Mokykitės mokėti, ne prašyti chaliavos. Ir pamilkite pinigus

Ateikite į restoraną ir pabandykite paprašyti, kad jus pamaitintų už dyką, nes jūsų vakarienė nekomercinė

Garbės žodis, nenoriu, kad skambėtų nedraugiškai. Todėl iš anksto sakau: nieko asmeniško. Ir atsiprašau, jei šiek tiek skambės kaip pakartojimas, nes jau rašiau, kad už pavalgymą nedirbu (ten daugiau buvo skirta piaro agentūroms).

Per pastaruosius dvejus metus padariau begales nemokamų renginių. Skaičiau paskaitas, susitikinėjau su studentais ir šen, ir ten. Honoraro ten nėra, nes „renginys nekomercinis / pelno nesiekiantis / iš idėjos“.

Dabar šis dalykas oficialiai baigtas

Vieną sykį esu paaiškinęs: neturiu nieko prieš darbą iš idėjos. Tik mano idėja yra kitokia, negu jūsų.

Mano idėja yra tokia, kad už kiekvieną darbą turi būti mokama.

Kai yra darbas su jaunimu, tai dvigubai svarbu: jie turi įprasti patys mokėti kitiems už darbą, ir tikėtis, kad jiems bus mokama.

Antraip studentai išmoks labai neteisingą pamoką: kad gyvenime reikia stengtis „organizuoti minimaliomis sąnaudomis“, tai yra, kaulijant chaliavos. Tai blogiausia pamoka, kurią galima duoti jaunimui.

Nes tai juos paverčia amžinais backpacker’iais ir freeloader’iais, žmonėmis, kurie nenori uždirbti ir nusipirkti, bet svajoja viską gauti nemokamai. Bilietus, viešbučius, pietus, fotoaparatus.

Toks požiūris yra vėžinis sielos susirgimas ir palieka žmogų ne tik traumuotą visam gyvenimui: jį paverčia vertybiniu elgeta, sutrina jo savigarbą ir perkreipia jo sprendimų kompasą visam jo likusiam natūraliam gyvenimui.

Ir tokiu būdu visos Karjeros Dienos, Studijų Šventės ir kitokie supposedly empowerinantys ir motyvuojantys renginiai empowerina ir motyvuoja klaidingiems dalykams. Aš negaliu prisidėti prie šios destruktyvios veiklos.

Savanorystė? Labdara? Tik nereikia.

Išgirdę mano mandagų prašymą honoraro už dalyvavimą renginyje, blogiausia, ką galite padaryti, yra bandyti mane protinti apie savanorystę ir labdaringą veiklą. Ir vienu, ir kitu dalyku aš užsiimu noriai, bet jei jums reikia apie tai klausti, jūsų renginys nėra to dalis. Tai tiesiog chaliavos gaudymas, prisidengiant kitais žodžiais. Tai įžeidžia mane, kaip prašomąjį, ir jus, kaip prašytoją.

Nedarykite šito. Aš labai gerai pažįstu labdarą, ir jūs nesate tai.

Studentai, beje, nėra neįgalūs ar likimo nuskriausti, kad jiems kas nors ką nors būtų skolingas nemokamų prekių ar paslaugų. Kuo greičiau jie supras, kad jie turi už viską mokėti, kaip visi, tuo geriau jie bus pasiruošę gyvenimui realiame pasaulyje, o ne Borneo beždžionių nugarų kasymui už NGO pinigus ir keliones dviračiais po pasaulį, raising awareness apie kokias nors ligas arba potvynius Bangladeše. Visi šie dalykai gali būti labai gražūs, ir labai kilnūs, bet jie mažai susiję su realiu gyvenimu.

Ai, tiesa. Kuo mažiau jūsų CV bus tų nevyriausybinių organizacijų darbų ir gastrolių, tuo geriau jums seksis rasti darbą normaliame sektoriuje. Turėkite CV su penkiais NVO darbais įvairiose pasaulio vietose, ir privačiam sektoriui jūs esate as good as dead. Taip yra todėl, kad visose tose veiklos imitacijose prisirenkama įpročių, kurių paskui nuskalbti jau neįmanoma. Bet tai didelė ir ilga atskira šneka.

Kiti dalyvavo už dyką? Tai paprašykite jų vėl.

Dar viena didelė klaida yra bandyti man sakyti, kad tas ir anas žmogus yra už mane labiau žinomas, ir vis tiek jiems padėjo renginyje nemokamai. Su visa pagarba, tai yra jų reikalas, ir niekaip nepaveiks mano sprendimo.

Jums gi galėčiau patarti į tuos žmones kreiptis ir vėl, jei jums taip gerai su jais pasisekė. 

