Kas mums kalbės ir rodys už mūsų pinigus?

Lietuvos Rytas, 2013 03 24

Gal šį sykį aš jus nustebinsiu, bet tarp visų rezonansinių temų pasirinkau tokią, kuri yra visai nerezonansinė. Visi apie ją pamiršo: ką jūs, mes turim kitų reikalų. Premjero atostogos Kanaruose (tiesą sakant, aš nelabai suprantu, kodėl piktinamasi ta kelione: aš noriu, kad mano premjeras ilsėtųsi gerai, jis ne koks bedarbis, be to, Kanarai nėra kažin kaip prašmatnu, ir, galiausiai, kai tokie orai Lietuvoje, tai negali jo kaltinti pasiilgus saulutės). Žalgiris (ne gėrimas, sporto klubas). Darbo partijos byla. Ko nori mergaitė.

Bet yra kitas reikalas. Kalba Vilnius. Taip tradiciškai sveikinasi eteris iš Konarskio gatvės Vilniuje. Ar mums nacionalinis transliuotojas vis dar svarbus? Jei taip, koks jis turi būti?

Antradienį bus renkamas nacionalinio transliuotojo vadovas. Šį straipsnį didžiausiame šalies dienraštyje svarbiausią darbo savaitės dieną privaloma tvarka skaitys visi LRT tarybos nariai, todėl aš jiems papasakosiu savo viziją.

Man lengva kalbėti, nes pats į generalinio direktoriaus postą nepretenduoju. Nacionaliniam transliuotojui nebedirbu. Studijoje į mikrofoną „kalba Vilnius“ nesu sakęs gal dvidešimt metų. Konarskio gatvėje lankausi retai. Pažįstamų LRT turiu maždaug tiek pat, kiek ir kitose televizijose ir radijo stotyse. Todėl galiu kalbėti nešališkai.

Ar mums vis dar reikia nacionalinio transliuotojo?

Jis nėra mirtinai būtinas, tačiau jei jau turime, ir jei įpratome už tai mokėti, būtų protinga tęsti darbus. Vakarų Europos šalyse nacionaliniai transliuotojai buvo įkurti, nes atsiradusi XX amžiuje televizija buvo per brangi, kad ją galėtų organizuoti privatus kapitalas (dėl tos pačios priežasties nebuvo, pavyzdžiui, privačios kosmoso programos).

Apie totalitarines šalis, kur valdžiai reikia savo ruporo, mes nekalbėkim. Jos mums nėra pavyzdys. Laisvose šalyse, kur nacionaliniai transliuotojai gyvena greta komercinių televizijos ir radijo kanalų, tai vyksta daugiausia iš inercijos, net ten, kur tokios veiklos biudžetai yra didžiuliai, kaip Vokietijoje ar Britanijoje. Struktūros jau yra, daug žmonių turi darbą, tegul ir būna, nors ir vis mažiau pinigų gaudami iš mokesčių mokėtojų – iš nacionalinio biudžeto, vietos pinigų arba per abonentinį mokestį.

Tačiau inercija pati savaime nėra blogai. Praeities palikimas gali duoti daug gero, jei bus panaudotas protingai.

Lietuvos nacionalinis transliuotojas turi didžiulę kuprą, ir čia kalba ne apie skolas (tos – atskira kalba).

Nepriklausomybės reformos išvėdino labai daug iš seno pristovėto raugo. Nebėra daugybės redakcijų su snūduriuojančiomis mezgančiomis tetomis, neišsiblaivančių korespondentų, šlitinėjančių po prezentacijas su viltimi už dyką pavalgyti ir išgerti, ir nebėra degtinės su kola ritualo avanso ir atlyginimo dienomis bufete, iš kurio į studijas rėkdamos ir besikeikdamos tempdavo operatorius ir apšvietėjus pavargusios prodiuserės (geriausiai sekdavosi toms, kurios sugebėdavo visą palaidą balą suvaryti prie darbų – įkyrumu ir bauginimais).

Tačiau neištariamas ir neužrašytas, bet ore plazdenantis supratimas apie misiją, vertybes ir kokybę, deja, netoli nuėjo nuo Sąjūdžio laikų. Anuomet televizija ir radijas, išsivadavę nuo ilgamečio šefo Jono Januičio (kuris trisdešimt metų buvo „LSSR Ministrų tarybos radijo ir televizijos komiteto pirmininkas“, atėjęs į šį postą vos trys metai po Josefo Stalino mirties), nesugalvojo nieko geresnio, nei kviesti į mitingus ir juos transliuoti, o į studijas susodinti valstybės vyrus ir juos neskubriai kalbinti. Visiems patiko laidos apie kaimą, miškus ir liūdnus bei dūsaujančius paprastus žmones.

