Televizijų skurdas atrodytų geriau, jei jos nustotų apsimetinėti

Čia viena iš tų nuotraukų, kurios nėra artimai susijusios su tekstu, bet jus vis tiek sudomino.

Pinigų Karta, 23 09 2013

Čia ne apie krepšinį, bet paminėti teks. Šeštadienis, vienuolikta ryto. Įsijungiu televizorių, tokį žinių kanalą*. Cingu lingu, eina pasakojimas-anonsas apie krepšinio varžybas su Italija, kuriose lietuviai bandys patekti į finalą. Nebetyli sirgaliai, nebemiega ant žemės kamuoliai. Laikom kumščius. Už Lietuvą, vyrai!

Kas per kliedesys. Varžybos jau įvyko prieš pusę paros, jau visi spėjo pasidžiaugti, atšvęsti, išgerti ir galimai net išsiblaivyti. Ak, tiesa, ekrano kampe pranešama, kad tai įrašas. Žinių kanalas tiesiog paskutinį kartą rengė medžiagas dar pavakare, paskui atidavė kasetes į išleidimą, ir visi nuėjo namo, nes penktadienis. Galbūt net to paties kašio žiūrėti.

Šeštadienį televizininkams irgi nereik draskytis ir per anksti skubėti į darbą. Kada prasideda žinių tarnybos darbas šeštadieniais? Net nežinau. Nebesekiau, nes žinojau, kad po pasenusių pranešimų man būtinai parodys lengvojo pobūdžio siužetą apie zoologijos sodą tolimoje Naujojoje Zelandijoje.

Jeigu šis žinių kanalas būtų veikęs Lietuvoje 1991 m. sausio 13-ąją, įsivaizduoju, kad ir sausio 14-osios dieną jis vis dar kviestų žmones skubėti ginti televizijos bokšto ir LRT patalpų S.Konarskio gatvėje. Paties žinių kanalo desantininkai neužiminėtų, nes užimti ten nėra ko: atėję rastų mezgančią išleidimo operatorę ir besisukančią kasetę.

Ko čia baruosi? Nejau negaliu suprasti, kad televizininkai irgi žmonės, jie negali visą laiką būti darbe, jų yra nedaug. Daugiau žmonių priimti negali, nes kainuos daug milijonų pinigų. Pinigų tiek nėra, nes kanalą mažai kas žiūri (su tokia eterio kokybe, kas galėtų žiūrovus kaltinti?). Todėl ir darom, kaip galim, o galim nedaug.

Čia visur tas pat. Mano paties metų senumo pokalbių laidos sėkmingai sukamos eteryje, kas savotiškai nėra blogai, nes Lietuvoje, tikiu, dabar gyvena kokie 300 000 žmonių, kurie mano, kad aš tebekuriu TV laidas. Jie galimai netgi man pavydi.

Kaip ir kitas įrašytas ir kartojamas laidas (net ir pašnekovai jau nebe visi vaikšto tarp mūsų – kai kurie, neišlaikę tokios prastos televizijos, iškeliavo į geresnį pasaulį), mano programą vėl ir vėl suka ne todėl, kad ji būtų kažin kokia didelė vertybė. Tai viskas iš skurdo. Nebetoli ta diena, kai pinigų beliks tik naujoms vinjetėms, skirtukams ir perdarytiems logotipams**.

Kaip blogai televizijose su pinigais, daugelis suprato jau tuomet, kai šiemet paaiškėjo, kad didieji kanalai neberengs milijoninių sezono atidarymo švenčių su fejerverkais, dar prieš metus sudariusių iliuziją, kad švytinčiųjų ekranų žiniasklaida vis dar yra protų valdovė. Ji kažkuria prasme tebėra valdovė, tik, atrodo, vis mažesniam kompensuojamųjų vaistų ir greitųjų kreditų vartotojų rateliui. Be to, puikiai tinka neskaitantiems.

