Emigrantai – jūsų nemėgsta. Kraustykitės namo

Lietuvos Rytas, 2013 08 14

Kaip jums tokia antraštė? Šiek tiek per kraštus, ar ne?

Čia kreipiuosi į savo tautiečius, dirbančius užsienyje, ir, kaip sakoma, be pykčio. Paaiškinsiu aiškia kalba, kad suprastų ir tie, kas nebaigę pagrindinės mokyklos.

O ko jūs dabar susierzinote? Jūs juk baigę mokyklą, įgiję nors vidurinį išsilavinimą, tai ne jums juk buvo taikoma.

Istorija buvo paprasta. Britų laikraštis The Independent paskelbė karikatūrą, kur atvykėliai darbuotojai supakuoti, kaip kokios vištienos kojelės, plastiko dėžutėje, aptempti plėvele, siūlomi du už vieno kainą, ir, kad būtų aišku kiekvienam, pažįstančiam raides, dar parašyta, kad lietuviai.

Natūralu, kad sukilo pasipiktinimas, ir lietuviai pradėjo negrabia anglų kalba spirgėti internete, grūmodami Londono laikraščiui ir veldamiesi į beprasmes diskusijas su kitais komentatoriais. Nieko naujo.

Na, pirmiausiai tai labai padėtų, jei tiksliai suprastume situaciją. Nereikėtų pradėti nuo susireikšminimo. Laikraštis spyrė pirmiausiai ne lietuviams, o prekybos tinklui Tesco, kuris kaip tik šiomis dienomis pasitaikė po ranka vienam kairiųjų politikui.

Politikas, vardu Chris Bryant, negudriai pakėlė triukšmą, apkaltinęs prekybininkus tuo, kas visad užkabina rinkėjus: girdi, prekijai be skrupulų, jie tyčia samdo daugiau atvykėlių, kad tik jiems mažiau mokėtų. Galėtų geriau samdyti savus. „Britų darbai – britų darbininkams“, kaip anuomet pasakė buvęs tos šalies premjeras, paskui ilgai gailėjęsis to posakio. Nes nėra galimybės uždrausti europiečiams dirbti Britanijoje, ir nėra galimybės priversti darbdavius skirstyti darbuotojus pagal kilmę, jei jie turi ES pasus.

Tačiau runkeliai ir Anglijoje runkeliai, ir jiems tokia retorika – kaip medumi per širdį.

Viešųjų ryšių akcija politikui Chrisui Bryantui nelabai pavyko, nes savo išpuolyje supainiojo net miestus, kur esą prekybininkai tyčia persikelia, kad daugiau pasamdytų rytų Europos gyventojų. Be to, kaip ir begalę kartų prieš tai, teiginiai, esą atvykėliams moka mažiau, pasirodė esą tik burbulas. Nemoka jiems mažiau. Visiems už tą patį darbą siūlo vienodai, tik vietiniai neina jo dirbti.

Lygiai tas pats apie tą užuominą „du už vieno kainą“. Suprask, už tuos pačius pinigus gali pasamdyti arba du lietuvius, arba vieną normalų darbuotoją. Tai netiesa, bet nereikia leisti tiesos troškimui užgožti vaizdingo juokelio. Tai, kad žydai kepa macus su krikščionių vaikų krauju, juk irgi nebuvo tiesa, bet pasakojimui plisti nesutrukdė.

Laikraščiui The Independent visos šios detalės nėra ypač reikšmingos. Kairiosios liberalios minties šauklys nekenčia daug ko (labiausiai nemėgsta buvusios premjerės Margaret Thatcher, bet dar ir karališkosios šeimos, Amerikos, kapitalizmo, rinkos, bankų, automobilių – pavargčiau vardinti), tačiau didžiausią šalies maisto prekių mažmeninės prekybos tinklą, jei galėtų, pasmaugtų savom rankom. O pasmaugę, nueitų prie kapo ir ant jo nusilengvintų.

