Šaltasis karas ir drąsioji Lietuva

Lietuvos Rytas, 14 10 2013 

Kartais būna blogos žinios, kurios tik blogos, kaip audros debesys, be jokio sidabrinio pamušalo. Dažnai šis ruduo atrodo būtent toks.

Mes žinom, kad su Rusija pasidarė labai nebegerai. Pilnos laikraščių ir portalų skiltys visokių įvardinimų: ir pieno karas, ir varškės konfliktas, ir blokada, ir audra stiklinėje, ir vieno dokumentinio filmo sprogimas, ir kas tik nori. Net galimai priežastis Vyriausybės darbo grupei sudaryti (dar ne dabar, nereikia būti karštakošiams).

Visi žiūri į detales, visi mato šapelius ir varžtelius, bet kažkas turi juk pagaliau atsilošti ir pažvelgti iš toliau. Juo labiau, kad XX amžiaus istoriją nors kiek žinantys bus patys nustebę, kaip jie anksčiau nesugalvojo. Pavadinimas tam, kas vyksta, jau yra. Tik reikia prisiminti. Nagi.

Dabartinių įvykių pavadinimas yra Šaltasis karas.

Nei daugiau, nei mažiau. Mes, žinoma, bijome vartoti šiuos žodžius, nes ką jau čia, kur mums lygiuotis su galiūnais. Ten tai buvo reikalas, ten viskas vyko pusę amžiaus, nuo 1947-ųjų, ten buvo dvi supervalstybės ir galios žaidimai keliuose žemynuose, ten branduoliniai ginklai, Berlyno siena ir šimtai milijonų žmonių abipus fronto linijos.

Daugelis Lietuvoje jaučiasi per kuklūs ir nedrąsūs, kad galėtų įsivaizduoti Rusiją kaip priešininkę. Kur jau mums. „Sutrins kaip skruzdėles“, „jei tik jie norės, čia tos Lietuvėlės neliks per 24 valandas“, cypia tie, kas naiviai, nuoširdžiai ar sąmoningai skiepija sau ir aplinkiniams savęs menkinimą.

Tas menkinimas pateikiamas kaip realistiškas požiūris, pragmatizmas arba kuklumas.

Jei kas mus ir gali pražudyti, tai tik mes patys. Kiekvienas mūšis yra laimimas ir pralaimimas dar prieš jam prasidedant, o jei karvedžiai bailiai mekena, girdi, čia mes net kariauti negalime, ne mūsų jėgoms, tai tada jau nėra apie ką ir kalbėti.

Kai sakau „kariauti“, čia ne apie tankus ir pabūklus kalba, jeigu ką. Šaltasis karas todėl ir šaltasis, kad kariai pasilieka kareivinėse ir poligonuose. Bet tai vis tiek karas, pagal pagrindinį požymį: tai žaidimas, kur, jei vienam blogiau, kitam geriau, ir atvirkščiai. Angliškai tai vadinama „zero-sum game“, o lietuviškai net ir termino tokio nėra.

Konfliktas mums prasidėjo nelabai kaip. Trypčiojanti ir mekenanti vyriausybė su premjeru, kuris be jokios ironijos kalba apie dalyvavimą Maskvoje „Auksinio rudens“ žemės ūkio parodoje – kai reikėtų ne į Maskvą savo sūrelius vežioti, lyg tuos prakeiktus skilandžius ir Stakliškių likerius po sąjungines ministerijas A.M.Brazausko laikais, o planuoti, kur ir kaip pardavinėsime savo prekes, kai siena su Rusija visai užsidarys.

Dar pačiame įkarštyje – parlamento vadovybės keitimas ir po teismus užtampyta įtariamųjų partija valdančioje koalicijoje. Ir siutinantis neryžtingumas tų, kas turėjo „Pirmąjį Baltijos kanalą“ išjungti velniop per valandą po to filmuko apie sausio 13-ąją, o ne per kelias dienas. Išjungti, o paskui aiškintis. Ir išjungus, bailiai nesiklausyti, kaip dabar ant mūsų pradės urgzti išjungtojo propagandinio fekalijų vamzdžio šeimininkai. Būtent dabar, dėl kvailumo, bailumo ir pasimetimo prieš Gazpromo apmokėtą apsimetėlių „susirūpinusių vietos gyventojų“ saujelę, kuriam laikui buvo apsunkinta energetinės nepriklausomybės programa ir atitolinta reali galimybė gauti savus energijos išteklius. Labai daug nesėkmių per labai trumpą laiką.