Renginys nekomercinis? Tai gerai.

Tai, kad jūsų renginys nekomercinis, ir jūs neimate pinigų iš dalyvių, yra tik jūsų reikalas ir pasirinkimas. Restoranas jums neduos dykai valgyti tik todėl, kad jūs kažkur dirbate už dyką. Restoranas yra ten, kur yra, moka nuomą ir atlyginimus todėl, kad jis parduoda maistą už pinigus. Taip veikia ūkis: žmonės keičia prekes ir paslaugas į pinigus.

Įpraskite mylėti pinigus ir prekinius-piniginius santykius. Tai jums labai padės gyvenime. Jus galimai mokė pinigus niekinti ir apie juos kalbėti, kaip apie nepadorų dalyką. Tai labai blogas įprotis, nes pasaulis veikia kitaip.

„Tai ką, skaičiuoti viską pinigais?“ Ne viską: yra meilė, yra šeima, yra vaikai, yra mažas tikrų draugų ratas. Šių dalykų niekas nepardavinėja (na, bent jau ne tokie žmonės, kurie skaito Protokolus). Bet visa kita turi kainą. Kuo anksčiau įprasite prie to, tuo jums bus geriau.

Apie jūsų renginį: jei jūs negalite sau leisti tokių dalyvių, kurie už dalyvavimą ima pinigus, jums teks apsieiti tais, kurie pinigų neima. Tai bus žmonės, kurie dirba nemokamai, nes tam turi savų priežasčių. Jei kas nors, už ką kiti moka pinigus, yra siūloma nemokamai, taip yra neatsitiktinai (nebūtinai tai ką nors blogo pasako apie nemokamai dirbantį arba apie jo darbo vaisius). Suprasti ir įvertinti, kodėl, yra jūsų darbas ir brendimo ir mokymosi dalis.

Kitais žodžiais tariant, nekomerciniam renginiui jums turbūt reikės nekomercinių dalyvių. Tai nieko blogo ir nieko nemalonaus. Tiesiog ne visi dalyviai yra tinkami visiems renginiams.

Dar kartą: nieko asmeniško. Čia tik suaugusio gyvenimo dalis.

76 Komentarai

 1. Adomas

  Požiūris tikrai teisingas ir beveik su Jumis sutinku, tačiau norėčiau paklausti, kodėl Jums užkliuvo tie backpacker’iai?
  Aš nežinau Jūsų biografijos, bet žinau, kad man, jaunam, kolkas ant lėkštutės niekas nepateikta ir kol mokausi, tikrai nenoriu užsėsti savo tėvams dar labiau ant pečių norėdamas iš jų kišenės brangiai pakeliauti, tad iš tiesų labiau vertinu galimybę kažką naujo pamatyti, bet paaukoti dalį komforto, negu nepamatyti nieko. Aišku, tokie įpročiai žmonėms, turintiems darbus jau yra nesveika, bet aš manau, kad backpackinimas nėra xaliavos prašymas, ypač jaunimui, apie kurį kalbate 🙂

  • Taip, backpackinimas nebūtinai yra chaliavos prašymas.

   • Julius

    Backpackinimas yra jėga. Jis visai neprivalo raisinti awareness apie kažkokias socialines problemas. Net jei tas daroma „minimaliom sąnaudom“ – keliavimas tranzu per Europą su grašiais kišenėje kaip reikiant pakrato miesčionišką komforto zoną, kurioj iki tol sėdėjai – bent man taip buvo. Vėlgi – tame nėr jokios ideologijos apie dvasingus skurdžius ar dar kažką, tiesiog priimi iššūkį nukeliauti didelį atstumą turimais ištekliais – ir pirmyn.

    • M

     Mhm. Tik šita vieta ir užkliuvo, bet itin stipriai. Ne į temą.
     Kalbėti apie keliavimo/pažinimo būdus, tai tas pats kas diskutuoti apie muziką. Kiekvienam savo.
     Bet jei jau vadinti „vertybiniais elgetomis“ tai ne backpackerius, o rėžiančius frazes prieš tokį keliavimą „A nū tai aš užsidyrbsiu, o tada leisiu sau kaip normalus žmogus su allinclusivu ir penkiais lagaminais į __ (Bet koks kurortas, nebūtinai Egiptai) nuskristi.

     Ir backpackinimas nevisados (kai kam tik pirmą kartą) remiasi į pinigus. Kaip sakiau – ne į temą.

     • As

      Manau, kad jis ne apie studentus, o 40-mečius backpackerius rašo, kurie kelionėms užsidirba būgneliais grodami gatvėse, o grįžę iš kelionių žurnaluose moterims rašo „apie tų šalių kontrastus“ ir „kokie mes palyginus su žmonėmis gyvenančiais [įrašyti kokią nors Afrikos ar Azijos šalį kur dažnai siaučia badas] esame nedvasingi“.

