Pavasario skubinimas ir Utenos alaus kampanija

Nereikia skųstis, kad žiema neišeina. Nereikia net galvoti apie tai, prieš kiek laiko jau buvo Užgavėnės ir žiema turėjo bėgti iš kiemo.

Reikia imtis priemonių, ir mano šeima ėmėsi. Štai jos:

1. Pavasarinė striukė, net jei su ja per šalta;

2. Pavasariniai batai plonesniu padu (nebe auliniai žieminiai, kuriems reikia ilgiausių šniūrų);

3. Savaitgalis be sniego, arba bent jau su sumažintu sniego kiekiu.

Tai nuvažiavome į Palangą, ir ten tikrai sniego beveik nėra, išskyrus geroką pliurzę botanikos parke (a.k.a. Palangos parke), ir dar ten tebėra užšalęs prūdas, kuriame jau kitą vasarą bus galima lesinti pingvinus, jeigu viskas su „klimato atšilimu“ bus toliau taip, kaip eina dabar. Pingvinų pulką žada atvežti turtingi rėmėjai, kurių etiniais sumetimais negaliu minėti.

Susiruošusioje kurortiniam sezonui šalies zdravnicoje radome maždaug tai, ko ir turėjome tikėtis (kulinarinės apžvalgos iš Palangos ir Klaipėdos bus atskirai Laukinėse Žąsyse), ir gero ir nelabai. Pirmiausia pradėkim gal nuo gero, paskui pereikim prie nelabai gero ir grįžkim prie gero vėl. Tokia šiandien bus dinamika.

Nuotraukoje aukščiau: senosios grožybės visame gražume.

Arvydo Sabonio ir Ingridos Sabonienės viešbutis Pušų Paunksnėje, kuris yra mano šeimos pasirinkimas jau daugelį metų, yra pilnas žmonių net ir ne sezono metu, ir ten didžiuliai remonto darbai: visas rytinis fligelis uždarytas ir perdaromas iš pagrindų, o po sezono ateis vakarinio fligelio eilė. Jei neklystu, jau 14 metų tarnavę fantastiški amerikietiški minkštieji baldai su oda ir audiniu dabar išvažiavo, bet mano akimis, juose dar buvo gal dar 10 metų gyvenimo, nebuvo jie nudrožti. Prie naujųjų teks priprasti (kad jums mano problemas, pagalvojote dabar jūs).

Baisiai gaila, kad jau anais metais galutinai nudžiūvusi didžioji dienoji pušis nupjauta, ir, sako darbuotojai, pjaunant buvo ir ašarų, bet bus sodinama kažkas gal ne tokio įspūdingo, tačiau pušis bus. Kad ją nupjauti reikėjo, irgi akivaizdu, nes ir rizikinga, ir blogas feng shui.

Tai čia prie gerų naujienų. Taip pat visai smagu, kad perkalami takai kopose, taip tvarkingai tvarkingai, ir gerai, kad jokių blogų pasikeitimų nematyti pagrindinėse geros, neišžagintos Palangos arterijose: Meilės alėja, Birutės alėja, Dariaus ir Girėno gatvė.

Nuotraukoje: kažkada čia buvo baliai ir gyvenimas, o dabar šlykščiai apipaišytas, dar šlykščiau apkaltas ir niekam nereikalingas.

Visa kita (ypač Basanavičiaus gatvė, kuri yra baisi ir žiemą) yra kraupiai baisu ir stebina iškrypėlišku užsispyrimu: „šiemet padarysim neskoningiau, nei pernai, o kitąmet bus baisiau, nei šiemet“. Kebabų ir blynų kioskai ir visokios „Cepeliniškės“ arba jau atidaryti, arba jau stovi užtaisyti, kaip masinio naikinimo ginklai.

Jau atitvertos vejos, kur bus pripučiami King Kongai ir kitokios murzilkos, jau sukaltos iš lentų platformos, kur išsirikiuos staliukai, ant kurių bus patiekiamas neskanus maistas neišrankiems buduliams, jau peržiemojo gintaro baisybių kioskai Vytauto gatvėje, o už visko to – griūvanti senoji Palanga, kur net vieno suknisto Kurhauzo nesugeba iki galo sutvarkyti, o ką jau kalbėti apie senovinius dvarelius, senas poilsines ir vilas, su užkaltais langais, įgriuvusiais stogais, nusmukusiais balkonais ir terasomis, kurių kiekvienas yra paveldas, prie kurių kiekvieno yra savininkų ginčai ir teismai, apsileidimas ir geros valios nebuvimas.

Jei nori matyti, kaip Lietuvoje veikia paveldo apsaugos sistema, pasivaikščiok po Palangą, ir pamatysi: viskas, ką dabartinis modelis užtikrina, tai puvimą ir dūlėjimą, kuris dar ir akių nebado, užstatytas laikinomis vasaros terasomis ir neoninėmis lipynėmis.

Savaitgalis leido pastebėti vieną dalyką, kur irgi skubinamas pavasaris.

Nauja Utenos alaus reklamos kampanija, Skaidri Kokybė, yra labai laiku, nors ir lauke dar alaus mažai kas geria. Man atrodo, kad jau gana modernaus alaus gamintojams tylėti susigūžus, kai snobai užpuolę spardo, rėkauja ir tyčiojasi. Kaip gyniau ir ginsiu supermarketus, taip ginsiu ir modernias alaus rūšis ir šiuolaikinę gamybą.

