Paskutinis uždangos nusileidimas mūsų kartos talentui

Lietuvos Rytas, 18 04 2013

Aktoriaus Vytauto Šapranausko pasitraukimas iš gyvenimo, vos prasidėjus Lietuvoje taip vėluojančiam pavasariui, netrenkė kaip žaibas. Niekas nepasakys, kad to laukė (nes tikrai niekas nelaukia tokių baigčių ir tyliai tikisi, kad jos aplenks kaip galima daugiau tų, kas vaikšto su mumis šia žeme), tačiau tai, kad gyvenimas jau kurį laiką traiškė išėjusį šiandien aktorių, buvo akivaizdu visiems.

Šiandien visi mes jausimės truputį kalti, o kai kas gal ir ne truputį. Aktorius ir viešas žmogus negalėjo pasislėpti mažoje šalyje ir mažame Vilniuje nuo dėmesio ir prožektoriaus šviesų, kurie rodė, kad V.Šapranauskas jau kurį laiką niokojo save – darbu arba svaigalais, arba ir vienu, ir kitu.

Kalti jausis visi tie (o čia nė vienas turbūt nėra šventas), kas ramiai ar su šypsenėle, ar su ironija, stebėjo, kaip romėnai stebėdavo mirštančius žmones gladiatorių kovose, akivaizdžią aktoriaus agoniją, apie kurią mus pasiekdavo tik iškalbingos nuotrupos: nepasirodė ten ir ten, keistai elgėsi kitur, ir ką jis sau leidžia?

„Galvoja, kad jam viskas galima“, komentavo daugelis pavydžiai, užsinuodiję vaizduotę pasakomis ir legendomis apie ekrano ir scenos žmonių uždarbius.

Jie buvo neteisūs: kai gyvenimas įeina į nesibaigiančią juodą juostą, net patys garsiausi žmonės nežiūri į save veidrodyje ir nesako: „man viskas galima, man niekas nedrįs nieko pasakyti ir niekas neatleis manęs iš darbo“. Ten tokių minčių nėra apskritai. Kūrėjai, patekę į tą teritoriją, gyvena svajodami jau ne apie ramybę ar palaimą, o tik atokvėpio minutę ir šviesos blyksnį juodoje, kaip smala, nevilties tamsoje.

Mes nebuvome jautrūs aktoriui V.Šapranauskui, tačiau ne todėl, kad būtume unikaliai baisūs: tiesiog žmogiška prigimtis tokia, labiausiai mylėti jau išėjusius, bet jiems šykštėti gerumo ir užuojautos, kol jie dar yra su mumis.

Šiandien daug kas kaltins aktorių suėdusią žiniasklaidą ir negailestingai eksploatavusius prodiuserius, nors ir viena, ir kita nebus teisinga: pyktis žiniasklaidai yra tik perkeltas apmaudas, skirtas sau patiems, o televizija ekrano žmogui yra tik darbo vieta, ir negailestingos tos darbo vietos sąlygos yra ne kieno nors pikta valia, o tiesiog pramogų verslo realybė.

Kol jie gyvi, mes aktorius ir linksmintojus įsivaizduojame kaip plieninius žmones su neregėtai stora oda, nuo kurių viskas atšoka, kaip nuo sienos žirniai. Jie ir patys visiškai ne prieš, kad mes juos tokius įsivaizduotume, nes čia jų darbo dalis. Jų širdis ir ašaros nuo mūsų uždaryti, nes matome jų vaidmenis, o į vidų jie mūsų neįsileidžia.

Nepažinojęs Vytauto Šapranausko asmeniškai, negaliu pasakoti apie tai, koks jis buvo žmogus, tačiau būdamas jaunesnis ir mažiau patyręs ekrano kolega, galiu tik įsivaizduoti, kokio talento luito reikėjo žmogui, tempiančiam ant savęs tokią gausybę vaidmenų, renginių ir žibėjimo viešoje erdvėje.

55 metų dar nepasiekęs – ir žymiai jauniau atrodantis – aktorius garsėjo tuo, kad nenusibosta ir neišsisemia (nepaisant to, kad daugelis sakė, jog ten buvo „tas pats per tą patį“ – užtikrinu jus, kad net labai talentingas linksmintojas galėtų didžiuotis, jei sugebėtų pakartoti net ir penktadalį V.Šapranausko improvizacijų).