 2. X

  Universitetuose, dabar visur kisa ta savanoryste. Uzknisa, jau geriau dezes uz babkes nesiot ir veliau juos investuot nors ir i maza versla savo. Pasakius siuos zodzius, apkaltina, kad nieko nesuprantu :))

 3. R

  Sutinku su tuo kas čia pasakyta. Pinigų šeima visad turėjo daug, bet tėvai niekad neduodavo, būdavo liūdna, kad, žiūrėk, visi klasiokai turi naujausius mobilekus, o aš ne, bet tai mane išmokė užsidirbti pačiam. Labai pasisekė, kad pradėjau dirbt ne kokioje Maximoje (reikia ir tokių, bet tai ne man), o normalioje Amerikietiškoje firmoje freelanceriu. Būnant 16 mane šokiravo jų požiūris į pinigus, kurie jiems buvo no big deal, kiek paprašydavau, tiek ir gaudavau (aišku prašydavau per mažai).

  Dabar būnant universitete, galiu pasakyt, kad situacija yra ganėtinai baisi. Kursiokams matyti dirbantį ir uždirbanti bendraamži, kuris važinėja po komandiruotes yra wow. Visad sakiau, kad gaut gerą darbą yra nesunku, reikia tik pastangų, o ne plotus darytis po paskaitų.

 4. Ber

  Ar visokios studentų atstovybės nėra ta pati chaliavos simuliacija?

  • Akvilė

   Kol kas atrodo, kad yra. Kai SA marketingo komiteto (gerai skamba, ką?) nariai užsiima skambinėjimu į įmones ir prašinėja duoti vienkartinių stiklinių renginukui nemokamai, tai rimtai neatrodo.

  • D

   Taip, SA daro ir dalykus, abstrakčiai įvadinamus kaip universiteto bendruomenės stiprinimas, ar kažkaip taip, kas neretai susiveda į maždaug tokį scenarijų;

   1) sugalvoji, kad nori kažką padaryt, kam reikia pinigų
   2) ieškai, kas jų galėtų duoti. Jei gauni, eini prie 3 punkto.
   2.a) Koreguoji idėją, grįžti į 2) punktą.
   2.b) Užsirašai idėją ateičiai, grįžti į 1) punktą.
   3) Padarai, ką sugalvojęs
   4) Padėkoji rėmėjams, pailsi, grįžti į 1) punktą.

   Tačiau nemaža, dalis SA renginių be pinigų apsieina, tik iš univero gaunama vieta tam padaryt, ką bent aš laikau tiesiog patirtim organizuojant darbus.
   Be to atstovybėse taip pat tai yra ir studentai, kurie geriau už vidutinį studentą supranta įstatymus, susijusius su studijomis ir gali padėt spręsti konfliktus, kylančius tarp studentų ir administracijos, kur neretai studentų, o ne administracijos teisybė būna.

 5. Smile

  Borneo beždžionių

 6. Eldoras

  Dėl vieno dalyko tikrai labai sutinku. Gauti kažką nemokamai ir taip sutaupyti šiek tiek pinigų yra gerai. Bet kiekvieną kartą, gavęs kažką chaliavai, pastebiu, kad jaučiuosi nepatogiai ir lieku kažkam skolingas. Manau tai mažina mano, kaip žmogaus, savigarbą. Ir tikriausiai ne aš toks vienas.

  Beje, visi nekomerciniai renginiai yra šaunu, nes ir taip gyvenime tenka mokėti už menkiausius dalykus. O ar organizatorius už tai gauna pajamas, jau ne dalyvių rūpestis.

  • Kakava

   Net auginti kiaulę tvarte yra nuostolis valstybei. Jei perki mėsą parduotuvėje sumoki visus mokesčius, taip pat ir pajamų mokestį, nes dirbi. Jei augini kiaulę sau – nei iš tavęs pajamų, nei PVM mokestį paims, o tai silpnina valstybę.

 7. Smile

  visa kita puiku

 8. Teo

  Keista, kad taip atsiprašinėjat, labai fainas straipsnis:)

  • Atsiprašinėjimo nėra, tiesiog nesinori, kad žmonės pasijustų įžeisti, kurie kreipiasi be blogų kėslų.

