Tarybinė fotografija: kaip visi mokiniai menininkais tapo

Nuotraukoje: mokyklinio amžiaus jaunimas išėjo gamtos paveiksluoti

Lietuvos Rytas toliau spausdina ištraukas iš Antrosios Evangelijos pagal Užkalnį.

Pokario fotografijos madai labai daug reikšmės turėjo seniai, dar Josifo Stalino mirties metais, 1953-iaisiais, pasirodęs primityvus fotoaparatas „Smena“ (tokiu pat pavadinimu fotoaparatas buvo gaminamas 1939–1941 metais, bet tai nebuvo nei sėkmingas, nei pigus gaminys).

Rusiškas žodis reiškia „pamainą“ su aiškiai suprantama užuomina, kad kamera skirta jaunesniajai kartai, kuri kada nors pakeis profesionalus, senuosius meistrus ir bus jiems pamaina. Prasidėjęs nuo vidutiniško modelio, paskui supaprastintas ir negailestingai perdirbtas daug kartų, 1970-aisiais šis fotoaparatas tapo reta ir netikėta tarybinės pramonės sėkme: modelis „Smena-8M“ kainavo pragariškai pigiai, 9 rublius (truputį daugiau nei du puslitriai degtinės, tiesa, vėliau kaina pakilo iki 15 rublių), ir tapo du dešimtmečius gamintu ir pardavinėtu daikteliu, kuris kiekvieną paauglį pavertė fotografu.

Fotoaparatų parduota daugiau nei dvidešimt milijonų. Palyginti su šiuo aparatu, brangus buvo net baltarusiškas „Vilija-Avto“, kainavęs 40 rublių ir pavadintas pagal upę, kurią mes vadiname Nerimi (nors, žinoma, tarybinė poetė Salomėja Nėris vartojo dar senąjį pavadinimą, rašydama: „Vilnele, bėk į Viliją, o Vilija – į Nemuną“).

Skaityti toliau.

 

7 Komentarai

 1. Bazys Kinkis

  Senas fotoaparatas,
  Bet prie tokio aš pripratęs.
  Jeigu paimu kitokį –
  Negaliu fotografuoti

  Aikštės, skverai, gatvės senos
  Mano kadruose gyvena.
  Senas miestas ir jo bokštai
  Atsispindi fotojuostoj.

  Juodai baltą realybę
  Fokusuoja objektyvas.
  Nepamainomas kasdieną
  Fotoaparatas „Smena“.

 2. pastor

  šiaip „Smena“, nepaisant viso šūdinumo, turėjo, o gal ir tebeturi pasisekimą tarp šiuolaikinių hipsterių. Kilusi buvo tokia mada juostinių lo-fi kamerų (visokios Holgos etc) ir „Smena“ turėjo net keletą privalumų – juokinga kaina, labai elementariai atliekama dviguba ekspozija (beveik 2x menas), neribotas išlaikymas ir geriausia – kad ant objektyvo mažomis raidėmis užrašyta LOMO. Nes lomo yra fotoaparatų Vespa. Ir nesvarbu, kad Lomo tai visai kitas modelis.

  • karpis

   LOMO yra (buvo) ne modelis, o leningrado optikos fabrikas. Hipsterių gralis yra austrų išaukštintas LC-A, kuris šiaip kažkokio vakarietiško modelio kopija. Smenos yra pigios (tiek kaina, tiek kokybe) ir gausiai visur besimėtančios, tinkamos pagrindams šlifuoti. Truputį toliau nuo pinhole’o. Kaip kam patinka. Kai kas ir su lytiniais organais paveikslus tapo…

 3. Lubos ir sienos

  Mane purto nuo tų pri(si)minimų ir nuo tų fotografijų. Paėmus tų laikų lagerio piliečius kaip atskirus žmones, gal ir buvo daugmaž normalūs gyvenimai – su savo normaliu žmogišku vidumi, išgyvenimais, siekiais, meilėmis, dramomis. Bet žiūrint į save praeityje kaip į visuomenę, mane purto pasibjaurėjimas. Visomis tomis smienomis, multikais, žiguliais ir kitomis rusiškomis dastižienijomis.

  • Piktas Nervuotas

   Galima purtytis nuo pri(si)minimų, smienų ar kitų „dastižienijų“, bet tokia buvo vaikystė. Tais laikais Ukmergėje lankiau foto būrelį, fotografuodavau žinoma kaip ir daugelis draugų- su Smena 8M, turėjau net tolimatį „Blik“ ir blykstę „Saulutė“. Kai kurie tada turėjo Smena- Symbol, Vilija Avto, o tie kas atsinešdavo tėvo FED, Zorkij arba Kijev, būdavo beveik dievai. Zenito atrodo niekas neturėjo. Kažkas atsinešdavo plačiajuostį Liubitel, kuris buvo tarsi iš kitos planetos, juolab kad jam reikėjo specialių (aukštesnių) bakelių juostos ryškinimui, kurie lyg ir buvo sunkiau gaunami, nekalbu jau apie fotografavimą juo- laikant prispaustą prie pilvo ir žiūrint į keistą vaizdo ieškiklį iš viršaus. Nepaisant to, kad dabar pats paprasčiausias telefonas daro dešimtis kartų geresnes nuotraukas nei tų laikų fotoaparatai, prisiminti tą foto magiją gera.

 4. Litofcas

  Nieko sau „jaunimas“ nuotraukoje, ir dar „mokyklinio amžiaus“… Matyt visi po 2 metus sėdėję kiekvienoj klasėj 😀

 5. tikras lietuvis

  Turėjau Smena – 6: liuks veikė. 🙂

Parašykite komentarą