Ežiukas rūke ir čeburaška (tarybinė animacija)

Lietuvos Rytas toliau spausdina ištraukas ir mano naujos knygos, kuri bus bestseleris, kaip ir visos iki tol buvusios: „Antroji Evangelija pagal Užkalnį“.

Jei reikėtų vieno animacinio filmo, simbolizuojančio visą tarybinę animaciją, be jokios abejonės, tai būtų filmas apie Krokodilą Geną (1968) ir jo tęsiniai – „Kūlverstukas“ (1971), dažniausiai vadinamas „Čeburaška“ pagal rusišką pavadinimą, ir „Senelė Skrybėlė“ („Šapokliak“), sukurtas 1974 metais. Šie trys trumpi filmukai – kiekvienas po 20 minučių – davė vardus šimtams vaikų darželių, teatrų, muilo ir šampūno prekių ženklų ir buvo atspindėti skirtingo tikslumo žaisluose (ypač daug gaminta kūlverstukų) – autoriai, žinoma, iš jų vardų ir vaizdų naudojimo nieko negaudavo, tačiau tokia jau buvo tvarka.

Buvo ir ketvirtasis filmukas – „Kūlverstukas eina į mokyklą“, pasirodęs 1983 metais, tačiau publikai jis ypatingo įspūdžio nepaliko ir iš prisiminimų sėkmingai išsitrynė.

Filmo patrauklumas, ypač Lietuvos žiūrovams, sunkiai paaiškinamas. Pirma, tai lėlių filmas, o tokių vaikai niekada nemėgo. Antra, išverstas į lietuvių kalbą, jis neteko vieno iš geriausių bruožų – aktoriaus Vasilijaus Livanovo (to paties, kuris vaidino Šerloką Holmsą) balso, įgarsinusio Krokodilą Geną.

Siužete nėra nei labai ryškaus, įsimenamo veiksmo, nei labai ryškių charakterių (galbūt išskyrus brakonieriaujančius turistus gamtoje, kuriuos filme „Senelė Skrybėlė“ pamoko pagrindiniai veikėjai, ir senolės žiurkę, vardu Lariska – nuo to laiko visos merginos ir moterys, vardu Larisa, gavo nelabai džiugią asociaciją).

Gali būti, kad filmas tapo populiarus būtent dėl maksimaliai atitraukto nuo realybės siužeto ir veikėjų: antropomorfinio kalbančio krokodilo ir deformuoto (turbūt dėl gamybos defekto) žaislo Kūlverstuko, kuris greičiausiai turėjo tapti meškiuku, tačiau jam prisiuvo per dideles ausis. Skaityti toliau.

5 Komentarai

 1. ibrahim

  Kai jau taip detaliai ir su meile aprašoma, praleisiu progą nutylėt, ką kitados traukiny neprašomas papasakojo girtas rusų majoras. Žodžiu, įsidarbino kartą gena su čeburatorium mikrochirurgais. ateina pacientas ir prašo padaryt jam taip, kad pimpalas būtų lig žemės. Tai čeburatorius ir sako genai : nukąsk tu jam kojas. Čia majoras pats ėmė juoktis, o po to išpuolė į tambūrą ir apsivėmė. Ėjo kokie 1988-ieji metai.

 2. Whosoever

  Man patinka „Nu pagadi“ tuom, kad tai yra neskani „Tom & Jerry“ imitacija atvirai šiuo šūdeliu savo mentalinį menkavertiškumo kompleksą prieš Vakarus rodžiusiam Sovokui.

 3. Whosoever

  Off-Topic.

  Watching The Super Bowl as we speak.

  Eff both teams.

 4. Jeigu kas būtų dabar paklausęs, tai bučiau galėjęs lažintis, kad tai daugiaserijinis filmukas, kaip koks „Nu pagadi“. O čia, pasirodo, tik kelios serijos buvo.

 5. kosmosumas

  Tarp kitko, visai rimtai ir be bajerių, Čeburašką kaip savo simbolį masiškai naudoja rusų fašistai Ukrainoje pvz. http://vk.com/id93219998?z=photo93219998_350967520%2Falbum93219998_00%2Frev
  Turbūt dėl deformacijų jį ir pasirinko.

Parašykite komentarą