Patiklių vėplų apgultis prie bankų: egzaminas išlaikytas

23 06 2013, lrytas.lt

Pradėkime nuo pradžių – toks gandų skleidimas apie ateinančią banko griūtį, koks savaitę prieš Jonines lengvai papurtė vakarų Lietuvos miestelius, yra nusikalstama veika. Idealiame pasaulyje, sumanytojai ir organizatoriai turėtų atlikinėti bausmę kur nors, kur bankomatai be mygtukų.

Ar tai įvyks, pamatysim. Greičiausiai ne: kovoti su gandų skleidėjais labai sunku, nebent tai būtų violetinės tetutės, rašančios apie prekybos centruose grobiamus vaikus ir spiegiančios „PLATINAM!!!“. Juo labiau, kad yra tikėtina, kad ataka atėjo iš ten, iš kur vis dažniau ateina XXI amžiaus atakos – sena aptriušusi meška suprato, kad vartyti avilius nebeapsimoka, ir į kailį galima gauti, ir jėgos jau nebe tos. Dabar rudoji įjunko siuntinėti nykštukus-trolius, kenkiančius iš saugaus atstumo: tai internetas, tai bankai, tai energetika.

Bet vargu, ar kas nors ką nors įrodys, ir dar mažiau vilties, kad kas nors nukentės. Situacija yra panaši, kaip kova su tais, kas rašinėja šlykščius komentarus prie straipsnių internete. Būtų gerai, kad jie atsakytų už savo žodžius, bet čia būtų tas pats, kaip svajoti, kad nubaustų uodus, prieš lietus siurbiančius kraują iš žmonių. Nors būtų miela, kad jie būtų nubausti.

Vakarų Lietuvoje šiemet nėra lengva: tai bjaurybės smirdukai-vabalai nugula paplūdimius ir nuo jų riečia nosis poilsiaujantiems (juo labiau, kad jų surinkimas pasirodo esąs sunkus uždavinys – vabalai tvarkytojų rūpesčiu gerokai pabrandinami ant smėlio, kad visi pajustų sūrų gamtos kvapą), tai bankų skyrius nugula elitinės pensininkų ir priešpensinio amžiaus naivuolių pajėgos, išsiilgusios veiklos ir emocijų.

Žinau, kad buvo bandžiusių kaltinti Swedbank, esą klientams pateikta nepakankamai informacijos, todėl toks ir ažiotažas: žmonėms pamojavo pirštu (galimai – viduriniuoju), paminėjo, kad pažįstamai buhalterei skambino jos pažįstama tetutė iš Sodros, ir prašom, cirkas jau atvykęs į jūsų miestelį. Tačiau čia buvo pašokdinti tie, kuriems jokia informacija nepadės. Jiems iš tos informacijos tiek pat naudos, kaip nerūkančiam iš peleninės.

Mielų sovietinių laikų nepamiršę burundukai ir jų pačios, apsivilkę gražiausius priprakaituotus sintetinius marškinius iš skudurynų, stojo į eilę, nes jie dar nepamiršo mylimos sovietų Lietuvos eilių, nusidriekiančių prie visko iš eilės. Eilių, iš eilės – gražiai čia surimavau.

Išties, kur tu, žmogau, šiais laikais žmoniškai eilėje pastovėsi? Kur dar rasi tokią vietą, kur kiekvienam duoda tik po kažkiek, o paskui jau nebeduoda? Tai lyg mažutis Grūto parko atrakcionas jūsų gyvenamoje vietoje, organizuotas specialiai jums, patiklieji naivuoliai su balsavimo teise.

Negalima neigti, kad nors piktavaliai gandonešiai to neplanavo, Lietuvai visa nedidelė Swedbank išsigalvotos griūties panika buvo lyg socialinės paskirties treniruotė (turint galvoje dalyvavusiųjų protines galias – gal greičiau dresavimas) ir kolektyvinės dvasinės sveikatos patikrinimas, peršviečiant liaudies masių intelektą ir pateikiant jį ant lėkštutės. Arba greičiau miestelio turgaus aikštėje.

Kažkada, kai Maskvoje 1990 metais atsidarė pirmasis Sovietų Sąjungoje greito maisto restoranas McDonald‘s, keturių valandų eilė prie jo buvo gražus pavyzdys, kas iš tikrųjų buvo žmonių galvose ir ko jie norėjo. Dešimtmečiais puoselėta santvarka pasirodė pažeidi, kaip pripūstas balionėlis: pykšt ir nėra.