Taip buvo anuomet. Ar tinka tai šiandien?

Nelabai, nes tokią televiziją žmonės žiūri mažiau ir mažiau. Visi mokesčių mokėtojai iš savo pinigų išlaiko vis labiau nostalgišką praeities laikų pramogą, tinkančią vis mažesniam žiūrovų ratui, kuris nėra nei elitinis, nei nusipelnęs ypatingo aptarnavimo už mokesčių mokėtojų pinigus. Jei kažkam yra mielas sovietinio skonio džiovintų vaisių kompotas arba jei žmogus nori poilsiauti Kryme, nes taip pratęs, tai jo pasirinkimas, bet ne valstybės reikalas tatai užtikrinti.

Taip ir šiaudinio stogo ir skobtų klumpių transliuotojas su asketiškomis studijomis ir drungnu laidų tempu. Tai maloni psichoterapija tiems, kam netinka triukšmingas, margas ir tuštokas komercinių televizijų pasaulis, tačiau ji nieko nemoko ir niekur neveda. Kičas tautiniais drabužiais ir su praeities kvapeliu irgi yra kičas.

Taip, nacionalinis transliuotojas neturi vaikytis reitingų. Tačiau dirbdamas mažumai, jis turi drąsiai rinktis progresyviausios, labiausiai vakarietiškos, labiausiai į ateitį žiūrinčios mažumos skonius. Jam nereikia imituoti to, ką daro komerciniai kanalai.

Jis turi nustatinėti jiems kartelę: geriausia publicistika, geriausiu internetiniu tinklalapiu, geriausiomis žiniomis ir užsienio naujienomis ir aiškiausiomis laidomis apie ekonomiką. Ir jis privalo turėti didelį tikslą: rodyti tiems, kas jau televizijos nebežiūri, tačiau šį kanalą įsijungs.

LRT turėtų naudotis proga, kad jam nereikia ir nereikės drebėti dėl reitingų, ir būti visiškai kitokiu žaidėju, nei visi likusieji.

Mums nereikia bijoti permainų, išskirtinumo ir drąsos. Reikia bijoti tik to, kad permainų gali būti per mažai.

27 Komentarai

 1. hm

  Būtų progresas, jei filmus/serialus rodytų originalo (Vakarų) kalba su lietuviškais subtitrais…

  • Vytax

   Būtų progresas jei būtų rodoma abiem kalbomis iš karto. Dabartinė skaitmeninė televizija tai leidžia.

   • Ant

    Taip, jau visi skaitmenizuoti, galėtų ir nevaryti tik vieno kalbos takelio. Bet ten tundra, kol iki jų daeis progresas…

 2. as

  Gera ta LRT ir dabar. Bent per PC online eina pažiūrėti. Ir nesakyčiau, kad seka paskui komercinius kanalus. Nors beveik ir nežiūriu, tik debatus ir pinigų kartą ar kai tiesiogiai ką aktualesnio rodo

 3. Aliona

  trečia nuo apačios pastraipa 70% atspindi realybę

  • qwerty

   Kiek procentų atspindi realybę: „dirbdamas mažumai, jis turi drąsiai rinktis progresyviausios, labiausiai vakarietiškos, labiausiai į ateitį žiūrinčios mažumos skonius.“? Kaip manote?

 4. Vytas K.

  LRT tai vienintelė lietuviška TV kurią dar įmanoma žiūrėti.

  • qwerty

   IT , ryšių ir bankininkystės technologijos jau seniai pasiekė tokį išsivystymo lygį, kad tie subjektai, kurie šventai įtikėję, jog LRT tai vienintelė lietuviška TV, kurią dar įmanoma žiūrėti,gali tai ir daryti. Bet tik už savo pinigus. Tam sutvarkyti reikia smulkmenos- šalies biudžete skubiai panaikinti eilutę visuomeninė televizija, o aukščiau parodytiems subjektams sudaryti salygas žiūrėti LRT taip, kaip jie jau dabar žiūri kokį adult kanalą.Aišku, tai gali labai nepatikti dabartiniams (o ir būsimiems) LRT darbuotojams, kurie ne dirba, o vykdo misiją. Už biudžetinius pinigus, savaime suprantama, kadangi misija už privatines lėšas jiems yra kažkas purvino ir nesuvokiamo. Panašiai sveika tautos dalis turėtų pasitvarkyti ne tik su parazituojančia LRT, bet ir su kitais panašiais parazitais. Kad ir bambaliniais krepšinio mėgėjais. Kodėl jų laisvalaikio pomėgį turi apmokėti kiti, kuriems tas pūslės mėtymas jaus seniai neįdomus. Aš tikrai nemanau, kad koks tūlas sveiko proto kaunietis laisva valia pasirinktų dardėti arimu pavirtusiomis miesto gatvėmis, duobių lopymui skirtinus milijonus atiduodamas kokiam juodukui milijonieriui už guminės pūslės mėtymą. Toks pasirinkimas jam įbrukamas prievarta arba apgaule. Kaip ir LRT atveju.