Anglų kalboje yra labai geras profesijos pavadinimas – „entertainer“. Lietuviškai jam nėra gero atitikmens: „pramogų verslo atstovas“ skamba lyg eilutė iš mokesčių deklaracijos, o „linksmintojas“ – labai nerimtai, lyg tas, kuris kutena žmones, kad jie gyventų.

Aktorius Vytautas Šapranauskas buvo linksmintojas iš didžiosios raidės, sudėjęs į savo darbą visą širdį ir visą gyvenimą. Deja, net ir geležiniai pečiai ne visada ilgai pakelia baisiai sunkią liūdno gyvenimo naštą.

52 Komentarai

 1. Zaegin

  na, bet kokiu atveju, savižudybė nėra išeitis.

  • Povilas

   tokiais atvejais žmogus pavargsta. ir gai atiduot viską, kad tik galėtų ilsėtis. gyvybę irgi. todėl tai yra išeitis.

   • žmogas

    Egoistimė išeitis paliekant skausmą po savęs artimiausiems žmonėms, kuriuos labiausiai mylėjai. Ar taip išreiškiama meilė jiems? Atsakymo nereikia.

    • krabas

     tu gal biški durnas esi? ar gal perversinis socialistas, kuris mano, jog žmogus yra kažkieno kito nuosavybė? tavo gyvybė priklauso tau pačiam, ne visuomenėj ar ne tavo šeimai. ypač žinot jog artimi žmonės ir yra tas faktorius, kuris pastumia į savižudybę.

     • S.

      Kad artimi zmones pastumia i savizudybe , nelabai sutikciau , bet su viskuo kitu 100% true … Pagaliau zmogus rado ramybe ir savo sviesa be rupesciu ! Niekad nepamirsiu Vytauto !

  • GBK

   Kaip tai savižudybė – ne išeitis? Dar ir kokia. Savižudybė, neginčijamai, išsprendžia visas buvusias, esamas ir ateityje galėjusias kilti problemas.

   • Mindaugas

    vertinant poelgi reiketu taikyti „visuotinumo“ taisykle. paprastai tariant, kas butu, jei visi zmones nusizudytu? toks primityvus bet kokio poelgio „patikrinimas“ labai aiskiai parodo, ar jis yra tinkamas, ar ne. taigi, savizudybe yra aiskiai netinkamas elgesio pavyzdys.
    (I. Kanto kategorinis imperatyvas)

  • Type RA

   Gerai kazkas parase, kad TV3 be Sapro bus kaip LNK…

 2. K.

  Vytautas – labai gilus žmogus.
  Teko ne kartą darbuotis su šiuo žmogumi. Ir nė karto nepamačiau neatsakingumo apraiškų. Dirbo iš peties. Dirbo daug. Dirbo visiems ir visai visuomenei, tik visuomenė nepadėjo jam tiek, kiek galėjo. Kaip kiekvienas žmogus yra prisidėjęs prie šio žmogaus šlovės, tiek tas pats kiekvienas žmogus ir prisidėjo prie to kas įvyko.

 3. -A

  ir viename iš jo paskutinių interviu televizijos laidai aktorius teigė, jog Lietuvoje, norint išgirsti apie save ką nors gero reikia numirti ir tai visiška tiesa.

 4. žmogas

  Na aš nemanau, kad jam nebuvo bandyta padėti (artimieji ir šeima turėtų dėl to įsižeisti), tad nereikia tokio farso, kaip dabar visi turi jaustis kaltais. Manau, kad jo sunkokas charakteris irgi turėjo tam įtakos, jam siūlomą pagalbą atmesti, ir tą daryti labai griežtai. Neprisileisti žmogų arti savęs ir neleisti sau padėti. Bet negalima visos kaltės versti ant tų, kurie nepadėjo.
  Užuojauta artimiesiams, draugams, kolegoms, kuriems teko jį pažinoti.. Tačiau šis rašinys nėra teisingas iš serijos – dabar visi kalti, o apie velionį tik gerai arba nieko..

