Ukraina: Vakarai nugali, pagaliau

Lietuvos Rytas, 28 01 2014

Kad ir kaip baigtųsi įvykiai Ukrainoje dabar jau visiems matyti, kad pergalė yra mūsiškių pusėje. Rusija pralaimėjo didžiausią mūšį nuo to laiko, kai virš Kremliaus paskutinį kartą nusileido raudona vėliava su kūju ir pjautuvu 1991 metų Kalėdų dieną. Arba nuo tada, kai Baltijos šalys įstojo į NATO.

Ukraina anksčiau ar vėliau bus su Vakarais. Dabar tai jau tik laiko klausimas. Kai 600 tūkstančių kvadratinių kilometrų atsiduria mūsiškių teritorijoje, tai negrįžtama pergalė.

Žinoma, visa tai, ką mes matome kadruose iš Kijevo, greitai nesibaigs, nes 45 milijonų šalis su marinuotais sovietinėje ekonomikoje rytais niekada nebus Estija, kur gyventojų surašymas užima pusdienį, yra atliekamas trijų specialistų su pieštukais rankose ir kur žmonių tiek nedaug, kad telefono numeriai gali būti keturženkliai.

Tačiau dar viena Šaltojo karo pergalė yra aiški, nes paskubom Kremliaus sukalta Kijeve saviškių vyriausybė tik tol galėjo imituoti šalies valdymą, kol nesusidūrė su rimtesniu pasipriešinimu ir rimtesniais klausimais, nes jokio stuburo jie neturi.

Svajonė negali būti pagrįsta neigimu. Sąjunga su Rusija ukrainiečiams nesiūlo nieko, išskyrus tai, kad „su rusais reikės stengtis mažiau, nes pas europiečius viskas brangu ir reikia sunkiai dirbti“. Nė viena tauta nėra taip apsileidusi, kad pagrindinė jos svajonė galėtų būti tinginystė.

Panašiai kažkada kalbėjo Lietuvos gamintojai: „mums reikia Rusijos rinkos, nes Vakarams reikia labai aukštos kokybės“. Tai neinkštę pagaminkit aukštesnę kokybę, o neieškokit žlibų pirkėjų, kuriems galima įkišti kirviu tašytus kreivus inkilus, niekur daugiau nepageidaujamus. Kai 1998 metais Rusiją susuko finansų krizė ir baigėsi iš ten pinigai, lietuvių gamintojai taip ir padarė, ir nesigaili iki šiol.

Dabartinė Ukrainos valdžia neturi idėjos, kuria žmonės galėtų patikėti. „Mes neparduosim Ukrainos Vakarams” nėra patraukli idėja ir nėra geras rinkodaros šūkis.

Didžioji dalis šalies gyventojų nori, kad juos parduotų Vakarams, jei tik Vakarai juos pirks. Jie nori gyventi gražiau ir turtingiau, ir daugumas žmonių labai gerai žino, kaip tai padarius: palygini gyvenimą Baltarusijoje ir Lietuvoje, ir matai, kurį kelią rinktis, jei užtenka proto. Vienoje pusėje Europa, kitoje – traktorių gamykla ir ūsuotas kolūkietis pajacas prie šalies vairo, greta kurio mūsų žemės referendumo organizatoriai atrodo kaip proto bokštai.

Žinoma, jei gyventojams neužtenka proto, tai jau niekas nepadės, bet Ukrainoje, regis, viskas gerai.

Ir jokio skirtumo, kad Ukrainos opozicija yra susikaldžiusi, neįspūdinga ir nepatyrusi, ir ne visi jos lyderiai yra tinkami žurnalų viršeliams. Gera idėja pati save parduoda, ir lyderiams reikalavimai mažesni. Ukraina turi idėją: liautis būti spygliuotos vielos ir aptrupėjusio gelžbetonio kraštu ir jungtis prie geresnio gyvenimo. Kai prekė tokia patraukli, nelabai kas žiūri, kaip atrodo pardavėjas.

Lietuva Sąjūdžio laikais irgi neturėjo politikų svajonių komandos. Prisiminkite. Tai buvo margas mišinys iš idealistų, avantiūristų, kuoktelėjusių aktyvistų ir ciniškų prisiplakėlių, bet koks skirtumas. Laisvės ir geresnio gyvenimo idėja buvo tokia stipri, kad išvežė.