Jei manote, kad vien Lietuvoje nekenčia prekybos tinklų, komercinių aludarių, Skandinavijos bankų ir degalinių, tai jūs aiškiai nesate girdėję, ką anglų kairieji galvoja apie Tesco. Visos Lietuvos audros stiklinėje – gėjai prieš patriotus, Žygaičiai prieš skalūnus, Kremliaus pinigai prieš atominę elektrinę, violetiniai prieš „Lietuvos rytą“ – yra tik kultūringa mielų žmonių diskusija, palyginti su tuo, kokiu pragarišku įsiūčiu alsuoja kai kurie anglai prieš tinklines parduotuves. Ten tikri suaugusiųjų žaidimai. Ten tikros aistros.

Laikraštis The Independent yra šios pagiežos vėliavnešys. Dienraštis, skaitomas daugiausiai tų, kas dirba valdišką darbą (arba tų, kas iš tėvų verslininkų paveldėjo tiek, kad gali nebedirbti ir svaičioti apie geresnį perdalijimą, gerti brangias kavas ir užkandžiauti organiniais dribsniais) paprastai gina užsieniečius. Tai yra, gina, jei jie yra kitos odos spalvos, ne krikščionių tikėjimo, arba panašūs į nuskriaustuosius.

Lietuviai Britanijoje, tačiau, visiškai netraukia iki skriaudžiamų asmenų statuso. Ne tik todėl, kad patys ką nori nuskriaus. Nors jie dažniausiai juodadarbiai, nors ir išsiskiria trumpai kirptom galvom, atlėpusiom ausim ir nerafinuotomis manieromis, lietuviai neša į Angliją juos gąsdinantį amerikietišką požiūrį į darbą, valstietišką užsispyrimą ir kibumą, o taip pat skausmingai paprastą, bet labai koncentruotą norą kalti pinigus kuo greičiau.

Todėl kairiesiems mes, lietuviai, esam tinkamas taikinys, ir todėl būtent lietuvius suguldė dailininko ranka po skaidria plėvele mėsos pakuotėje.

Laikraštis žiebė prekybininkams, bet prie progos užvožė ir mums. Nes norėjosi, ir, kas svarbu, buvo galima ir nepavojinga. Jūs manote, toje plastikinėje dėžutėje kas nors būtų išdėliojęs juodaodžius, arba žmones su turbanais arba ką nors, kas primintų musulmoniškų šalių gyventojus? Juokaujate. Už paprastesnius juokelius Danijoje kelis mėnesius žemė su dangum maišėsi. Net ir rusų niekas taip nepavaizduotų – suguldytų su veltiniais, barzdomis ir balalaikomis – niekada gyvenime. O lietuviai yra pats tas. Maža, silpna, niekam nekliūvanti šalis be didelių ekonominių interesų, ir jos išeiviai gatvėse nesiautės.

O dabar apie tai, ar tai teisinga, gražu, ir ką mums reikia daryti?

Ne teisinga, nei gražu. Patikti neturi (man irgi nepatinka, jeigu ką), bet ką nors pakeisti neturime galimybės.

Deja, reikia suvokti, kad mūsų, lietuvių, nemėgsta daugumoje tų šalių, kur dirba ar gyvena daug mūsų tautiečių. Teisėsauga gali sulaikyti smurto proveržius, įstatymus galima pritaikyti skleidžiantiems neapykantą arba kurstantiems smurtauti. Tačiau mylėti nepriversi, ir gilumoje liks ir panieka, ir pašaipa, ir pavydas – ir protarpiais prasiverš štai tokiomis karikatūromis, paminėjimais juokeliuose ir filmuose, užuominomis rašytiniuose tekstuose.

Mes esame nemėgstami, ir mėgti savęs nepriversime. Kaip sakė viename filme – nori, kad tave mėgtų, nusipirk šunį. Bet yra paprastesnis variantas: kai tokios karikatūros įgrįsta ir erzina, geriausias būdas padaryti, kad jos tavęs neliestų, yra pakeisti gyvenamąją vietą ir grįžti namo.

Svetimos šalies šeimininkų nepakeisi. Gali arba susitaikyti, arba nebūti ten.