   • Ant

    Taikliai pastebėta. Lai iš bilietų ir reklamos išsilaiko, kodėl kišti biudžeto pinigus vienam klubui išlaikyti?

 5. Eglė

  Ar dėl vieno verto įsijungti kanalo apsimoka pirkti tv aparatą? (klausimas, tiesa, retorinis, daugiau skirtas tiems, kurie dar turi pagalvoti prieš pirkdami).
  Žinoma, yra internetas, bet ar tarp Facebook, G+, Skype, Delfi, Youtube, Cracked ir t.t. lieka vietos LRT transliuotėm, ypač jei iš jų neiškirptos reklamos?
  Taip, LRT turi būti pats kokybiškiausias kanalas (kas nori išlaikyti „Duokim garo“?), bet jis taip pat turi būti nors šiek tiek pelningas. Ar įmanomas geresnis pelningumo ir kokybės kompromisas, nei kad yra dabar? (tai neretorinis klausimas – tv matau tik kai tėvus lankau, pro retą).

 6. qwerty

  Tekstas toks, kad iš jo akivaizdu-autorius neatmeta minties, kad ateityje dalis iš LRT sočiai skiriamų biudžetinių milijonų gali patapti ir autoriaus honoraru.

 7. Na autoriaus tekstas toks nelabai aiskus…

 8. Levander Kroydon

  Ar mums vis dar reikia nacionalinio transliuotojo?

  Manau ,to realiai Andrius norejo paklausti visuomenes.
  Palyginkim LRT su BBC.
  Cia UK yra visu taip nemestamas TV license fee,kuris visas eina BBC islaikyti.Ir jo kaina yra £145.50 for a colour and £49.00 for a black and white .
  As jo niekada nemokejau ir nemokesiu,nes tai paprasciausias absurdas ir rip-offas.
  Keisciausia,jog teisiskai jei ziuri tv per kompa ar net mobiliaka,vistiek turi moketi.
  Paprastai inspektoriai prisistato,tada kai isigyji nauja telika,nes turi duoti savo post code ,pagal kuri jie ir atseka
  Stai kaip reikia dylinti su sitais bambukais.

  http://www.youtube.com/watch?v=xfHRhXW1hno

  Ivedus LRT metini mokesti,tukstanciai litu bus iseikvojami policijos ir inspektoreliu vizitams.
  BBC yra geras kanalas,bet tai milziniska valstybine organizacija,pagal dydi turbut antra po NHS ,mokanti milijoninius honorarus,ir idarbinanti iskrypelius ,o gal tik neteisingai po mirties apkaltintas TV legendas kaip kaip Jimmy Savile .
  Lietuva yra per maza,ivedineti tokius mokescius pleciant privatu nacionalini informacimo kanala,kuomet daug ju investiciju nepasiteisins.
  Pvz kaip ir BBC projekteli Readinge,kuomet £8.3 miijono svaru kurta automatine kalbu vertimo sistema Socrates feilino ,ir mokesciu moketoju babkes buvo paleistos vejais .
  Si sistema buvo suprojektuota 2003 ir pagal planus turejo pradeta naudoti 2008,taciau ir siais 2013 metais BBC naudoja senaja vertimo sistema.
  Daug zmoniu buvo paleisti redundant,nes buvo tikimasi jog si sistema sutaupys milijonus svaru

  The revelation has angered staff because the spend happened at the same time the Corporation was making budget cuts totalling £3million and axing 60 jobs.