Ukrainoje dabar bus tas pats. Sunkiai, bet išvilks.

Kad istorija kartojasi, galima matyti iš daugelio požymių: ne tik vėliavų virš barikadų ir Molotovo kokteilių. Rusija spjaudosi tais pačiais barškančiais propagandos užtaisais, kokius prieš du dešimtmečius skaitėme ir mes savo adresu: užsieniečių apmokėti ekstremistai, provokatoriai, ginkluoti smogikai, ir iš visur kyšo ilgos Pentagono ir CŽV ausys. Kaip miela, buvom jau pamiršę.

Dabar mes galime grąžinti skolą: anksčiau ant mūsų barikadų prie Aukščiausiosios Tarybos laipiojo ir naktimis prie laužų šildėsi korespondentai iš Švedijos ir Norvegijos, šiandien „Lietuvos ryto“ žmonės Dovydas Pancerovas ir Vidmantas Balkūnas yra Kijeve, ir jie ten yra žmonės iš Vakarų.

Prieš du dešimtmečius Kremlius lojo apie tai, kad Sąjūdžio smogikus ir jų instruktorius peni pinigai iš Vašingtono. Šiandien rusų žiniasklaida rašo apie „Baltijos pėdsakus Kijevo euromaidane“, ir ne tik vėl mini lietuvių snaiperius, bet ir detaliai praneša, kad tarp užsienio specialiųjų tarnybų, vykdančių kurstymą Ukrainoje, dirba „specialistai iš Baltijos šalių, taip pat ir Lietuvos, kurie turi nemažą darbo patirtį, rengdami Rusijos opozicijos atstovus specialiose stovyklose.“

Aš jei nebūčiau perskaitęs pats, nepatikėčiau: kaip iš akies traukta, mano jaunystės laikų dainos. „Eskalavimas [Ukrainoje] vykdomas ta pačia vėže, kurią išvažinėjo Baltijos šalių žmonės: prakeikti maskoliai, holodomoras, genocidas, okupacija, lagaminas-stotis-Rusija ir taip toliau“.

Visi kiti nudrožti poteriai apie tai, kad Ukraina net ne valstybė, ir kad „paprasti žmonės labiausiai už viską nori taikiai gyventi vieni su kitais, kol jų nekiršina ekstremistai“ – viskas kaip nulieta. Su amžiumi ateina didelis privalumas: niekas nebestebina, viskas matyta.

Pralaimėjimo isterija Kremliuje lengvai atpažįstama. Tik aplinkybės kitos: Rusijai labai nepavyko, kad šį kartą, kartu su krize Ukrainoje, kur kontrolė prarasta, jie dar turi ir Olimpines žaidynes, iš kurių triumfo jau nebebus, nes viso pasaulio žinių laidose kasdien, greta sporto naujienų iš Sočio, bus informacija apie tai, kaip ukrainiečiai Rusiją siunčia velniop.

Ir todėl, kai šiandien skaitome žinias iš Ukrainos, matome istoriją. Dar vienas Blogio Imperijos gabalas nuskeltas, ir jis jau saviškių rankose.

43 Komentarai

 1. pasisiauses

  Tobulas paskutinis sakinys.

  • Erikas

   Buvo jau saviškių rankose po oranžinės revoliucijos, jeigu gerai pamenu. Kas gi nutiko?

   • Skirmantas

    Kiek aš supratau, tai ten buvo nusivylimas ne rožėmis klotu kelių, kokį įsivaizdavo euforijos pagauti oranžiniai revuliucionieriai.

    Nebuvo postsovietinėj ekonomikoj tiek jėgos. Kaip ir pas mus po Sąjūdžio atėjo exkomunistai. Mūsiškiai tik ne tokiais, ne tokio lygio niekšais buvo. Na, arba galėtumėm pažvelgti ir į praėjusius rinkimus, kai daug balsų gavo DP. Manding Janushesku Ukraina yra šlapia Uspaskicho ir kiek saugesnė Putino svajonė.

    Mūsų Daktaras kalėjime. Ukrainos gi valdžioje.

    Ukrainoje buvo (ir vis dar yra, tik dabar viešesnis) užribis. Užribis, kuris net apolitiškus kiek adekvatiškesnius žmonės išvijo protestuot.

  • Tomas

   Turbūt nutiko kažkas itin prasto, kaip ir va tavasis komentaras.