 5. ieva

  a bet kaip taip.. Ne išeitis juk čia. Toks nuostabus žmogus buvo,o patikėti tikrai labai sunku,kad jis galėjo nusižudyti.. ;/

 6. o

  Ir vistiek savizudybe kas benutiktu nera iseitis.Mano nuomone (nors gal ji ir nesvarbi) jis pats nezinojo ka dare.Gaila zmogaus, bet yra kaip yra .Jis jau nebeisgirs nei geru nei blogu zodziu apie save… o gaila…

 7. j

  Niekas nezinojo kas dedasi jo galvoje ir sirdyje.Ka dabar bepasakytume jau velu,sie zodziai nebepasieks sio zmogaus. Belieka patyleti ir prisiminti tas nuostabias akimirkas kurias suteike liudniems Lietuvos zmonesm(ir ne tik Lietuvos). Ramybes tau zmogau pavargusiam nuo visko… Kiekvienas sprendimas yra kiekvieno reikalas. Jei taip atsitiko vainasi taip turejo buti…Uzuojauta artimiesiams ir gerbejams:(

 8. komentatorė

  Man begalo gaila,kad viskas taip susiklostė, labai užjaučiu artimuosius ir linkiu neapsakomos stiprybės. Dar šiandien laikiau lietuvių įskaitą ir paminėjau jį, o dabar… tiesiog labai sunku suvokti kaip taip įmanoma

 9. Alex3

  taip savizudibe yra labai baisus dalykas ir nepateisinamas,bet zmogaus jau nebera tai geriau viska pamirsti ir tesiog palinketi kad ilsetusi ramybeje

 10. Viens

  Amžinatilsį, V.Šapranauską, taip, kaip minėta – „niekina“. Bet apginty jį sumasto, tik tada, kai Šapranauskas, dar kartą – amžinatilsį, pasitraukia iš gyvenimo.

 11. Ugnius

  Kaip ne keista, pirmą kartą Andrius Užkalnis pasakė būtent tai, kas pakilo, ko gero, ne mano vieno viduje. Nei gerai, nei blogai – vadinasi, šalia gyvenam 🙂
  Labai liūdna, kad nekalbame ir neparašome apie tai ką matome ir, svarbiausia – ką jaučiame DABAR, o dažnai tas „dabar“ būna svarbus ir kartais net lemiamas.
  Bet visuomet, kaip tikri lietuviai, tarstelim: „Geras žmogus buvo… Ir laidotuvės gražios buvo“.

 12. A

  As nesuprantu kodel žmones diskutuoja po kiekvieno straipsnio..?? Čia ne apie jus kalbama.. Įvyko tragedija zmogui, seimai ir visai Lietuvai.. Užuojauta turėtumėte reikšti, kaip visi normalus žmones, o ne smerkti ir diskutuoti koks žmogaus poelgis buvo.. Nei vienas nežino kas nutiko ir kodel, tai pasilaikykit nuomones sau.. Labai gaila Vytauto Sapranausko, jis buvo juokingiausias ir talentingiausias aktorius ir tikras Hero man ir daugumai lietuvių..

 13. R.

  Kaip sakoma, linksmiausi žmonės yra ir liūdniausi žmonės…

 14. Jurga

  Lieka pasidžiaugti, kad turėjome tokį talentą ir gailėtis, kad jį praradome. Bet vsikas laikina. From ashes to ashes, dust to dust…

 15. Emilia

  Liūdna. Labai labai liūdna. Ir iš tikrųjų, aš irgi jaučiuosi kalta. Gal galėjau nors ką nors padaryti, kad išgelbėčiau?..

 16. Skaitau

  Perskaičiau visą straipsnį, pasirodo kažkaip visi kalti, kad pasitraukė iš gyvenimo, Dar perskaičiau dešimt komentarų ir pradėjo aiškėti, kad nusižudė. O kas, kaip, kada, tai nesvarbu …. patys susigaudytit,
  paGooglinkit….

