Kas Tarybų Lietuvoje nusipelnė gyventi geriau?

Dr Andrius Užkalnis pasirašinėja savo penktąją knygą skaitytojams ir žiūri į kamerą

Kokia buvo Tarybų Lietuva, jau žinome. Andriaus Užkalnio bestseleris „Naujųjų laikų Evangelija pagal Užkalnį“ (2014, „Obuolys“) buvo išparduotas keliais tiražais ir pasakojo apie autoriaus vaikystės Lietuvą, jos statinius, leidinius, drabužius, svaigalus ir maistą. Dabar A.Užkalnis pasakos apie tarybinius žmones, kuriais buvome mes visi, gimę iki nepriklausomybės.

Portalas lrytas.lt siūlo ištraukas iš naujos autoriaus knygos „Antroji Evangelija pagal Užkalnį“, pasirodysiančios jau visai netrukus. Tai jau penktoji A.Užkalnio knyga.

Knygoje – tų laikų žmonės ir jų sąmonė. Ten filmai, formavę pasaulio suvokimą ir dėlioję šmaikštumo taupyklę, tabletės ir kiti vaistai, gydę labiau vaizduotę, negu kūną, laisvalaikis ir saviraiška, sugalvoti valstybės ir prievarta sušerti žmonėms, ir sportas nesportiškiausioje pasaulio šalyje. Knyga visus tarybinius žmones surūšiuoja į kelias kategorijas, nes visi iš esmės buvo vienodi ir skyrėsi tik lytimi ir likusia distancija iki grabo lentos.

Siūlome pirmąją ištrauką „Nusipelniusiems gyventi geriau“.

* * *

Tarybiniais laikais, nepaisant titaniškų pastangų, pasiekti, kad niekas nepasijustų komfortiškai ir gražiai, iki galo nepavykdavo. Tarybų Sąjunga visais laikais gana nemažai priklausė nuo užsienio prekybos ir ekonominių kontaktų su kitomis šalimis (toks uždarumas kaip kokiai Šiaurės Korėjai niekada nepavyko); šimtai, tūkstančiai žmonių vis dėlto keliaudavo į kitas šalis: ne tik pardavinėti tarybinių prekių, bet ir šnipinėti, vogti technologijų arba dirbti tose šalyse, kurios labiausiai galėtų pakenkti Vakarams (Mozambike, Angoloje, Sirijoje ar Kuboje) – būti inžinieriais arba „patarėjais“, paprasčiau sakant, kariuomenės instruktoriais, mokančiais čiabuvius pusiau kvalifikuotai elgtis su Tarybų Sąjungos tiekiama karine technika.

Skaityti toliau portale lrytas.lt

 

34 Komentarai

 1. mes tai tą kramtūškę, ypač braškinę, kartais kramtydavom su popieriuku- būdavo bjauru, bet tada ji atrodydavo kiek ružava ir labai importinė 🙂

  • zut

   Importine padarydavom, kramtydami su spalvoto pieštuko šerdies gabaliuku. Gaudavosi ne importiškesnė už genuine importinę.

 2. zut

  net importiškesnė*

  • jaučiuosi kvailu atbuline data. juk net ir skonis nebaisiai pasikeisdavo, tiesa? o čia kamavausi su tais glianciniais popiergaliais. Jei kada bus išrasta laiko mašina, būtinai ištaisysiu liapsusą. Tais laikais dar pasakodavo, kad jei kokiais tai pieštukais trini pažastis ir paskui kiši gyvsidabrinį termometrą, tai rodo daugiau ir gali neit mokyklon. Taip ir neišbandžiau.
   Bet pamenu savo pradinių klasių mokytoją, kuri atėmė iš manęs be jokios rimtesnės priežasties amerikoniškus trintukus su besivartančiom akutėm (trintukų kraipymas ir buvo priežastis) ir, kai atėjo mama, tai atgal sugebėjo atgaut tik vieną, o tai buvo didžiulis iš kažkur per blatą gautas turtas. Tu greičiausiai numirus jau, bet jei kada po reinkarnacijos pamatysi šį postą- aš vis dar to nepamiršau ir neatleidau.

   • bubis

    Pažastis reikėjo trinti druska, o pieštuko grafitinę šerdį, sutrynus, reikėjo traukti į plaučius, arba nuryti prieš pat rentgeną.

   • as

    pasprigtuot reikedavo gala termometro, tada kelios dalys prisidedavo. Viena kart aisku padauginau 😀

 3. nepatyręs

  Apie žmones, kurių gyvenimus sugriaus šita knyga, autorius galvojo visų mažiausiai. Skaičiau ištrauką, mėginau įsivaizduoti ją skaitantį paprastą darbo žmogų, ir baisėjausi. Šita ciniška ironija, klastingai apsimetant „vienu iš mūsų“, šitas ištisų dviejų kartų gyvenimo būdo įvardinimas absurdu, tai – net nežinau… Dar būtų tekstas paskelbtas kokiame nors portale, tai būtų galima atsikirsti komentaruose. O kaip atsikirsti knygai?

