Aš tuojaus jums priminsiu

Kai dirbau ir gyvenau Anglijoje*, savo darbovietėje (mano valymo kontora, kur buvau įdarbintas, vadinosi Barone Sanitation, ir jei jums tai nieko nesako, tai jūs per daug skaitote Feisbuko ir per mažai žiūrite televizoriaus) buvo toks bendradarbis, kuris taip pat buvo pasprukęs iš Lietuvos dėl žiauberės sotesnės duonos**, jo vardas buvo Sergiejus***, tai jis sakydavo: „Aš tau priminsiu tėvynę brangią, aš tau priminsiu tylias naktis“. Kai jis taip sakė, tai nereiškė, kad nori pasidalinti prisiminimais apie Lietuvą, kurią mes abu palikome dėl ekonominių, o jis – dar ir dėl teisėsaugos sukeltų priežasčių (dabar jam jau įsigaliojo senatis).

Pasakymas heraldino šiokį tokį trouble, kaip pasakytų atlikėja Taylor Swift****. Dažniausiai Sergiejus pykdavo ant supervaizorių, kurie buvo albanai ir gal dėl to tokie aršūs, labai daug iš mūsų reikalaudavo.

Visą šią istoriją papasakojau tik todėl, kad pakalbėtume dabartės apie prisiminimus apie Lietuvą, bet nebūtinai tik tiems, kurie iš šalies yra načiort išvykę, išvaryti kraugeriškos Kubiliaus klikos, kuri užsmaugė mokesčiais ir už pensininkų pinigus pastatė Barclays, kuriam dar ir primokėjo už atkatus.

Pajamiau albumą, pavadintą NUOSTABI ŠALIS – SPLENDID COUNTRY (jeigu dar nematėt, tai pamatysit for sure). Sakau, parašysiu, kai tik įjungs atgal feisbuką ir nustos vatnikai laužyti Protokolus.

Dabar vartau sunkią ir didelę knygą, kuri yra kaip geras slabas of granito, solidumas toks, kad ji ateina su savo nuosavu portfeliuku (o vat taip vat).

Ir portfeliukas dar yra ne viskas. Spauda yra afigienna (spausdinta Honkonge), kur kiekvienas puslapis šaukia, kad nenupiginta, ir dar toks kažkoks itin gudrus lakavimas, kuris sudaro perregimą atstumą tarp lako paviršiaus ir popieriaus paviršiaus, ir išeina toks subtilus beveik 3D efektas – reikia pamatyti, kad suprastumėt. Visiškai cool. Žinote, kai susidaro ypatingas blizgesys, užpylus ant spausdintos plastmasės vaizdo plonytį sluoksnį vandens? Tai čia va taip.

Knyga ateina su savo čemodančiku

Jūs tikriausiai klausite manęs iš karto – o kiek fotoalbomų***** apie Lietuvą gali toleruoti skaitytojas? Ar nuo to laiko, kaip atsirado spalvota spauda ir fotografija, kur spalvų suvedimas nebuvo plius minus du milimetrai, mes visi dar neprisižiūrėjom Trakų pilies ir Vilniaus Senamiesčio ir Nidos kopų and what not? Pagaliau, juk visi žino, kad tos knygos yra skirtos dovanojimui (na ir kas, viskio po 400 Lt už butelį irgi sau niekas neperka, nebent aš).

Aš tą knygą paėmiau į rankas kaip dovanos produktą, o pradėjau vartyti ir supratau, kas man slaptu patinka Lietuvoje ir pradėjau mintyse žymėtis, kur reikės nuvaryti (jūs būsite šokiruoti, bet prie nuotraukų yra sudėti GPS skaičiukai, taip kad sumetat į navigaciją arba į iPhone – nes Androidai tokios funkcijos neturi – ir važiuojate, kur jums patiko+).

Šiame dvare dar kol kas nebus organizuojamos vestuvės

Pavyzdžiui, pažiūrėkite į šitą pusiau sugriuvusį dvarą (jis ir sugrius labai netrukus, jei stogo niekas neparūpins). Tokių Lietuvoje daugybė. Į tokius įdomiau važiuoti, negu į tuos, kurie nevykėlių restauruoti ir pritaikyti beskonėms vestuvėms, kur susirenka prakutusių gopnikų giminės ir visi galvoja, kad taip pas mus Kaune namie pasikabinus tokius sietynus.