Aš pats esu rašęs ir rašysiu apie mažus aludarius, ir jie man patinka, bet žinote ką, man patinka iš jų tik tie, kurie gali džiaugtis savo produktu, tuo pačiu metu nesuvarinėdami modernaus alaus iš didelių gamintojų. Jeigu tau džiaugsmui būtinai reikia save palyginti su kitais ir apdėti, kaip Apple prieš kokius dešimt-penkiolika metų negalėjo padaryti nė vienos reklamos, kur nebūtų neurotiškai minimas PC, tai tada atsiprašau ir mums nepakeliui.

Nuotraukoje: tokiais vaizdeliais Utena primena, kad ateis vasara ir galėsime džiaugtis prie kepsninės ir pirtyse.

Be to, man labai faina, kad Utena padarė atsakymą visiems tiems, kas aiškina, kad čia „iš miltelių“, kad išplauna statines ir išpilsto į butelius, ir visą kitą. Kadangi Utena, kaip miestas, man prisimenama iš studentiškų laikų, kai buvau bulviakasyje tarp Molėtų ir Utenos kažkokiam kolūkyje (va, prisiminiau, kaimas vadinosi Suginčiai – reikės aplankyti ir pažiūrėti, ar ten dar nėra man memorialinės lentos), tai bus gera proga nuvažiuoti į Utenos aludarių svečių centrą. (O dar Utenoje yra nerealiai puiki biblioteka, moderni ir erdvi, ją prisimenu iš susitikimų su skaitytojais).

Tokiame, kaip Utena padarė, alaus pažinimo centre buvau kažkada darykloje Sapporo, Japonijos šiaurėje, tai manau, čia gal bus irgi jėga (beje, toje pačioje Japonijoje gaminami modernūs alūs – Kirin, Asahi, Yebisu etc. mūsų snobų nesudirbinėjami, matyt, kad ant etiketės hieroglifai, tai jiems, tiems snobams, visai tinka).

Dar yra dėl tos kampanijos vienas labai asmeniškas dalykas. Aš praleidžiu labai daug laiko, ir sudedu daug jėgų, kovodamas su tamsybe ir nesąmonėm (pavyzdžiui, yra piktybiniai bjaurybės, kurie aiškina, kad Laukinės Žąsys rašo apie restoranus už pavalgymą arba pinigus, ir daugelis tuo net patiki).

Tamsuoliškus išsigalvojimus („alus iš miltelių“) reikia naikinti metodiškai ir nepailstant, ir aš prie to prisidėsiu, nes iš esmės panieka šiuolaikinams aludarystės būdams yra panieka progresui. Kaip ir daugelis kitų dalykų, alus egzistuoja ne vienoje formoje, ir modernioji jo forma yra ne mažiau teisinga, negu ilgabarzdžių su sandalais šlovinamosios senosios rūšys.

Pats prisiminiau, kaip rašiau ir mokiau, kad nėra vienos teisingos picos, ir kad storapadė amerikietiška yra ne mažiau gera, nei plonoji itališka. Dabar panašiai aiškinsiu apie alų.

64 Komentarai

 1. Sandman^KFMF

  Komentaras ne į temą, bet… kur dingo straipsnis apie hipsterį? Norėjau čia nesenai duoti vienam žmogui pasiskaityti, nes jis paklausė, kas gi tas hipsteris yr? O žiūriu, kad google’as vedą į neegzistuojantį puslapį.

  • Straipsnis apie hipsterį jau savo atidirbo ir dabar darė daugiau žalos, negu naudos.

 2. mantas

  kalbant apie utenos alų, miltelius ir mažesnių kompanijų gyvą alų, tai užtenka tik paragauti ir tada nebereik tokių ilgų tekstų rašyt 🙂 visas tas komercinis alus yra menkai ko vertas. bent jau tai ką superarketuose gaunam.

  • Atrodo, kad turim aiškų pavyzdėlį to, apie ką būsiu rašęs.

 3. Justas

  Aiškinti, kad Utenos alus yra šlapimas iš miltelių – tiek pat protinga, kiek aiškinti, kad White Castle burgeriai – kerpės su purvu.

  Jei ką, White Castle slideriai man nepatinka. Bet jie nėra kerpės su purvu.

 4. Jonas

  Visiškai sutinku su Jumis Andriau. Kaip ir kažkada rašėte, jog apart to, kad alaus mėgėjai džiaugtųsi, jog turi galimybę mėgautis tokiais skirtingais alumis, jie peikia visus, tiek didelius tiek mažus aukštindami kokį nors vieną nusmurgusį bravoriūkštį, kuris nesugeba paaiškinti kokio stiliaus alų gamina (sakinio galą aš pats pridėjau:) Nes visi alaus receptai, savaime suprantama, yra senesni nei 100, 200 ar 500 metų. Gal užteks žmonėms kurpti nesąmonių kraitelį? Taip pat, man labai patinka kai kurie komentatoriai, kurie net neabejoju yra Geriausi ir Nepriklausomi Lietuvos Alaus Ekspertai ir gali spręsti apie alų vien pasižiūrėję į etiketę ar gamintoją. Bravo, prašau praneškite man kur tokio aukšto lygio mokslus baigėte…?