Negudraus visuomenės posluoksnio eilės prie bankų irgi parodė, kad titaniškos telefoninių sukčių pastangos („mama, aš papuoliau į avariją“) ir išsimokėtinai parduodamų stebuklingų dulkių siurblių (gamintas Malaizijoje, savikaina su atvežimu – 350 Lt., parduodamas pensininkėms už 5000 Lt plius palūkanos) pardavėjų darbas nuėjo, galima sakyti, veltui.

Veltui ta prasme, kad kvailiai todėl ir yra kvailiai, kad niekada nesimoko iš savo apsikvailinimų. Atvirkščiai, jiems iš patirties gimsta naujas užsispyrimas.

Čia kaip ta varlė, kuri pasakojo draugei liūdną istoriją apie seksualinę prievartą gyvūnijos pasaulyje.

Varlė sako: žinai, mūsų pelkėje tokie baisūs dalykai dedasi. Užvakar einu pro Didįjį Kupstą – mane išžagino. Vakar einu – ir vėl. Šiandien, tu nepatikėsi, aš ir vėl buvau išniekinta. Rytoj vėl pro Didįjį Kupstą eisiu.

Komiškoje vasarinėje bankų panikoje įprastinis, vidutinis vėpla gavo progą pasireikšti ir jos nepraleido – kuo kvailesnis gandas, kuo mažiau priežasčių jais tikėti, tuo greičiau avinų banda atbėga ir trypia kanopomis.

Neturėtų likti nepastebėtas labai teigiamas ženklas visuomenei. Jis buvo toks: pinigų atsiiminėti subėgo labiausiai nevykusi, nieko nesuprantanti, niekuo nesidominti, pasimetusi ir beviltiška visuomenės dalis, kurios nevingiuotą protą galės ištiesinti nebent šešių lentų stalių dirbinys, kurio pavadinimo etikos sumetimais neminėsiu.

Visiems kitiems buvo tik geras šou, kuris baigėsi greitai, bėdos nepridaręs. Normalūs žmonės, sugebantys suprasti, kas yra tikra grėsmė, o kas – kvailas gandas karkvabalio proto individams (kuriems, tiesą sakant, ir banko sąskaitų nereikėtų atidarinėti; jiems iš jų daugiau bėdos, nei naudos), taip ir žiūrėjo į tas gėdos eiles: kaip į karkvabalius ant paplūdimio.

18 Komentarai

 1. Buriatas

  filosofinis klausimas- o kam runkeliui pinigai?

 2. mieždupročim

  Didžioji ironija glūdi tame, kad kai eilinį račvabalį pasiekia patikimas gandas apie tai, kad jo bankas davė dūbą – užsiimti eilę prie to banko jau per vėlu. O jei ten dar kažką duoda, tai reiškia, kad buvai elementariai išdūrintas.Todėl bėgti prie banko yra dvigubai durna bet kuriuo atveju. Bet neįsivaizduoju jėgos, kuri galėtų juos nuo to sulaikyti.

 3. MM

  atseit protingas straipsnis apie tai koks as protingas ir nepatikejau siuo gandu. Kai 2 bankai per pora metu bankrutuoja tai yra zmoniu kurie bijo. Ir nevisi naudojasi facebook

  • Tegu bijo toliau, mes pažvengsim.

  • Kiekvienam protingesniam buvo aišku, kas tie bankai yra. Ir nieko nuostabaus, kad jie bankrutavo. Čia buvo tik laiko klausimas. Be to indėliai yra apdrausti.

   • Neskaičiau_straipsnio

    Indėliai tai ne lėšos/santaupos.

    • Meu

     Net alga gulinti banko sąskaitoje iki išėmimo yra „indėlis“ ir apdrausta. Tai nereikia čia spangti. Nebent pinigai guli „uber-super-banko-taupymo-lakštais“.

    • Mantas

     Pirmadienis- tai ne apelsinas. What’s your point?

    • Asas

     Šiaip tai „indėliai“ pagal indėlių ir investicijų draudimo įstatymą yra ir pinigai einamosiose ir kitose banko sąskaitose. Marš šviestis!

