Ko nepamatysime naujame sezone

Lietuvos Rytas / TV Antena 2013 08 10

Nesiraukykite ir negalvokite, kad pateiksiu jums beprasmes ir neatsakingas (taip – nes jas visi pamirš iki sezono pradžios) prognozes apie tai, ką matysime ekranuose nuo rudens. Šį kartą ne.

Geriau papasakosiu jums apie tai, ko nematysite spalvotuose ekranuose (kodėl juos ligi šiol dar kai kas vadina žydraisiais?) – o kas liks, tai jau bus rodoma.

Aš garantuoju, kad daug ko nematysite žinių laidose.

Kaip visada, nebus kitokių naujienų, nei tokios, kurias diktuoja valdžios žmonės arba liaudies pomėgis pramogoms. Žiūrovams reikia reginių. Ir dar valdančiųjų žmonių ekrane, dažnai ir išsamiai. Kad būtų ant ko dantį griežti.

Bus tokių temų, kuri derins abi savybes: taip, jūs atspėjote teisingai. Tai vienas plačiai žinomas politikas ir jo kova dėl nekeliavimo belangėn. Kadangi procesai tęsis ilgai, tai galima neklystant sakyti, kad lakstantys nuo teisingumo ir nuosprendžių veikėjai bus pakaitalas tikroms žinioms, net jei atsirastų bėglė tetutė. O kitokių žinių kaip ir nebus, na, nebent tie pranešimai iš užsienio zoologijos sodų apie pandą, kuri atsivedė lokiukų, ir triušį, kurį rusų dresuotojai išmokė degioti degtukus.

Kaip ir anksčiau nematėte, taip ir toliau nematysite bent kiek padoresnių žinių iš kitų šalių. Taip, ekrane bus kadrų iš užsienio apie protestus, karus ir stichines nelaimes: importuota vaizdo medžiaga, išverstas komentaras už kadro, bubenantis be ženklaus susidomėjimo ir su dar mažesniu išmanymu. Ne bėda: ši tarptautinių naujienų imitacija vis tiek skirta tiems, kas negalėtų prisiminti, prie kurios jūros yra Čekija. Ir tiems, kas vadina Pakistano gyventojus arabais.

Gerų užsienio žinių nebus, nes jų gamyba kainuoja itin brangiai, o ir tinkamo kalibro reporterių mes neturime. Vietoje jų užsiauginome jaunus (ir jaunystėje įstrigusius) amžinuosius žurnalistikos pameistrius, važinėjančius į visus tarptautinius renginius, viešinimo vajus ir keliones, populiariai vadinamas „chaliavomis“ – nesvarbu, kur, nesvarbu, apie ką, kad tik apmokėti bilietai ir duoda pavalgyti ir išgerti.

Neturėsime vakarinių pokalbių laidų, pagamintų brangiai ir su iškiliais svečiais, kuriuos kas nors žinotų už Lietuvos ribų. Ne tik todėl, kad tam nė viena televizija nerastų pinigų. Rastų, jei norėtų. Bet būtinybės nėra: puikiausiai tinka tai, ką matome dabar – neblogi vedėjai, geros studijos, puiki vaizdo kokybė, tačiau svečiai daugiausia tie patys, einantys iš vieno filmavimo į kitą ir kalbantys apie tas pačias temas. Alkoholizmas, lieknėjimas, baisus skurdas ir svaiginantis praturtėjimas, santuokos ir išsiskyrimai, kitaip tariant, viskas, kas tinka vaizduotei, niekaip neiššokančiai iš pirmosios pavaros.

