Nustokite į mane spoksoti gatvėje

Lietuvos Rytas, 12 08 2013

Žinote, koks apžvalgininko vaidmuo, darbas ir misija? Rašyti tai, ką užvis labiausiai mėgstate skaityti.

Dabar vasara, nerūpestingas metas, tai parašysiu jums apie tai, kuo gyvena žmonės su visuomenei pažįstamais veidais. Tiksliau, kas mus erzina. Gyvename mes tuo pačiu, kuo ir visi: šampanu, trumais, omarais (bet omarams dabar ne sezonas). Bet erzina mus skirtingi dalykai.

Žmonės, kada jūs išmoksite santūriai elgtis, garbės žodis, po velnių? Jei jums mano veidas pažįstamas, dar visai nebūtinai tai reiškia, kad aš esu jūsų draugas, giminaitis ar jūsų vaiko biologinis tėvas. Kas per laukiniai įpročiai? Valdykitės.

Rūta Ščiogoliovaitė neseniai rašė: „Dažnai jaučiuosi lyg muziejaus eksponatas. Jums tikrai nepatiktų gerbėja(s), dešimties centimetrų atstumu tyrinėjantis jūsų akių spalvą.“ Ir dar dainininkė kalbėjo apie tai, kaip į ją spokso vaistinėje.

Čia dar visai nieko. Ščiogoliovaitė pamiršo paminėti (o juk žino – mes visi žinom), kad ją ištyrinėję, šnabždėjosi ir pasakojo vieni kitiems: „Jo, mačiau. Žymiai blogiau atrodo, negu televizijoje“. Ne todėl, kad ji blogai atrodo. Todėl, kad apie visus, ir ypač visas, taip sako. Žmonėms patinka pajusti savo vertę. Varguolis pasijunta vertingas, ką nors žinomo aptaškęs savo paniekos srutomis.

Violeta Mičiulienė yra pasakojusi, kaip moteriškė provincijos fotografavo parduotuvėje jos prekių vežimėlio turinį. Čia jau aukštas lygis. Čia jau sportinės pramogos visame gražume.

Kai atsikrausčiau gyventi į Vilnių, mano namo kieme ūmaus būdo kaimynas, periodiškai bliaunantis ant visų iš eilės ir mėgstantis garsiai keiktis šeštą ryto, pasitiko mane kieme keistu sakiniu: „Jogailą Morkūną pažįsti?“. Nežinau, kas čia buvo labiau įvertintas. Ar aš (nes iš manęs atrodė, kad turiu pažinti J.Morkūną), ar J.Morkūnas, apie kurį klausinėja net ten, kur jo nėra. Jogaila, tu esi legenda.

O dar mane kažkoks savamokslis paparacis mobiliuoju telefonu fotografavo iš pasalų – geriantį kavą Kryžkalnio „Statoile“, ir skelbė nuotraukas internete. Aš tikiuosi, kad jį kur nors vakare užpuolė chuliganai ir iš jo atėmė pinigus ir telefoną. Aš neskatinu prievartos. Bet teisingumas turi būti.

Aš jau nebekalbėsiu apie tai, kad kiekvienoje parduotuvėje esi lyg nuogas (patikėkite, tai nėra malonus jausmas, pabandykite nusirengti jūsų artimiausiame prekybos centre ir žiūrėkite, kaip jums patiks): viskas, ką perki, palieti ar pavartai, bus įsiminta, papasakota, apsvarstyta. Pirksi brangiai – sakys, švaisto pinigus, vaizduoja poną, dvasios vargeta. Pirksi pigiai – sakys, apsimeta ponu, o skaičiuoja litukus, irgi dvasios vargdienis. Nepirksi visai – sakys, atėjo, pavartė, negalėjo nusipirkti, matyt, neturi pinigų. Vargeta.

Jei pardavėjas itin kvailas ir nebrangina darbo, visa tai bus dar ir aptarta internete.

Žinote, kas yra blogiausia? Visi šie žmonės galvoja – yra įsitikinę – kad nieko blogo nedaro. Kad čia taip ir reikia, ir galima, ir priklauso.