 9. Rokas

  Jo, visi savanoriavimai, NVO, Rotary etc. busimas darbdavys/headhunteriai interpretuos viename lygyje su „kaciu myletoju klubo prezidento“, „kartingu alkasu klubo nario“ ar panasiomis veiklomis. Net NVO valdybos nariai/prezidentai negauna pagerinto treatmento is anksciau minetu asmenu, taip kad nepersitenkit sitoje srityje, tikedamiesi kad visas Lietuvos imones valdo environmentalistes zaliavalges supermamos. Is patirties galiu pasakyti kad svarbiausia papulti i gera kompanija, geriausia tarptautine ir nuo pirmo kurso varyt kad ir kazkieno asistento asistentu part time ir po 4 metu jus jau busit kazkur, kai jusu zaliavalgiai bendrakursiai bus niekur.

 10. Ursule

  Viskas Tiesiog Puiku. Bet visgi, visi buvom studentais, kažkada…

 11. Šventam Rašte yra parašyta:
  “ Neduok alkanam elgetai žuvies, bet išmokyk jį gaudyti žuvį „

  • Rokas

   Give a man a fish and you feed him for a day. Don’t teach a man to fish, and you feed yourself. He’s a grown man. Fishing’s not that hard.

  • Kenis

   Duok žmogui žuvį ir jį pamaitinsi.

   Išmokyk žmogų žvejoti ir būsi praleidęs verslo galimybę.

 12. Olga

  Tai kas gaunama nemokamai, yra nevertinama.
  Aciu uz straipsni.

 13. qwerty

  Štai yra žmonių, kurie vienu metu turi ir facebukus, twiterius, g+, ir asmeninius tinklapius, dar ten kokį odnoklasniki ar vkontakte. Ir visuose ką nors nuolat parašo…

  Paaiškinkite man, durniui, kur viso to prasmė ir kur surast tiek laiko bei tiek noro, kad visuose parašyt/atsakyt ir etc?

 14. E.

  Butu idomi Uzkalnio nuomone apie tai, kaip ivertinti savo darba, sugebejimus, etc. pinigu suma. T.y. ar ta pati pinigu suma turetu buti mokama vreslo konferencijoje ir kaciu globeju organizacijos labdaringame renginyje.

  • Viskas labai paprasta. Pagal numanomą organizatorių mokumą, kalibruojant savo pasiūlymą, remiantis precedentu ir kolegų patirtimi.

 15. Marius

  Su visa pagarba, Andriau, bet tas situacijos generalizavimas suniveliuoja svarbias detales, o kaip žinia the devil is in the detail. Visiška tiesa, nuo neįgalių studentiškų organizacijų reikia kuo toliau skuosti, o ne jų atsiprašinėti. Ir taip – apie pinigus reikia ne tik kalbėti, bet ir aiškiai suprasti jų vertę. Tačiau viena NVO kitai – tikrai nelygu. Faktas, kurio niekas nenuneigs: yra pilna prastų nvo’škių, kurios jei negalėtų chaliavinti iš visokiausių fondų badu dvėstu, o ir problemų į kurias dabar „gilinasi“ nė pirštu rodant nerastų. Tačiau, chaliavščikų yra visur. Nesvarbu – tai Seimas, didelė korporacija ar nvo’škė. Gal tik pastarąjame sektoriuje liurbių neproporcingai daug. Bet tiesa ir ta, kad yra kokybiškų nevyriausybininkų. Imkime kelis konkrečius pavyzdžius: „TEDxVilnius“ komanda ne tik sugeba suorganizuoti gerą renginį (atvežti plepėtojus, išnuomoti salę, aparatūrą, viešbučius ir kt.), bet ir be bėdos parduoda bilietus. Ar ten renkasi chaliava auditorija? O pvz., į všį „ Inovatyvūs inžineriniai projektai“ susibūrę studentai rado būdą, kaip ne tik su autocadu nusibraižyti primąjį šalies palydovą, bet ir realiai veikiantį jį į amerikonų raketą įdėti (kur chaliavai niekaip neima. Verkti prie durų gali kiek nori, neims ir tiek). Galų gale, ne taip senai buvo ir leidinių studentams, kaip „Savas“ kur nefinansuojami iš universitetų kasos rasdavo būdų, kaip parduoti reklamą, kad už spaustuvės paslaugas ir patalpas galėtų susimokėti. Tai ar, savanoriaujant tokiose organizacijose nėra šansų įgyti kokybiškos patirties?

  • Būtų įdomu sužinoti, kaip praktiškai ši nuostabi kūrybiška patirtis padeda tolimesniame gyvenime už svajojimo ir studentiškų leidinių leidybos ribų.