Tikrai nebus informatyvaus pasakojimo apie verslą ir finansus. Niekas, kas sugeba uždirbti pinigus ir suprasti, iš kur atsiranda vertė ir turtas, nenori eiti kurti televizijos. Bankuose dirbantys Nerijus Mačiulis, Gitanas Nausėda ir Odeta Bložienė moka gerai aiškinti apie tai, kad pinigai neauga ant medžių ir juo labiau ne greitųjų kreditų kioskuose, iš kur atsiranda gerai apmokami darbai ir kaip valdžia savo pinigų neturi, tik skirsto svetimus. Tačiau tokių žmonių – vos keli, ir jie vos spėja duoti interviu ir patys dalyvauti laidose, kur juos dažniausiai klausinėja apie verslą tie, kurių supratimas apie temą yra skystesnis, nei šaltibarščiai Palangos vasaros kavinėje.

Nebus kulinarinių laidų, kurios priblokštų naujomis sudėtinėmis dalimis ar kerėtų vaizduotę, nebus televizijos programų apie restoranus ir jau tikrai niekas nepasakos apie vynus. Na, apie vynus tai aišku – Lietuvoje kiekvienas alkoholio paminėjimas yra vaikščiojimas ant peilio ašmenų (šlovinti, girti ir kitaip mėgautis viešai neleidžia įstatymas). O išmanus, kitoks, netikėtas maistas, kaip ir restoranai yra įdomūs labai mažai visuomenės daliai, ir ji nežiūri televizoriaus. Visiems kitiems tereikia, geriausiu atveju, „slapto recepto“ šventiniam pyragui. Mišraines, ačiū Dievui, visi mokame pagaminti. Ir visiems vis tiek skaniausia yra pas mamą.

Ir, galiausiai, Lietuvoje nebuvo ir nebus televizijos vaikams: šalis, kurioje pedagogų misija dažnai yra barti, gailėti ir tramdyti, turi vos kelis žmones, kurie sugeba su pačiais jauniausiais kalbėti, kaip su sau lygiais. Nėra to blogo: vaikai auga misdami užsienio animacijos dieta (gerai, nors kalbų išmoksta), arba nebesėdi prie televizoriaus, o prilimpa prie kompiuterio, kuris kai kuriems iš jų padeda lavintis.

Nepykite, jei pasirodys, kad viskas čia labai neigiama. Naujame TV sezone daug ko neturime ir neturėsime, bet stebuklais tikėti reikia, nes ir televizijoje dirba daug žmonių, kurie nenuleidžia rankų, ir kuriems kartais pasiseka.

14 Komentarai

 1. Arturas

  Kažkaip nemandagiai apie teliką čia. Lyg negražiai moteriai būtų sakoma, kad jos nosis ilga.

  • Ale tikrai

   O kažin, jei pasakysi negražiai moteriai, kad ji gražuolė, tai nuo to jinai tokia ir taps?

   • Aha

    O tu pabandyk nuoširdžiai – pamatysi kaip pagražės.
    Prancūzai, beje, sako, kad labai graži moteris būna tik tada, kai joje kažkas yra negražaus.

 2. Jonas

  Man juokingiausia, kad darbuotojai rodantys ir kuriantis televizijos laidas irgi eina vasaros atostogu kartu su mokyniais.
  ‘Didieji darbininkai’, turbut cia nuo rusu like.

 3. edska

  O man naujajam sezone išvis jokių laidų nebus, nes išmėžiau televizorių iš namų. Yra internetas su savo neišmatuojamom galimybėm, kam tas televizorius? Mano mėgstamą serialą „Mad men“ per Lietryčio tv rodė po vieną seriją per savaitę su keliom reklaminėm pertraukom. Taip ir numirt galima belaukiant kitos serijos. Kai internete to serialo pusę sezono galėjau pažiūrėti originalo kalba per vieną vakarą, įdomesnius epizodus peržiūrėjęs po keletą kartų. Vienžo televizija, tokia kokia yra dabar, gali eit šunims šėko pjaut, ypač su savo šokių ir dainų projektais ir moterimis,kurios meluoja gereuuu.

