Kietaširdžių piktdžiugų kraštas

Lietuvos Rytas, 25 11 2013

Nagi, prisipažinkite: kai Rygoje žuvo ir buvo sužaloti dešimtys žmonių, griuvus parduotuvei su mums pažįstamu prekės ženklu, kokia pirmoji buvo jūsų mintis?

Tikėtina, kad štai tokia: „žinoma, taigi Maxima, taupė ir štai sutaupė“. Vertelgos prakeikti, sukčiai, žmogėdros. Oi kad dabar ką nors pasodintų į kalėjimą, tik va turbūt nepasodins, nes kaip visad, piniguočiai išsisuks ir niekas neras kaltų.

Iš kur žinau? Tai kad tokie jau dėsningumai. Kai tik nelaimė, pirmas instinktas – ieškoti kaltų, ir būtinai, būtinai ką nors reikia nubausti, ir kuo greičiau. Lygiai tą patį laukinį siautulį matėme, kai Panevėžio rajone buvo išžaginta ir sudeginta automobilio bagažinėje nepilnametė, kurios vietos nenustatė Bendrasis pagalbos centras. Ten lengvai rado tuos, ant ko galima būtų versti bėdą. Jei nepilnametė nebūtų skambinusi, turbūt būtų šaukiamasi Dievo teisingumo ir bausmės automobilio gamintojams, jo importuotojams arba tiems, kas pardavė degtukus arba žiebtuvėlį, kuriuo buvo padegtas automobilis. Greičiausiai ir vėl liktų kaltas prekybos centrų tinklas, arba degalinė, kur nusikaltėliai pirko benziną.

Greta paprastų užuojautų – dabar mėšlinas reakcijų lietus (jei galėčiau rašyti banalybes, pasakyčiau – šurmuliuoja piktdžiugiškų ir iškrypusių žodžių pasiutpolkė). „Kasininkės žuvo, jos ir taip skatikus gauna, o įdomu, kiek ten žuvo viršininkų?”. Taip, nes jei žūtų viršininkas, tai kasininkės šeimai netektis turbūt būtų lengvesnė. „Beribis godumas“. „Ar saldūs bus jums žmonių krauju sulaistyti pinigai?“

Urvinių žmonių – urvinis ir supratimas. Jiems nei logikos reikia, nei supratimo, nei faktų. Nieko jiems nereikia. Jiems kiekviena nelaimė – tai tik dingstis pasitaškyti neapykanta.

Su tais dundukais kalbėtis, tai lyg su tais, kas organizuoja referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams. Turite žemės, ir nenorite parduoti užsieniečiams? Tai neparduokite. „Aš neturiu jokios žemės.“ Tai kodėl čia reikia pasirašyti. „Kad niekas neparduotų.“ O kas jums darbo dėl jų žemės? „Skaitykite Konstituciją“. Bet klausykite, jei jie parduos, tai juk nebeturės tos savo žemės. „Tikrai taip.“ Tai kas čia blogo, jie tada bus lygiai tokie patys, kaip jūs. Ar ne?

Tada jie pasimeta. „Negalima išdalinti Lietuvos ateiviams“. Patys jūs ateiviai, žalieji žmogiukai keturiomis akimis ir megztomis beretėmis. Bet bala jūsų nematė.

Tokie patys žalieji žmogiukai dabar rašo: „niekada gyvenime nebeisiu į tas parduotuves“. Kodėl? „Jie vagys, sukčiai ir žmogžudžiai“. Tai kodėl iki šiol ėjai? „Tai akcijos būdavo geros.“

Tų tinklinių parduotuvių taip visi nekenčia, taip nekenčia, taip niekada nebepirks, kad turbūt iš tos neapykantos pristato pilnas aikšteles automobilių ir stumia pilnus vežimėlius prekių prie kasos, kad galėtų atiduoti pinigus į parduotuvės savininkų kapšą.

Įvykiai kaimyninėje šalyje (kuri daugumai mūsų gyventojų šiaip buvus nebuvus) yra baisiems, tūžmingiems žmonėms tik galimybė palodyti savo vidinius, nelabai giliai tūnančius, neapykantos, pagiežos ir pavydo velnius.

Iš to pikto pasiutimo jau siautėja, kaip sužeisti dinozaurai fantastiniame filme, ieškodami priekabių, teisybės ieškotojai: ką čia dar dabar daro tie pardavėjai ne taip? Kodėl nesustabdo reklamų per TV? Kodėl neatšaukia akcijų? Kodėl apskritai neuždengia visų likusių parduotuvių betono sarkofagais, kaip branduolinių elektrinių, ir neapibarsto pelenais?

Ką dabar bedarytų tas parduotuvių tinklas, viskas dabar bus blogai. Bus netikusios visos priemonės, padedant nukentėjusiems, o visi priežasčių tyrimai bus paskelbti melagingomis falsifikacijomis.