   • Marius

    praktiškai tai atrodo maždaug taip, kad mergaitė, kuri kažkada savanoriavo studentiškame laikraštyje šiuo metu yra viena iš Jūsų mylimo Lrytas.lt redaktorių. Ir tai nėra jokia išimtis. Reikia daugiau pavyzdžių? 🙂

    • Gruodis (M3)

     hehe…isimtis tik patvirtina taisykle =)

  • Toma

   Turėjai omeny, antrąjį lietuvišką palydovą?:)) Tik nereikia tų vaikinų kaip pavyzdžio čia rodyti, nes jei pradžioje nebūtų turėję užnugario, o būtų darę viską vieni nuo pradžių, kakutį jie būtų susiorganizavę.

   • Marius

    Toma, Jūs ir su užnugariu nieko nesuorganizuojat, tai geriau patylėkit 😉

    • Gruodis (M3)

     prasideda lietuviszki pamokymai =)

  • Povilas

   Kad man rodos ne taip supratot pagrindinę mintį. Savanoriaukit jūs kur norit ir kiek tik širdis geidžia bei įgykit tos kokybiškos patirties, jei jums taip gerai. Tik savanoriaudamas nevaikščiokit ištiesta ranka ir nereikalaukit/neprašykit, kad ir kiti savanoriautų/kalbėtų konferencijose nemokamai/iškeltų jūsų palydovą už dyka.

   • Marius

    Kad ir sakiau, jog ne visos organizacijos vaiksto istiesta ranka. Norit tikėkit, norite ne, yra ir tokių, kurios save gerbia.

    • Gruodis (M3)

     o visgi idomu, koks % Lietuvos vaikszto…

 16. ibrahim

  parasyta labai teisingai ir siuolaikiskai. Prekiniai-piniginiai santykiai, be jokios abejones, valdo. Bet visgi baisoka, kad taip gyvenant, kai ateis paskutinioji, kils noras parduoti savo sunui savo automobili.

  • Jei jus kamuoja toks nerimas, galimai jums taip ir gali atsitikti. Vizualizavimas yra pavojingas ginklas.

 17. Simas

  Tik siūlyčiau nepamiršti, kad jei neduosim, tai ir negausim. Bijosim būt pažeidžiami ir gal būt kartais šiek tiek išnaudojami – nebūsim laimingi. Niekaip. Galim logiškai pateisint savo veiksmus, bet laimės tai neatneš. Užtai atneš pinigų, galima tada bus nuo savęs slėptis egiptuose ir net kambodžose.

 18. Andrius

  Nemegstu Uzkalnio, bet sitas straipsnis teisingas…..

 19. Silvijus

  Gerb. Andriau Užkalni, tokiu savo straipsniu rizikuojate padidinti lietuviú tautos savižudybiú skaičiú. Jeigu liepiate visiems viská mokéti, paaiškinkite, kaip tada kaip reikėtú patenkinti savo poreikius túlam lietuviúi ar tiesiog studentui? Net ir viskuo pertekés ir visú mylimas Šapras nusprendė palikti šį pasaulį. O tai kokiu būdu iš maximinės algos ar studentiškú skatikú būtú galima bent jau išgyventi tokiame pasaulyje, kur už viská reikėtú mokėti? Tokiu atveju išgyventú maža dalis mūsú tautos, taptú Lietuva danú fermeriú žeme ar Rusijos autonomine respublika (kaip L. Donskis yra pasisakęs). Ir kaip gautú bedarbiai taip reikalingos praktikos, reikalaujamos darbdaviú? Pamèginkite darbintis pas tūlá darbdavį neturėdami praktikos ir prašydami darbo už pinigus ir pamatysite, kad mėginsite iki begalybės. Suprantu, kad chaliavčikai, nevertinantys Jūsú darbo atsibosta. Bet nemanykite, kad po šito Jūsú straipsnio visi atvers pinigines ir nekrutins pirštú be lito.

  • Gerbiamasis Silvijau:
   1) Nenusišnekėkite dėl savižudybių.
   2) Aš nieko neprašau paaiškinti man, kaip aš turėčiau tenkinti savo poreikius, ir neaiškinu kitiems.
   3) Jei kurio nors asmens poreikiai ir galimybės skiriasi, galima (a) koreguoti poreikius, (b) plėsti galimybes.
   4) Jei nepatinka Maximos alga, aš siūlau nedirbti Maximoje, o dirbti ten, kur alga jums patiktų.
   5) Kaip bedarbiams gauti praktikos, yra bedarbio reikalas. Sprendimai randami galvojimo būdu. Galbūt padėtų mažiau žiūrėti „Auksinį Balsą“ vakarais, o daugiau galvoti apie save ir savo gyvenimą.
   6) Aš net nesiruošiu bandyti darbintis pas darbdavį, nes dirbu pats sau, kad man nereikėtų nieko prašyti.