Kad čia priklauso pagal pareigas žinomiems žmonėms būti apžiūrinėjamiems ir kone badomiems pirštais, kaip dar prieš du šimtus metų kaimo jomarke keliaujantis cirkas rodydavo kokius apsigimusius vaikus trim kojom ar paršelį su dviem galvom, o visi spoksodavo, akis išlupę.

Žinomi žmonės turi taikstytis su tuo, kad jų laimės ir nelaimės, skyrybos, meilės, santuokos, alkoholizmas, antsvoris, anoreksija ir visi kiti susirgimai yra ne tik žiniasklaidos puslapiuose, bet ir gliaudomi minios, kuri pati yra niekuo ne geresnė. Minia yra bjauri, buka ir nuodėminga.

Jei jūsų veidas pažįstamas, apie jūsų priklausomybes svarstys alkoholikai, apie jūsų santuokas ir skyrybas moralizuos svetimoteriautojai ir paleistuvės, jūsų figūrą ir išvaizdą aptarinės apsirijėliai ir baidyklės. Vyrai ir moterys, kurių atžalos nuėję šunkeliais ir atlieka bausmę kalėjime, neakivaizdžiai patarinės jums apie jūsų vaikų auklėjimą ir auginimą. Siurbiantys pašalpas arba gyvenantys tėvams ant sprando paprotins jus, kaip reikia tvarkytis su uždirbtais pinigais jums patiems.

Pavėpę eterio riteriai, kurie sutikę mane gatvėje tyliai šnibždasi ir krizena, ir žiūri iš padilbų, pildo internetą drąsiais svarstymais apie tai, kad jau atėjo laikas žiebti Užkalniui į snukį už jo rašymus. „Jei niekas to nepadarys, aš pats jį pridaužysiu,“ žada jie, o jų beraščius komentarus skaito kiti atsilupėliai ir džiaugiasi. Kaip sakė Algis Ramanauskas, taip, čia tie patys, kurie duoda į snukį. Tie duoda nebent į kumštį, ir tai prie kompiuterio, jei žinote, ką noriu pasakyti.

Man patinka mano auditorija, bet minią aš niekinu. Ir vis tiek turiu dėl jos stengtis.

Suvokęs tai, kartais pasijunti klounu. Arba senovinio teatro aktoriumi, į kurį buvo galima mėtyti supuvusius vaisius. „Jo toks darbas.“

O šiaip aš nieko prieš, kad mane pažįsta ir pamato – nors, žinoma, vis tiek labiau patinka lankytis ten, kur yra daugiausiai užsieniečiai, nes jiems aš esu visiškai neįdomus.

Žinoma, man patinka, kad man šypsosi ir sveikinasi ir muitinėje, ir kokiose traukinių stoties kasose, o dar kartais kai kur ir paprašo užeiti be eilės (yra buvę, nesiginsiu).

Tačiau mano atskiras palinkėjimas ir padėka yra tam darbuotojui degalinėje prie Žirmūnų žiedo Vilniuje, kuris, mane pamatęs, neklausia kodo skaičiukų, kad galėtų išrašyti man sąskaitą faktūrą. Jis tiesiog įveda mano pavardę ir suranda mane sistemoje nesiklausęs. Tai yra labai malonu, tada tikrai pasijuntu jo asmeninis pažįstamas. Geros vasaros jam, o ir jums visiems, tik prašau, kitą kartą taip labai į mane nespoksokite. Man irgi kartais norisi pasijusti nepažįstamu.

30 Komentarai

 1. Kakava

  Man irgi Lietuvoje gyventi nepatinka.

  • Paulius Gricius

   o kas cia sake, kad nepatinka lietuvoj? 🙂

   • Kakava

    Užkalnis sakė, kad jam patinka, kai užsienyje jo niekas nepažįsta ir nežiopso į jį.

    • Martynas

     Nu laba diena. Gi sake ten kur uzsenieciai renkasi, o ne uzsienyje. Uzsienietis uzsienyje yra vietinis, o uzsienietis vilniuje yra uzsienietis, butent ten Uzkalnis ir megsta buti, kur uzsienieciai renkasi.

