitokius, tegu bent jie praleidzia tuos kam kliutis is desines! 🙂

 3. Valdas

  Taip taip, per pilnatį jų (F22.0) mindset’as susidėlioja pagal formulę „o kas galėtų paneigti kad …“

 4. qwerty

  Tobulas įrašas.

 5. Lepšis

  Vienoje laidoje Kristina Brazauskienė pasakojo, kaip išrinkta mažins parlamentarų skaičių ir šie, mažiau prausdamiesi Seimo bendrabutyje, taupys pinigus. Atsisukusi į mane, laidos vedėja klausė: „kodėl jūs juokiatės?“. Klausė – bet pati, rodos, žinojo atsakymą.

  Čia kurioje laidoje ir kada rodė ?

 6. qwerty

  Andriau, dalyvaudamas tokiose ir panašiose laidose patampi tokia pat brazauskiene.

  • Ignas

   Priklausomai, kurioj pusėj sėdi. 🙂

   Jei tu dirbtum psichiatru psihiatrinėj ligoninėj, tai reikštų, kad tu toks pat psichas kaip ir tavo „klientai“? 🙂

  • Paulius Žuvyčius

   qwerty. Nedalyvaudamas su tokiais diskusijose toleruoji chamizmą ir idiotizmą. Žinoma laiko gaila, bet reikia parodyti tokiems kalbėtojams, kad jų nusišnekėjimai yra nieko verti. Ir ne šiaip sau sakydamas ai tu durnius, o ramiai pateikti argumentus. Užkalnio pusės oponentai pasirodė silpniau, nei debatų klubo atstovai (kalbu apie laidą „Tautos aikštė“). Ir tokie, nesugebėdami išreikšti savo minties, nori eiti į politiką. Tiesiog jie, kaip minėta straipsnyj, įsikandę mistinį „paprastą žmogų“, „TEISIBĖS NĖRA“ savoką, visi vagiai tezę ir nieko aplink nemato, bei negirdi. Kai kurie liguistai, o kai kurie tyčia taip elgiasi ir galvoja, kad tas numeris praeis. Susidūrę su mąstančiais piliečiais jie pasimeta ir kartoja savo argumentus tarsi maldą kuri negali keistis. Nors vat per šias Kalėdas sužinojau, kad viena iš maldų pasikeitė. Todėl pritariu autoriaus palinkėjimams, kad mąstančiam žmogui kuo rečiau tektų dalyvauti tokiose diskusijose.

 7. remi

  dekui andriui geras straipsnis ,aciu .

 8. Jaunius

  Tik nemanykit, kad giriu ar pataikauju – bet Andriaus pasisakymai – kaip šalto oro pliūpsnis prirūkytame kambaryje karštą vasaros dieną. Gaivu, aišku ir žinai jog Gyvenimas yra Gyvenimas ir reikia jį gyventi bei išgyventi, o ne dejuoti, keikti, šmeižti. Dar kart ačiū už gaivias mintis.

 9. qwerty

  Na štai, vėl p.A.Užkalnio veidas anonse, jau laidoje „pas rūtą“. Tai ir sakau-kuo jis geresnis už brazauskienę? Esmė tame, kad nėra jokių (net teorinių) galimybių tokiais „dalyvavimais“ sugeneruoti ką nors geriau, nei brazauskienės variantą. Tai determinuota.

 10. Giedrė

  Dabartiniams nudurnėjimo periodams paaiškinti prie Pilnaties Schemos tenka pridėti Saulės Audrų Schemą, nes vien pilnatis tokio viešo save sveikai protaujančiais laikančių nusišnekėjimų jau nepaaiškina.

 11. ambra

  Puiku. O del dalyvavimo laidose: gamta nemegsta tustumos. Reikia dalyvauti. Maziau kedziu brazauskienes uzims.

 12. algimantas

  Toj laidoj tas kuris nori sau departamento piktinosi,kad ne tuos ,su emigrantais nesitaria ką į Lietuvos Seimą rinkti.O jai jo žmoną išrinktu,tada butu viskas okey.Dalivavo gi emigrantu partija rinkimose.

 13. B

  Šiaip p. Užkalnio nemėgstu dėl virtuoziškos pliurpalogijos be konkrečių pasiūlymų kaip tai pakeisti – primena bobutę besiskundžiančią, kad sriuba per aštri, bet toliau ją valgančią. Tačiau šiame įraše išklotos mintys pasirodė artimos, o kai kurie palyginimai įvarė šypseną į veidą. Toks „sofistikuotas“ ir nuotaikingas pabambėjimas kaip blogai, kad visi durni, o mūsų protingų tiek mažai 😉

 14. Algis

  Nuo trijų paskutinių pastraipų verkiau.

 15. Vaidas

  Geras, teigiamas ir verčiantis susimąstyti įrašas – gi tikrai ne kartą esi bandęs kažkokio žmogelio mąstymą perauklėti, o jis vistiek savo toliau varo. Arba pasigauna kitą problemą.

 16. F22.0

  Kur mergaitė???????

 17. Fxx.x

  Devynios rankos…

 18. justinas

  mano mėgstamiausi tie nepagydomieji, kurie naudoja ta savo visagalį retorinį klausimą: „o ką valdžia padarė, kad taip nebūtų?“ 😀 bet kokia tema… sakysi emigracija, atsakys : „o ką valdžia padarė, kad taip nebūtų?“ ; sakysi bedarbyste, atsakys tuo paciu. sakysi brangus alus, atsakymas tas pats… net jei pagirtum tokį veikėja ir sakytum „tu labai protingas (a) ir gražus (i). vistiek atsakytų : „valdžia nieko neprisidėjo, kad toks esu“ 🙂 is tikro juoktis kaip ir is tokiu negrazhu, gincytis beprasmishka, medicina cia irgi bejege… 🙂 as tiesiog linksiu galvele ir sakau: „taip taip, is tikro – visi jie vagys ir pedofilai, o ką mes, paprasti zmones?“

 19. Smalsu, o koks ligos kodas kai neigi akivaizdžius dalykus, tokius kaip emigracija ?

Parašykite komentarą