Filmų Top 10, kaip man matosi

Kino Maistas, 20 09 2013

Kandžiu ir šmaikščiu žvilgsniu mūsų šalelės kelius ir pakeles nužvelgiantis publicistas, rašytojas ir gurmanas Andrius Užkalnis turi tvirtą nuomonę apie viską, kas pasipainioja jo žemiškoje kelionėje ir nebijo jos panaudoti. Savo plunksnos gerbėjams ir negerbėjams (kartais sunku suvokti, ar tarp jų – vienaip ar kitaip – šio autoriaus skaitytojų, yra kažkoks realus skirtumas) išdidžiai kulniuodamas kartais Andrius mesteli kokią su kinu susijusią repliką (suprask, būseną „Facebook“), tačiau publikacijų šia tema mūsų herojus nėra parengęs itin daug, todėl pasišovėme užpildyti šią spragą.

Skaitykite, arba ne. Mėgaukitės, arba ne. Žiūrėkite, arba ne. Skanaus, arba ne. Žinoma, sąrašas yra iš dalies dirbtinis dalykas. Filmų, kurie man svarbūs, yra daugiau, nei čia išvardinta. Antra vertus, kai paklausė, kokius kinus galiu išvardinti, pirma mintis buvo – ne, dešimties nesurinksiu. Paskui ilgai juokiausi. Na, nesijuokiau – toks posakis.

Komentatoriai, nesivarginkit man nurodydami, kodėl neminėjau vieno, kito ar trečio. „Nesuprantu, kaip galima buvo nepaminėti“. Tai pasistenkit ir suprasit, goddamn it. Taip, man neįdomu „Lord of the Rings“, taip, aš negaliu pakęsti Bondo filmų, taip, man anglų kinas apskritai atstumiantis, prancūzų filmus galiu žiūrėti gal vieną iš dešimties.

Ir apskritai, čia rašau, kas patinka man. Kai jūsų paprašys, jūs surašysite, kas patinka jums. Jei paprašys. Taigi dešimtukas augimo tvarka: Nuo mažiausiai svarbaus, iki svarbiausio.

10. One Night At McCool‘s, 2001. Populiari nuomonė yra tokia, kad šį filmą žmonės žiūri dėl jaunos Liv Tyler, tačiau jos vaidyba ten nėra net vidutinė (greičiau silpna), tačiau siužetas juokingas, scenarijus stiprus, Matt Dillon išvelka ant savo pečių troškulį gerai vaidybai, ir paraleliniai nusvaigusių diedų siužetai įtikina ir suteikia gerą žiūrėjimą nuo pat pradžių. Matote, o jūs tokio net nežinojote (tikriausiai).

9. Blogas Kalėdų senelis (Bad Santa), 2003. Nebuvo juokingesnio kino, šiaip pagalvojus. Su neįtikėtinu aktorių pasirinkimu: Billy Bob Thornton, Lauren Graham, Bernie Mac, Tony Cox. Su keiksmažodžių lavina, blogu elgesiu ir gera pabaiga. Žiūrėčiau ir žiūrėčiau. Dabar tokių politiškai nekorektiškų filmų jau niekas nebedaro.

8. Bulvarinis skaitalas (Pulp Fiction), 1994. Pirmiausia, dėl John Travolta, grįžusio į apyvartą su šiuo filmu. Dėl citatų, kurių neįkas joks vertėjas; reikia angliškai žiūrėti. Dėl atsipalaidavusio centrinio siužetinio stuburo nebuvimo. Tai tobulas filmas, kuris džiaugiasi ir prieš nieką nesiteisina.

7. Terminatorius ir Terminatorius 2 (Terminator, Terminator 2 – Judgment Day), 1984, 1991. Tiesiog labai daug pačių geriausių scenų ir posakių, neįmanoma tų filmų neįtraukti. O gal todėl, kad čia filmai iš mano vaikystės ir žalios paauglystės.

6. Goodfellas, 1990. Martin Scorcese padarė keistai įsimenamą ir neprilygstamo muzikinio takelio filmą pagal gana paprastą Mafijos ir žmogiško „rise and fall“ istoriją. Aš neįsivaizduoju, kaip galėtų būti, kad būčiau nematęs šio kino. Aš nežinau, kaip aš gyvenau, kol nebuvau pamatęs šio filmo. Nors kažkaip gyvenau. Robert De Niro ir Joe Pesci šiame filme blizga ryškiau, nei įmanoma įsivaizduoti.