 2. Viktoras

  Noreciau patikslinti straipsni,TIESOS inesti.Smogikai buvo ruosiami Estijoje,salia skalunu karjero esanciam poligone.Vieno ju kiseneje rasta estisku euru.O is Lietuvos ten veikia slaptas chirurgas,neva gydantis suzeistus sukilelius,o is tikro slapcia isiuvantis jiems mikrocipus,kad psichotroniniu ginklu is Vilniaus butu galima juos valdyti kaip marionetes.Kuklovodi iz Vilniusa v deistviji,operacija Kanapinis.

  • Debas

   kaip tik rase, kad vasaros 5 pataps prestiziniais apartamentais… rekomenduoju 😉

 3. ASTM

  Jei turint galvoje dvi Ukrainas tada taip pergalė 🙂

  • Ežeras

   O ką, taip ir turėtų atsitikti. De facto ten yra dvi tautos. Tegul kiekviena ir gyvena pagal savo supratimą. Viena su pigiom dujom + imperinės didybės kliedesiais, kita su europietiškom vertybėm ir civilizuoto gyvenimo perspektyva (bent vaikams).

   • martynas

    O kas tos europietiskos vertybes – pilnas metro babaju?

 4. Per 2008 olimpijada įvyko „sukilimas“ Abchazijoje, kur Rusija kaip tik padėjo „saviems“. Kažin ar nepadės Rusija „saviems“ Ukrainoje per 2014 m. olimpijadą?

 5. Didžioji dalis gyventojų pasisako ne už Europą, o tiesiog nori atsikratyti pseudoprezidento zeko ir jo parankinių šutvės. Todėl vargu ar kas nors iš protestuojančių nori kam nors parsiduoti, nes tokiu atvejų eitu paskui tą, kuris daugiau moka. Lietuva nepriklausomybės atgavimo metu turėjo Sąjudį, Ukrainoje, deja, nieko tokio nėra.

  • akmuo

   Kodėl painiojama anų laikų Lietuva su šių laikų Ukraina? Vietoj to, kad sakytume, štai kaip KITAIP sprendžiasi svarbūs šalies klausimai, kodėl dejuojama – „deja, Ukrainoje Sąjūdžio nėra“. Kokia problema? Ukrainos laisvės kova vyksta ir be organizuoto vadovavimo arba jei toks ir yra, tai jis formuojasi čia pat barikadose. Priešingai, protestuotojai netgi diktuoja sąlygas Rados opozicijai, kai reikia. O ši jiems paklūsta. Ir ką gi, ar nesėkmingai vyksta ši kova? Asmeniškai aš žaviuosi ukrainiečių kovos stiliumi.

 6. Hey

  Nėra tokio žodžio kaip „daugumas“.

 7. minde

  Nelabai suprantu, ko čia džiaugtis dar viena ubagų grupe ESe. Parvarys iš Londono visus mūsų budulius atgal. Ir indelis i bendrą katilą jų bus su minuso ženklu. Per tą norą įkąsti Rusijai apie save nepagalvojam.

  • Tomas

   Panaši tavo prakalba į juodžių retoriką US, kurie pasisako prieš įleidimą meksikiečių ir Lotynų Amerikos žmonių į US, nes jie jų Welfare nukniauks.

  • martynas

   o kodel tu nori ikasti rusijai?

 8. qwerty

  Vienintelis tinklaraštis Lietuvoje, kur įrašai visuomet vienu šviesmečiu geresni už komentarus.

  • Tomas

   Ir pastarasis komentaras – geriausias to įrodymas.

 9. Treniota

  Arba bus dvi Ukrainos. Vakaru, kazkur vidurio Rumunijos isvystymo lygio ir Rytu su 70 proc. BVP.

  • qwerty

   Federacinė forma jiems būtų pats tas. Tačiau neleis.

  • Saulius

   Beje, rytinės dalies BVP mažesnis, negu vakarinės.

   http://aillarionov.livejournal.com/596109.html

   • Treniota

    Priklausomai kurioje puseje Kijevas. Pagal Maskva tai rytuose, pagal lietuvius ir ta ukrainieti blogeri- vakaruose.

  • lekiaukiaule

   pradžioje. Po to nueis į priekį. Ukrainos žaidimas paprastutis: šalis su darbo jėga bet be gamtos resursų. Jos kelias aiškus – perdirbimo fabrikas. Fabrikui reikia rinkų ir technologijų. Rusijai skaudžiausia, kad toje vietoje ji pralaimi likusiam pasauliui, Europai konkrečiai.