  • Pranešu- aukštasis išsilavinimas. Informuoju Joną ir Andrių- jei alus gaminamas pagal high gravity technologiją, pabrėžiu- jeigu, tai nėra alus. Ar tai būtų Utenos alus, ar mažas bravoriukas. Skiesta, išfiltruota, neverdama broga nėra alus. Tai yra gėrimas, turintis alaus savybių- skoninių, kvapo, konsistensijos ir pan.
   Ir nevadinkite high gravity technologijos alaus gamybos progresu – tai yra visai naujas produktas, sukurtas tik praeitame amžiuje. Taip, tai progresas- technologijos ir nauji produktai, kurie neįmanomi be bendro progreso. Bet broga ir yra broga, ne alus.
   Net jei iš miltelių būtų gaminamas alus, tai būtų alus- salinimas, tekinimas, virimo gal ir nereiktų iš miltelių, jau būtų be baltymų, rauginimas, natūralus užsigazavimas ar dirbtinis.

   • Tai yra alus, nes taip parašyta ant etiketės, ir nė vienas teismas nepaneigė.

    • LG

     tada laikas keist įstatymus, kad high-gravity-birzgalas būtų vadinamas ALAUS GĖRIMU. Juk turim SŪRĮ ir SŪRIO PRODUKTĄ, tad laikas atsirasti ALUI ir ALAUS PRODUKTUI. Išskirkim pagaliau antrarūšį produktą nuo normalaus alaus.

     • lina

      gal galėtumėt pavardint „alaus produktų „, tiesiog įdomumo dėlei 🙂

 5. Suginčiai

  Jei varysi į suginčius nueik prie parduotuvės kur renkasi elitinės pajegos 🙂 Netoli bažnyčios )

 6. True. Bet, kad ir kokias modernias technologijas turėtų Utenos alaus spaudykla, kažko gardesnio už myžalą nepavyksta užraugt.

  • Kuo negaliu atsistebėti, tai kiek daug yra žinančių myžalo skonį.

   Gal kažkokius jūs ten jaunystėje ne tuos žaidimus žaidėte, ar kažką.

   • Edmundas

    Žinom, nes kaip ir daugelis šiuolaikiškų modernių žmonių praktikuojam squirting’ą:) Golden rain, golden rain…

    • Mindaugas

     squirting’as šiaip yra visai kas kita,…

   • Nežinojau myžalų skonio maždaug iki tol, kol Utena nepradėjo pilstyt savo produkcijos į tuos šviesius butelius 🙂

  • utena

   tai jei tau utenos aluys myzalas , manau vistiek geri svyturio eksta jis irgi gaminamas utenos aluje.tai kam tas sarkastiskumas

   • O tu tik dvi alaus rūšis žinai? 🙂

 7. Rikis

  Išgerkit alaus ir jūsų dūšia atsigaus.

 8. neismanau

  Gal kas apsiimtu konkreciai pasakyt, kas yra tikrasis alus, nes skaitant zinovu komentarus, atrodo, kad visur prekiaujama vien myzalais. Tokiu atveju gamybos procese turetu dalyvauti labai daug zmoniu, ir butu isnykes nedarbas bei pasalpos

 9. Jonas

  Alaus žinovai, dėkoju už išsamų bei protingą atsakymą apie alų ir alaus gėrimą taip pat sūrio produktus. Mane tikrai džiugina kiek jūs daug žinote. Tie kurie bent kiek save gerbia pasiskaitys apie alų plačiojoje interneto erdvėje ir labai tikiuosi, kad ras atsakymą į jiems taip rūpimą miltelių, sysalo ir HG skonius bei gamybą. Na tik siūlyčiau nesiremti vienokių ar kitokių privačių asmenų šališka nuomone. Visi kompiuterius turime, bet kažkodėl vistiek klausome ką mums pasakė kaimynas Petras. Vis dėl to džiugu, kiek Lietuvoje mes turime alaus technologų.

  • Džiugu, kas jus džiugina 🙂
   HG gamybą internetai ir pasakė, alaus gėrimo negaminau ir negaminsiu, nesvarbu, kad teismas nutarė, kad tai visgi alus.
   Įdomu, jei būtų sūrio, sviesto produkto gamintojai būtų per teismus aiškinęsi, sūris tai ar sūrio produktas, gal irgi būtų laimėję ir galėtų toliau vadinti sūriu. Nes tai panašu visomis savybėmis į sūrį. Taip, kodėl gi ne sūris. Susitarimo ir kiekvieno skonio reikalas, tebūnie.
   Tačiau man nesiverčia liežuvis vadinti stiprios brogos atskiedimu vandeniu, išfiltravimu, aromatų pridėjimo, išpilstymu ir užgazavimo alumi. Man alus- tai subrendęs gėrimas, neskiesta stipri broga.
   Įdomu, kurie gamintojai gamina pagal HG? Daugiausiai esu išgėręs Švyturio, bet tai buvo senokai, kai visiškai kitoks produktas. Vėliau nusisukau nuo šitų gamintojų. Gal HG pradėjo naudoti?

   • Pataisau sakinį:
    Man alus- tai subrendęs gėrimas, neskiesta stipri broga.
    Turi būti:
    Man alus- tai subrendęs gėrimas, o neskiesta stipri broga.
    Dėl vienos raidelės prasmė visai kita 😀

    • Ant

     Vistiek be ryšio sakinys. Gal „o ne skiesta stipri broga“?