 17. žmogus

  Žmonės, man gaila skaityti jūsų komentarus. Kaip jūs galite pateisinti savižudybę? Taip, jam buvo sunku, tačiau nusižudęs jis ramybės nepatirs. Palieka tiktai skausmą artimiesiems, ir pagal Dievo žodį, visi kas nusižudo keliauja į pragarą. Jeigu žmogus pasitikėtų Dievu ir jam patikėtų savo skausmą ir emocijas, jam savižudybės neprireiktų. Šiuo atveju psichologai bejėgiai. Žmogui reikia meilės, reikalingumo, Dievas suteikia viską ko tik gali prireikti.

 18. okeanas

  ne pirmą kartą susimastau:
  tai žmogaus silpnumas ar stiprybė – pasikabint..

 19. Ieva

  Gimiau tą pačią dieną kaip ir jis, tik trisdešimčia metų vėliau, ir atrandu daug panašumų – žmogus linksminantis kitus, dažniausiai yra linkęs į liūdesį. O liūdesys ir depresija padvigubėja jei griebėsi taurelės. Jis buvo aktorius ir savam gyvenime pats to nesuprasdamas. Galiu tik spėti, kad „viešoji kaukė“ nusitrynė ir jo geležinė siela vis dėl to palūžo. Ir mes gailime savęs, kad jo nebėra, mes permetam savižudybės kaltę jam, nes “ kaip jis taip galėjo įskaudint visus palikdamas, apie kitus nepagalvodamas“, bet juk svarbiausias gyvenime ir esi tu PATS. Tad jei kam nepatiks – atsiprašau – bet savižudybė buvo jo sprendimas. O sprendimus reikia gerbti.

  • Ieva, reikia gerbti gerus darbus, talentą, bet gerbti savižudybę yra mažų mažiausiai kvailas teiginys (iš Jūsų sakinio konstrukcijos galima padaryti tokią išvadą).
   Neromantizuokite tokių žmogaus veiksmų, nes tai gali turėti dideles pasekmes. Paskaitykite: http://www.jaunimolinija.lt/index.php?p=559

   • Kaunas

    Aišku pasirinkimo nusižudyti reikia negerbti, nes priešingu atveju gi tokios dūros dirbančios Jaunimo Linijoje neturės darbo.

    • Tas

     Tik dūrakas gali šitaip nesuvokti, kad kaip tik tas savižudybės rinkimasis suteikia darbo Jaunimo Linijos darbuotojoms. Kurios nepasirenka už ketinantį nusižudyti, bet mėgina jam padėti padaryti savo pasirinkimą gerai apgalvotu.

 20. Anonimas

  Labai didele uzuojauta visiems, idomu ar sulauksime V. Sapranausko paminklo Vilniaus centre kaip sulaukeme V. Kernagio. Nusipelne tiek vienas tiek kitas…

 21. Milda

  Žmugus iš didžiosios raidės. Teko dirbti su šiuo žmogumi – lenkiu žemai galvą.

 22. K

  Pasilaikykite savo komentarus sau… Uzjauskit seimos narius.
  Te amzinoji sviesa Jam tesviecia.
  R.I.P

 23. Aktorius

  Idealistas.Šita sistema valgo idealistus.Būkite atsargūs.

  • Idealistus valgo visos sistemos.

   • Aktorius

    Jūs teisus.Tokie žmonės neša labai sunkią naštą ir vienintelis būdas ją palengvinti yra dalintis ja su kitais tokiais pat.Bet tai nėra paprasta.Nes tokių pat, visiškai tokių pat nėra.O taip norisi, kad tave suprastų, kad pajaustų visu 100%. Kad būtų tavo kailyje.Išdidūs žmonės į sielą nieko neįsileidžia.Už tai niekas nežino, kas ten dedasi.Jei personažas atrodo linksmai, vadinasi, ir jo kūrėjui viskas gerai.
    Kaip padėti tam kūrėjui, kad ir jam būtų gerai?Sako, kad laimingi žmonės kurti tiesiog negali, kad visa, kas geriausia, gimsta iš kančios.Štai kodėl Vytautas buvo toks produktyvus.(Gal kiek ūkiškas ir negrakštus šis žodis ).
    Bet aš nenoriu, kad tai dar kam nors nutiktų.Minia pasisotina ir pamiršta.