 10. Ambušiūra

  Šiandien atvežė į Vilniu gydyti pirma nukentėjusį ukrainietį ( ko gero pirma ir vienintelį)…..Nulėkė su saldainiais net JE Grybauskaitė lankyt – taigi savas, mūsiškis…. Net apsišlapinau iš laimės, kokie mes neonoravi ir jautrūs.

  • Ežeras

   „…ukrainietį ( ko gero pirma ir vienintelį)…..“
   Ne ne . Ir to vienintelio nebuvo. Visas tas Maidanas yra virtuali fikcija. Scenarijų rašė Landsbergiai (visi trys), nuotraukas fotošopino temperamentingieji estai, finansavo, aišku, Jav žydai.

  • martynas

   beje, media naujiena apie tai kaip is sovietinio vadovelio apie propaganda. ne taip jau ir dziugu pasidare…

 11. ibrahim

  cia nera taip vienareiksmiska: savi, musiskiai, svetimi, rusai ir t.t. Pasaulyje yra nemazai teritoriju, kurios nelabai geba pacios tvarkytis, yra nuolat kazkieno itakojamos, nera priaugusios iki valstybes statuso. Netgi tokia Meksika itraukciau tam rateliui. O Ukraina (paziurekit kaip graziai ju parlamentarai snukius dauzosi) irgi ten pat. Tuo visai nenoriu pasakyt, kad motule rusija privalo ja globot. Tiesiog turi praeit kazkiek laiko. Kaip biblijoje- kol ismirs vergai

  • martynas

   as tik matau kad mes radom dar viena „sese“, brolis (gruzija) jau atsirado, netiketai kai tik juos uzpuole matiushka rassija. Dabar visi lietuviai galvos kad va ukrainos tauta, tokia seseriska mums. O realybej pasakysiu paprastai – a ny-hu-ja taip nera. Ir eikit jus nx irgi, avansu, uz tuos komentarus, kur mane prorusisku pavadinsit – nusisikt man ant tos rossijos, kaip ir ant ukrainos ir gruzijos ir t.t., nes mano smegenines neisplauna nei vakarietiska fuflo nei rusiska propaganda. Ismokit viena diena be emociju blaiviai vertint situacija ir bus ramu. Absurdas kai lygina sita „revoliucija“ su musu sajudziu. Taip pat absurdas, kai sakoma, kad tai zhydu suorganizuotas samokslas pries geraji prezidenta janukoviciu. Esme labai paprasta – atsirado tam tikra proga, ir opozicija naudojasi runkeliais, zadedami gera gyvenima, kad prieitu prie valdzios. 2005 tas pats buvo, ir dabar tas pats bus (jei ir prieis). ir ner cia jokios vakaru pergales, uzkalni – europa (tiksliau, pagrindine ES grietinele) dejus ant tos ukrainos ir demonstruoja tai kaip tik geba- tiek media kanalais (kur ukrainos tema zemesnio svarbumo nei justin bieber ar superbowlas ar saltis europoje), tiek visiskai jokiu kisimusi i situs protestus. Lietuvai, lenkijai, gal dar kokiai estijai rupi tie ukr ivykiai, o kitiems – ne. Zvengiat issisiepe is putinausko vovos, koks matai jis – durnelis, sedit savo komforto zonoje, mastydami apie tia, kokia rusija neitakinga ir ubagiska, parklupdyta ant keliu ir tuoj tuoj jau bebankrutuojanti… Negi sunku suprast, kad is tiesu tai taip nera? Amerikoj per obamos kadencija nuo 10 iki 17 trilijonu national debt. Todel ju ziniasklaida sneka apie justin bieber, kad amerikieciai neturetu laiko pagalvot, kokioj didelej zhopoj jie atsidure yra. Kur skirtumas tarp tos pacios rusijos ir jav media kanalu vykdomos propagandos? labai menkas skirtumas…. ir vis del to, jei i lankas nenueiti, ar atsiras lietuvoj bent vienas zmogus, kuris realiai perskaites buvo ES asociacijos sutarti ukrainai? Nes jeigu perskaitytumete ir butumet atsakingas uz 45 milijonus ukrainos gyventoju, tai ir jus tos sutarties nepasirasytumete. Nors koks skirtumas – jie ten maidane stovi visai ne del to jau. Gaila tik paprastu zmoniu – turi vilties, bet nesupranta, kad jei jie ir nugales, viskas liks po senovei – tiek ju pensijos, tiek ju korupcijos lygis, tiek ir padetis su ES – t.y. ES’ui ukrainos nereikia. NA gal uz 30-ies metu, jei ta ES dar egzistuos… Aciu uz demesi. fuck off, jusu atgaline nuomone man neidomi – vartau ja ant savo birkos.