  • Mindaugas

   Sveikinu, išmėžimo veiksmą jau atlikau prieš daugel metų ir nepamenu, kad būčiau kada gailėjęsis. Tik lyginimas TV vs internetas man kažkaip nesiklijuoja, čia taip lyg obuoliai ir apelsinai. Taip pat pretenzija Lietryto TV dėl savaitinio Mad Men grafiko nuskambėjo keistai: U.S. kabelinė AMC televizija, iš kurios ir pasklinda šis gėris po pasaulį, rodo lygiai tokiu pat grafiku. Po seriją į savaitę išvis yra visų normalių serialų aukso standartas, kuriam jau N metų, nes tie namų šeimininkių serialai, kurie paveža tempą po seriją kasdien ir yra ta rykštė, dėl kurios kyla noras ištrenkti prakeiktą dėžę pro langą…

 4. kosmosumas

  Šiais metais trūko kantrybė su lietuviškais po klaikaus, varguoliškesnio už Janutienės, Krivicko ir Kudabienės ir Kudabos laidas, tamsiausiai tik IQ trupinius turinčiai Lietuvos jaunimo daliai skirto Dominyko Kubiliaus ir Lauros Paukštės „Šlovė ir turtai“. Geriausias subjektyvia mano nuomone, tv projektas buvo TV 3 „X faktorius. Įsivedžiau daugiakanalę. Dabar iš esmės lietuviškų nebežiūriu ir jaučiuosi švarus:) Daug kas sako, kad tokias laidas televizijos daro dėl žiūrovu, tipo to nori publika, nė velnio, tokias laidas ir projektus yra mažiausiai pastangų ir sanaudų susukt . Galvoti nereikia nieko. Uždarai 10 debilų į namą įrengi videokameras ir transliuoji arba pokalbiu laida – charizmatiškas bet dažnai nieko rimtesniuose reikaluose nenutuokiantis vedėjas+ Katunskytė, Grigaitis, Kazlauskų šeimynėlė, aišku Bunkė ir jau šv. Radži. Jau turim mistinį žiūrimumą galim diskuoti apie viską nuo lietuvaitei pakankamo pimpalo dydžio iki Ignalinos atominės, įskaitant ir tai „ko nori mergaitė“.

 5. Smile

  jo… frazė „šaltibarščiai kavinėje“ yra raktiniai mūsų televizijoms

 6. Z

  nepamirškime, kad Valinskas su savo etatiniais laidų dalyviais jau bus dvejuose televizijos kanaluose (ir matyt net po kelias intelektualias laidas sugebės kurpti).

 7. pavle

  Nesuprantu, ko čia skųstis? Ypač kai tas skundas pareina iš žmogaus, gerai suvokiančio rinkos ekonomika. Protingi žmonės nežiūri televizoriaus. Protingi žmonės mėgsta rinktis – ką, kada, kokiu tempu žiūrėti. Protingi žmonės daug dirba ir neturi laiko reklamoms. Jie negali rizikuoti į orą paleisti net valandą savo laiko.

  Tradicinė televizija (nekalbu apie kokį Netflix gi)- atgyvena, pasmerkta žlugti, skirta senosios kartos žmonėms bei runkeliams. Kam apie tai dar šnekėti.

 8. pavle

  Na nežinau kaip kitaip apibūdinti tekstą, kurio pagrindinė mintis yra tokia, kad per LT televiziją ne tik kad negalie rengti laidų, kokias norėtumėte rengti, bet ir žiūrėti būtent Jums nėra ką. Trumpai – lietuviška televizija nesubalansuota Užkalniui.

  Ir jeigu ne tokia idėja buvo, tai būtent taip nuskambėjo. Bet kokiu atveju – P]prie ko čia mano keistumas yra nelabai aišku.

  • Tai kai manęs paklausia ir užsako parašyti, ką aš galvoju apie Lietuvos televizijas, aš ir pasakau, ką galvoju.

   Ne, man nesubalansuota tai tikrai. O apie kitus man mažai įdomu.

 9. Adv. Tomas

  Skaičiau , kad nematysime tamstos laidos „Užkalnio 5“. Na 2 sezonai irgi nemažai.

Parašykite komentarą