 4. Neskaičiau_straipsnio

  Nesupratau.. Čia kažkam atrodo absurdiška mintis, kad toks bankas kaip Swedbank gali bankrutuoti? Kai Swedbank iš tiesų buvo ant bankroto ribos krizės metu – ar kas nors traukė jį iš balos? Ne. Skandinavam nusišvilpt buvo, nes pelningumas (pvz., ROE) ir kiti indikatoriai čia Lietuvoje ir taip kelis kartus atsilieka nuo kitų šalių – tokio banko traukimas iš balos niekas nefinansuotų, nes neapsimoka. Nebent, žinoma, vyriausybė, kuriai gaila piliečių ir šalies ekonomikos. Bet vienu ar kitu atveju – bankrotas labai galimas.

  Tiesiog nesužinosi apie tai iš kažkokių gandų, o labiau iš tokių naujienų kaip kad bankrutuojančio ukrainietiško banko pirkimas krizės metu. Kodėl tai laikoma ženklu apie galimą bankrotą? σ ↑ => Pr(r)>0 ↑ . Lietuviškai: padidinus riziką, padidėja tikimybė, jog bus teigiamas pelnas. Kitaip sakant, kai bankai žino, jog 99% bankrutuos, pakelti riziką apsimoka tiek dėl diversifikacijos, tiek dėl tikimybės, kad pelnas bus teigiamas.

  • Mantas

   Taip, absurdiška mintis. Nes kai bankrutuoja turginis prekeivis- tai natūrali, neišvengiama pasekmė. Kai yra skandinaviško kapitalo bankas, tai yra garantija, kad jis nėra administruojamas kaip kitas, kuris priklausė lunatikui.
   Ir niekam nekyla mintis, kad po poros šūdinų bankų žlugimo kiti bus stebimi atidžiau, o jei jau šūdai klius į ventiliatorių, tai ne kaimyno draugės santechniko teta Zosė apie tai pasakos?

   • Laura

    Ka reiskia ‘skandinavisko kapitalo’ bankas, kai jis neturi jokio turto cia? Jei tu manai, kad Swedbank atidziau stebimas, tai esi to pacio protinio lygio, kaip sito banko klientai kaimuose. Jei manai, kad jis nebankrutuos,nes yra svaresnis negu tos ‘abejotinos reputacijos savininku’ bankeliai, tai tavo popieriai dar prastesni.

    Sitas socialinis-ekonominis bandymas suzlugdyti banka buvo tikrai nevykes,bet ka gali zinoti, ka diletantai is to ismoks ir ka nuveiks ateityje?

    Taciau su tokiais straipsniais Uzkalnis gali protinguoliu pasirodyti tik snekedamas prie tos pacios bobulyciu eiles. Bjauru.

  • balietis

   Vau. Tai Šiaulių bankui irgi ragai, ar šita tavo taisyklė galioja tik Ukrainoje?

 5. nop

  Alternatyvus variantas: protingi karkvabaliai turėjo prikaupę santaupų virš 345k lt ir bego jų atsiiminėt. O ko bėgo biednesnis, tai įdomus klausimas.

 6. Mindaugas Tamulis

  Ka dariti? Mane išbanino iš savo draugu per žeuriąją akcija ponas Andrius už tai, kad parašeu, kad galiu ir geriau straibsnius rašiti. Palaikino ir išbanino. Čia kaip koks palaiminimas man teko – gauti laiką (patiktuką), o paskui baną…

  O jei rimtai – tai taip ir nesupratau, kame kampas.. Patrolinti varguolių negalima? Už tai banas?

 7. qwerty

  LR patalpino laišką A.Užkalniui. Laiško pabaigoje yra tokia P.S.: „Šiuo straipsniu nieko nenorėjau įžeisti, tačiau, jeigu kas nors pasijuto įžeistas, tuomet, iš anksto – atsiprašau.“

  Tai va,aš esu šio laiško įžeistas. Kad sugaišau laiką skaitydamas tą netalentingą, tūpą rašliavą. A.Užkalnio kritika yra toleruotina. Tačiau tik talentinga.

 8. Laura

  Protingi zmones neisizeidzia, o daro isvadas.

 9. R.

  Gerai rašantys ir šiaip protingi nesiteisina. Atsiprašymas, kai to reikia, kitas dalykas.

Parašykite komentarą