Kodėl fotografuoju Vilnių

Tamsioji Bernardinų tarpuvartė

Tie, kas ne tik skaito mano rašymus, bet ir pažiūri, ką įkeliu į socialinius tinklus, žino, kad aš labai daug fotografuoju Vilnių. Taip gausiai, kad turbūt tų nuotraukų ten daugiau, negu kūrybiškų savadarbių papuošalų reklamų ir katinėlių (ne, visgi katinėlių daugiau, katinėliai valdo).

Aš ne fotografas (kaip, pavyzdžiui, Ramūnas Danisevičius, kuris gyvena ant dviračio Vilniaus Senamiestyje, ir traukia iš visko, kas pakeliui, meno kūrinius vieną po kito).

Tie iš jūsų, kas yra negeri, nemalonūs žmonės, dar man ir pasakytų, kad nebereikia tau, Užkalni, fotografuoti, nes TAU NEDUOTA. Tegu Dievas būna jūsų teisėjas, kai degsite pragaro liepsnose, bent žinosite, už ką.

Tilto gatvė. Lapai al fresco

Fotografuoju Vilnių, nes negaliu savo miesto nefotografuoti. Aš neturiu jokio kito tikslo, tik bandyti dar ir dar paliudyti ir dokumentiškai užregistruoti savo meilę miestui, kuris mane kažkada padarė savu, paskui kuriam laikui paleido, paskui priėmė atgal.

Dažniausiai fotografuoju telefonu (dabar – tuo pačiu iPhone 5, apie kurį rašiau protingą ir išsamią apžvalgą, jį įsigijęs), nors anksčiau naudodavau geresnę kamerą, bet valkiotis ją su savimi yra papildomas užsiėmimas ir rūpestis (dar pamesiu), o telefonas visada kišenėje. Visada – net kai naktį nemiga priverčia apsirengti ir išslinkti į Bernardinų gatvę cigaretės, net ir tada su telefonu (niekas naktį neskambina, bet vis tiek negali prarasti ryšio su civilizacija, gal dėl laiko skirtumo paskambins JAV prezidentas arba Dalai Lama).

Anksti ryte, kai akys dar nefokuosuoja

Mes galime stenėti ir guostis dėl lavinos beverčių, menkaverčių ir abejotinos vertės nuotrakų, užplūdusių internetą, bet tai nebūtų teisinga. Taip, jos gaišina laiką, bet tik tuomet, kai nepasirenkate draugų arba tų, kieno žodžiai arba vaizdai jums įdomūs. Reikia rinktis (tam būtinos pastangos), ir tegu pasirenka ir jus – ar jie nori jus matyti, ar ne – bet negalima savęs stabdyti ir nefotografuoti, jei norisi. Nes momentas praeis, ir jo nebesugrąžinsi.

Walt Disney kažkada sakė savo operatoriams, kai pradėjo filmuoti gyvąją gamtą – „mūsų versle kino juosta yra pigiausias dalykas“. Skaitmeninėje fotografijoje net juostelės nebėra. Fotoaparato ir kompiuterio atmintis nekainuoja beveik nieko. Nefotografuoti tik dėl to, kad kažkam gali nepatikti, tik dėl to, kad kažkas gali pasakyti blogą žodį („klausyk, nefotografuok daugiau, gerai?“), ar kažkas gali pasijuokti, yra didžiausia kvailystė, kurią galite padaryti: tai bus praleista proga. Gyvenimas atleidžia viską, išskyrus praleistas progas. Gyvenime nėra baisesnės graužaties, nei dėl praleistų progų – dėl tinginystės, neryžtingumo, abejingumo. Patikėkite manim.

Saulė kyla virš Užupio ir Bernardinų gatvės

Kaip kiekviena diena su mylimu žmogum yra dovana, taip ir kiekvienas momentas, kai mylimas miestas žiūri į jus, šypsosi ir nori patikti jums, yra dovana, į kurią jūs turite pakelti akis ir ištiesti ranką.

Būtų neteisinga sakyti, kad Vilnius yra gražiausias pasaulio miestas. Esu matęs gražesnių. Būtų banalu sakyti, kad Vilnius gražus visais metų laikais ir bet kuriuo paros metu: žiemą gražių dienų nedaug, kaip ir vėlyvą rudenį. Bet vasarą ir ankstyvą bei beužgęstantį rudenį Vilnius labai dažnai būna nuostabus. Dėl tinkamo atstumo nuo jūros, drėgmės ir vyraujančių vėjų debesys irgi būna puikūs.

Jei turite nors mažiausią norą, užtvindykite erdvę Vilniaus nuotraukomis. Ateinančioms kartoms nebereikės žiūrėti senų išblukusių atviručių: liks neišsemiami klodai informacijos iš šių laikų, kurie tada jau bus spėję tapti istorija.

Rytas ant Karaliaus Mindaugo tilto, ir man žalia

Vėliava ant Gedimino pilies bokšto atrodo lyg pripiešta, bet ne, viskas tikra ir nesuvaidinta

Debesys, kaip likimo pirštai

Toks ruduo tęsiasi labai neilgai (prie Balio Dvariono muzikos mokyklos)

Iš šitos pusės šv.Onos bažnyčios niekas nefotografuoja

Vakare rotušė sužimba geltonai

Rausvi debesys virš Rotušės

Bernardinų gatvė pasiruošusi nakčiai

18 Komentarai

 1. Sliobenas

  Gražu. Pasiilgstu tokio Vilniaus.