  • qwerty

   Kakava, kas blogai? Daug nepatriotiškų liberalų, kuriuos pavarinėti muojadamas šautuvu negali?

   • Kakava

    Lietuvoje ponai per daug išpindėję, o mužikai kuklūs, dirba net ne už ačiū ir nestreikuoja.

 2. Vytautas

  O Kryžkalnio Statoilas dėl to, kad Užkalnių kaimą lankėt?

 3. jj

  Sorry. Negali issirankiot kas skaniausia.

 4. Neringa

  O jus, sutikes Angelina Jolie, nespoksotumet? As kai pamatau izymu zmogu visada sypsaus, nes man kazkaip vaikiskai juokinga, kad ji pazistu, o jis manes ne. Kartais visai norisi pasakyti labas, man patinka tavo dainos, man patiko tavo straipsnis ar pan. Rimtai. Paprasciausiai taip. Bet as tik nusisypsau. Tiems, kurie man patinka. Kvailiu apsimetu, kad nepazistu. Beje, pastarieji baisiai pasimeta kartais. Tada irgi juokinga buna.

  • Rima

   Sutikusi Antonio Banderas, nespoksočiau. Norėtųsi, bet susivaldyčiau. Tai yra kultūringumas. Dašunta?

 5. R.

  Niekada nespoksau. Mano supratimu, spokso tik kaimiečiai visokie ir šiaip sielos našlaičiai

 6. Adonio Kotas

  Lietuva davatkų kraštas. jei net kaimyno apatiniai aptarinėjami, ką jau kalbėt tada apie žinomus žmones. Eh, kad daugiau lietuvių išmoktų nekišt nosies ne į savo reikalus…

 7. py

  Spoksau ir noreciau pakalbint ale nedrasu, nepykit, geriau pasisveikinkit ir pakalbinkit mane, kad jau as jumi pazistu, o jumi manes nepamenat

 8. MS

  Prisimenu univeroj grupioką su keistoku vardu/pavarde ir kaip neatsirado nei vieno dėstytuvo, kuris susilaikytų, tiesiog susilaikytų nuo komentarų, kuriuos tas žmogus girdi dešimtkart dienoj. Tai mane stipriai liūdina, kad žmonės (net ir išsilavinę) neturi jokio pajautimo ir takto.

  Manau, jeigu jau neina susilaikyt nuo komentarų ir pletkų – ok, bet tą darykit nuosavo kaimo apsuptyje.

 9. Paulius Žuvyčius

  Ale rimtai pasvarscius tikrai knisa tas stebejimas. Nereikia buti izymiam. Uztenka budriu kaimyno akiu. Ka jau bekalbeti apie bendradarbiu stebejima ir apsnekejima. Garsiu buti nelengvas darbas, bet kazkas turi tai daryti.

 10. algirdas

  Aha, maciau Marijampolej Lina Karaliu, su dukra Picoj Jazz biski spoksojom, must konfes

 11. V

  Briuselio oro uoste sutikau Paul Watson – Sea Shepherd vadą. Visai ramiai pakalbėjom, nors kaip ir žvaigždė ant svieto

 12. andrius

  The price to pay.

  Tapai įžimibe ir paaukojai gabalą savo privatumo (VON HANNOVER v. GERMANY [2004] ECHR 294 (24 June 2004), European Court of Human Rights)

 13. asta

  aha, tipo, visos zvonkės-bunkės kam nors TIEK įdomios, kad apie jų skyrybas-vestuves paparaciai miniom spiečiasi, o ne pačios pres-rilysus i delfi siunčia. kaip gi! taip kad susitaikykite, nes patys sukuriate sąlyginius spoksojimo refleksus.

 14. Viktorija

  Atsiprašau, Andriau, bet mes (konkrečiai aš ir konkrečiai jūs) juk nesitarėm, kad ant svieto turi būti teisybė, kad būtent todėl aš turėčiau būti kultūringa, kad turėčiau išmokti elgtis, juo labiau santūriai! (kas čia per žodis?)