 24. vis dėlto

  Taip gaila, kad kartais laiku nepasakome gražaus žodžio, neparodome rūpesčio, neišreiškiame savo meilės artimąjam. Tokiais atvėjais atrodo, jog gal TAI būtų padėję. Aišku, niekas negalim įsiskverbti į kito žmogaus mintis, o mano nuomonė tokia, jog žmogaus giliai ir visapusiškai gali nepažinoti net ir pats artimiausias. Todėl tokiais atvėjais, kaltinti aplinkinius (televiziją, žurnalistus, nepakančią visuomenę, merginą, vaikus, žmonas, draugus ir t.t.) būtų visiškai neracionalu. O mąstant apie pačią savižudybę… tokiam poelgiui reikia drąsos, visada taip maniau ir manysiu. Žmogus egoistas, turintis milžinišką savisaugos instinktą, todėl užmauti per kaklą sau kilpą- net kiek herojiška. Gyvenimas turėjo būti labai baisus, kad ryžtumeisi tokiam poelgiui. Yra keletas savižudybės versijų: Visiškai juoda, žmogus net nebesuvokia, kas vyksta. Arba, ramus, gerai apgalvotas sprendimas. Vienu ar kitu atvėju, galime tik tikėtis, jog žmogus miręs išsilaisvina ir jam `ten`geriau. O vaikai, likę `čia` iki gyvenimo galo bandys ištrinti vonioje gulinčio savižudžio tėvo vaizdą iš savo atminties… O galbūt, kai jiems gyvenimas pašykštės fortūnos, paseks mylimo tėvo pavyzdžiu. Be jokių užslėptų minčių, ilsėkis ramybėje Vytautai.

 25. Kos.

  Tikrai nesitiki.. Kai pamačiau strapsnį, nepatikėjau, galvojau, kad juokauja. Toks talentas. Ir vis gi kaip jam turėjo būti sunku, kad taip pasielgė.. O TV ekranuose tikrai nesimatė, kad jam kažkas blogai. Atrodė laimingas, talentingas, visų mylimas.. Tikrai niekada nepagalvočiau kad taip atsitiks 🙁

 26. ...

  si zinia mane pritrenke. isties, pasaulyje nusizudo tukstanciai zmoniu. taciau nekreipi demesio ir ne negalvoji apie tai, iki kolei is gyvenimo pasitraukia pazystamas zmogus. na, asmeniskai A.A V.Sapranausko tikrai nepazinojau, bet jo veidas, jo charizma, buvo iki skausmo “savi“. uzaugome stebedami ji ekrane, gerejomes jo kuriamais personazais ir astriais samojais. jis buvo idomus.talentingas… manau, padaryti sprendima , t.y. pasitraukti is gyvenimo yra begalo sunku. juk nebuvo taip, jog atejus vienai graziai dienai jis nusprende : “ va, siandien mirsiu“. tukstanciai skausmingu minciu turejo slegti zmogu, nuovargis, stresas, beprasmybes jausmas. jis nebeatlaike. kazkada , maniau, neatlaikysiu ir as. bet susivaldziau. puikiai suprantu ji, ir linkiu ilsetis ramybeje. kuo toliau nuo tu, kurie ir “priverte“ tave sitaip pasielgti.

 27. Vj

  Pradekime uzjausti, ismokime paguosti ir badykime pateisinti nesuprasdami. tai vadinasi . Vytautas gyvevo i prieki, gerbiu ji uz tai, nors asmenikai nepazinojau….gerbiu ji uz tai, kad buvo kitoks. Uzjauciu artimuosius.

 28. GUESSWHO

  RIP

 29. Toma

  Tai tik dar kartą įrodo, kad po besišypsančiu veidu, slepiasi liūdesys, kurio mes dažnai šalia būdami nė nepastebime…

 30. IevaR

  Visų pirma jis buvo aktorius, antra pagal senumą profesija po prostotucijos. Žmogus begalo mylintis teatrą, ne kiną. Gaila tokio talentingo žmogaus. Stiprybės artimiesies.

 31. Vaida

  …. SPRENDIMAS, KAD IR KOKS JIS, YRA SPRENDIMAS… IR TIK PATS ZMOGUS ZINO, AR JAM JO REIKIA…. Labai gaila, smugis didziulis visiems, GILI UZUOJAUTA ARTIMIESIEMS, labai liudna, kad zmogus priima toki sprendima… bet.