  Pilnas straipsnis
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2289519/BBC-spends-8-3million-program-monitor-foreign-news-NEVER-worked.html

  Tad noretusi,jog tokiu panasiu dalyku neivyktu Lietuvoje

  Ar vyriausybe panaikins valstybine televizija tam sutaupant keliolika milijonu litu?
  Ar mus tenkins keturi privatus kanalai ,zinant kad jie kazkam priklauso .Oligarchai kaip Berluskonis isigije visa vietine ziniasklaida formuos jiems naudinga viesaja opinija.
  Velniai zino,kaip butu geriau,bet jei valstybei padetu sutaupyti,lesu,skiriant labiau prioritetiniui ekonomikos ir zmoniu sveikatai bei Lietuviu psichologinei savijautai gerinti,-kodel gi ne .
  Lietuva per maza ,kad galetu lepintis auksto lygio laidomis .Viskas yra kopijuojama,pradedant nuo Big Brother baigiant Take me Out .
  Viskas Lietuvoje yra kopijuojama,ir sekanti kulinarine laida bus COME AND SHIT WITH ME .
  Nezinau kodel.bet per gera desimtmeti Lietuvos TV laidu lygis labai smuko.Kai kurias ju pasiziuriu internete.
  Gal tai sutapo su tuo kad pries 20 metu gyveno 3.7 milijono,o dabar milijonu maziau,ir esant maziau pinigu ir ziurovu mazeja ir TV laidu biudzetas .

  Antra yra tai,kad vedejai kazkada buve itin originaliais,kaip Valinskas,staiga pateke i valdzios virsuneles staiga pasikeicia,ir tampa vienais is eiliniu valdzios gruobuoniu,tarpusavio nesvariose kovose zeminanciu ir ujanciu vienas kita .
  PVZ Stomos atvejis,kuomet senas Stoma buvo sugundytas zavingos damutes,ir is jo,man gana normaliai atrodancio Stomos buvo issizvengta .
  Jei Valinskas butu islikes toks pats koks buvo prodiusuodamas laidas,kuris buvo susikures gana smagia ir musu sustabarejima pasiepiancia ideologija,jis butu tapes ilgalaikiu seimo pirmininku,ir galbut butu prilyges legendiniam australu premjerui Hawke .
  Deja,kaip ir dauguma musu puikiu specialistu,meno ar verslo zmoniu,pajute valdzia,jie staiga pasikeicia,ir tampa vilkais,kurie buna ismesti lauk,dar galingesniu politiniu vilku bandos .

  As visai isivaizduoju Ramanauska ,ar Uzkalni,Lietuvos politineje arenoje ,ir jie butu sekmingi tik tuo atveju,jei ir politineje virsuneje isliktu tokiais paciais,kartais nepraustaburniais prietrankomis,kas jiems suteikia sarmo .
  Nuo ko reiketu pradeti.Turbut nuo LRT .
  Siaurusevicius buvo visai neblogas vedejas,taciau ir sita zmogeli ,virsininko pareigos paverte saltakraujiska niurybe .
  Lietuvos valstybinei medijai vadovauti,reikia charizmatiskos asmenybes .O Nuo LRT vadovo posto ,kelias i Lietuvos Politini Olimpa,-cia pat .
  Tik nesukomercializuokime valstybines Televizijos.Tegul ji islieka konservatyvi,kaip ir mano 90mete mociute .Konservatyvumas dar niekam nepakenke.

  • balietis

   Pamokantis filmukas apie tą license fee. Vilniuje troleibusų kontrolieriai bomžus ir durnius irgi apeina ratu. Vis tiek iš jų nieko nepaimsi. Tai čia tas pats. Kalba pakeltu tonu, viską filmuoja, varto akis ir yra labai gerai išstudijavęs Konstituiją. Dėl £145.50 per metus turbūt neapsimoka su tokiais terliotis.

 9. VIRGINIJUS

  APIE KAUNA PATYLESIU,IS KUR PAS KUPCINSKA ASFALTINIS ZANDIKAULIS,MATOMAI WEL NUKOMBINAVO.TAI MANO NUOMONE

 10. ibrahim

  Pagarba qwerty. Labai tiksliai apibreze situacija. Kol nesulaukem graikijos likimo, pats laikas butu svarintis ir esmingai naikinti ne dirbanciu, o neva vykdanciu misijas, pulkus, paprotine teise mintancius is biudzeto. Man seniai neaisku, kokia paskirtis pvz. lietuvos dailes muziejaus su visais priklausiniais ( iskaitant neveikiancius, bet tankiai prietatintus valdovu rumus) ir gausia nusenusiu tenyksciu dykaduoniu armija. nelabai suvokiu netgi kulturos ministerijos vaidmens. nebent dalinti biudzeto pinigus savai chebrytei stipendiju ir visokeriopu ramstymu pavidalu…. Is visu rusiu parazitu, bjauriausi parazituojantys kulturos srityje. Kiti bent maziau arogantiski, nesidangsto dvasingumu ir neapsimetineja vykdantys kilnia misija.