 10. Rimbas

  Turiu vieną draugą (kurį gerb. autorius kažkodėl išbanyjo viena diena vėliau nei račvietės šeiminykas), kuri jau keletą metų tuo užsiima. Alaus virimu. Visokiuose forumuose dalyvauja, formaliuose ir ne tik susitikimuose, festivaliuose ir t.t., net nežinau kiek ten ir ko. Alų išverda tikrai skanų, o ir virimo procesas būna superinis, ragaujant jau anksčiau virtą alų. Daug eksperimentų, bandymų, atradimų ir nusivylimų. Kiekvienais metais užsiverda alaus visam šiltam sezonui.
  Bet…
  Ne kartą yra sakęs, kad už Utenos mėlyną skanesnio nėr. Sakau, trolini. Sako ne, iš tikrųjų. Dar kažkada atrado Optima limijos akcijinį po trimdevynis, tai sakė, pačiam retai kada tokį puikų išvirt pavyksta. Paragavau – patikėjau. Nors už jo virtą vistiek skanesnio ragavęs nesu. MKN

  • Man sunku pasakyti, kodėl jūsų draugas buvo išbanytas, bet matyt rovėsi.

 11. Utenos brogos expertas

  Dirbu – zinau,maciau,ragavau.. alus utenoj nera gaminamas is milteliu,jus bambaliu megejai! suprasit tai viena kart ar ne?

 12. Edmundas

  Ech, Palanga… Kad ir kokius argumentus man bertų laukinių ir švarių Latvijos paplūdimių entuziastai, 20 metų jau neužsukantys į, jų žodžiais, primyžtą Palangą (juolab kad net ir Turkijoj pigiau), bet vis tiek aš ją mylėsiu kaip sūnus myli motiną, ir kiekvieną liepą arba rugpjūtį lėksiu į jos glėbį. O dėl Utenos alaus, atsimenat prieš 15 metų buvo toks Utenos Stiprusis, mes jį vadindavom Utenos Raudonu. Jo stiprumas buvo 9 laipsniai, skonis šlykštokokas, bet laibam studentui gerai apsinešti užtekdavo dviejų butelių. Po to jo laipsnius numušė iki 7, vėliau išvis dingo iš prekybos. O dabartiniu Utenos sysaliuku (kur paveikslėlyje parodytas) mėgstu troškulį numalšint ir kažkaip po..uj man iš ko ir kaip jis gaminamas.

 13. Brudogabals

  Manau pagrindinė problema, jog Lietuvoj daugiausiai yra gaminama pilsener/lager tipo alus. Ilgai ragaujant vieną ir tą patį atbunka skonio receptoriai – imi kaltinti pusę pasaulio, kad alus blogas.

 14. kosmo

  Nekalbam apie snobus su sandalais kur alų raugia backose su katinais ar verda petietazkių rusiuose, kai uzmiega kaimynai. Milteliai, nemilteliai, fusion iš tikrųjų vienodai, bet faktas, kad UTENOS MĖLYNAS, UTENOS AUKSINIS nebetoks koks buvo iki balto butelio ir paslaptingo turinio jame įvedimo. Tas pats su Švyturio Extra, Raudonu, Gintariniu, Kalnapiliu (dvaro skonis kai sukosi ARINOS daina reklaminė) ir kt. Galima tai vadinti moderniu alumi, bet aš jo paprasčiausiai nebeperku, nes man jis NEBESKANUS. O didžiuosius už modernų alų akivaizdu „baudžia“ rinka. Tą rodo visos tos pilstyklos maximose, gerokai išpopuliarėjusi mažųjų daryklų produkcija ir vis didesnė suvartojama importuojamo užsienietiško alaus dalis. pabaigai siūlau ekspermentą išgerti ir palyginti Karlsbergo atsivežto iš Copenhagos ir išpilstyto Utenoje. Puiki tema laukinėms žasims.

 15. Kovos su vėjo malūnais :)

  Nežinau, kokius čia tinklalapius skaitė(o) Andrius, kad jis raunasi į kovą su tais, kurie teigia, kad didžiųjų daryklų verdamas alus yra „iš miltelių“ . Lygiai vaisingai galima imtis kovos su tais, kurie paisto, jog visi „E“ tai Europos Sąjungos sugalvoti nuodai, skirti Rytų europiečiams pamažu išnuodyti. Arba su tais, kurie skelbia, kad hamburgereiai gaminami iš pjuvenų, sumaišytų su kiaulės taukais :-).
  Žinia, koks nors tamsuolis, kankinamas noro pasirodyti „žinančiu daugiau“, šen bei ten viešai pavaro kažkur išgirstą „pliotką“ apie alų „iš miltelių“. Bet šita nesąmonė jau seniai neigiama tikro alaus mylėtojų ir vertintojų tinklapiuose.
  Pastaruosius, žinia, galima, jei yra noro, vadinti „alaus snobais“. Kodėl ne. Juk yra ir vyno snobų, ir viskio snobų (pastariesiems ką tik atidarytas „King Mouse“ viskio baras), ir kavos snobų. Pastariesiems kažkodėl (tik dėl jų mažaraštiško snobizmo, tur būt?:) rūpi niekinti visokias „kavas su cikorijomis“ ar „miežių kavas“, lyginant jas su „a joop, kokia!“ espresso ar capuchino, kurią jie kartą gėrė X šalyje Y kavinėje. Pilna ir kitokių snobų. Tarp jų – ir tokių, kurie aprašinėja ir vertina žąsimis vienus restoranus, sudirbinėdami kitus bei paniekinamai žadėdami „niekada neiti“ į trečius 🙂 (Ar neprimena tų alaus snobų, kurie išdidžiai atmeta didžiųjų daryklų alų kaip „ex definitio“ prastą, net neragaudami?)