  • Saulius

   O Lietuvą?

 12. lol

  Kaip saliai kuri tik pries menesi nusiverte Lenina tai autorius per daug rozine ateiti piesia. Nebus ta Ukraina Europa nors tu ka daryk.

 13. Przemyslaw

  I have just read your article on Ukrainska Pravda in Ukrainian translation. Bingo! Good article, good job. All the best for Lithuania 🙂

 14. Иван

  Идиоты

 15. ibrahim

  Lietuva toliau pazengusi, vargais negalais jau pati kapanojasi

 16. ibrahim

  Lietuva toliau pazengusi, vargais negalais jau pati kapanojasi

 17. martynas

  Su Lietuva viskas tvarkoj, myliu savo sali ir eiciau ginklu pries bet kuri agresoriu. Bet tai nereiskia kad linkiu kitoms tautoms blogo, palaikau aklai tik vakarus ar sugebu lygint musu laisves kova su ta nesamone, kas vyksta ukr.

 18. Optimizmas visada yra gerai. Prisiminsiu šį straipsni ir priminsiu apie jį 2015 metais po Ukrainos prezidento rinkimu. Labai jau greitai užmiršote, kad tai ne pirmas Maidanas su visomis to pasekmėmis. Labai tikiuosi, kad 2015 metais pagirčiau už įžvalgą, bet tai nekeičia esmės. Džiaugiatės per anksti. 😉

  • minde

   per anksti tikrai 🙂

 19. Andrius

  Ir dar kaip turetu buti keista Ukrainieciui ??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Gi lietuva EU,NATO,EURAS BUS !!! o lietuvis ne pas save,taip isgirtoje Lietuvoje,o kartu su Juom,anglijoje,stroikese dirba,lietuvaites,viesnamiuose,uz babaju,juodziu isteka !!! Man idomu,kas Ukrainiecio galvoje,turi detis ???? bleha,muha,gi LIETUVA YRA EU !!! tai kodel Lietuvis EU,atsiprasant antrarusis ?????????!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😀 😀 😀 😀 Uzkalni,uzkalni,Juokingas tu !! be galo Andriuk,Juokingas !! Kol Jaunas,kazka galvok !! Straipsnis patiko,apie Didziosios Britanijos isstojimo is EU !! ar ne ta linkme,Mums Jau laikas ir Judeti !! Negavo Lietuvele,nei algu,nei pensiju,nei gero gyvenimo !! Gal spjauti i EU,likti tik NATO aljanse ! Ir tapti savo likimo kalviais !! jau kokia lietuva nudriskusi,nuplysusi,as manau kad jau daugiau ridentis zemyn niera kur !! Tapk Uzkalni,tautisku !! Pradek,Galvoti kaip DIDINGIEJI BRITAI !!! apie NEPRIKLAUSOMA LIETUVA !! valde Maskva,dabar valdo Briuselis !! Gal uzteks… zemintis

 20. kosmosumas

  Andriui antieu: pirma- pasižiūrėk kokią dalį LT biudžeto sudaro ES pinigai, antra – jei ne EU, kur krizes salygos rastu darbo dalis lietuviu – pas Šliužą su panka ???? , trecia – kuo juodis ar babajus prastesnis vyras lietuvaitei uz prasilakusi kumsti kelianti bet tautiska kazį. Apie ukrainiecius is vis patylek- be galo drasi ir pagarbos nusipelnanti tauta.
  P. S. Atkreipčiau demesi, kad visi lietuvos jaunuju kairiuju portalai antifa, marksistai, NK 95 ir pries naryste ES pasisakantys radikalus desinieji patriotai.lt draugiškai lyg sutare lyg ir gave kazkieno nurodymus nutyli (ignoruoja) įvykius Ukrainoje. Darykit isvadas zmones.

 21. minde

  Gal laiks atnaujjint temike? Ar tikrai Lietuvai tinkamas toks isrisimas?

Parašykite komentarą