5. Stalkeris (Сталкер), 1979. Vienintelis rusų filmas šiame sąraše. Kai jį rodė mano vaikystėje/paauglystėje, jau tada beveik niekas jo nesuprato. Man buvo nuostabus dailininko darbas ir filmavimas. Pagrindinę mintį – žmonių baimę prisiliesti prie savo laimės, kuri padėta tiesiai prieš juos – supratau jau vėliau. Rudeninių spalvų, rūdžių ir dulkių triumfas. Ir didaktinė istorija: savo laimės nereikia bijoti, nes ji pati pas jus neateis.

4. Kietas riešutėlis (Die Hard), 1988. Mažai kur kitur action hero yra išreikštas tokia gryna, tobula forma, kaip čia Bruce Willis sukurtas vaidmuo. Tęsiniai nepasiekė pirmojo filmo aukštumos. Nakatomi Plaza – įsiklausykite vien į pastato pavadinimą.

3. Pasiklydę vertime (Lost In Translation), 2003. Ne tik todėl, kad viskas vyksta Japonijoje – miestuose, viešbučiuose, baruose, kurie yra buvę ir mano gyvenimo dalis. Tai liūdnas pasakojimas apie neišsipildymą ir apie žmonių laimės efemeriškumą, tačiau nenugalimai optimistinis. Ir tai vienintelis filmas, kur galima žiūrėti Scarlett Johansson, kuri dabar patapo beviltiška ir nepakenčiama fyfa.

2. Volstrytas (The Wall Street), 1987 (tik pirmasis filmas, ne tęsinys, kuris yra absoliučiai bevertis visomis prasmėmis ir gerai demonstruoja Oliver Stone galutinį socialistinį nukvakimą). Tas filmas suformavo kokius 70% mano troškimų ir ambicijų. Sumanytas kaip moralizuojanti istorija apie pinigų šlykštumą, jis tapo himnu mums, kapitalistinėms kiaulėms. Aš ir mano draugai tuos tekstus žinome atmintinai. Mes tuos vaizdus ir restoranus ir gatves žinome atmintinai.

1. Krikštatėvis (The Godfather) – trilogija (1972, 1974, 1990). Nebijau būti neoriginalus, koks man skirtumas. Jei šis filmas yra svarbiausias visų laikų filmas dar šimtui milijonų žmonių, man ne problema. Šio filmo kultūrinis poveikis yra neeilinis, žodžiai, iškelti į nuolatinę anglų kalbos vartoseną, dabar yra lyg iškalti akmenyje.

Dabar pamačiau, kad surašiau dešimt, bet kiek dar gerų filmų negalėjau įtraukti: Top Gun, As Good As It Gets, A Few Good Men, Something‘s Gotta Give (neatsimenu kito tokio euforinio feelgood filmo), Bourne Identity, jau nekalbant apie serialus – Sopranai, Californication, ir, žinoma, Twin Peaks. Bet ką padarysi, gal kitą kartą. Turime visą laiką pasaulyje.

 

31 Komentarai

 1. As

  Kaip nekeista, didelė dalis topo sutampa. Tik pamirštas dar vienas šedevras (ir mano nuomone geriausias filmas „apie karą“): Apocalypse now.

  • Kakava

   Tamstai buvo parašyta, cituoju: „Kai jūsų paprašys, jūs surašysite, kas patinka jums.“ Ar tamstos paprašė surašyti, kas tamstai patinka? Man Leninas Spalyje patinka, bet kam tai rūpi?

 2. R.

  Žinau, kad niekam neįdomu, bet aš tos pačios nuomonės apie Krikštatėvį.

 3. Keista, kad californication paminėtas, buvau susidaręs nuomonę, kad tokie serialai nepatiktų tau.

  • Man ir vietos pažįstamos, ir dialogai ten puikūs, ir charakterių įvairovė ir spalvingumas, ir kai kurie aktoriai parinkti labai gerai.

 4. Rokas

  Krikstatevis 1,2 yra filmu GOATas 100% . Kokia nuomone apie trecia dali? Man bendrai paemus po 1 ir 2 tai buvo nusivylimas, bet su epiniu, epiniu finalu.

  • Trečias krikštatėvis atrodo lukewarm greičiausiai dėl neįmanomai iškeltų ekspektacijų po pirmo ar antro. Jei jis būtų standalone, visi jį vertintų kaip labai stiprų filmą. Bet revoliucinio jis įnešė žymiai mažiau, nei pirmieji du.