  • Dar neteko matyti vyno snobų, kurie pradėtų savo vyno vertinimus, vienas kitam pasidžiaugę, kad vot ne kokią Monikutės vasarą jie čia geria.

   • Dėl Kirin et al.

    Gal man pasisekė, bet nemačiau ir negirdėjau taipgi alaus snobų, kurie savo ragaujamo alaus vertinimus pradėtų pasidžiaugimu, kad jie , matai, geria ne kokį „Corona“ birzgalą.
    Bet sutinku kad ne visiems gali taip sektis. Reikia rinktis su kuo bendrauji.

    • Linai, reik tankiau užsukti į Delfi ir kt. portalų komentarus, ten dar ne to pamatysi.

     • LC

      Žinau, bet negi TUOS komentatorius laikai „alaus snobais“? Dauguma jų yra tiesiog niurzgos, kurie gali keiksnoti bet ką, siekdami atrodyti „išmaniais“. O keiksnoti didelius – visada smagu, nes tuo bent šiek tiek kompensuoji savo mažumo kompleksą .
      Ar tai Tu su jais čia kariauti susiruošei?:-) Iš kartosakau: beviltiška. Tai tokia publika, kuri argumentams alergiška. Geriausiu atveju Tau bus atsakyta, kad tavo rašiniai „užsakyti“ – nupirkti didžiųjų aludarių.

      Asmeniškai aš nesergu „didžiųjų“ fobija. Todėl nesivaržau pasakyti komplimentą jų pasisekusiems gaminiams: pvz., neseniai pasirodžiusiam – Kalnapilio „Grand Select“, kuris mano skoniui yra tikrai neblogas, virš vidutinio kūno aromatingas lageris, taipgi Vilkmergės (kuri yra Kalnapilio dukterinė įmonė) „Proginiam“ alui – šis yra tikrai gardus ir vertas paieškoti ESB (Extra Special Bitter) stiliaus lietuviškas alutis.

     • L.

      Žinau, bet negi TUOS komentatorius laikai “alaus snobais”? Dauguma jų yra tiesiog niurzgos, kurie gali keiksnoti bet ką, siekdami atrodyti “išmaniais”. O keiksnoti didelius – visada smagu, nes tuo bent šiek tiek kompensuoji savo mažumo kompleksą .
      Ar tai Tu su jais čia kariauti susiruošei?:-) Iš karto sakau: beviltiška. Tai tokia publika, kuri argumentams alergiška. Geriausiu atveju Tau bus atsakyta, kad tavo rašiniai “užsakyti” – nupirkti didžiųjų aludarių.
      Asmeniškai aš nesergu “didžiųjų” fobija. Todėl nesivaržau pasakyti komplimentą jų pasisekusiems gaminiams: pvz., neseniai pasirodžiusiam – Kalnapilio “Grand Select”, kuris mano skoniui yra tikrai neblogas, virš vidutinio kūno aromatingas lageris, taipgi Vilkmergės (kuri yra Kalnapilio dukterinė įmonė) “Proginiam” alui – šis yra tikrai gardus ir vertas paieškoti ESB (Extra Special Bitter) stiliaus lietuviškas alutis.

     • Nežinau, o kaip juos daugiau pavadinti?

     • Linas

      Pavadinčiau juos niektauzomis. Nes snobas turėrų nusimanyti apie savo snobizmo objektą bent tiek, kad kiti snobai arba tikri žinovai jo iškart nedemaskuotų 😉

 16. Alvidon

  O šiaip tai čia visai ne apie alų. Apie tokią minties srovę, kai savivertė atsiranda tik ką nors užsipuolus ir sudirbinėjant, nesvarbu ar tai alus būtų, ar kokie obuoliai. Ir tokis psichikos nesklandumas būdingas ne tik asmenims, bet ir valstybėms. Vat kaimynai rytuose ramiai miegot negali amerikosu-pindosų nepakolioję, šventai įsitikinę, kad jei labai labai iškolios, tai jų gimtosios laiptinės ne tokiomis apšnerkštomis pataps.

 17. Dėl Kirin et al.

  Dėl Japonijoje gaminamų Kirin, Ichiban, Asahi (beje, tarp Kirin ir Ichiban neturėtų būti kablelio, nes „Kirin Ichiban“ yra Kirin daryklos produktas) ar kitų, pvz Sapporo. Tie alūs nėra sudirbinėjami ne dėl to, kad jie neragauti ar kad etiketėse hieroglifai (šalia angliškų tekstų), bet dėl kitų priežasčių.
  Pirma, tose daryklose, bent kai kuriose iš jų, pvz. Kirin, šalia masinio skystalo, skirto neišrankiems vartotojams, yra verdamas ir visai neprastas alus (pvz. Kirin Stout). Tiesa, mūsuose parduotuvėse yra tik tie skystieji Kirin, Asahi ir Sapporo produktai…kurie skoniu ne ką tesiskiria nuo kokio Miller Lite, Corona ar Kalnapilio Ice…:-(.
  Antra, kokie jie bebūtų, bet šie alūs Lietuvoje nėra pilstomi ir reklamuojami ant kiekvieno kampo. Natūralu, kad jie ir užkliūva mažiau.
  Trečia, būtų keista norėti, kad alaus snobai ir vertintojai primygtinai rašytų apie kiekvieną neišraiškingą alaus rūšį, atkeliaujančia pas mus iš svetur (iš Japonijos, Baltarusijos, Ukrainos, Lenkijos ar Anglijos). Lygiai sėkmingai galėtume purkštauti, kad „Laukinės žąsys“ nerašo apie kokį kabaką Skuode („gal nesupront žematiška?“:).