Žinoma, reikia pastebėti, kad kažkiek ironiška, kad ta pati šluba elektroninė žiniasklaida paskui dramos tonais įgarsina TV reportažus, pasakojančius apie valdininkų aplaidumą ir apie tai, kaip bendruoju pagalbos telefonu skambinantys žmonės negauna reikalingos pagalbos. Tuo netobulu telefonu, žinote, žmonės nors prisiskambina: jei tuo pagalbos numeriu rūpintųsi šiandieninio žydrojo ekrano ubagai, tai paskambinus būtų girdėti tik įrašytas balsas ir muzikėlė iš rusiško animacinio filmuko. Jei televizijos rūpintųsi kokia nors viešojo administravimo šaka, tai ten seniai vietoje nerangių valdininkų būtų tik iškarpyti iš kartono valdininkų atvaizdai, ir sėdėtų ne kabinetuose, o prieš žalią ekraną, kuriame kompiuterinio manipuliavimo būdu būtų įkeltas kabineto paveiksliukas, pasiskolintas iš interneto.

Klausiate manęs, tai koks atsakymas? Atsakymas yra toks, kad daugelis televizijų jau yra tik lazdutėmis paramstytos ir šniūreliais priraišiotos iškamšos, ir jų neuždaro tik iš inercijos ir tik todėl, kad kaip čia dabar uždarysi, tiek metų buvo, tai negi dabar nebebus.

Tos televizijos yra kaip tos močiutės prie Halės turgavietės, desperatiškai išdėliojusios ant grindinio kelis obuolius arba kelis grybus – jos ne prekiautojos, ne ūkininkės ir ne grybautojos, ir vargu ar uždirba per dieną nors du litus (tuščią stiklo tarą renkantys vyreliai su kuprinėmis palyginti yra oligarchai) – bet vis tiek eina ir stovi ten kažko.

Dabartinis televizijos ir jos kartojimų ir blogai išverstų filmų ubagystė ir degradacija, sumišusi su pavargusių veidų neviltimi, kai jie, pasilikdami televizijoje ritasi į vis labiau netaurias ir low-rent laidas (paskui low-rent virsta tiesiog bottom shelf, laidų pavadinimų neminėsiu), yra iš esmės nevilties ir skurdo propaganda. Niekas nedrįstų viešai šlovinti narkomano smukimo į priklausomybės liūną arba žmogaus prasigėrimo, todėl ir skurdo kurstymo viešojoje erdvėje irgi neturėtų likti.

 

Andrius Užkalnis rašo tinklaraštyje Protokolai ir restoranų apžvalgų portale Laukinės Žąsys.

* Nežinau, ar būtų etiška paminėti, kad kanalas vadinasi Info TV, todėl neminėsiu. Bet problemos yra sisteminės, visi taip daro.

** Dar yra tie muzikiniai kanalai, kuriuos reikėtų pavadinti „Amžinosios jaunystės TV“, nes ten sukami tokio senumo koncertų įrašai iš vis tų pačių TV studijų, kad byrančius pelenus jau reikia šluoti pramoniniu būdu. Aš vis laukiu, kada parodys Al Bano Carisi ir Romina Power Felicita, geriausia originaliame 1982 m. įraše.

18 Komentarai

 1. mynde

  Apskritai visa ziniasklaida (ok, nekalbu apie laikrascius, nes ju tiesiog neskaitau) Lietuvoje yra svelniai tariant nelabai kokia. Uztenka kartais nueiti i Delfi, kuris skelbias esantis „didziausiu salies naujienu portalu“ ar panasiai. Is karto akis bado kvailos ale naujienos, kazkokie topai (pvz.: TOP miestai, kuriuose negalima pamesti pinigines ir pan.). Radijas tai apskritai yra visiskai mirstantis dalykas pas mus, kai M-1 savaitgaliais ileidzia i studija viena zmogu ir jis turi vesti 13 valandu ilgumo laida (nuo 7 ryto iki 8 vakaro), o tuo metu kitose radijo stotyse savaitgaliais apskritai groja tik muzika.