   • Mantas

    mano tėvo brolis revoliucinio įnešė žymiai mažiau, nei mano tėvas, bet šeip labai geras ir stiprus.

 5. cc

  jau senokai neisivaizduoju sventinio laikotarpio be Bad Santa perziurejimo, tapo kaipo tradicinis ir vienintelis budas uzsikresti kaledine nuotaika. smarkiai neivertintas filmas, galbut del to, kad tokios tematikos filmai visais atvejais yra kuriami vaikams, o sitam toli grazu iki buvimo family-friendly. siaip nustebinot, nes komedijos dazniausiai i niekieno TOP listus nepatenka, matomai visiems ju sudarinetojams reikia pasirodyti giliomis asmenybemis, su auksta kultura ir sudetingu pasaulio suvokimu. beje, prisimenant komedijas, galima butu dar paminet zandaro serija su legendiniu louis de funes

 6. Sliobenas

  Pritariu dėl Krikštatėvio ir Kieto riešutėlio. Krikštatėvis – visų laikų i repochų geriausias filmas. Bent jau man.

 7. Kukuruzu teliokas

  O kaip Soliaris 1972, Alien/Aliens, Taxi driver arbe The Shining?

 8. jonas

  Jomajo, jei itrauktas terminatorius ir kiti panasaus lygio filmai, tai xulia neitraukti tokie sedevrai kaip „karsta kramtomoji guma“ ir kiti dazniausia vokiski filmai be vertimo. Jie paliko padare ne ka mazesne itaka musu kartos atstovams.

 9. briedis

  Na tau Andriau The Wall Street, o man The Social Network. Filmas, kuris suformuoja tam tikra poziuri, pakelia ambicijas isukdo sveiko akiplesiskumo jausma. Tiesa as jaunesnis desimcia metu uz pati 🙂 Kiti laikai 😀

 10. kinokritikas

  Likau nustebęs, kad tope neatsirado vietos „American psycho“(2000). Šiai dienai maestro pats tikraiusias lietuviškas Patrick Bateman atitikmuo.

 11. kosmo

  pasigedau bent vieno lietuviško:)

 12. Arturas

  Amarcord. Nors gal per senas šitam sąrašui.

 13. Rimbas

  Nesu matęs Stalkerio iš šio sąrašo.
  Mane visada nuneša Dogma, Sin City, ir filmas patinas (nors ir atsilieka nuo knygos) – Fight Club

 14. Marius

  Atsiprasau, jei pasirodys, kad bandau ibrukti, bet negi Scarface nieko vertas? Aisku nepradesim gincytis del kiekvieno kazko verto filmo.

 15. Tomas

  Kokia nuomonė apie Breaking Bad, gerb. Andriau?

 16. Slapyvardis

  Dar reikėtų knygų dešimtuko.

  • frankie

   Gera mintis!

 17. kristina

  o Curb your enthusiasm?

 18. frankie

  Daugiau negu 50% komentarų yra būtent savo variantų kišimas. What the hell?? 😀 Aš maniau Užkalnio komentatoriai nuo paprastų komentatorių kažkuom tai skiriasi, o būtent – teksto skaitymu ir supratimu. („Kai jūsų paprašys, jūs surašysite, kas patinka jums. Jei paprašys.“) Net nesmagu už kai kuriuos. Tas svetimos gėdos jausmas…

 19. jobas_

  2. „Wall Street“ – ištaisykite klaidą, ponas. 😉

 20. Esu tvirtai įsitikinęs, kad pats geriausias filmas dar nesukurtas, bet jis jau pakeliui..

 21. Nuostabus sarašas, daugelį filmų iš šio sarašo jau esu mates ir visada ieškojau panašios kokybės filmų, bet per visą ta holivudo tiekiama produkciją sunku atsirinkti rimtą įtraukiantį filmą.

 22. Adv. Tomas

  Bondo filmu gali nemegti tik komunistai, Che Gueveros gerbejai ir pynuciu ant rieso nesiotojai. Bondas yra kapitalizmo sauklys, tai vakaru pasaulio trejybe. Visame kame. Bonde isiknija musu amzina lai

 23. Adv. Tomas

  Bonde isisaknija musu laisve ir amzina kova uz asmenybes laisve. Tai daugiau nei filmas, tai himnas musu amziniems idealams. Nelipkite ant ju savo purvinais kerzavais.

Parašykite komentarą