Pastrami sandwich, Amerika Vilniuje

Pastrami sandwich yra šventė visiems, kas myli Ameriką ir New Yorką

Svajoju, kad Vilnius būtų labiau panašus į didmiestį. Ne, ne šiaip panašus. Tegul bus tikras, didelis didmiestis, kuris niekada nemiega.

Mano vizija Gedimino miestui yra Čikaga, Londonas arba Niujorkas. Tegul vis dėl to būna Niujorkas, labiausiai tarptautinė iš visų vietų pasaulyje (gal dar išskyrus Singapūrą ir Honkongą).

Niujorkas nuostabus tuo, kad jis yra Rytų Europos žydų senoji sostinė Amerikoje, o Vilnius kažkada buvo Rytų Europos žydų sostinė Europoje, ir štai jau radom vieną didelę bendrybę.

Kaip ir Niujorkas, Vilnius buvo pastatytas patogioje vietoje, prie upės (tiksliau, dviejų upių santakoje) – na, Niujorkas dar ir prie jūros. Taip pat, kaip ir Niujorkas, Vilnius yra svetimšalių miestas, kur dar prieš Antrąjį pasaulinį karą lietuvių buvo vos vienaženklis procentas. Niujorke šiandien lietuvių irgi nedidelis procentas. Tačiau tame mieste yra didžiulis Rytų Europos žmonių palikimas, visų pirma – kulinarinis, ir mes dar apie tai pakalbėsime.

Vilniui daug to trūksta iki didmiesčio

Aš žinau, ko Vilniui trūksta, kad galėtų būti didmiesčiu.

Jam reikia daugiau naktinio gyvenimo – miesto, kuriame ne tik būtų maisto ir gėrimų pasiūla ištisą parą, bet ir tų, kas norėtų valgyti karštus pusryčius mieste šeštą ryto, nes per naktį dirbo arba siautė. Ir kas galėtų už tai sumokėti. To yra šiek tiek, bet dar negana.

Trūksta ne patiekalų, bet ištisų virtuvių: pavyzdžiui, Tailando, Artimųjų Rytų, Malaizijos. Kai kurios virtuvės lyg ir yra, bet trūksta jų brangiai ir autentiškai atkurtų: kinų ir japonų. Nėra nė vieno salotų baro.

New Yorkas turi paminklus lietuvių krepšininkams, arba tiesiog krepšininkams

Man norisi, kad kavinės būtų ne tik prismirdusios ir susisukusios istoriniuose pastatuose, o ir didžiulės, per kelis aukštus, dideliais langais, kur būtų pasirinkimas iš trisdešimties sumuštinių rūšių kad ten sėdėtų ne vien hipsteriai su šniūreliais ant rankų, bet vyrai, vilkintys kostiumais už 5000 litų ir skaitantys storus, storus laikraščius.

Kalbant apie laikraščius – taip, trūksta ir tų laikraščių, kaip savaitgalio The New York Times, kad būtų keli šimtai puslapių su visais priedais, kad laikraštis būtų toks, kuriuo galėtum priploti nedidelį šuniuką, arba kuris galėtų iš nedidelio atstumo sustabdyti kulką, paleistą iš vidutinio dydžio pusiau automatinio šautuvo: poros kilogramų popieriaus luitas, dėl kurio kiekvieną savaitę iškerta miško plotą sulig Labanoru.

Norisi, kad mieste būtų tikrų etninių parduotuvių: ne vien italų delikatesai, bet kad tikri turkai, kinai, japonai, pakistaniečiai, italai turėtų savo parduotuves, kuriose ir dirbtų jie, o ne lietuviai, nesugebantys paaiškinti, ką jie čia parduoda ir kodėl. Ir noriu, kad tose parduotuvėse būtų sunkoka susišnekėti, nes ten dirbtų tikri užsieniečiai, neseniai išlipę iš laivo, menkai mokantys kalbas, bet labai gerai žinantys, kokias prekes jie siūlo. Kinai apskritai privalėtų turėti savo kvartalą, kur ant langų būtų primarginta hieroglifų ir vos vienas kitas lietuviškas užrašas.

Ir nuo tų užsieniečių noriu, kad Vilniuje būtų kuo daugiau įvairiaspalvių veidų ir akcentų ir dialektų, kad žmonės būtų juodi, rudi, geltoni ir prisirpusių alyvuogių spalvos odos, ir kad galėtų tada visi žemės referendumo palaikytojai ir kitokie euro priešininkai spirgėti ir sakyti: „o tai mes dabar nesuprantame, ar čia Lietuva ar čia kas apskritai“.