Knygoje beveik nerasite, ko paprastai lauktumėt tokioje knygoje (minėtų turistinių staples, nors yra Kryžių kalnas iš kitokio kampo, kas sukelia minčių apie tai, koks jis vis dėlto nedidelis, na ir Ventės ragas ir kitokios vietos, kurios yra all nice and good) – daugiau yra erdvės ir pažįstamų dalykų, kurie čia matomi kitu kampu. Pvz., pažiūrėkit į garažų kooperatyvą (klausimas: kur yra branduoliniai ginklai, kai jie labiausiai reikalingi? Griaut šitą šlykštybę, nors ne, palaukit pirma kol aš dar pafotografuosiu).

Sunku patikėti, bet šitos baidyklės dar stovi (o nuotraukoje tai atrodo kaip kokia Icelandija ar Reykyavickas and stuff), juo labiau, kad savo Opel Asconų niekas ten nebelaiko – ten tik seni skudurai, rakandai and shit.

Lietuvoje, visgi, yra labai, beprotiškai daug erdvės. Laukai, miškai, ir rūkai – labai, labai daug rūko (ta prasme, rūkas kaip fog ir mist, ne kaip rūko kontrabandinės cigaretės, kurias rūko bedarbiai ir dirbantieji, kurie pakankamai nesimokė mokykloje).

Erdvė yra visur šioje knygoje (žmonių beveik nesimato), ir dabar būkite šokiruoti, sužinoję, kad Lietuva, kurią jūs laikote prigrūsta šalimi, pusė kurios vakarais sėdi Geležinio Vilko gatvėje ir ant Šeškinės kalno savo baisiose purvino sniego spalvos lizinginėse Tojotose, iš tikrųjų yra šalis, kurioje yra daugiausia erdvės kiekvienam gyventojui.

Man patinka važinėti kaimo keliais, kur tuščia ir keisti pavadinimai nuorodose (o pastebėjot, kad netoli Vilniaus kažkokie slaviški pavadinimai – Bagaslaviškis, what is the deal with that? Buvo išparduoti visi lietuviški vardai, huh? Taip pat ir prie Kauno yra Aleksandruvka – tarp Grabučiškių ir Pravieniškių, tai kas čia per vatnikų pavadinimas; gal čia Kaliningrado sritis?++)

Gaistras reto grožio, kaip koks poetiškas reginys.

Kai aplinkui tiek oro, kaip Velasques‘o drobėse+++, tai net gaistras gerai atrodo, kaip matome above.

Ar knyga bus tinkama dovana, kuri impressins jūsų dovanos gavėją? Of course. Man buvo: aš ja naudosiuos kaip vadovu – versiu at random ir žiūrėsiu, kur nuvažiuoti kitą kartą. Tai ačiū tuo tarpu.

NUOSTABI ŠALIS, albumas. Pirkti rinktiniuose knygynuose ir www.nuostabisalis.lt

* Toks laikas buvo, ir aš nesigėdinu to prisiminti.

** Kaip ir aš.

*** Tikrasis vardas redakcijai žinomas – pakeičiau ne dėl to, kad jis manęs būtų prašęs paslėpti jo tapatybę, bet žinant jo būdą, tiesiog taip ramiau.

**** Taylor Swift bus naujame Auksinio Balso sezone, tik sakė su sąlyga, jei komisijoje nebus Kelmickaitės.

***** Aš irgi pastebėjau, kad kažkas ne taip su spelingu, bet negaliu pasakyti kas.

+ Su GPS koordinatėmis tai yra toks dalykas: Amerikoje buvo fotografas Ansel Adams, kuris buvo visos gamtos fotografijos tėvas, visur Yellowstone padaręs visų laikų geriausias nuotraukas. Tai va, yra tokių beždžioniukų, kurie nusiperka fotografijos ekskursijas ir varinėja nurodytom dienom ir valandom po tas pačias vietas, kurios jiems koordinatėmis sužymėtos, ir bando savo per brangiomis kameromis pasnappinti tuos pačius siužetus, kaip ir meistras, ir aišku, jiems nieko neišeina. Juos reikia surišus mėtyti nuo krioklio galva žemyn, kaip sakė George Carlin.

++ Ir prašau, prašau, uždrauskit kas nors tą kaimo pavadinimą „Šveicarija“ – jis pagimdė tiek debiliškų juokų, kad jau gal gana? Čia kaip automobilis Subaru: „tai gal būna ir be baro“ – ahahahaha, kaip faking juokinga.

+++ Google it.

