Kodėl Klaipėdoje taip nyku?

Pinigų Karta 25 11 2013

Yra klausimų, kurie dusina, smaugia, ir neduoda ramybės ilgą laiką (žr. iliustraciją).

Pavyzdžiui: kodėl parduotuvėje būna išparduotas kaip tik tas batų dydis, kurį ketinai pirkti, kodėl vis dar neįmanoma turėti pasiruošus, b&!@+, grąžos parduotuvėse, ir vis dar tebeprašinėjama ieškoti smulkiau*, kodėl Užupio Iki gastronome tokios piktos pardavėjos, kodėl bankomatai siūlo rinktis smulkius banknotus, bet vis tiek duoda po 200 Lt, ir kodėl beveik niekas Lietuvoje neatsakinėja į el. pašto laiškus, jei nepaprašai.

Tokie klausimai neduoda ramybės mums visiems. Tačiau aš turiu dar vieną: kodėl Klaipėda yra toks nykus miestas, varantis depresiją bet kuriuo metų laiku?

Aš nebijau, kad ant manęs gali pradėti pykti Klaipėdos gyventojai, nes jie patys tai žino, ir, be to, ant manęs pyk nepykęs.

Kai buvau jaunesnis, man Klaipėda visai patiko. Daugiausia su tuo miestu susidurdavau, važinėdamas su tėvais į Nidą (čia jau po to, kai baigėsi galimybė plaukioti ten Nemunu nuo Kauno). Paskui jau važinėjau be tėvų, ir visada, atvažiavus iš Vilniaus autobusu, galima būdavo pereiti per miestą pakeliui iki Senojo Pilies Uosto (senosios perkėlos), ir viskas man tuomet atrodė neblogai.

Uostamiestis tuomet buvo kažkoks kitoks, nei Vilnius arba Kaunas, man tada geriau pažįstami: na, ir fachverkiniai pastatai, ir tas jūros artumas, ir nedidukas senamiestis su keliomis siauromis grįstomis gatvėmis (Vilniuje beigi Kaune irgi yra to senamiesčio, bet čia kitoks, nelabai pažįstamas). Net kokia nors picerija tais laikais buvo kitokia ir atrodė geresnė.

Dar – tebūnie tai naujas mažai žinomos istorijos puslapis – 1996 m. žiemą buvau atskridęs iš Britanijos, įsivaizduokite, korporatyviniu private jet‘u** tiesiai į PLQ, savaitę praleidau apsnigtoje Klaipėdoje pagal anuos laikus well appointed viešbutyje Lūgnė, kurį aš čia paminiu tuo tikslu, kad jei aš jo dabar nepaminėsiu, tai niekas jo nepaminės***. Turėjau reikalų su viena Britanijos bendrove, kuri turėjo reikalų Klaipėdos uoste. Praeities dalykai.

Tais laikais buvo gerai. Nostalgijos kankinamas, kioske prie Klaipėdos turgaus net įsigijau Pirmo Baliaus, Antro Baliaus ir Trečio Baliaus kasetes, kad būtų ką groti Anglijoje (mano asmeniškai labiau mėgstami Balius prie jūros**** beigi Balius prie eglutės dar tada nebuvo išleisti ir laukė savo valandos).

Šiais laikais, kada tik benuvažiuočiau į Klaipėdą, gaunu vis liūdnesnį įspūdį. Laimingieji išsuka dešinėn, Palangos link (bepigu, kai pastatė tą didžiulį viaduką), o visus kitus pasitinka vizuali Tarybų Lietuva.

Kur bepasuksi, visur akis bado silikatinių plytų namai, net ir pavojingai arti centro. Kažkokia pilkuma ir purvas. Žmonės nepikti, bet pilki ir liūdni, na, tokios bobutės 1980 m. kirpimo paltais (žiemą vasarą), kokias Vilniuje gali užtikti nebent griūvančių stambiaplokščių namų rajonuose, bet čia ir centre, kažkokio neregėto nykumo Baltijos prospektas, ir tas pats Senamiestis tuščias, kaip iššluotas, bet kuriuo metų laiku, bet kuriuo paros metu. Kaip visa tai paaiškinti?

Na, dėl Senamiesčio, kai kas sako, kad taip atsitiko dėl Akropolio, kuris esą sutraukė visus lankytojus, bet tai nebūtų tiesa, nes Senamiestis pradėjo atrodyti lygiai taip pat, kai ne tik Klaipėdoje, bet ir Vilniuje Akropolio dar nebuvo.

Be to, jei Senamiestis toks ir tebuvo, kad tereikėjo pastatyti iš metalo konstrukcijų prekybos centrą, ir viso gero, tai tada, alio, gal to Senamiesčio nebuvo labai daug, ir gal jis nebuvo labai geras.