 20. Master

  Ploju atsistojęs.
  Dar labai durna mada yra savanorystė renginiuose, kurie yra default komerciniai ir parduoda bilietus už kainą („tamsta“, „be2gether“ ir kad ir paminėtas „tedxvilnius“). Festivalio organizatoriai kažkodėl mat sumoka už reklamą ir įrangos nuomas, bet štai jaunimas, kuris 2 dienas turi kėdes ir dėžes nešioti vadinamas „savanoriais“ ir dirba už dyką. Sako, tai renginį pamatysi už dyką.
  Mano studijų laikais už pagalbinį darbą (bet ne dykinėjimą) renginių metu buvo mokama 50 Lt/diena (+matai renginį viena akimi). Ne todėl, kad pinigų visi daugiau turėjo (nes neturėjo), o todėl, kad savanorystės mados nebuvo.

 21. ibrahim

  va todel desningai ir uzsilenke be2gether, nes norai dykai kazka (savanorius, dotacijas it t.t.) gauti buvo daug stipresni uz norus kazkam moketi. Visu, puoselejanciu toki poziuri, tas laukia.

 22. bolero

  Patiko straipsnis. Noriu išskirti citatą: „Jei kas nors, už ką kiti moka pinigus, yra siūloma nemokamai, taip yra neatsitiktinai (nebūtinai tai ką nors blogo pasako apie nemokamai dirbantį arba apie jo darbo vaisius). Suprasti ir įvertinti, kodėl, yra jūsų darbas ir brendimo ir mokymosi dalis“. Galite kalbėti, ką norite, bet kartais taip nutinka, kad esi tokioje duobėje, kad ir norėdamas nesusimokėtum. Patekau prieš kelis mėnesius „atsitiktinai“ į seminarą, už kurį susimokėti man buvo kosmosas. Nieko atsitiktinai nebūna. Man jo reikėjo, kaip vandens. Tad kai kada yra puiku, kai gali nemokėti. Ir tai nereiškia, kad gali nemokėti visada. 🙂

 23. OA

  … Akomponiatoriai gėlių nevalgo; Anstoliai dirba tikrai ne iš idėjos;
  Šildymo sezonas artinasi, juk nešildys veltui ir t.t. O užsienyje stažuotę atliekantys praktikantai privalo gauti stipendijas, nes ir jiems būtina ne tik pavalgyti… Ačiū Andriui už aktualią temą, kuri prašyte prašosi tolimesnio vystymo!

 24. Ruslanas

  hmmm.. idomiai skamba pono Užkalnio pasiūlymas jei nepatinka maximos alga siūlo nedirbti maximoje, o dirbti ten kur alga patikų. Aš pats šiuo metu dirbu valstybės įstaigoj kur atlyginimas tik truputi didesnis už maximines algas ir studijuoju dalyką, kur pats sau darbo vietos bent jau kol kas manau nesusikurčiau. Realybė tokia, kad retas studentas studijuodamas gali pasiūlyti darbdaviui tai ko jam reikia. Taip pat nesinori aukoti studijų kokybės dirbant darbą from 8 till 18. O žinių reikia ieškotis be universiteto konferencijose, papildomuose seminaruose, būreliuose ir t.t. Taip pat išmastyt kaip čia susimokėjus žiemą už šildymą.. aš suprantu pasipiktinimą ir iš kitos pusės. nemokamų renginių darymas, susitikimai ir t.t. Tai yra darbas, už kurį norėtusi mokėsčio. bet kažkaip reikia jaunajai kartai duoti žinių. Manau reikia investuoti į jaunimą, nes jis ankščiau ar veliau turės pakeisti senesnius. Paskui nesiskuskit, kad jaunimas yra vien tik banditai ir buduliai ir alkoholikai kurie nieko nemoka.

  • Ruslanas

   p.s. labai labai atsiprašau už gramatines klaidas. paskubomis rašytas tekstas

  • Kas nori, gali ir investuoti; aš pasirinksiu to nedaryti.

  • mustangas

   Nemanau kad jaunajai kartai internetas yra paslaptis. Ten žinių yra tik semk. Tie patys seminarai seniai sukelti youtube. Na skirtumas aišku internete kavos neįpila ir buterbrodukų neduoda.

   Išties nuo to gali ir banditu ir buduliu ir alkoholiku patapti.

   • lekiaukiaule

    suabsoliutinsime: eini į Žinių Saugyklą (biblioteka, internetas), skaitai viską iš eilės, įsimeni – tapsi genijumi?
    Problema aiški ?

    • mustangas

     Tamsta labai gerai pagavote savarankiško mokymosi esmę. Protingiems žmonėms tas einasi lengviau, jie mokosi kryptingai.

     Likusių problema kaip Jūs ten parašėte.