  Kaip pastebėjote, aukščiau atskyriau alaus snobus nuo vertintojų. Nes mano akyse alaus snobu vadintinas tas, kuris tapo rėksmingos alaus rinkodaros auka ir visur teigia, kad lietuviškas alus (na, bent jau Šv.Extra 🙂 yra geriausias pasaulyje.

  • Linai, tikrai teisus esi dėl Ichiban, aš galvojau apie Yebisu, o užrašiau Ichiban.

 18. Levander Kroydon

  Daug cia komentaru Andrius istrina .Nors jo cia blogas,ka nori ta daro.
  Algis Greitai,priesingai,raso kas nori,ir kaip nori,bet velgi tuomet pas ji facebooke eina tukstantiniai srautai ir yra daug didesnio kalibro zaidejas nei Uzkalnis.
  Man asmemiskai idomu ivairiu pusiu,tiek Uzkalnio tiek Raco,tiek kitu nuomones ir isitikinimai.
  Pvz Laukines Zasys tai greiciau keliolikos bendraminciu ratelis,nes dar nera Lietuvoj daug snobu ir tikru gerimu maisto ekspertu kaip ir stiprios viduriniosios klases,kadangi paprasciausiai Lietuvoj dauguma zmoniu neturi pinigu.O kas turi,tie paprastai savaitgali nuskrenda i koki Paryziu,Londona ar Roma.
  Del alaus,-tai nors Lietuva yra alaus salis,bet yra alus ir yra Lageris.
  Visi svyturiai,alaus melyni,kalnapiliai arba 90% tai ka lietuvoj geriate yra ne kas kita o LAGERIS
  lager tipo alus,yra kiles is pilseno,cekijoj.
  O real ale tai jau yra kazkas link to tikro alaus,kuris man yra baisiai neskanus.
  Daug to ale neisgersi.Guinessas yra kita kalba,jis ne lageris,jis yra draught bear.Kaip ir Murphy’s Irish Stout,kai laikoma ir serviruojamas siltas 12 laipsniu temperaturoj,ir atidaryta backa turi buti ispylstoma per 3 paras,tada jau keiciasi skonis,chemines savybes visa kita.O airiskas raudonasis alutis Smithwick’s?

  Lietuviai budami trecia karta nuo zagres,uzsimane diskutuoti apie gerimus,aristokratiska maista,veliau ir aristokratiska elgesi.
  Ir butinai pabrezti,kiekvieno restorano ypatumus,high class instrukcijas etc.
  Kam tas vakarietiskas kopijavimas.
  Esam tarpines rytu-vakaru kulturos salis,ir cia visada bus akcentuojamas kainos-kokybes santykis,maistas,verte ka uz tai gauni.
  Lietuvoje yra vos 2-3 geri tarptautinio lygio restoranai,kurie puikiai patenkina turtingosios klases poreikius.
  Alus visada buvo ir bus populiariausias gerimas,kuri siek tiek litu turedami vadins muziku gerimu,na o tie kas turi litu nuvaziave i kokia dominika ar kankuna,-nepagailes 200 litu kad apie tai dar parasytu delfi klubas,-ir stai,ziurekite,cia Lietuviskas svajoniu poros prototipas standartas pagal kuri jus visi Lietuviai ir gyvenkite.
  1994 tuju prototipas buvo KAUNO BERNIUKAS,TRENINGAI,AUDI 80,PALANGA,SKUSTA GALVA IR MASYVI AUKSINE GRANDINE

  2004 metu prototipas LONDONAS,PUMA-ADIDAS TRENINGIUKAI, AUDI A6 ,,KELIONE I TURKIJA IR EGIPTA,IR PALANGOJ VASARA LAUKINIU VAKARU SALIUNE NUSIPIRKTI UZ 35 LITUS 10 SHOTU,IR VISIEMS MATANT ISSIZERGES ATSIPUTTES JUOS MAUKTI,VIS PRIMENANT KAD STAI ZIUREKIT MANO AMSINA ANGLISKAI TRANZITINIAIS NUMERIAIS CIA UZ KAMPO STOVI.

  2013 METU PROTOTIPAS JAU YRA DOMINIKA,TAILANDAS,LAOSAS MAJAMIS ,BMW X5,KANARAI IR BUTINAI FOTO SU APRASYMAIS BESIPUIKUOJANT KLUBAS AR DELFYJE,BUTINAI SUKURTI KOKIA MERGINU GRUPE ARBA KAIP GRIGAITIS NARCIZISTINI IVAIZDI,IR STAI JUS VISI UBAGAI ZIUREKIT KAIP REIKIA GYVENTI,O VA IR PAZIUREKIT KOKIUS AS VALGIUS PO 100-150 LITU VALGAU,O MATOT KOKIE LOHAI JUS NES NELEIDZIAT SAVO VAIKU I PRIVACIAS MOKYKLAS,ETC