Nors, tiesą sakant, tas didelis prekybos centras atrodo smagiau, nei beveik visos kitos parduotuvės kartu paėmus.

Klaipėdos restoranai – nykūs arba labai nykūs, net ir tie, į kuriuos rekomenduojama eiti: Stora Antis – su rusų estrados žvaigždžių nuotraukomis („vakarieniavo (…) beveik visos Lietuvos ir Rusijos estrados, teatro ir kino žvaigždės“, sako tinklalapis, ir turbūt nemeluoja – dešimtys jų) ir neypatinga virtuve, La Cle – tvarkingas ir neįdomus, nors šlovinamas už miesto ribų, ir dėl visiškai nesuprantamų priežasčių aukštinamas restoranas Ridikai, kurio pagrindinis išskirtinumas yra tas, kad čia maistas ruošiamas iš šviežių produktų. Daug pasako apie kitus restoranus ir apie tai, iš ko juose ruošia maistą.

Kada jūs girdėjote apie ką nors tokio kultūrinio Klaipėdoje, na, kad vertėtų atvažiuoti iš Vilniaus? Na, parodą. Arba kokią dailės galeriją? Švyturio arenoje, tiesa, pagroja ir padainuoja Filipas Kirkorovas, bet rimtai, kas jums yra Klaipėdos kultūrinio gyvenimo žyma?

Teisingai, man irgi. Jūros šventė. Festivalis, po kurio skaičiuojamos traumos, ir džiaugiamasi, jei šiemet nieko nepritrėškė.

Kaip išėjo, kad šis miestas su dideliu ekonominiu potencialu ir nemažais pinigais (uostas ir visa transporto infrastruktūra, ir tai, kas su ja susiję, uždirba nevaikiškai), ir net savo universitetu, ir Palangos oro uostu palyginti netoliese, tapo tokia liūdna provincija, kurioje geriausias dalykas yra Perkėlos „Statoil“ paskutiniam užsipylimui prieš išvykimą į geresnį pasaulį Kuršių Nerijoje, ir ta pati Naujoji perkėla su žuvėdromis aplink?

* Jūs negalvokite, aš apie tą grąžą rašau ir rašysiu, kol jūs nepradėsite bijoti mano rašymų taip, kaip Gazpromas bijo skalūninių dujų ir suskystintų dujų terminalo Lietuvoje.

** Anais laikais tai buvo didelė prabanga; šiais laikais privačius lėktuvus turi daugelis mūsų ir nematome reikalo apie tai kalbėti ir pūstis.

*** Viešbučio tinklalapyje galite apžiūrėti nuotraukas apie tai, kaip atrodo Barbės svajonių kambariai, ir mintyse pasilepinti šioje šilkinėje prabangoje ir autentišku tripu (be tablečių) down the memory lane. Yo.

**** Šioje kasetėje, be kitų rinktinių numerių, buvo Baltas delfine, šoki per bangą, baltas delfine, duoki man ranką, atliekama pagal Secret Service Ten O‘Clock Postman melodiją.

26 Komentarai

 1. Augustas

  Bet itariu, kad retam kuriam klaipedieciui del to nykumo liudna. Apgailestauju del vilnieciu, gaila, kad jiem neidomu atvaziuot..ka cia dabar sugalvojus..kaip priviliot..reik eit i dusa pakukciot, nusiramint.

 2. Už tai Klaipėdoje nėra pasikėlusių vilniečių snobų (išskyrus vasarą, kai jie čia atvažiuoja nuskęst) ir yra jūra. Winning combination 🙂 Jei rimtai, tai ko norėt, toli ta Klaipėda ir Lietuvoje nėra tiek pakankamai protingų žmonių, kad išeitų padaryti daugiau nei vieną jų sambūrį.

  • Jonas

   tu durns, kaip tu stumi

 3. Anastazas Zaremba

  senais gūdžiais sovietiniais buvo Klaipėdoje tokia užeiga ,,Sodžius“.Tai turėjom tradiciją – kiekvieną vasarą,važiuojant su tėvais į Palangą,būtinai užsukdavome į tą ,,Sodžių“ cepelinų.Labai skanūs jie man tada atrodė.Kaip ir Viduklės koldūnai,kuriuos būtinai valgydavom grįždami senuoju keliu iš Palangos…

 4. ibrahim

  Klaipėdoje yra jūra , yra džiazo ir kt. menų, yra daug laisvos dvasios. Kai kam, kas pernelyg nesirūpina šopingu ir fakingu, to pakanka.