33 Komentarai

 1. xxxx

  +50 už splendid o ne beutifulwonderfulgorgeous.
  tų garažų vaizdelio užsieniečiui nedovanočiau, nebent sugalvot įtikinamą istoriją kodėl jie yra cool o ne supuvęs sovietmiečio reliktas.
  koordinačių negalima tiesiog google maps įvesti ant androido?

  • Kažkas turėjo fallinti for iOS vs Android bit.

  • Spl

   Apie tuos pačius garažus, iš knygos internetinio puslapio: http://www.nuostabisalis.lt/puslapiai-124-137/

   ▌ Metaliniai garažai yra gūdaus sovietmečio reliktas. Šiek tiek sutirštinant spalvas galima pasakyti, kad tada žmonės pusę gyvenimo taupydavo mašinai, likusią pusę ją tausodavo ir puoselėdavo. Laikyti lengvai rūdijantį automobilį lauke buvo nuodėmė. Todėl daugiabučių namų kvartalų kaimynystėje būdavo įrengiami kolektyviniai garažai. Grįžus iš kelionės automobilis būdavo paliekamas garaže, o likęs kelias iki namų įveikiamas pėsčiomis arba autobusu.
   P. 133. Naujoji Vilnia. Vilnius, 2008.

 2. ibrahim

  Lietuvos iš žąsino skrydžio fotografuoti neuždrausi niekam (išskyrus rusijos agentus, kurių pavardes nutylėkim). Tačiau kai yra net pertiražuota M.Jovaišos „NeregėtaLietuva“, čia aptartas leidinys neatrodo labai originalus. Nebent picos pakuote su pritaisyta rankena.

 3. jojojo

  fak tokia uzslepta reklama. produktas geras, neabejoju, bet stumti per blogerius alenereklama yra sudas, kuriam nepritariu is principo.

  ir neperki tu sau to viskio uz 400. suprantu kad ivaizdziui priduoda taip sakyti, bet gi melas neturetu buti ivaizdzio dalimi, ar ne zurnaliste? 🙂

 4. miau

  Gaistras? Seniai mačiau ką nors taip rašant jau. Ne klaidingas žodis, bet gaisras man kažkaip geriau atrodo.

 5. AirDog

  „slabas of granito“ – rašai kaip spoguotas nebrendyla anapus kabelio, Lietuvos negerbi.

  • Tomas

   Tai p*zdink ten, kur tave gerbia. Čia šito nebus.

 6. lekiaukiaule

  grįžti Lietuvon gyventi po veik dešimt metų, per lenkus. Kažkur netoli Lietuvos siena, važiuoji gal Suvalkais, ar kaip ta dykra vadinosi anais laikais? Rytas, jau šviesu, samonė ir refleksai pritemę po 20 valandų kelio nuo to Danijos uosto. Įdubęs laukas, kiek toliau pamiškė ir nesumaišomas jausmas – aš namie. Ta pamiškė ir laukas, trūksta tik barzdotų vyrų su šmaiseriais, bet svarbiausia – rūkas. Viskas, aš tikrai namie.

  • Tomas

   Kaip kad Sabonis kartą klausė žurnalisto: o tu pats supratai ką čia norėjai pasakyti?

  • anonim

   Labai.

 7. Anonim

  Completely labai.

 8. sine nomine

  So labai.

 9. sine nomine

  Ar manote, jojojo, kad Andriaus Užkalnio mėgėjai tokie begalviai, kad neatsirenka, kas jiems reikalinga, o plėšia iš šaligatvio plyteles, kurias lietė jo koja?
  To lekiaukiaule: So labai.

 10. Virgius

  Diego Velazquez

 11. Donata

  Ponas Andriau, būtų labai įdomu skaityti paties samprotavimus, nes jie išties kartais būna verti dėmesio, tačiau kai chaotiškas minčių kratinys perteikiamas nelietuviškais žodžiais bei rašybos klaidų puokšte, nebesigilini į autoriaus mintį, o tik bandai suvokti, ar tas žmogus tikrai baigęs žurnalisto specialybę, ar tik tokiu vadinasi.
  Aišku, nieko čia naujo – dauguma šių laikų žurnalistų nebesugeba parašyti be rašybos bei skyrybos klaidų, o tamsta ne tik darote klaidas, bet dar įžūliai atkertate tiems, kurie jas jums primena.
  Sėkmės rašant be klaidų!

  • Prašau, Donata, jeigu jums neišeina suprasti, tai ir neskaitykite. Viskas mano tekstuose parašyta taip, kaip turi būti.