  Idomu koks bus prototipas 2023 metais?Koks bus siektinas visuomenes elito ar zmoniu mananciu kad jie jau yra elitas prototipinis laimes pateikimas?
  Fuck that,

  Kaip lietuviai gere alu taip gers,kaip palangoj kaunieciai dauzysis prisigere su kitais kaimais,taip ir dauzysis,kaip musu panos ieskos turtingu sponsoriu taip ir ieskos,taip ir rinkuskiu ir kiti sudino skonio alus,ju niekas negers ir jie naturaliai uzsidarys.
  visi gere ,geria ir gers tik lagery,nesvarbu kaip jis vadinsis alaus gerimas,ar myzaliukas kuris greitai bus 3.8% stiprumo kaip UK-standartas.
  Ir siaip autorius pastaruoju metu jau nebeparaso stipriu straipsniu,toks ispudis jog gal issikvepe,cia vienu momentu jau ir mano ir kitu komentarus buvo bepradedas trint,po to ziuriu jau ir savo straipsnius pradejo trinti.
  Kazin kas jam cia uzejo?

  • Voilà!

   Ką tik atsakiau į Andriaus komentarą apie Delfi diskusijų lygio alaus snobus, ir…voilà! vienas čia pat apsireiškė, nereikėjo kitur ieškoti 🙂
   Ačiū, pone L.Kroydon, suteikėte puikų paliudijimą ir/ar iliustraciją tam, apie ką rašiau.
   Nes:
   1. Lager tipo alus NĖRA „kilęs iš pilseno, Cekijoj“. Iš ten kilęs Pilsen (Pilsner, Pils) stiliaus alus. O lagerių šeima toli gražu neapsiriboja pilsneriais.
   2. Lageriai yra _tiek pat_ tikri alūs, kaip ir eliai (ale), įskaitant „real ale“. Eliai tiesiog buvo verdami anksčiau už lagerius, pastaruosius daryti žmonės išmoko tik XIX a.
   3. Va, šitas išvis geras, įvedantis naują alaus kategoriją: „Guinessas yra kita kalba,jis ne lageris,jis yra draught bear.“ :D:D Ačiū, „you made my day“, kaip sakoma :-). Tamstos žiniai: „draught“ gali būti ir lageris, ir elis. O Guinness’as yra elis – stout stiliaus elis. Kaip ir tamstos minimas airiškas Smithwick, kuris kontinentinėje Europoje žinomas Kilkenny vardu (ir čia parduodamas kiek stipresnis, nei originalusis „Smith’as“).

   P.S.: panašu, kad tamstai nėra žinoma tikroji žodžio „prototipas“ reikšmė 😀

   • Ant

    Prie ko alus ir meška? Gal beer, ne bear?

  • Kristijonas

   Labai jūs juokingai čia, dėde, parašėte! Ir pastebėjimų jūsų komentare nemažai teisingų (apie tą marozų turtingumo suvokimą gerai užvėmėt). Sakykit kiti, ką norit, bet šis komentaras nors ir plūgišku stiliumi parašytas, bet praskaidrina dieną. Keep it up 😀

 19. Piktuolis

  Prieš porą vasarų teko plaukt baidarėm. Su sąlyga, kad plaukiau vienas, upė nesudėtinga, laikas nespaudė – ėmiaus užsiėmimo traukt butelius/skardines iš upės. Prisirinko pora maišų ir susirinko šiokia tokia statistika: daugiausiai Utenos mėlyno „gamtoje geriau“, antroj vietoj bambaliai nuo rašalo, paskui utenos/tauro pilsner. Nuo tada man geriantys ir giriantys Utenos mėlyną stovi evoliucijos piramidėje pakopa žemiau už rašalinius. Gerai tik, kad Užkalnis čia eilinį kartą trolina.

  O dėl skonio – porakart metuose tenka paragaut kokio utenos švyturio – pakanka, kad įsitikinčiau, jog nieko nepraradau jų atsisakęs.

 20. Akinys

  Galetu autorius po tokiu izvalgu ir uzsakova straipsnio ivardinti. Kazkur gale, smulkiu sriftu. Kadangi paraso ir ne pagal uzsakyma, ir tikrai smagiu straipsniu, manau nebutu del to geda ir visi tai suprastu… Ar cia jau ir taip visiems aisku? 🙂

 21. Nerijus

  Perskaiciau ir prisiminiau tokia laida, kazkada smezavusia tv,vadinosi baltojo katino svetaine. O ten budavo: snekasi dvi tetos apie ora, gyvenima ir t.t. ir staiga ibega antanas su skaudancia galva , teskia vaistu pakuote ant stalo ir sako kaip gerai kad yra ibupromo. Cia kazkas panasaus. Tik neparasytas reklamos uzsakymo nr apacioje.Jeigu taip nera, tai turetu atsirasti jum paminklas ne tik Suginčiuose, bet ir Utenoj prie zavodo paradinio iejimo.

  • Jūs dar pataupykit užtaiso tam kartui, kai aš kada nors į Uteną išvažiuosiu ir į daryklos Visitors Centre nueisiu. Ten jums prireiks.

   • Ir dar, labai laukiu ką nors Maximoje pareviewinti. Aš esu tikras, ateis ir tam laikas.