Maža to, reikia tikėtis, kad įgavę pagreitį antrarūšiai populistai politikai, smagiai pasigerinę žinomumą keliais jau organizuotais referendumais, dabar išsiųs į gatves tas pačias kovines brigadas su nauja užduotimi: moteriškės, vilkinčios blogo kirpimo paltais ir užsimaukšlinusios vintažinio mezgimo beretes, sustatys šaltyje palapines ir rinks parašus referendumui dėl tinklinių parduotuvių uždraudimo, nacionalizavimo ir perdavimo valstybiniam valdymui, kad visur būtų nustatyti antkainiai sūreliams ir batonui, nežeminantys orumo.

Ir, žinoma, trijų milijonų krepšinio trenerių šalis dabar pavirto trijų milijonų statybos inžinierių, darbų saugos specialistų, medžiagų struktūrinio atsparumo žinovų šalimi. Kiekvienas skeltanagis nevykėlis, kuris savo sodo namelyje negali durų ant vyrių tiesiai pakabinti, ir kurio surūdijęs automobilis jau ketvirtą kartą tik už kyšius techninę apžiūrą praeina (padangų dar nesikeitė, taupo lėšas), galės jums papasakoti, kaip tame pastate turėjo būti vykdomi darbai, ir kokie, ir kada.

„Mes visi amerikiečiai“, sakė Prancūzijos laikraštis po teroro išpuolių Amerikoje 2001 m. rugsėjo 11 d.

Na, pas mus viskas paprasčiau. Ne, šiandien mes visi nesame latviai, mes šiandien visi esame inžinieriai, kurie iš nuotraukų atskirs tikrąją parduotuvės griuvimo priežastį, tiksliai nurodys kaltuosius ir rekomenduos jiems pritinkančią žiaurią bausmę.

23 Komentarai

 1. duper

  Nuplaket kvailius, kurie masto kaip gyvenantys dumineje pirkioje kartu su gyvuleliais, katrie karta metuose, per Kucias, kazka idomaus jiems pasako.
  Tikiu, kad dauguma musu siandien yra latviai.

 2. Pamishelis

  Tai, kad tas pastatas kuris igriuvo maximos buvo nuomojamas is visai kitos imones. Tas buvo parasyta jau gal antram straipsnyje po griuties

 3. Giedrius

  „Jiems kiekviena nelaimė – tai tik dingstis pasitaškyti neapykanta.“

  Tai kad internetuose net ir kiekvienas džiaugsmas – – tai tik dingstis pasitaškyti neapykanta.

 4. Ina

  Dėl žemės tai nekomentuosiu, nes vos susilaikiau vakar nuo smurtinio proveržio ir nesugrūdau plakatuko kažkokiai bobai, tfu, savanorei į burną.

  Tačiau aukščiau aprašyta labiau įsivaizduojama, nei realu. Taip, buvo tokių pasisakymų, degė ir plastmasiniai indeliai su vašku prie prekybos centro Mindaugo g., tačiau tai nebuvo kažkokia masinė reakcija, greičiau – išimtys bendrame sraute. Kas nudžiugino, beje.

  Gerbiamas autorius selektyviai paieškojo mėšlo, kurio a priori norėjo rasti.

 5. Harpija

  Užtenka padaryti ne statybinę ekspertizę, o moralinę: nesustabdžius prekybos ir neuždarius laikinai parduotuvės, tokius darbus gali užsakinėti tik kapeikautojas ir moralinis degradas.
  Negana to, Maximoj pabrango žvakės.
  Tuo viskas ir pasakyta.

 6. virgis

  Užkalni, tau reikėjo pamatyti kaip buvo statomas Klaipėdos akropolis, gal mažiau burbuliuotum. Ir jo didenybė PELNAS yra VISKAS. Dalyvavau, mačiau, žinau. Pirmiau mažiausia kaina, o ne kokybė, ir tempas, tempas, kad kuo greičiau atidaryti, kad neštu pelną. Kada žaidžiamas krepšinis, kalbam apie krepšinį, kai griūna pastatai kalbam apie statybas, ir pats šitaip darai.

  • Richard

   Bet tos lietuviškos keistenIbės: „mačeu, žinau, girdėjeu“. O dirba už minimalkę. WTF?
   O dėl žemės kitaicam, tai man graudu darosi. Ypač dėl studentų, kurie be galvos ima ir pasiračinėja. Dar bakalaurams pirmakursiams, prieš nepilną pusmetį išlindusiems iš Žygaičių galima rasti paaiškinimą. Bet jau kai magistrantai ir doktorantai pasirašinėja?!

   • R.

    Labai teisingas komentaras. Viską žino, viską matė, bet vis tiek durnas.

   • Neatsibodo link pievu grybu rinkti?

    Ko kiekvienam komentare kisi ta zeme? WTF?

    Nebutu dirbanciu uz minimalke, sedetum sudo kruvoi ir giedotum kad mama iskoptu…

    • Referendumininkai yra debilai, kurie labai nusipelno dažno minėjimo; juo labiau kad jie labai nuo to spirga.