Naujojo Šaltojo karo akivaizdoje Lietuva dar nesusivienijo. Mes kol kas tik pasidalinome į dvi puses. Vienoje – drąsieji, tautos žiedas, klausantys širdies ir todėl žinantys, kaip privalu elgtis.

Kitoje pusėje, kaip čia gražiau pasakius – na, gal dar ne išdavikai, bet kinkadrebiai ir pasidavėliai, save slidžiai vadinantys pragmatikais ir realistais. Jie bijo ne tik išorės priešo, jie bijo ir pačių savęs, nes žino, kad savimi negali pasitikėti, nes neturi nei stuburo, nei vertybių, nei moralinio kompaso.

Taip, dvi pusės: kovotojai ir pasidavėliai. Fighters and quitters, kaip pasakytų anglai. Iš jų tik viena pusė turi sėkmės šansą – ne garantiją, o būtent šansą. Tačiau visuomet geriau turėti ribotas galimybes, nei savanoriškai atsisakyti visų.

Viskas dar tik prasideda. Prieš tai, kaip reikalai pagerės, deja, jie dar turi pablogėti. Ir būtent todėl, kad čia ne trumpalaikis nepatogumas, o ilga ir varginanti kova, kur tikrai labai reikės ištvermės, pats laikas prisiminti paskubomis prieš kurį laiką sugalvotą šūkį „Lietuva – drąsi šalis“. Dabar, kaip sykis, tuščiavidurę rinkodaros frazę galime pripildyti turiniu. Dabar tam pats geriausias laikas.

Jokių nuolaidų. Jokių abejonių. Jokių iliuzijų, kad priešą su kuoka galima paglostyti, ir jis mus pamils. Dar kartą: tai – Šaltasis karas, ir kare bus kaip kare. Smagu ir lengva nebus.

Bet tada, kai bus sunkiausia, verta prisiminti, kad amžinai tai nesitęs. Tamsiausia naktis būna prieš aušrą.

30 Komentarai

 1. ne kazka

  Kaip galima rasyt rasyt toki straipsni ir neparasyt galiausiai- balsuokime uz konservatorius, o labiausiai Kreivi ir Adomena? Tuscia gaunasi.

 2. ne kazka

  Kaip galima rasyt rasyt toki straipsni ir neparasyt galiausiai- balsuokime uz konservatorius, o labiausiai Kreivi ir Adomena? Tuscia gaunasi.

 3. Algirdas

  Labai taiklus straipsnis, reiktų perskaityti visiems verksniams, gal kokią nors vertę gaus :))

 4. qwerty

  Toks trumpas rašinėlis, tačiau kokia retorika, koks žodynas: „konfiktas…blokada… šaltasis karas…priešai… išdavikai..parsidavėliai…sprogimas…galios žaidimai…branduoliniai ginklai…fronto linija…priešininkė…Lietuvėlės neliks…mūšis…karvedžiai…kariauti…tankai…pabūlai…poligonai…kova..,kuoka, etc.
  Bet norėčiau paklausti: ar jau yra atšaukta pirkėjo (šiuo atveju Rusijos) teisė pirkti iš to pardavėjo, kurio jis nori? Ar už atsisakymą iš mūsų pirkti reikia aukščiau parodytą retoriką išsitraukti?

  • Simas

   Skirkim verslo subjekto teisę nuo valstybinės politikos.

   • qwerty

    Skirkim? Pagal pačio logiką, jei jau atsiuntė iš Kinijos kokią partiją indų iš netinkamų, kenksmingų medžiagų, tai Lietuva ir privalo priimti necyptelėdama?
    Esmė tame, kad ažiotažas, priešprieša ir neapykantos skątinimas reikalingas tik neapykantoms grupėms ir marginalams iš abiejų pusių. Veikti reikia priešingai-ramiai,motyvuotai, pagarbiai ir racionaliai. Tuomet ir varškę pavyks parduoti ir marginalai negalės siautėti šaukdami „rusai puola“, arba nashyx v pribaltike bjut.

    • Kikimora

     Neišlaikiau — nes pagal tokią logiką, jei viena partija indų iš Kinijos pasitaikė iš kenksmingų medžiagų, vadinasi, visi indai iš Kinijos, įskaitant tas žydrąsias porceliano vazas, yra evil & must die? Nepatikėsiu…

     O šiaip, ar politikavimas, ar ne, manau, geriausiai atspindi konfliktėlis su Nyderlandais, kurių pienas (ir tulpės, berods?) ėmė ir sugedo tiesiog nė iš niekur. Tiesiog pirštais spragtelėjus.