  • kula

   Knygos tiem kam reikia atsikirsti nepirks ir tiek.

  • Kas per raudos ir dantų griežimas? Kokių žmonių gyvenimai čia gali sugriūt?.

  • I

   Taip, tos dvi kartos gyveno kolektyvinėje šizofrenijoje, kai kur vadinama „komunizmo eksperimentas“. Šimtams milijonų žmonių prireikė net dviejų kartų kad pabusti iš šio psichinio sutrikimo. Ši knyga – kaip jautri psichiatro apžvalga.

 4. arijas

  Andriau, kaip neprofesionalus stilistas tau patariu dar paausgint barzda ir nusiskust plaukus. Butu Boss.

 5. ignitron

  Mamos dėdė gyvena Vokietijoje. Iš jo gauti siuntinį su saldainiais (visokiais Bounty ir Mars) vaikystės laikais buvo nežmoniška svajonė. Tos margos celofaninės pakuotės nuo Haribo guminių meškiukų atrodė nerealiai gražios. O kur dar užklijuotos kainų etiketės, su Spar logotipu. Taip, aštuonmečiui man paprasčiausios užklijuotos kainos buvo neapsakomai cool, nes pas mus tokių nebuvo. Logotipas su žalia eglute įsiminė visam gyvenimui ir dabar kelia pačias maloniausias asociacijas. Jei keltų tokias pačias visiems, Spar Lietuvoje nukonkuruotų visas maksimas ir rimiakus.

  Gal čia ir iš dalies slypi atsakymas, dėl ko kai kurie žmonės sako, kad sovietmečiu buvo dvasingumas, o dabar nebeliko: skurde gyvenančiam žmogui reikia kur kas mažiau, norint pasijust laimingu.

  • Lekiau Kiaule

   Don’t. Net nepykdyk žmonių su tuo dvasingumu. Vergų dvasingumas su dvasingumu neturi nieko bendro. Nuėmus grandines, jie tą pačią akimirką kimba vienas kitam į gerkles. Tai visiškai neatsparus tipas išbandymui turtu.

  • Lekiau Kiaule

   p.s. kai dar kas kalbės apie tarybinį dvasingumą, primink jiems Eilę. Tarybinis homo sapiensas nestovėdavo eilėje kaip vokiečių belaisvis, pagal laipsnius, vorele ir išdidžiai.
   Paklausk, kokio velnio ten reikėdavo grūstis per galvas. Įdomn, kuo paaiškins jie.
   Nes vienintelis teisingas paaiškinimas yra paprastas – eilėse, kaip ir visoje tarybų šalyje, galiojo stipresniojo teisė. Taip ir būtent taip. Nėra jokio kito paaiškinimo. Eilė yra eilė – pirmas atėjai, pirmas išėjai. Grūstis nereikia, išskyrus tuos atvejus, kai nori ir turi jėgos pralįsti pirmas.

   • minde

    Su eilem dar islikusi problema – lipimas ant kulnu ar, dar blogiau, baksnojimas vezimeliu i uzpakali. Turbut nuo to greiciau eile juda? Atsisukus norisi kirsti i snuki, bet dazniausiai pamatai jau nemushamo amziaus pilieti.

   • zut

    Eilė būtų kaip eilė, pusė velnio. Bet kad norint nusipirkti mėsos, tekdavo atsivesti visą šeimą, kartu su mažamečiais ir kūdikiais. Nes du0davo pagal galvų skaičių. Tėvai eidavo maždaug 4 val. prieš atidarant, užimdavo eilę, o aš, paauglys su mažamečiu broliu ateidavome biškelį vėliau, gal prieš porą valandų iki pradedant „dalinti“. Dažniausiai viskas vykdavo daugmaž sklandžiai, praeidavo be snukių daužymo. Nors kuo arčiau prekystalio, tuo didesnis susigrūdimas, tuo platesnė eilė. Ten jau niekas nesusigaudydavo, kas po ko čia ir ką čia kiti veikia. Paskui rusai buvo sugalvoję rašyti ant rankų numeriukus su tušiniu. Sakau, „rusai“, nes tose eilėse rusai būdavo labai aktyvūs tvarką įvedinėti ir labai pavydžiai sekdavo, kad nebūtų pažeista eilė. Lietuviai kažkaip abejingesni, santūresni būdavo. O rusai tai nuolat imdavosi iniciatyvos „navisti paredak“.

    • ir dar tą mėsą vyniodavo į kažkokį tragišką pilką popierių, kuris sutiždavo dar vyniojimo ceremonijos metu

 6. gal

  knyga available elektroniniu formatu?