   Aš nebaigęs žurnalisto specialybės ir jokios kitos specialybės. Sėkmės auklėjant ką nors kitą.

 12. sine nomine/anonim

  O Viešpatie, čia tos bedvasės naujosios technologijos kaltos, LABAI ATSIPRAŠAU, kad taip priteršiau.

 13. zut

  Skaičiau ir straipsnį, ir komentarus, ir susipainiojau, kas čia labiau trolina – autorius ar komentuotojai. Nes kai kurie komentarai man pasirodė per rimti. Iškreiptai rimti.

 14. Vidas

  Andriau, apie keliones po Lietuvą- jei nežinote kur keliauti griebiate ką nors panašaus https://www.knygos.lt/lt/knygos/idomiausios-keliones-po-lietuva ir sutaupote daugybė laiko bei galvos skausmo dėl kelionės planavimo. Tinka pasitikrinti ir šiaip kur važiuojant, gal pakeliui rasite ką aplankyti 🙂

  • Ačiū, bet tikrai neturiu galvos skausmų. Man patinka rasti savaip vietas.

 15. Donata

  Oi, Andriau, tuomet atsiprašau – mano komentaras nebetenka prasmės. Aš buvau įsitikinusi, kad turite žurnalisto specialybę.

  • Kritikas

   Čia tipo kaip „aktoriniame“ išmoksta būti aktoriumi?

   • Vilius

    Ne. Kaip „aktoriniame“ suteikiami papildomi ir lavinami turimi įgūdžiai bei talentai, kurie gali padėti tapti geresniu aktoriumi.

    Aš, manau, kad kiekvienas žmogus laikantis save išsilavinusiu turėtų būti raštingas, nesvarbu jis žurnalistas, šaltkalvis ar prekybos centro kasininkas.

    A. Užkalnis išties dažnai rašo su klaidomis ir nors dalį tokių klaidų pateikia kaip savo stiliaus išraišką („pavidolei“ ir pan.), tačiau labai dažnai nesugeba derinti linksnių (galimas tokios klaidos pvz. „Bus priverstas išeiti į lauka“ – turėtų būti lauką). Deja, tokios klaidos vis dažnesnės Lietuviškoje publicistikoje bent jau internetniuose šaltiniuose.

    • Kritikas

     Viliau, tau irgi pirštas nuslydo („internetniuose „). Ir ką?

 16. solar

  Tai slip of the keyboard, o ne klaida, bereikalingas sureikšminimas.

 17. Donata

  Viliau, visiškai jums pritariu. Mano ankstesnis komentaras neteko prasmės vien todėl, kad jei žmogus neturi žurnalisto specialybės, juolab, jei neturi jokios specialybės, tai turi teisę būti neraštingas, o jo blog’o galima ir neskaityti 🙂

 18. Gruodis

  Mariaus Jovaišos geras, bet copycatas. Graži ta Lietuvėlė, tikra tiesa, bet tuštoka. Ar galim labai čia džiūgaut? Man labiau patiktų, kad tautos senėjimu visi iš tiesų susirūpintų, antraip mūsų anūkai fotografuos Grand Canyon, o ne kažkokią ten fakin Rusijos provinciją, ar Mongolijos stepes (esu tikras, kad abi vietos labai gražios).

 19. Audra

  vaje vaje:) bet juk karavanas vis tiek eina ir eis…ar los ta sunauja, ar ne los:)))

 20. Bambyzas

  Gal todėl gražu iš aukštai žiūrėt, kad nesimato to depresovo veido tipiško lietuviško kaimiečio… Juk už to nuostabaus dūmo/gaisro tikrai stovi kokia nors degradiška istorija arba apie apsileidimą, arba apie skolą, arba apie poxuizma… zodziu – nieko grazaus uz to nestovi. Stovi tik dūmas ir fotoshopas bei veizėtojo fantazija apie lyrinę horizonto seilę. Vat nufotkintu kas nors kada nors veidų albumą, kuris žadėtų mano vaikams ką nors gero. Šviesą akyse kas nors pagaudytų, ne stiliuką rūbų, ne šukuoseną hipsterių, o šviesą, blyn.

 21. Rai

  Bet Sergiejaus linija tai geriausia ir dar tie vyrai su shmaiseriais , kiekviena kart kai vaziuoju is Lenkijos tarpe tarp Lazdiju ir Alytaus apie tai pagalvoju, o bendrai tai respectas visiems kurie pagauna bajeri !!!

Parašykite komentarą