 32. oi

  Yra toks pamokymas, kad šypsokis, nebūk pernelyg rimtas ir viskas bus gerai. Bet kai turi problemų, o vis bandai juokauti, ta neadekvatumo praraja ilgainiui praryja.

 33. Labai liūdna

 34. audine

  kaip sakoma tie kas juokina zmones yra patys vienisiausi,nes jie slepia savo skausma ir vienatve po klouno kauke,tad ir Vytauto tas juodas jumoras slepe jo skausma,vienatve ir asaras.Uzuojauta jo artimiesiems ir amzina tau ramybe tau VYTAUTAI

 35. Šiaip aš jo nei užjaučiu nei ką, nes tiesiog jo nepažinojau. Žmonės miršta kasdien.
  Gaila tik prarasto kūrybinio potencialo. Sukurti kažką yra nežmogiškai sunku. Tam būtina sąlyga – didelis jautrumas aplinkai ir imlumas. Dėl tos priežasties kūrėjams gyvent sunku. Aš nekalbu apie apgailėtinus dizainerius – idėjų vagis. Kalbu apie tikrus kūrėjus. Matyt, V. Š. nebeišlaikė savo sukurto pasaulėvaizdžio svorio ir pasitraukė.

  O žiūrint truputį šaltai ir objektyviai – šlykščiuosi klasikine situacija. Pažiūrėkit senų straipsnių apie Šapranauską komentarus – dauguma tik tyčiojas iš jo, pilna paniekos, neapykantos. Netgi iš aplinkinių dažniau girdėdavau neigiamus komentarus nei kad teigiamus. Ir staiga – mirtis… Per 2 sekundes visi staiga tampa nesuvokiamais jo gerbėjais, tiek užuojautos, tiek meilės atsirado. Klaiku. Visą gyvenimą negalėjau pakęsti lietuviško padlaižiavimo ir idealistinio konformizmo.

 36. Zigmas

  Amzina atilsi Tau Vytautai,
  As daug metu stebejau A.A Vytauto kuryba. Tai zmogus, kuriam nebuvo svetimas ir skausmas ir jumoras, ir gilus supratimas savo artimo. Zmogus, kuriam pats gyvenimas buvo duotas, tam, kad nueitu savo kelia. be reikalo mes ji udijam del to ka jis padare, tai Jo sprendimas ir Jis teisus. As maciau beveik visus Jo spektaklius vaidmenis kine, tai buvo Zmogus, kuris saves negailejo, viska atidave kitiems. As jam pavydziu to sugebejimo bendrauti su zmonemis ir kartu islikti savimi, su savo skausmu ir sirdgela, to neparodydamas kitiems. Vytautai, tavo sugebejimas buti nekasdienisku, buvo didziausia vertybe mums likusiems gyviems!
  Ilsekis ramybeje, brangus Vytautai!

 37. justina

  puikus jis zmogus, man jo labai truks… linkejimai jo seimai ir sunui….

 38. Bronius

  Savižudybės klausimas nenagrinėtinas. Esmė ne tik tikėjime, kuris draudžia tai daryti (Biblija – tai tūkstantmečių sukaupta išmintis, paprasčiausiai privaloma laikytis). Esmė tame, kad tautos pilietis, turintis didesnį ar mažesnį talentą ar visai jo neturintis, priklauso savai tautai pirmiausia ir yra atsakingas prieš ją. V.Šapranauskas reiškėsi ir tobulėjo Lietuvoje (ne kitoje šalyje), čia jis buvo suprantamas, čia jį gerbė. O svaigalų (bet kokių) dar nė vienas žmogus nenugalėjo, kad ir kiek jis būtų talentingas ar stiprus…

 39. Violeta Svabauskiene

  Jis buvo nepaprastai vienišas žmogus,ir taip mūsų visuomenė moka tik imti,deja.Talentai visose profesijose yra ujami, net bažnyčiosi komanduoja prastesni

 40. Violeta Svabauskiene

  Jis buvo nepaprastai vienišas žmogus,ir taip mūsų visuomenė moka tik imti,deja.Talentai visose profesijose yra ujami, net bažnyčiose komanduoja prastesni

Parašykite komentarą