 5. Junkersas

  Čia nuo 1252 buvo Prūsija. Po karo nei vieno vietinio neliko. Armija-,,išvaduotoja“, rado 10 susigūžusių memelenderių . O po karo susirinko netgi Rusijos rinkai netinkami kolonistai ir aplinkinių kaimų, lėtapėdžių kolchozų baudžiauninkų palikuonys ,,ant svetimo gero“. Na, tai tuo mix’u ir džiaugiamės. Vaikšto Danutės Daščenkos , Ksenijos Povilaitytės ( tik pavyzdys) ir panašaus modelio naujadarai. O Felippe, Alla,Boria ir kiti – čia savi bachūrai . Ir ne tik Mašoms, Pašoms, Chriušoms, bet ir aprusėjusiems vietiniams. Kai atvažiuoja koks rusų dainorėlis – tą dieną niekas nedirba – visos bobos ,,cheminius“ darosi.
  Tai išprievartautos istorijos miestas. Pavyzdys, ką gali padaryti pikti, tingintys būrai. Išpuoselėtą perlą šiaurėje- pavertė nykiu, aprūkusiu, karšiais prasmirdusiu uosteliu, kur ,, voratinkliai draikos be vėjo“.

  • ibrahim

   Nesupykit, bet jūsų mintys, tarytum nutrijas garliavos prieigose augintumėt, iš magelio vis paklausydamas mes prie nemuno užaugę mylim savo miesta kauną…

   • edska

    Junkersas ne viena uzuomina neuzsimine apie Kauna, bet atsiranda Ibrahimas, kuris izvelgiau klasta ir samokslo teorija is Garlevos 🙂 Ir tu sakyk po to, kad klaipediskiai nejaucia komplekso prie Kauna 🙂

    • ibrahim

     edska, tekstus patarciau skaityt ne paraidziui, o kiek asociatyviau, pamegint iziuret ironija, kitokiu netiesioginiu prasmiu.
     man juokingi tie kategoriski visaziniai, istorijos aiskintojai, provincialaus sukirpimo uzpeckines lietuvybes puoseletojai. jiems rusai – blogis vienareiksmiskai, be islygu, jie nemato skirtumo tarp putino ir brodskio, kirkorovo ir BG…. su didele pagarba Kaunui sioje apskrityje toks poziuris iskerojes labiau nei kitur. Tai sietina su ankstyvu atsiribojimu nuo knygu, kulturos pasaulio, tai iskeiciant i nuozmu babkiu kalima. bet cia jau kita tema….

     • Junkersas

      Vadinasi Klaipėda nuožmų pinigų kalimą iškeitė į tykius vakarus po berželiu , su nušiurusiu Brodskio tomeliu, ir BG ( čia įtariu taip įvardintas Grebenščikovas) n kartų perrašytų kasečių klausymu ieškant ašarotai drumzlinos egzistencijos prasmės vodke impregnuotuose tekstuose. Mūsų literatura, neslėpkim, tikrai yra mėšlavežio lyrika- vien ko verti Žemaitės, Donelaičio optimizmu ir šviesa spindintys opusai, bet vadinamoji rusų pasaulinė klasika (ypač Dostojevskis, Čechovas) pagal optimizmą taip pat yra tikras savižudžio pradžiamokslis. Taigi santykis su kultūra yra trapus. Kultūringas rusas nesimokins lietuvių kalbos ir taškas, nes tai nekultūringa. Pavyzdys ta pati Klaipėda.
      O Rusiją mes visada mylėjome ir gerbėme už jos puikius santykius su visais kaimynėliais-pradedant Estija, baigiant Japonija…Ir tikrai norėtumėm į mielų draugų ratelį su Š. Korėja, Iranu, Sirija..
      Nesaugom mes čia tos lietuvybės įsikibę, nereikia jums jaudintis. Neokupuosim:)

 6. Apollo

  Visada nuoširdžiai tikėjau ir dar vis tikiu, kad Klaipėda taps Lietuvos Hamburgu (manyčiau, kad tai pats turtingiausias, smagiausias būti, mokytis ir dirbti, draugiškiausias kitataučiams, spalvotiesiems, kitos seksualinės pakraipos žmonėms, bet kartu ir brangiausias jame gyventi miestas Vokietijoje), ir, kad tai būtent Klaipėda bus svarbiausias ir turtingiausias, kas be ko, Lietuvos miestas. Kodėl tai iki šiol neįvyko, neturiu suopračio 🙁 Kur čia šuo pakastas?

  • minde

   Brangiausias miestas Vokietijoje yra Miunchenas.

  • squrel

   Jei Klaipėdos uosto uždirbti pinigai atitektų tik Klaipėdai, tai Vilnius dabar atrodytų kur kas prasčiau.