20 Komentarai

 1. Vaidas

  Super straipsnis!
  Beje, Andriau, kuom skiriasi kairysis liberalizmas nuo dešiniojo. Viena ausim girdėjau, kad Amerikoje liberalais vadinami Europietiški kairieji – įdomu iš kur atsirado šis painumas.
  Ir dar, kažkada sakei, kad dauguma britų komikų yra kairiųjų pažiūrų. Kaip tai galima būtų paaiškinti – juk iš tinginio, veltėdžio, išlaikytinio daug lengviau juoktis, nei iš… korporacijos vadovo ar to paties Tesco?

  • Komikai juokdamiesi eksploatuoja visuomenės neapykantą. Visuomenė visada labiau nekenčia dešiniųjų. Todėl dešinieji yra taikinys.

 2. Mz

  Drįsčiau teigti, kad mes pasirinkti visiškai atsitiktinai.
  1) Tesco šūkis yra „Every little helps“.
  2) Anglai labai mėgsta pun’ą (žodžių žaismą). o laikraštininkai – ypatingai.

  O dabar užduotis skaitytojams – kuri iš rytų Europos šalių labiausiai rimuojasi su žodžiu „little“?

  • Latvian pagal ilgį būtų tinkamiau absoliučiai.

   • Mz

    Skonio reikalas, „little“ ir „lithuanian“ bent jau pirmos trys raidės sutampa.

    Be to, lietuvių čia, Londone, pastebimai daugiau nei latvių. Aš asmeniškai per 7 gyvenimo Londone metus latvio nei vieno nesutikau. Lenkų, slovak(i)ų, ispanų ir velniažin dar ko, o vat latvio nei vieno. Aišku, statistinė imtis maža, bet latvių ir šiaip mažiau nei mūsų, plius nemaža dalis Latvijos pasą turinčių save su Viena Labai Didele Šalim tapatina.

  • Eskis

   Latvija.

  • asta

   „libanese“ – va su kuo mes galėjome „konkuruoti“. obettačiau tada būtų islamo įžeidimo rizika. o gal libanai visai „nehelps“, priešingai nei rytų europai? va ir nebeliko nieko.

  • Marijonas

   Gal Latvija ir labiausiai tiktu, bet visu pirma ju tiek gyvena, kiek procentaliai Lietuvoje juodaodziu. Antra lietuviskasis brandas zymiai labiau zinomas negu Latvian.

   • Birutė

    O kas tas latvis per daiktas yra? Kiek sutikau žmonių iš Latvijos, visi rusai ir jie sako, kad rusai. Per visa laiką sutikau vos kelis tikrus latvius, o jie nėra komunikabilus, kaip lietuviai 🙂 ne veltui mus šiaurės italais vadina 🙂

  • Birutė

   Visiškai pritariu 🙂 Bet straipsnis, kaip nežinančio tikslios situacijos UK. Aš mačiau reportažą ir jame minima tik Eastern Europeans 🙂 Lithuanian juk alfabetiš labai panašu į Little 🙂 Tik mūsų žurnalai ir laikraščiai nieko nesiskiria nuo viso likusio pasaulio spaudos: pagrindinė veikla – dizinformacija. Aš čia, UK, esu arba „fu***Polish“ arba „russian“ 🙂 Jie net nežino, kas ta Lietuva. Yra Vokietija, kurios nekenčia, Prancūzija, kurios dar labiau nekenčia, Ispanija, kur galima gerai prisigerti per atostogas. Visa kita – Other Europe. Jiems neegzistuoja net gerovės kraštai kaip Skandinavija 🙂 Jie viduje vieni kitų nekenčia: Velsiečiai, Škotai, Anglai – visi vieni kitiems blogi 🙂 O mes, lietuviai, pabandėm pabūti labai svarbūs eilinį sykį ir įsižeisti, kai nėra dėl ko. Juokingi man britų politikai 🙂 skalbia tesco, o patys valstybinius traukinių užsakyma atiduoda vokiečių kompanijai, dėl ko uždaroma gamykla Derbyje. Kaid du už vieno kaina…. yra tiesos, nes emigrantas už tą pačią kainą padaro daug kokybiškiau ir dėl visko nesišakoja, kaip vietiniai. Naturalu, kad pigiau gaunasi samdyti imigrantus :), nes paaiškėja, kad su mūsų darbingumu, kur reikėjo 3 britų užtenka vieno ar dvieju rytų europiečių. O verslas ne politikų žiūri, bet pelno. Bet niekas mažiau nemoka, aš pati ne už minimumą dirbu 🙂