 2. a komanda

  o man dzin, as pasistaciau satelita, todel turiu prabanga nematyti „nauju“ sokiu, dainu, smechalkiu, chachalkiu projektu, galiu sau leisti prabanga nematyti kas visksta garlevoja, kokie virai ten renkasi. As ziuriu, dokumentika, kelioniu, maisto gaminimo kanalus, futbola.

  • ibrahim

   o as pats keliauju, gaminuosi maista, zaidziu futbola. gyvenu savo, o ne kitu gyvenima ir nereikia satelito

 3. Ruta

  LRT, pavyzdžiui, man patinka. Nes yra tikrai gerų laidų (kalbu apie radiją). Ir dar viena naujovė pastebėtina, kad jie pradėjo kai kurias TV laidas transliuoti per radiją. Man, kaip nežiūrinčiai TV, – labai patogu. 🙂
  Ir dar man patinka, kad išlaikoma kryptis: kultūra, vertybės; taip pat gilinamasi pvz.: į Lietuvos gamtą, mokslą ir Lietuvos aktualijas, bet nenubanalėjant iki visiško „bulvarinio skaitalo“.
  Nors nežiūrau TV namie, bet kai kur nors tenka pamatyti, kaip ir šią savaitę, teko „Liuks TV“, atrodo ir ten rodo įrašą laidos darytą prieš N metų, kur mokinukės dar buvo mokinukės + jaučiamas vulgarumas vedėjų juokuose, tai net nupurto. Ir džiaugsmas apima suvokiant, kiek laiko sutaupoma atsisakius tokio pobūdžio TV.

  • As

   „Nors nežiūrau TV namie, bet kai kur nors tenka pamatyti, kaip ir šią savaitę, teko “Liuks TV”, atrodo ir ten rodo įrašą laidos darytą prieš N metų, kur mokinukės dar buvo mokinukės + jaučiamas vulgarumas vedėjų juokuose, tai net nupurto. Ir džiaugsmas apima suvokiant, kiek laiko sutaupoma atsisakius tokio pobūdžio TV.“

   Tai būtent šitas kanalas ir yra „Amžinosios jaunystės TV“, kuris kasdieną švenčia 2005 m. naujuosius metus. 🙂

 4. Adv. Tomas

  Įdomu ar būtų pasirodęs šis straipsnis, jei televizijoje išliktų laida „Užkalnio 5“. Bet iš esmės visiškai teisingos mintys.

 5. Karolis.S

  Per savaitę būna vos kelios dėmesio vertos laidos, dėl kurių galima specialiai įsijungti televizorių ir, turbūt, nesuklysiu sakydamas, kad visos jos per LRT. Gal dėl menkos konkurencijos, o gal dėl autoriteto ir turimos bazės, bet nacionalinis transliuotojas lietuviškų kanalų tarpe yra solidžiausias ir internetu ten viskas padoriai veikia. Visgi skelbiamuose žiūrimiausių laidų TOP’uose bent kažkiek geresnės laidos nesulaukia tiek dėmesio kaip bulvariniai infošou visokie. Tai daug ką pasako.

  • As

   Vertėtų pasidomėti TNS veikla ir jų reitingų patikimumu (medžiagos pilna) ir tada priežastis taptų gerokai aiškesnė. 🙂

 6. kosmo

  mane tik stebina beribis lietuviškų tv cinizmas ir pataikavimas tai „dugninei“ auditorijai. Na tiesa pasakius mačiau daugybę užsienio kanalų, bet netgi kokios nors bulgarijos ar rumunijos tv nerodo nieko panašaus į 24 val. per parą ar Tv pagalbos, srovių ar akistatos su balsavimu sms pas ką turi likti mergaitė. Sakykim ta pati laida farai su visai matais ir perimatais rodyta vos ne 7 vakaro (vietoje labanakt vaikučiai:) lygtais tupų VRM pijaršikų sugalvotą kaip prevencija ar policijos įvaizdžio pagerinimo dalis, bet ponai viešuosius ryšius išmanantis žmogus puikiai supranta kad farai turės atvirkštinį efektą tai šai laida tipo „auklėjamai“ dugninei auditorijai, kuriai patekimas į farų epizodą ir parodymas visai Lietuvai yra vertas suvorovo ordino ir neregėtos garbės jų terpėje.
  Lygiai taip pat sunkiai įsivaizduoju, kad kokia Britanijos komercinė tv rodytų kalėdinį muzikos koncertą surengtą D. Cameron lėšomis, arba pusė bundestago dalyvautų laidoje ala Auksiniai svogūnai.