    • Rimbas

     Taip, reikia ramiai,motyvuotai, pagarbiai ir racionaliai atkišt vidurinį pirštą ir suktis ten, kur seniai reikėjo – į vakarų rinkas su visais savo sūreliais.

     • qwerty

      Rimbas, aha, parodykim vidurinį ir apsisukim. Pirmyn į ten, kur ir taip perprodukcija. Vien varškės ir sūrio Lietuva į Rusiją virš 1000 000 000 Lt per metus eksportuoja.

  • 1) Neatšaukta.
   2) Reikia.

  • bubis

   Pirkėjas yra ne Rusija, o paprastas Rusijos pilietis, pelėdgalvi. Ir šiuo atveju Rusijos politikai atima teisę žmogui pasirinkti pardavėją…

 5. biagiamotas

  Pasiklausius taip vadinamo premjero patarėjos pokalbio su susirūpinusiais, aišku, kad toje pusėje ne kinkadrebiai, o patys tikriausi Lietuvos interesų išdavikai.

 6. vbitas

  bravo.
  AU for president !

 7. kosmo

  Visa tai vyksta nuo pat nepriklausomybės atgavimo. Didžiausia bėda tame, kad Lietuvos gyventojų dauguma įskaitant esančius valdžioje to nesuvokia ir „nemato“ sąmoningai arba nesąmoningai, o konservatorių kalbas apie grėsmę iš Rytų klaidingai laiko šizofrenija. Kodėl taip yra? Esmė tame, kad Rusija mesdama milžiniškus resursus bando užvaldyti pirmiausia kultūriškai „protus“ ir tai jai puikiausiai sekasi, ką indikuoja viskas nuo rinkimų į LRS rezultatų iki semkių jaunimo kišenėse. tai ir yra pavojingiausia planuojant strategiškai Lietuvos ateity, o ne gazpromo dujos ar sugižusi lietuviška grietinė.

 8. Akinys

  Teisingos autoriaus mintys. Aciu!

 9. Hax

  Kiek dar kartų turės pasikeist kol apsivalys tas rusiškas pelėsis? Paaugliai rusiškai kalbėt nebemoka, bet tais pelėsiais apsitraukę. Per pertrauką mokyklinukai grįžta iš parduotuvės į mokyklą žiaumodami “diuriumus“ su “čipsais“ ir kas antras (trečias-ketvirtas) jų žodis – bl…, nx.., pzd.., jbtvm… “Tipo“ ir “karočė“ tai kaip kartojama mantra (kažkas anksčiau taip palygino). O kur dar perimtas stalino laikų urkų žargonas – visokie “bazarai“, “predjavos“, “machankės“ ir pan. Žino kada reikia tą ar kitą žargonizmą pavartot, ką jis reiškia, tačiau apie jo etimologinę kilmę tas “vartotojas“ neturi nė menkiausio supratimo. Reikia pripažint, kad šiais laikais jau pasirodė ir anglicizmų, bet jaunimo žargone rus/angl “terminų“ proporcija mano nuomone yra 90/10. Su kokiom kalbom mes susiję istoriškai? Su rusų, lenkų ir dar pastaruosius 24 metus su anglų. Kada gi ateis tas laikas kai ir mūsų vartojami keiksmažodžiai su kitais žargonizmais pasiskirstys 33,3/33,3/33,3 proporcija?
  Comment’as gal ne į temą, bet atvažiavus lietuvon girdėti kiekviename žingsnyje “bl…, nx.., pzd.., jbtvm… etc.“ jau tikrai užpi…

  • R.

   Na jau tikrai, kad juos kur velniai tuos pasiutėlius.

 10. mindaugas

  Uztenka kariaut. Ka irodysim kariaudami ar laimeje kara?, kad esam priesiskai, bekompromisiskai nusiteikusi tauta norinti pateisinsim savo principus, ego. Spreskim konfliktus taikiai, rodykim pasauliui kad esam nekarstakosiai o mokam demokratiskai isspresti problemas, tuomet ir pagarba gausim ir is tos pacios rusijos. Kai vienas suo loja ir kitas ima loti ir is to gaunasi tik lojimas. Uzmirskim kas buvo praeityje, gyvenkim ateitim, gana varyti ant rusu. Pasaulis uzmirso vokiska blogi ir dabar Vokietija gerbiama ir pirmaujanti tauta. O kad rusiska kultura mums yra padariusi didele itaka, tai faktas ir ne rusai kalti kad mes keikiames rusiskai. Beda mumyse. Spreskim komflikta taikiai.