  • Gruodis

   Nesiskųsim, Ruslanai 🙂 „Reikia investuoti“ labai jau šešialypiai skamba. Išmeskite bendratį su trečiuoju asmeniu, ir reikalai pasitaisys savaime.

 25. Egle

  Straipsnis teisingas.

  Bet dėl organizacijų, tikrai visokių jų yra. Tie patys projektai tose pačiose organizacijose labai skiriasi, o ir skirtingi žmonės dirba ties kiekvienu. Tad, prašau neteiskim visų NGO iš karto.

 26. Arvydas

  Keistas mažai provokatyvus Andriaus straipsnelis – praktiškai su viskuo sutinku.
  O darbą, už kurį nemokama – sutinku tai daryti, jeigu visi (nuo idėjos autoriaus (organizatorio) iki valytojos) dirba būtent taip. Kitu atveju prašymą „padėti“ (t. y. – nemnokamai padirbėti) galima labai lengvai perfrazuoti į „padėkite man pasidaryti pinigų“ 😉 – tokiais atvejais (su dideliu malonumu) atsakau – „Ne“ 🙂

 27. Nzn

  Borneo bezdžionių nugarų kasymas ir kelionės dviračiais po pasaulį, raising awareness apie kokias nors ligas arba potvynius Bangladeše yra realesnis gyvenimas, nei 20 val per dieną sielažudys darbas be jokios vertės kokiam investment bankui.

  „Kuo mažiau jūsų CV bus tų nevyriausybinių organizacijų darbų ir gastrolių, tuo geriau jums seksis rasti darbą normaliame sektoriuje. Turėkite CV su penkiais NVO darbais įvairiose pasaulio vietose, ir privačiam sektoriui jūs esate as good as dead.“ – privatus sektorius irgi ne absoliuti panacėja. Kažkoks labai siauras požiūris.

  • Labai siauras, and proud of it.

   • Nzn

    Tvarkoj, bet mirties patale gulėdamas, kas sakys „O, reikėjo biure daugiau buti, kaip gaila, kad privatus sektorius nepriėmė….“

    Gi, tikrai, dažniau gailės, kad „niekur nekeliavau, pasaulio nemačiau, nedirbau prasmingo darbo, beždžioniu nugarų nekasiau“.

  • mustangas

   „20 val per dieną sielažudys darbas be jokios vertės kokiam investment bankui“.

   Tamsta nelabai įsivaizduoji kaip tuose investment bankuose dirba. Atrodo kad Jūsų stereotipus formavo tie, kuriuos savaitėmis nuolat nesusitvarkančius su elementariom valandos trukmės užduotimis iš tų investement bankų išspyrė. Tie, kurie ten dar dirba nešvaisto laiko aiškinti tokiems kaip Tamsta kame jų darbo prasmė. Todėl Jums jų gyvenimas ir neatrodo realus.

   • Nzn

    Na, palyginkim, dingsta visi investment bankeriai – kokia visuomenei žala? Totalus nulis. Tas pats ir su visokiais ten vadybininkais, reklamos agentais, ir pan.

    Kokia kokio Goldman Sachso prasme pasaulyje? Naudos pasauliui nulis, tik piniginis pelnas, o tai yra du skirtingi dalykai.

    Na, o dabar, dingsta visi sanitarai, slaugės, elektrikai, gydytojai, atominių elektrinių prižiurėtojai – žala didesnė, ne?

    • Čia savaitės komentaras.

     • Nzn

      Jei kas gali paaiškinti, kaip, pvz., derivative trading yra naudingas visuomenei (ne IB partneriams ir entourage) tai prašau. Visokiu ten FREE MARKET RULEZ ir gerb. J.M. Keynes nekaišioti, nes tai jau praeitas teorinis etapas.

     • As

      Neleidžia atsakyti į Nzn žinutę, tai atsakau į šitą ir tikiuosi pagal hierarchiją atsidurs vietoje.

      Ogi išvestiniai vertybiniai popieriai naudingi tuo, kad pavyzdžiui naudodamasis jais lietuvis ūkininkas gali apsidrausti nuo kainų svyravimų parduodamas savo kviečius. Tą patį naudodamasis jais gali daryti ir koks nors duonos fabrikas pavyzdžiui. Ir čia tik vienas pavyzdys. Nebūtų naudingi jie, tai jų niekas ir nenaudotų. 🙂

     • Gerbiamasis, jūs rašote teisingai, bet aiškinti derivatyvų privalumus to komentaro autoriui yra baisiai naivu.

     • mustangas

      Gerb. p. Andriau. Po to kai rusų cirke pamačiau meškas važinėjančias dviračiais irgi motociklais, aš priimu įššūkį Nzn‘ui išaiškinti derivatyvus. Su salyga kad galėsiu tai daryti akis į akį.