Kas jau pagerėjo

Vilniuje per dešimtmetį toli nueita didmiesčio link: jau yra žmoniškos taksi paslaugos su nesmirdančiais automobiliais, miesto traukinių ir autobusų stotys nebėra šiukšlynai ir neformalios Sovietų Sąjungos dvasios ambasados, Vilniaus viešbučiuose gali apsistoti žmogus su lietuviška pavarde ir lietuvišku pasu ir niekas neišpučia akių, kaip jūs čia, argi neturite giminių ar draugų (sveiko proto tikras lietuvis valstietis niekada viešbutyje negyvena, jei reikia mokėti pačiam ir jei to gali išvengti).

City that never sleeps

Ir dabar Vilniuje yra dar vienas dalykas, kaip Niujorke, kurį į Amžinąjį Miestą prie Atlanto atnešė žydai iš Rytų Europos. Manhattane dešimtys tų žydiškų arba itališkų parduotuvėlių-valgyklėlių, vadinamų deli, kuriose parduoda maistą išsinešimui ir valgymui čia pat. Tai senoji greitojo maisto rūšis. Šias valgyklėles steigė atvykę neturtingi atvykėliai iš Rytų Europos, nes joms nereikėjo nei didelės investicijos, nei brangių pastatų.

Ir viena mėsos rūšis, kuri pasidarė populiari Niujorke, yra jautiena, vadinama pastramiu. Ją atvežė į Ameriką žydai iš Rumunijos.

Jis vėl čia

Pastramis yra sūdyta aukštos kokybės jautiena, šiek tiek padžiovinta, parūkyta, gardinta prieskoniais ir virta garuose, labai plonai supjaustyta. Tai pagrindinė skaniausio Niujorko sumuštinio – pastramio sandwich‘o – dalis.

Būtent sandwich‘as, ne sumuštinis: ant duonos, su garstyčiomis ir raugintais agurkėliais, sugalvotas vilniečio žydo, mėsininko vardu Sussman Volk, XIX amžiaus pabaigoje Niujorke. Gaminys pasidarė toks populiarus, kad mėsininkas uždarė parduotuvę ir pradėjo siūlyti vien šiuos sumuštinius.

Apie pastrami sandwich galima daug paskaityti internete ir receptų knygose, ir to daryti ilgiau, nei dešimt minučių, neįmanoma: pradeda bėgti seilės ir temti akyse.

Vilniuje pirmieji pastrami gamina ir sandwich‘us ruošia burgerių meistrai, Drama Burger. Dabar šis, Laukinių žąsų įvertintas restoranas yra lyg Niujorko ambasada Vilniaus mieste, nes čia irgi siūlo skaniausią ir garsiausią pasaulio sumuštinį.

Pastrami sandwich, 24 Lt

 

Drama Burger, Gedimino pr. 31, Vilnius. Tel. +370 618 42288.

Nuo pirmadienio iki ketvirtadienio: nuo 11:00 iki 23:00, penktadieniais nuo 11:30 iki 01:00, šeštadieniais nuo 10:00 iki 01:00, sekmadieniais nuo 10:00 iki 23:00

12 Komentarai

 1. Skanus straipsnis, bet aš pasiliksiu prie kebabų ir alaus, nesvarbu, kad jautiena kebabe padaryta iš kažkokių tais kaulų, skurų ir kitų atliekų.

  O jei dar mano kolega Algis padarys savo burgerį ar hotdogą, tai išvis bus jėga.

  Nes koks gi varguolis mokės už sandwičą 24 litus, už tiek kai kurie žmonės savaitę minta.

  Bet kai praturtėsiu, butinai nueisiu paragaut kas tas pastramis. 🙂

 2. etasputnik

  Nu rejaliai jeigu kada nors suconnectintų Kauną ir Vilno, praplėstų infrastuktūrą, pristatytų international verslo centrų, vjibalintu metro tuneliuką po žeme, sutvarkytu oro uosta ir tt… Londonas, Berlynas tuom ir yra lankytini verslinkų , nes iš jų nuskristi į bet kurį pasaulio miestą minučių klausimas… Ir ten pilna vietos verslo susitikimams, parodoms ir blablaba…
  O tarp Vilniaus ir Kauno tušti laukai, tik reik some cash.

 3. nnnnznzn

  Laikas į New York nuvežti tikrą lietuvišką kebabą.