 7. ibrahim

  Labai pravarti knyga jauniems žmonėms. Pavyzdys kaip nereikia gyvent. Vyresnė karta kažin ar dar nori prisimint tuos laikus. Kažkada savo dabar jau a.a. tėvą pasisiūliau nuvežt pasižvalgyt po grūto parką. atsisakė kategoriškai : sūnau, aš 50 metų gyvenau grūto parke… nenoriu.

 8. Mariux

  Teko būti kompanijoje, kuri žadėjo aukštos kokybės skaitmenintą versiją padaryti ir platinti per rusų torentų sistemas.

  • Dc

   Jei būtų rusų kalba aš prisidėčiau finansiškai dėl trolinimo tikslų ir manau autorius nesupyktų.

 9. Litofcas

  Tokis klausimas pasistojo: ar Tarybų Lietuvoje išvengė kalėjimo nors vienas girtas vairuotojas mirtinai partrenkęs žmogų? 🙂

  • anais laikais girtumas buvo lengvinanti aplinkybė.

   • Litofcas

    a ne pizdyš?

  • lekiau kiaule

   Laisvai. Liudiju. Tik nepasakysiu, kiek veršių ir pusbulių tekdavo greitai parduoti.

  • minde

   Turejau dede, kuris sedo blaivas avarijoje uzmuses bendrakeleivi.

 10. Whosoever

  Nice beard.

 11. noname

  p. Andriau, kariauti eisi? Ar morališkai palaikysi mane ir likusius bambalinius? Ar bilietus jau nusipirkai? Ir dėjau aš ant visų tų šiandien apsiskelbusių savanorių, tai yra sąrašas tų, kurie neš muilą kuo toliau..

 12. el pasto

  „Jaustis kvailu atbuline data“ dėl nesumaniai vartotos kramtoškės… laikas bėga, o poreikis komplimentui peraugo į neišvengiamą. Į aukso fondo saugyklas.

 13. el pasto

  „Jaustis kvailu atbuline data“ dėl nesumaniai vartotos kramtoškės… laikas bėga, o poreikis komplimentui peraugo į neišvengiamą. Į aukso fondą.

 14. Ane

  KAD IR KAIP UZKALNIS MEGSTA KRITIKUOTI, BET TIESIAI I 10!

 15. Lynys

  p. Andriau,
  Pamenu nuotrupas is Jusu pasisakymu lietuviu kalbos taisyklingumo sergetoju atzvilgiu – jos skelbe, kad „cia tik Jusu suknistas asmeninis reikalas, kaip kalbate ar rasote“, bet, perskaites tik iki 40 ojo puslapio, radau bent desimti skyrybos klaidu. Kiek beignoruotumete tas bedrines kalbos taisykles, kiekviena kalba jas turi ne siaip sau: rasybos atveju taisykles nusako tam tikrus niuansus, kuriuos sakytineje kalboje atskleidzia kalbetojo intonacijos, pauzes ir pan. Susiraskite padoru redaktoriu – bendrines kalbos ismanymas yra aukstesniojo luomo zenklas. Juk pabreziate savo virsenybe bei ismanyma daugelyje sriciu, todel ir tekstuose (ypac – knygose) nederetu nuleisti karteles.

 16. Gintaras

  Objektyvumo dėlei

  BK 87 straipsnis. Valiutos operacijų taisyklių pažeidimas

  Valiutos operacijų taisyklių pažeidimas, taip pat spekuliacija valiutinėmis vertybėmis arba vertybiniais popieriais –

  baudžiami laisvės atėmimu nuo trejų iki aštuonerių metų su turto konfiskavimu ar be konfiskavimo, su privalomu valiutinių vertybių ir vertybinių popierių konfiskavimu ir su nutrėmimu nuo dvejų iki penkerių metų ar be nutrėmimo. Spekuliacija valiutinėmis vertybėmis arba vertybiniais popieriais versliškai ar stambiu mastu, taip pat turinčio teistumą pagal šio straipsnio pirmąją dalį asmens pažeidimas valiutos operacijų taisyklių– baudžiami laisvės atėmimu nuo penkerių iki penkiolikos metų su turto konfiskavimu ir su nutrėmimu nuo dvejų iki. penkerių metų ar be nutrėmimo arba mirties bausme su turto konfiskavimu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo 1961 m. liepos 5 d. Įsako redakcija^

  Taigi, 2 Evangelijoje ne visiškai tiksliai isivaizduojama, kad už viena kita šimta doleriu galima buvo gauti kulka i kakta. Už viena kita šimta doleriu galima buvo gauti viso labo iki 8m. Kulka i kakta tik uz stambu masta – kuri apibreze ne pats kodeksas, bet taisykles, bijau suklysti, bet kokie 3000-5000 doleriu turetu buti.

Parašykite komentarą