 11. kosmo

  Jonas Banys yra pasiūlęs labai neblogą LRT modernizavimo viziją tik nerandu linko į jo postą „Masinė žiniasklaida ir elitinės auditorijos iliuzijos“.

 12. Mz

  Jei jau LRT misija – šviečiamoji, tai kodėl vakarais neparodžius Discovery ar BBC4 tipo produkcijos? Kokybė ir noras žiūrėti pagerėtų šviesmečiais. Kažkaip netikiu, kad tokias laidas pirkti kainuoja daugiau nei kviestis kalbančias galvas ir mokėti algas juos kalbinančiams.

 13. Mz

  Hm, o nėra galimybės gauti tokios produkcijos kur nors second hand arba dūlančios stalčiuose? Jei dauguma važinėjasi su 10 metų senumo automobiliais, tai gal ir tokio tipo dokumentika sueis? Kokie nors Žano Žako Kusto kadrai niekada nesensta. Vis tiek nepalyginamai geriau nei „Duokim garo“. Be to, juk LRT rasdavo pinigų nupirkti geriems filmams (Twin Peaks, etc.) tai gal labai paieškojus ir dokumentikai atsirastų?

  • R.

   Nu ir pasisakymas… Trūksta žodžių ką ir pakomentuot.

  • Twin Peaks buvo vienetinis atvejis ir vien tam serialui suėjo pusė metų biudžeto tuomet.

   Nėra tokio varianto „second hand“, yra transliavimo teisės ir išlaidos.

 14. Rokas

  BTV pries keleta metu padave labai gero contento su aktualiais serialais ir gerom laidom, laidos senajai kartai isliko, bet progresas buvo. Pas LRT net tokio persilauzimo nebuvo.

  Tiem nedohipsteriam kurie nezino kam telika pirkti:

  As telika pirkau tik tam kad galeciau is laptopo per DLNA transliuot filmus i normalaus dydzio 50 inch telika ir laikas nuo laiko xboxa ijungt. Esu 100% patenkintas ir nesuprantu hipsteriu kurie ziuri blu-ray filmus per 13 inchu netbookus astuoniese susede coffe inne. Taip pat naujas telikas atstoja radija, monitoriu, youtube playeri (kad klipai ant infinity loop butu, susikurti ta, kas savo laiku buvo MTV), galima laisvai on-the-go perziurinet fotkes is telefono ir naujesniu fotiku. Beto jie dabar labai pigus, mano tevai pries 7 metus pirko 32 inchu telika uz 7000lt, dabar tokios istrizaines, dar geresnis telikas kainuoja 900lt.

 15. Hmmm

  Tai vienintėlis lietuviškas kanalas, kurį dar galima žiūrėti. Siaubo laida „Duokim garo“ bet košmaro laida ir LRT gėda – laida „Juokis“ (kaimo agitbrigadų pasirodymai). Gal naujasis vadovas atsikratys jų?

 16. bal vonas

  lrt naujasis vadovas yra senasis vadovas. taip kad ir toliau bus duodama garo. palinkekime vieni kitiems ramybes

 17. Rūta

  Pati prasčiausia ir nykiausia LRT laida – „Teisė žinoti“ – ale diskusijų laida, kur niekada niekas nediskutuoja, nes visuomet pakviečiama tik viena pusė. Vedėja užduoda kokį nors klausimą, vienas iš svečių atsako o kiti pritaria arba tyli. Nieko sau diskusiją apie iškeltą problemą. Todėl ir nyku, nes įsijungi laidą kur kalba tik šališka vedėja visą laidą sukūrusi savo asmeninei nuomonei viešinti. Ir rodoma žiūrimiausiu laiku…Manau, kad LRT kaip ir kituose valstybiniuose aparatuose labai giliai įsišaknijęs tam tikrų, seniai pažystamų…senai dirbančių…kitur nepageidaujamų…žurnalistų(?)…laidų vedėjų…neaišku kokių specialistų… draugelių…protekcionizmas. Ir dėl to vadovybė nekreipia dėmesio į jų nepavykusius darbo rezultatus, o mes mokame už jų nevykusius kūrinius – kurių neįmanoma žiūrėti! Nes jiems nusispjaut! Jie gi valstybiniai!

Parašykite komentarą