     • Malonu, kad šis portalas iššaukia švietėjiškas nuotaikas visuomenėje.

      Kalbant apie lokius ant transporto priemonių, visgi manau, kad jums pavyks tada, kai proverbinį kiškį išmokys degioti degtukus.

    • mustangas

     Dabar niekaip negaliu surasti investment banker’s manifest parašyto linksmų plaučių žmogaus OWS pradžioje. Ten smegenų nepertekusiems OWS-ams aiškia kalba paaiškinta kas kam ir kodėl reikalinga. Stokodamas literatūrinių gabumų nedrįstu to net bandyti perteikti. 🙁

     Nzn tėvams linkėčiau didesnės pensijos nes iki gyvos galvos teks dalintis su nedaauklėtais palikuonimis.

 28. Nzn

  Borneo bezdžionių – sorry, klaida tekste 😀

 29. Tomas Juškevičius

  Labai prie Jūsų temos tinka neseniai pasirodęs įrašas:

  http://tinypic.com/view.php?pic=1i0v8y&s=5#.Uns5g-I4nh8

 30. dvainoras

  Puikus straipsnis, BRAVO!

 31. Nzn

  Atrasau As. Teoriškai, taip, ir gerbiu Jūsų nuomonę. Tačiau, praktiškai: kiek lietuvių ūkininkų dabar prekiauja derivatyvais šiuolaikineje rinkoje (tingiu ieškot duomenų, bet daugiausia argi nebus IB, JAV pensijiniai fondai, hedge funds, ir panašūs) ? O kur dar visokie derivatyvų rinkos naujadarai, iš dalies atsakingi už 2008+ ekonominę krizę…

  Iš esmės, straipsnis – neblogas (veltui tik katės veisiasi – OK), taip pat gerbiu ir bankininkus (IB ir paprastus), ir jei jie dingtų, nebūtų gerai – mamos gailėtų. Tiesiog norėjau pabrėžti, kad tikras opportunity cost (pinigų kalimo biure pries beždžionių nugarų kasymą Borneo) nėra tik pinigai – karjera – privatus sektorius. Reikia pridėti ir pinigais sunkiai įvertinamą pridėtinę NVO/trečių šalių patirties vertę, market externalities taip sakant. Persiprašau už ne-lietuvybe mano ekonominiuose terminuose – gėda prieš Basanavičių….

  • mustangas

   Tamstą ypatingai gerai charakterizuoja sakinys „tingiu ieškot duomenų“ su sekančiomis giliomis įžvalgomis apie 2008-jų metų ekonominės krizės priežastis. Warren’as Buffett’as kampelyje prisglaudęs smėlyje nervingai koja braižo pusapskritimius.

   Tamsta klystate, kad negalima nustatyti „pinigais sunkiai įvertinamą pridėtinę NVO/trečių šalių patirties vertę“. Nustatyti ją labai lengva, bet problema, kad ten dirbti veržiasi daugiausia tinginiai ir veltėdžiai klaidingai įsivaizduodami kad jų „patirtis“ padės beždžionėms ar kokiems puslaukiniams bušmenams pasigerinti gyvenimo kokybę. Nuo jų „pastangų“ nukenčia tiek bušmenai tiek beždžionės.

  • Gruodis

   gal kas užsiimtų išaiškinti fenomeną, kodėl (lyg taisyklė) šitiems nelaimingiems hamletams būna neretai gėda prieš Basanavičius, bet prieš sveiką nuovoką – visiškai ne? 🙂

 32. Kakava

  Aš manau, kad daugelis, kurie stoja piestu prieš labdaringą veiklą ir rėkia, kad už dyką nedirbs be jokio sąžinės graužimo siunčiasi iš interneto piratinius filmus, muzika, žaidimus, programas nesusimąstydami, kad autoriai irgi turi uždirbti.

  • nop

   As manau atvirksciai, tie, kurie vertina savo laika ir zinias, vertina ir kitu laika ir zinias. O kas iesko kaip sutaupyti kitu zmoniu saskaita, tai tie ir filmus siunciasi is linkomanijos, nes kam eiti i kino teatra jei galima for free?

 33. Gruodis

  O ristorante nuotrauka fone tai gera….. kai būsiu VLN, žadu apsilankyt 🙂

 34. Azuolas

  Susidomėjęs perskaičiau, o po to prisiminiau, kad kažkur jau skaičiau. Tai arba tikrai paplitusi problema, arba jūs irgi užmiršęs buvot.
  http://www.nytimes.com/2013/10/27/opinion/sunday/slaves-of-the-internet-unite.html?pagewanted=1

Parašykite komentarą