  Aš suprantu, kad nerašytas socialinis kontraktas yra labai patogu. Gal jūs išvis linkęs nuolat būti patogiose jums situacijose, bet gal tada pasirinkote ne tokį darbą.

 15. balietis

  Faktūrą autoriui už benziną? Maniau, kad darbas toks labiau sėdimas.

 16. Ad. Tomas

  Per daug atostogų , toks susidaro įspūdis. Ženkliai įtikinamiau skambėtų M. Shumacherio straipsnis apie tai, kad jis negali pernešti greičio, kaip J. Kairys bijo aukščio arba nuoširdus D. Barrera prisipažinimas apie tai, kad iš tikųjų jis nekenčia narkotikų ir visą savo likusį gyvenimą paskirs našlaičių globos namų puoselėjimui ir nosinių siuvinėjimui kryželiais.

  Na, o paralelės su trečio ešelono jumoristais, sugebančiais paskleist dešovo ir kaimietiško (paprasto ir natūralaus, kaip šviežias karvašūdis, ankstyva ryta garuojantis miglos aptrauktoje pievoje) jumoro dozę nebent Kulūnpėnų kultūrnamio lankytojams ir katrų didžiausias pasiekimas- skinti prizus regioninėse konkurso „Žvenk“ atrankinėse varžybose, tai jau suvisai kokia tai grauduva.

 17. ibrahim

  Anrdiau, na nebukit kulturiniu valstieciu, kaip pasakytu Jusu megstama nida vasileuskaite

 18. Morta

  Perskaičiau kelioliką šio straipsnio komentarų Lietuvos ryte – nuoširdžiai pasibaisėjau. Na, nepatinka publikai Užkalnis – tai kokio velnio jį skaito ir dar komentuoja. Visi baisiai įsižeidę ir sunerimę , pasijutę niekinami ir menkinami. Belieka daryt išvadą, kad yra būtent tokie varguoliai, iš kurių šaipomasi.
  Mačiau vieną kartą p.Andrių gatvėje, norėjau valiūkiškai mirktelt, ale buvau su megztu sijonu – tai neišdrįsau. Sėkmės.

 19. edska

  O man patinka, kai į mane spokso mergos su riestais užpakaliais ir stačiais papukais. Sutikčiau,kad kiekviena spoksotų 🙂

 20. Nu aš kaip visada paskutinis. Ką gi mano tie du centai yra tokie – jeigu tu esi tos mūsų Lietuvėlės super star ar super men ar šiaip koks garbus šaumenas kaip, kad minties galiūnas Andrius Užkalnis ar krizenimo meistras Jogaila Morkūnas ir rodai save TV ekranuose ir ko gero tuo dar ir labai didžiuojiesi, tai ar tikrai verta verkšlenti, kad koks kaimo berniokas negali susilaikyt neapžiūrėjęs pirkinių turinio ar nenufotkinęs mobiliaku. Sakyčiau tereikia džiaugtis kad tu nepriklausai Romanovams ir čia nėra bolševikų valdžios.

 21. Jurga

  Puikybė, ne? 🙂

 22. Audrius

  Ne Ščiogoliovaitė. Ščiogolevaitė. Ne gerbėjas, bet užknisa, kai neužtenka smegenų elementarios pavardės įsimint. Tas pat yra ir su Kalvarijos miestelio pavadinimu, kurią visi krūti vilniečiai vadina Kalvarijomis, pagal gatvės pavadinimą.

 23. miau

  Na, siek tiek susidomejimo zinomaisiais yra sou dalis (tiesiogiai itakojanti tu zinomuju darba bei gi pajamas). Atskiriems individams ar net aklai miniai visai normalu sureaguoti, jei pamato kasdieneje situacijoje kazkoki zinoma zmogu. Per didelis susidomejimas yra uzknisantis. Beje, ne tik izymybiu vezimeliu parduotuveje turiniu, bet ir tuo, kas vyksta kaimyno miegamajame. O kur riba tarp to ‘siek tiek’ ir ‘per didelio’, va cia tai jau amzina diskusija ir kiekvieno vidines kulturos dalykas.

Parašykite komentarą