 2. treneris

  „Gyvenimas atleidžia viską, išskyrus praleistas progas. Gyvenime nėra baisesnės graužaties, nei dėl praleistų progų, dėl tinginystės, neryžtingumo, abejingumo.“ – Andrius Užkalnis

  • taip

   norėjau tą pati parašyt, 🙂 Beje, Andriau, kaip ne specialistas- „turite akį“ – fotografuokite, fotografuokite !

 3. Gie

  O man labai gražu, fotografuokite ir toliau : )

 4. Lukas

  Gaila, tačiau 90% dabartinių „nuotraukų“ socialiniuose tinkluose yra ne nuotraukos, o paveikslėliai, kokią jie turi išliekamąją vertę? Kad ateities žmonės pamatytų kaip mūsų priešistoriniai mobilieji sugebėjo absurdiškai nuspalvinti (ir sugadinti) nuotraukas? Juk jie nerodo realybės – tai tik paveikslėliai, su kažkokiom tikros nuotraukos užuomazgom kažkur fone. O toliau -spalvos, ryškalai, kontrastai. Nieko tikro.

  Reikia daryti normalias nuotraukas, – neprifarširuotas to dirbtinio programėlių mėšlo. Reikia daryt lyg į National Geographic konkursą: nufotografavai, pašviesinai jei reikia, nucropinai jei būtina nu plius gal mini kontratą ir viskas, kitokių nuotraukų ten net nepriima . Jokių HDR, jokių šiltų spalvų, jokių super kontrastų ir super sharpų. Nes tai jau ne nuotraukos, tai išliekamosios vertės neturintys paveikslėliai, kurie labai greit, patikėkit, labai greit visiems kels nuostalgišką juoka… Taip kaip dabar mums kelia pirmųjų photoshopų spindulėliai, prilipdyti drugeliai ir širdukai…

  • lucoolious

   Taip, gerai mąstai, mane irgi jau nervina tie photoshop’ai, toks jausmas, kad tuoj neliks nuotraukų nepaliestų kažkokių redagavimo programų. 🙁

 5. treneris

  Vai vai vai. Paklausk Styveno apie modelio realizmą. Galbūt tu vaizdą matai kaip žuvis iš akvariumo, tik to nežinai.

 6. to Lookas

  negerk siandien daugiau. aciu.

 7. Kakava

  Paskutinė gera, bet ne kiekvienas supras.

 8. Spectator

  Fotografuoti reikia, dėti bet kokius efektus galima, nes tai yra saviraiška (žinau, baisus žodis), o kitų nuomonė yra nesvarbi – ypač tų, kurie turi androidus už du šimtus litų ir aiškina, kad už tokį patį hardware permokėti gali tik durnius ir kad neapsimoka. Kai kurios foto visai ok, ponas Andriau, tęskite toliau 😉

 9. tokia

  O man atrodo, kad nuotraukų reikia visokių ir kuo daugiau. Oponuodama Lukui pasakyčiau, kad išliekamoji vertė tikrai bus, nes bus ir tokių, kurie mokės atsirinkti. Jei kas mėgaujasi tomis programėlėmis iš meilės technologijoms, tai lai mėgaujasi tuo, o aš jau atsirinksiu tai, ką man žiūrėti. Darykit viską, kas daroma iš meilės, nes meilėje nėra falšo. Nuotraukos – jėga, Andriau. Bet valdo tai katinėliai (šypt).

  • Lukas

   Šitas irgi darytas iš meilės: http://www.youtube.com/watch?v=7mwNWOqBaOQ

   • Edma

    HAHGAHAHAHAHAAAA 🙂 Čia tai geras 🙂

   • apiratariuz
   • Lukai, biški numiriau 😀 O atsigavusi štai ką pasakysiu: tai labai prasmingas ir Visatoje ne šiaip sau atsiradęs jutūbo video. Jį žiūrėdama pirmiausia skaniai prisižvengiau, paskui prisiminiau, kad reikia patildyti muzoną, nes kaimynai kilstels antakiūką, paskui ėmiau mąstyti žmoniją ir kaip vis dėlto čia įdomiai gaunasi, kad aš niekada nepatirsiu to, kad šitai porai natūraliai pavyksta, ir kaip tai yra gerai 😀 Moralas – nieko nėra nereikalingo. O moralas giliems žmonėms – kad visi enkaunterinam tik tai ir tokiu būdu, kokia yra mūsų pačių kokybė.

 10. ibrahim

  Geras Luko rusisku vestuviu video … O viesaja erdve dabartes niekam neuzdrausta tersti bet kuo: kicinem nuotraukom, kokiais klaikiais tekstais, kretiniska muzika dar kokia beskonybe. Tegu zmones reiskiasi. tai kur kas geriau nei smurtauti,vogti ar vartoti kvaisalus. DUOTA visiems, iskaitant ir A.U.
  Tik tuomet nereiketu niekinti ir kitu saviraiskos. pvz. tekstu ir nuotrauku zurnale „geras skonis“

 11. Zebras

  Kiek kitoks Užkalnis. Puiku.

 12. Vile

  Paskutinė nuotrauka tikrai atitinkamai koreguota 🙂

Parašykite komentarą