 7. Valdas

  Aha, ir kokį pasaulinį hitą, kaip kad „Sostų karai“ paprastai susigalvojama rodyt praėjus 1,5 metams po išleidimo, kai jau visi pažiūrėjo, išdiskutavo. Ir dar nugrūdant kažkur į 24 valandos laiką darbo dieną. Ir paskui baisiai nustebusiu veidu aiškinant, kad „Lietuvoj tokių nieks nežiūri“ 😀

 8. ibrahim

  Kad TV yra visiskam dugne supratau, ekrane pamates A.Greitai, vedanti totaliai tunkeline laida Prajuokink mane. Tai daug baisiau net ir uz Duokim garo.

 9. mieždupročim

  Nu man įdomu, negi rašydamas „Pinigų kartai“ negausi pendelio už tos konkrečios TV paminėjimą blogu žodžiu?

  Jei ne, tai ta pačia proga vertėjo aptarti ir vedėjos brežneviškus antakius. Mano manymu tai jie kenkia televizijos pajamoms. Gal dėl to ir tenka kartoti 3 dienų senumo žinias?

 10. ripautojes

  O! Su kompemsuojamais vaistais tai geras! Pagaliau ir apie mane kažkas parašė! Esu pasmerktas visą likusį man gyvenimo laiką kasdien vartoti tam tikrus vaistus, kitaip greitai atiduočiau galus. Pasirodo, esu nevykėlis, nes tie vaistai yra kompensuojami, ir aš tuo naudojuosi. Smagu, tarsi atsidūrus dėmesio centre. Net neįtariau, kad tai šitoks malonumas :DDD

  • mieždupročim

   Ekonominės realijos niekad nebuvo stipriausia Užkalnio pusė. Jis labiau vertybininkas, o ne buhalteris. Kitaip žinotų, kad pats yra lygiai toks pat potencialus kompensuojamųjų vaistų vartotojas, kaip ir tie „Bobutės paskolos“ klientai. Nes nereikia labai ilgai gyventi, kad nusipelnytum kompensacijų. Svarbu mokėti PSD. Yra kompensuojamų vaistų ir ligų net vaikams, ir visu 100 proc. O ar tu nori, kad tavo vaikai ar tu pats patektum į tuos sąrašus, tai niekas nepaklaus. Aišku, kompensacijų gali neimt iš pilietinių ir patriotinių paskatų.

   • ripautojes

    Tuomet „iš patriotiškumo“ galima nuveikti daug daugiau. Galima nesilankyti „valdiškoje“ poliklinikoje ir nesigulti į „valdišką“ ligoninę, neleisti vaiko nei į „valdišką“ vaikų darželį, nei į ‘valdišką“ mokyklą, neimti pensijos ir neskambinti į gaisrinę užsidegus namui.
    PS. Kabučių pridėliojau iš keršto.

    • Kakava

     Jei čia apie Andriukaitį, ką šiandien per žinias rodo, tai sakyčiau tas tipas yra kvailys su iniciatyva. Aš kasdieną suvartoju po tabletę, kuri kainuoja apie vieną litą, ir taip iki mirties, nes liga nepagydoma. Tai gal ponas Andriukaitis padarys stebuklą ir mane išgydis? Eiliniai gydytojai stebuklų nedaro ir negali išgydyti, bet visgi Andriukaitis ne eilinis gydytojas, o gydytojas su kvailio iniciatyvomis.

 11. „…vis mažesniam kompensuojamųjų vaistų ir greitųjų kreditų vartotojų rateliui. Be to, puikiai tinka neskaitantiems“ – JE T’AIME 😀

Parašykite komentarą