 7. Apollo

  Na, va, Junkersas ir atsakė savo komentaru. Tai panašu, Klaipėdai suklestėjimo dar greit nematyt, pora kartu turi pasikeist, o gaila 🙁

 8. Standard user

  „šiais laikais privačius lėktuvus turi daugelis mūsų“ – net plaučiai susijuokino 🙂

 9. Spoiler

  Sveikinu autorių. Straipsnis – puikus trolinimo pavyzdys. 🙂

 10. Gerasirdis

  Rimčiau „vaikščiojau“ (kaip pasakytų rusai, „guljal“) po Klaipėdą prieš kokį 10 ar 12 metų gal- tai įspūdis buvo visai nieko. Už Vilnių, aiškų, mažesnė, bet buvo kur nueiti ir ką nuveikti. Pamenu, paliko įspūdį naktimis važinėję mikrobusai- Vilniuj tokių dalykų nebuvo (ir turbūt nėra net ir dabar?). Dar paliko įspūdį (neigiamą) tai, kad nemažai parduotuvių dirbo pardavėjos, nemokėjusios lietuviškai.

 11. Dovile

  Grizus is vakarietiskos salies metropolio Lietuvoj visur atrodo nyku, netgi tam paciam Vilniuje. Pirmas dalykas, krentantis i aki Vilniaus senamiesty po uzsienio tai nesuskaiciuojamas kiekis paaugliu-is kur ju ten tiek? Sostines restoranai, parduotuves atrodo tokios tuscios…

 12. lekiaukiaule

  geoekonominis Klaipėdos fenomeno išaiškinimas 🙂

  Žemėlapį matėte ? Kur artimiausia gyvybė? Šiauliuose su Panevėžiu ? Kuršo dykrose ? Kaliningrade, kuris už sienos ?

  Kur Klaipėdos vidurinė klasė ? Laivynas vis dar traukiasi. Laisvoje rinkoje jis laisvas elgtis taip, kaip jam geriau.
  Nevaikiškai uždirbančios Klaipėdos įmonės yra. Reiškia, jų uždirbami pinigai vidurinei klasei masiškai nepapuola, kad aukštos kategorijos suvirintojai ir jų damos galėtų užpildyti kabakus ir restoranus penktadienio vakarą.

 13. qwerty

  Vienas toks savo facebook rašo (čia jo rašymo sakinio pabaiga): „…jausmas apimtų pamačius savo miegamajame A.Užkalnį nuleistomis kelnėmis.“ WTF? Jausmas apimtų))))

  • Aš negaliu uždrausti Artūrui Račui svajoti, bet turiu nuliūdinti, kad jis visiškai nėra mano tipas ir vargu ar galėčiau jam atsakyti jausmų abipusiškumu.

 14. Jolita

  Nežinau, ar galiu komentuoti straipsnį, nes Klaipėdos nepažįstu visai, nors krūvą metų (nuo 1975) kiekvieną vasarą pravažiuoju ja iki perkėlos išvykimui „į geresnį pasaulį Kuršių Nerijoje“ (citata). Bet man labai patinka šio straipsnio komentarai. Galvojau, kad Kaunas apkosėjamas tik kalbant apie Vilnių, ogi pasirodo, ir Klaipėdai tinka:)

 15. Aurimas

  Yra klausimų, kurie dusina, smaugia, ir neduoda ramybės ilgą laiką. Pavyzdžiui: kodėl Protokolai dar neturi mobile compatible versijos, kam home page layout yra kaip Pinterest (visai netinka news/blog formatui).

  No hard feelings though, Andriau

  • Gerbiamas Aurimai, tikiuosi, bus išspręsti šie klausimai.

   Iki visko neprieina rankos, aber prieis.

 16. Rūta

  https://www.facebook.com/photo.php?v=436412249793543

  Gerbiamas Užkalni, pasiūlyčiau nuvažiuoti į Klaipėdą dar kartą. Nuvažiuoti žiemą, kai bus labai šalta ir bus galima pasivaikščioti ant užšalusios jūros. Suprantu, kad Vilniaus “grožiui “ neprilygs, bet gal bent truputį patiks… Pavasariop nulėkti tam, kad patyrinėtų senamiestą – ne kiekvienas tikras klaipėdietis yra suradęs visas užsislėpusias skultūrėles, bet kur tau – turistas viską jau pamatė ir jam neįdomu, nyku. Pasivažinėti dviračiais iki Olando kepurės, kur galima būtų stebėti saulėlydį. Na bet ką aš išmanau, juk dangoraižiai stikliniai daug gražiau nei dangus. Paskanauti “Senamiesčio“ sūrio pirštelių, kurie kiekvienam klaipėdiečiui kvepia namais. Pasigrožėti jūra, kai aplink siaučia audra. Nėra nyki Klaipėda, oi yra kur nueiti, ką nuveikti, o galų gale – čia bent yra kuo kvėpuoti

 17. Arturas

  Klaipeda tuom ir zavi, kad tiems, kuriu cia nereikia, Ji atrodo nyki.

Parašykite komentarą