 4. Airidas Kirlickas

  Visgi pakalbėkime apie tą būsto pirkimo prieš būsto nuomą dalyką.Perskaičiau autoriaus straipsnį Lietuvos ryte

  Nors pats irgi visą laiką nuomoju,bet mano supratimu,tai yra grynas paprastas matematinis skaičiavimas

  Pvz perki butą Vilniuje už 200K
  Palukanos vidurkis 5%
  Tad kaip kurie imdami net 40 metu paskola sumoka dvigubai uz buta
  na o 20 metu paskoloj 5 proc daugint is 20 metu,lygu 100 proc lygu dar 200 gabalu.Cia tas vadinamasis interest rate

  Toliau yra toks dalykas ,kaip infliacija ,velgi vidurkis 5 proc
  Pvz 2002-2008 metu laikotarpi infliacija ejo 9-12 proc per metus
  Tad vien del infliacijos,per 40 metu sumoketum dvigubai ,nei buto verte ,na o per 20 metu sumoketum tiek kiek vertas butas uz 200K

  Tad vien per 20 metu,sumoketum trigubai 600K,plius dar amortizacijos islaidos,remontas,irengimam,kas paprastai kainuoja po 10 proc buto vertes penkmeciui

  Taciau iskyla kita dilema !

  Lietuvos provincijoje,yra ne tai kad butu,o istisu namu po 15-25 tukst litu
  ir su kokiu hektaru zemes

  Be abejo,50km aplink Vilniu,kainos yra kosmines,lyginant vidurki lietuviu uzdarbiu neto_po mokesciu ,,su namu ar butu kainomis .

  Tad darbingam Lietuviui,tikslingiausia yra padirbti kokioj Norvegijoj,metus gryzti,ir nieko neveikti dvejus metus savo sodybeleje

  Kalbant apie UK ,tai ypac Londone namu kainos yra issiputusios nesveikai,o pvz North East,north West regione,jos pakankamai nukritusios

  Zinant,kad lietuvos litas nuvertintas 25%,o pvz norvegijos krona pervertinta 37%,,ta pati galiu pasakyt ir apie bustus vIlniuje kurie yra pervertinti,na o bustai Lietuvos provincijoje,neivertinti

  Man idomiausia,kas ivyks su nekilnojamo turto rinka,po naujųjų !

  • mieždupročim

   Man tai labai įdomu, kaip žmonės apskaičiuoja tuos valiutų nuvertinimus/pervertinimus?

   O euras turbūt irgi pervertintas? Ir kaip bus po Naujųjų? Litas buvo nuvertintas, o pakeitus seniai fiksuotu kursu į eurus, valiuta staigiai taps pervertinta?

   Ar gal reikia keisti litus į eurus santykiu 1:1, kaip čia buvo vienoj nuotraukoj? Tada viskas automatiškai pasikoreguos teisingumo linkme?

 5. Airidas Kirlickas

  Gerbiamas mieždupročim

  Kalbu apie paprasciausia Mac Donald -indeksą
  štai jis

  http://www.economist.com/content/big-mac-index

  Ar galėtų būti dar kas nors aiškiau ?

  O del euro tai taip.Viskas automatiškai pakils,ypatingai pragyvenimo lygis
  Tad natūralu,kad ir namai,sodybos pabrangs žymiai labiau butų atžvilgiu,išskyrus Vilniaus senamiesčio ,kas būtų greiciau isimtis

 6. edma

  Del Vilniaus aisku. O norejau paklausti autoriaus, kokia vizija mato antrajam Lietuvos miestui Kaunui?

  • Nesugalvojau, bet man tai jis būtų tobulas didžiausias provincijos miestas, su daug medžių ir funikulieriais.

   • Dc

    Na, jei Vilnius Lietuvoje turėtų būti kaip New York, tai Kaunas kaip Chicago. Irgi didmiestis, bet vis dėlto ne pirmas eilėje ir truputi kitoks.

 7. ata

  Autoriaus noriu paklausti: o musulmonu kvartalu su sava shariato policija (ka jau turi lond.) Noretumet?

  • Ne, nenorėčiau. O gal ir nieko, koks man skirtumas.

   • ata

    Skirtumas, kad normaliam rajone radikalai nesikabineja prie Uzkalnio dukros esa ji vaiksto nuoga (suprask ne su burka ant galvos ir kuno, o su dzinsais)
    P.S. zydus toleruoju ir net megstu, pastrami dar labiau.

Parašykite komentarą