  • mustangas

   Tai vėl Leopoldo multikų prisižiūrėjai?

   Šiaip suaugę žmonės žiūri kitokius filmus. Jei domina kokius konkrečiai susirask neseną AU straipsnį Protokoluose.

  • Kakava

   Geras dialogas, silkės su banginiu.

  • qwerty

   Marginalai, neapykantos gaujų atstovai, ar priekvailiai jiems prijančiantys, negali nekariauti, negali būti nepriešiški, negali būti geranoriški, iems reikia reitingų. Todėl kaip lojo, taip ir los. Toks gyvenimas.Visi jie vienodi, kad ir kaip juos vadinsi, kad ir iš kokios šalies jie būtų, kad ir po kokia kauke jie slėpsis-violetine, nacionalistine, šovinistine,fašistine, komunistine, polpotiška, čegevariška, etc

   • mustangas

    Jo, make love not war!

  • Saulius

   Ne rusai kalti, kad lietuviai jų nustatytos dujų kainos mokėti nenori.

  • nuva

   O-JETUS-TU-MARYJA!!!Tamstai reiketu gal pasigydyt nuo tokio tiesiog chroninio naivumo! Atsibuskit viena karta.Taip taip, leiskim ruskiam dar labiau ant galvos uzlipt , neigdami akivaizdu fakta, kad siaip jau per visus tuos savo nuolaidziavimus ir „nekarstakosiskuma“ ir esam padety kurioj esam, ir rusam mat stebuklo budu staiga suspurdes sirdute ir ims jie mus net gerbti ir valgysim visi varskes surelius taikioje palaimos ekstazeje! Zinoma, taip ir bus!Zinoma. Juk idiotas patariantis uzpultai ginkluoto drimbos mergaitei nakti „nesikarsciuoti“, nevozt i snuki is visu jegu ir pasinaudojus tinkama akimirka nesisaukt pagalbos, o tiesiog … graziai pasikalbeti, nes mat tada, garantuotai,uzpuolikas paklausys,numes atkista peili ir ims bejege auka gerbti – juk toks idiotas „patarejas“ savo „patarimais“ zudantis nera toksai pat nusikaltelis, ar ginkluoto drimbos bendrininkas. samoningai ar ne.zinoma. kurgi ne.

 11. Gunas

  Visa problema tai, kad esame mužikų- baudžiauninkų tauta, kuriai žodžiai „principai“, „garbingumas“, „savigarba“- tuščios sąvokos. Svarbu tik kaip prisikimšti pilvą, pavogt iš pono, ir kad ponas nepagautų, nesupyktų ir kailio neišpertų. Ir virkauja dabar toks baudžiauninkas be savigarbos, kad reikia eit, nusilenkt, gal ponas nepyks taip labai… Panašu, kad absoliuti dauguma lietuvių su savigarba žuvo dar per 1863 metų sukilimą.

 12. Mindaugas

  Džiaugiuosi jog yra žmonių rašančių tokius straipsnius. Dėkoju Andriui.

 13. Josiff

  Tai kad nei čia karas, nei čia ką biurokratinis erroras ir tiek. Visko galbūt pavyktų išvengti jei laiku butų sureguota jau į prieš keletą savaičių prasidėjusius atitinkamų rusų tarnybų perspėjimus, kad produkcijos importas iš Lietuvos bus sustabdytas ir nieko nedaryti. Ne tik kad pramoniniu/vyriausybiniu lygiu aiškintis priežastis ir spręsti tikėtinas problemas, bet ir žinant tikslią datą vis tiek siųsti mašinas prigrūstas pieno produktų link sienos. Dėl to pieninkų pozicija taip pat idomi, apsimesti durneliais ir laukti kas bus. Jie vis tik verslininkai – tikslas kuo pigiau nupirkti/pagaminti – kuo brangiau parduoti. Jau su mėsa buvo išryškėje gudravimai, kad lenkišką mėsą ženklino kaip lietuvišką.

 14. lekiaukiaule

  blokadą prisiminus… Niekas taip nepastūmėdavo nepriklausomybės link, kaip SSSR, vėliau Rusijos šaltojo karo, sakykim, atakos.
  Mužikišką tingėjimą kaip vėju nupūsdavo, ir prasidėdavo…

 15. ibrahim

  kazkaip neisivaiduoju, kad estijoje detus panasus dalykai. salis gyvena, sukasi is situaciju, iesko sprendimu. cia gi kazkoks sssr padalinys. noris ir bizniuka rusijoje darytis ir vaidinti drasuolius.

Parašykite komentarą