   • Paulius Žuvyčius

    Man vienas bendradarbis anglas taip apibūdino šalis:
    1.Anglija – pasaulio centras;
    2.Škotija – avių prievartautojų šalis;
    3. Žemyninės Europos valstybės – rytai;
    4. Anapus Atlanto – buvusios kolonijos.

 3. rabinas

  Na, mėgti save galime galime pasistengti, tačiau žinant, koks kontingentas ten važiuoja, panašu, kad tai tikrai neįmanoma.

 4. Adv. Tomas

  Puikus, tiesiog tobulas straipsnis. Turi būti įtrauktas į metodinę būsimųjų žurnalistų ruošimo medžiagą. Ir dabartiniai žurnalistai turi mokytis, jei dar sugeba priimti pamokas.
  Bravo autoriui!!!

 5. Dovile

  nematau nieko ko reiketu mokytis is sito straipsnio ir nera uz ka sakyt bravo! manau dauguma galetu isdestyt SAVO nuomones ant lapo ir sedeti patenkinti va,akip as viska zinau ir ko cia nervinamties,ne apie jus gi kalbu… bereikalo sugaista pora min mano vakaro …

  • Adv. Tomas

   Tai prasom, destykite savo mintis. Nekantriai laukiam. Atsiskleis naujas talentas.

 6. Marius

  O įsivaizduok, jei būtų parašyta:
  Every Polish Help.
  Irgi sąskambis ganėtinai gražus ir dar plius dviprasmiškas. Lenkas šveičia iki blizgesio – baeris tame.
  Taip, kad Andriaus pastebėjimas yra absoliučiai teisingas – filadelfijai žinojo, jog iš Lietuvos ir lietuvių kažkokios Uber Alles reakcijos šios karikatūros atžvilgiu nebus. Deja.
  Kitavertus, debilų ir idiotų yra visose visuomenėse, tiek kad didžioji dalis lietuvių (o ir lenku, latvių, rumunų, bulgarų ir pan.) emigrantų ir Lietuvoje buvo laikomi visuomenės marginalais, todėl tokiose senosios demokratijos valstybėse į juos dar ilgą laiką bus žiūrima iš viršaus ir pašaipiai.

 7. dc

  Cartoon’as buvo nukreiptas prieš Tesco, o ne prieš Lietuvius. Erlicko humoro vakarai ir linksmos rusiškos laidos per naujus metus labiausiai kaltos, jog lietuviai progai pasitaikius negali suprasti paprasčiausio humoro, ironijos, sarkazkmo bei naudoja kabutes netinkamose vietose – jie viską supranta pažodžiui ir negali matyti paslėptos prasmės… ir tas pats net su žmonėmis turintiems du bakalaraurus.

 8. Andrius Cz

  Visai gerai parašei. Vis dėlto anglai mūsų nemėgsta labiau respublikiniam lygmeny nei asmeniniam, arba bent jau to į akis nerėžia. Duok Dieve tipiniam gatvės lietuviui bent dešimtadalį angliškos tolerancijos tautiečiui, ką jau kalbėt apie kitataučius (po 12 metu UK gyvenu metus LT, galiu šviežiai palyginti). Ir kas jus labiau įtakoja – kasdieniniai santykiai su kaimynais ir praeiviais, ar vienas kitas propagandinis straipsnis spaudoje?

 9. lekiaukiaule

  Roonay – atlėpusiomis ausimis, skustas, spjaudosi, su teisėju kai kalba, matos, ne Oxfordo anglų kalba. Lietuvis mūsiet ?

  • Andrius Cz

   Mūsiet

Parašykite komentarą