 7. Rita

  He, pasirodo, kad griuvęs pastatas vos tik, nors ir netiesiogiai, priklausė Maximai…bet Užkalnis teisus, mes išties pernelyg greitai teisiame ir sprendžiame. O čia dar toks kabliukas- Maxima, ūūūūū. Iš kai kurių komentarų internete susidaro toks įspūdis, kad žmonės tik ir laukia, kad kokia nors nelaimė atsitiktų ir jie turėtų progą ne užjausti nukentėjusius, bet pasidžiaugti, kad štai kokia Maxima bloga, taip tiems monopolistam ir reikia.

 8. lekiaukiaule

  nori pigiau – gausi pigiau. Visi, išskyrus poną Dievą, gyvename ir dirbame apriboti resursų. Galima pagaminti saugų automobilį, saugią atominę elektrinę, saugų pastatą.
  Bet tai kainuos tiek, kad gausi trūkį, ir nebereikės tau žmogau to saugumo.
  Maksima ieškoje pigesnio pastato? Aišku ieškojo. Spaudžia statybininkus statyti pigiau ? Aišku spaudžia. Todėl jie gali pasiūlyti pigiau. Iki čia viskas suprantama.
  Nesuprantama, kodėl inžinierius, statybininkas, inspektorius pasirašo. Maksima jo negali nušauti, jei jis atsisakys. Na, jei bus įrodyta priešingai, tada…
  Bet kol kas, Maksima kaip tas vilkas, kuris miško sanitaras – spaudžia visus dirbti pigiau, o kad tie visi pasirašo dirbti pigiau, na, rizikuoja, nes nori Maksimos kontrakto. Už tą riziką, nutikus tragedijai, ateina pasikalbėti prokurorai. Tai toks pasirinkimas – pinigai ar kalėjimas.

 9. Monopolijų ir vagių palaižūnams Lietuvoje:

  Ar jūs vis dar norite, kad tokie žmonės eksplotuotų atominę elektrinę mūsų kaimynystėje? O juk neseniai Maksima turėjo statytyti Lietuvos atominę elektrinę bei jai vadovauti… Saujelės prasivogusių degtinės prekybininkų fantazijos polėkiai yra beribiai. Gerai, kad Baltijos šalių žmonės jau supranta, kas yra kas [1]. Daugiau apie tai – surašius Google paieškoje žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.

  • Saulius

   Kodėl kitur Kęstas, o čia virgis?

 10. Jurgis

  Na as statybos inzinierius ir mes su kolegom projektuojam pastatus, daug versiju girdejom, daug gali but faktoriu, bet nei vienas (nors ir zmones su tuo issilavinimu ir patirtim) dar nuspet kaip kas ir del ko dar negalim, skirtingai nei interneto „specai“. Gali but simtai priezasciu. Bet internete matau tiek zurnalistai tiek komentatoriai jau viska zino ir jau lupa visiems gyviems oda. Idomiausia tai latvijos valdzia iesko atpirkimo oziu ir shvaistosi pareiskimais apie zmogzutystes ir pan. Taip negerai, manau simtai zmoniu dirbo dorai ir saziningai prie to projekto ir statybu tai kaip jiem reaguot i tai?

 11. Johnny

  Nelabai suprantamas autoriaus ituzis del to kad po nelaimes ieskoma kaltu. Kitas klausimas kas, kaip ir kur iesko, bet siaip kalti yra ir turi buti surasti.

 12. KAM

  Sutinku su Kikimora – straipsnis visai ne apie tragedija Latvijoje. Autorius eilini karta rado „preteksta“ isplakti durnus tautiecius. Nesakau,kad nera tiksliu pastebejimu, bet kodel reikia mus maisyti su zemem ir vadinti pikdziugiska tauta? Visada taip buvo ir bus, kad nutikus nelaimei, zmogus iesko kaltu ir tuo metu dazniausiai virsu „ima“ ne logika o jausmai..

 13. Joe Biden

  Jeigu darant extra žingsnį dėl juoko tai galima idėt skelbimą kad žemę parduoda ir numerį pridėt tų, kas ten direktorei „žemelė“. Įsivaizduok kaip jiem pikta būtų kad juos persekioja..

 14. Jurgistas

  Pirmoji mintis turbūt dažniausiai ateina pagal turimas žinias. Vienos tokios didžiulės parduotuvės su mums pažįstamu prekės ženklu Klaipėdoje, atidarymo ceremonija vos nebuvo sugadinta, nes negalima įleisti žmonės į objektą, pastatytą neturint tam leidimo. Atidėkime į šoną spėliones apie galimas priežastis kodėl taip atsitiko, juk vis dėlto leidimas statyti galų gale buvo išduotas, kad ir atidarymo dieną, ir būtų galima manyti, kad projektas atitiko reikalavimus. Bet manoji mintis tokia: geri popieriai, tik sunku patikėti, kad statyba buvo tinkamai prižiūrima.

 15. Apmaudžiausia,kad maxima dabar išleidmama dideles pinigų sumas užuojautų kampanijai galėtų jauos iš anksto investuoti į darbuotojų ir žmonių saugumą 🙂

Parašykite komentarą