 22. bal vonas

  svyturys -utenos alus yra kampanijos Lietuvoje gyventi gera draugas. cia ir sustokim.
  Taip kad…:-)

 23. AR

  Pirmiausiai apibrezkim savokas. Norint buti kazkurios srities snobu, reikia bent jau siek tiek kompetencijos. Todel alaus snobais aprasytieji ponai tikrai negali buti, nes butent kompetencijos ir truksta.
  Vadinti didziuju alaus daryklu pramoniniu budu pagaminta alu myzalu, toks pat nesusipratimas. Myzalas -absoliuciai naturalus produktas, tikrai negaminamas pramoniniu budu dideliais kiekiais. Butent mazu, naturalumu besigirianciu, darykleliu gaminami produktai labiau tiktu buti vadinami myzalu.
  Dar reiketu atskiros temos apie rusiska ir baltarusiska alu. Jei alus gaminamas pramoniniu budu Lietuvoje, jis tampa myzalu, milteliniu, ir t.t. Bet jei jis pagaminamas tu paciu savininku valdomose, daznai naudojant panasias technologijas, gamyklose, bet ne Lietuvoje(o salyse, kur alus apskritai istoriskai nebuvo labai placiai gaminamas ir vertinamas, nebent kaip uzsigerimas), jis staiga pasidaro nuostabaus skonio, nuo jo niekada neskauda galvos,… Ar teko matyti nors viena komentara apie neskanu slavisku krastu alu? Zodziu siulau naujus terminus: alaus mulkis, darykleliu myzalas, Stokholmo sindromo skonio slaviskas nektaras.

  • ats

   Na placebo taip pat egzistuoja… Nieko negaliu sau padaryt, gal ir isikalbejau, bet cekiskas alus man zymiai geresnis nei pas mus gaminamas… Vien atkimsus buteli ar skardine ir pauoscius, a la lietuviskas kvepia neaisku kuo, mano minetas cekiskas ar vokiskas, bent kazkiek atsiduoda alumi. Matyt ju milteliai visgi geresni 🙂

  • Nagi

   Gal galėtumėte duoti kokią nuorodą į tuos pagarbinimus („nuostabaus skonio, nuo jo niekada neskauda galvos…“) rusiškam ar baltarusiškam alui? Kur tokius skaitėte ar girdėjote?

   Ir dar: ar reikia suprasti, kad jūs teigiate, jog pramoniniu būdu, dideliais kiekais padarytas alus yra _nenatūralus_?

 24. AR

  Dar. Pasakykit, kur nusipirkti tu stebuklingu milteliu. Namie su vandeniu pats susimasysiu ir turesiu skanaus alaus.

 25. nop

  googlei iveskite „modesto blogas apie alu“ ir tenai gan isamiai aprasyta apie ivarius alus.
  Kaip ekspertas ir raso is utenos liko tik etikete ir butelys ir reklama.

 26. Ne, Suginčiuose Jums memorialinės lentos nėra, kai bus – pasakysiu, o dabar galit nevažiuoti.

 27. ve

  tik nereikia skiesti, kad utenos alus ne iš miltelių. Iš kinijos prisiveža, pigių salyklo, apynių ir vandens miltelių, prasuka per higravity ir už poros dienų pardavinėja. Tik paskutiniu metu vandens miltelių nebenaudoja sakė visą partiją išbrokavo – laive konteineriuose sudrėko.

  • AR

   „…vandens milteliu“. Kazka matyt univere per fizikos paskaitas praleidau.

 28. :)))

  Oho, kokia diskusija. Savaime suprantama, kad ir to alaus būna visokio, ir tų gamintojų pačių įvairiausių. Tačiau turint omeny „lietuviškojo verslo“ specifiką, tikrai esu prieš didžiuosius (ne kiek už mažuosius). Dėl kelių priežasčių. 1. Didieji su mažaisiais konkuruoja nešvariomis nesąžiningomis priemonėmis (prisiminkim kad ir tą absurdą su nusipirktu įstatymu dėl taros) ir kovoj, kur visiškai neadekvačios „svorio kategorijos“ aš visada palaikysiu silpnesnį, 2. Didieji savo nesąžiningu monopoliu žlugdo smulkų ir vidutinį verslą, kuris galėtų sukurti nemažai darbo vietų ir duoti į valstybės biudžetą nemažai pajamų – deja, pas didžiuosius viskas sukoncentruota saujelės itin godžių asmenų rankose, o tai yra iš esmės užsienio kapitalas, kas reiškia, kad pinigai, uždirbti čia, visais pavidalais išvažiuoja iš Lietuvos…3. Kad ir koks geras produktas tų didžiųjų būtų, man jau užtenka 1.-2. punktų, kad jų produkcijos nepirkčiau kaip nors kiek save gerbiantis lietuvis. Juolab – kada ta produkcija yra visiškas š.das ir geriausiu atveju tai galima pavadinti „alaus gėrimu“…Jei norit pajusti skirtumą, pasistatykit du bokalus – vieną normalaus tikro alaus, kitą – to šlamšto…Čia kaip ir dešra – viena bus tikra kaimiška namuose ar mažoj mėsinėj gaminta rūkyta dešra, kita – kokia nors antros rūšies šlapiankė…Bet jos abi „dešros“…

  O ta technologija didžiųjų paprasta – yra vadinamasis „misos ekstraktas“, jis skiedžiamas su šiltu vandeniu, sudedamos mielės. Ir viskas – prašom alaus. O tas misos ekstraktas papigiai gaminamas Kinijoje pagal jų užsakymus. Visa kita – tai tik reklaminis akių dūmimas…

Parašykite komentarą