Miegalių miestas

Irgi anksti nepradeda

Ar bandėte kada nors ateiti į prekybos centrą ar apskritai, į miesto centrą, na, kokią devintą? Ar, apsaugok Viešpatie, prieš devynias?

Tuščia, lyg šauktinius mieste gaudytų, ir ne tik šaukiamojo amžiaus, o bet kurio. Taip, pensininkės jau išvykusios į poliklinikas (štai jos, nepasiėmusios talonėlių, tyko prie gydytojų kabinetų, šoka kaip sprinterės be eilės, „aš tik pasiklausti“, ir greitumas kaip lengvo svorio boksininkių, matyt, visi tiek kompensuojamieji vaistai ir papildai turi teigiamą poveikį), vaikai mokyklose jau sulindę į klases ir užsiima patyčiomis, skambučių centrai apskritai dirba ištisą parą, bet visur, kur turi kunkuliuoti miesto gyvenimas, kunkuliuoja niekas. Nėra jokio kunkuliavimo.

Yra tuščia, kaip toje nuotraukoje iš rusiško laikraščio, kuriame nufotografuota Katedros aikštė šeštą valandą ryto ir prierašas: „Tuščios Vilniaus gatvės. Nuo nepriklausomybės paskelbimo apie milijoną Lietuvos žmonių išvyko į Europą uždarbiauti.“ Čia ta nuotrauka tai tikra istorija, jeigu ką.

Nuo tada, kai mane pradėjo plačiau skaityti, aš nenuilstamai kalbu, kad noriu miesto, kuris niekada nemiega. Arba, tiksliau sakant, miega įvairiomis valandomis, tačiau tokį kur karštą maistą, blizgančias prekes ir įvairiausias paslaugas galima gauti bet kuriuo paros metu. Aš noriu miesto, kuriame galėčiau nusipirkti naują fotoaparatą penktą valandą ryto, o vienuoliktą valandą vakaro galėčiau nueiti pakilnoti svorių į sporto salę, nes man tą sekundę taip užsinorėjo.

Aš nieko neturiu prieš pamiegojimą. Aš mėgstu miegoti, nors to dažnai nedarau (panašiai galėčiau pasakyti ir apie balsavimą savivaldybių rinkimuose ir parketo vaškavimą). Bet ne tada, kai visi miega visą laiką.

Aš jau girdžiu, man kai kas pasakys, kad taip yra todėl, kad iki vienuoliktos ryto niekas marškinių pirkti nenori, ir neapsimoka atidarinėti parduotuvės taip anksti. Iš kur žinote, kad nenori? Jie negali, nes iki vienuoliktos viskas uždaryta. Reikia formuoti įpročius, ir jie atsiras. Iki Coffee Inn irgi visi galvojo, kad niekas, o ypač jaunimas, nenorės mokėti už kavą kavinėje kaip už alų bare. Visi taip manė, kol nepabandė. Galima net ir kiškį išmokyti degtukus degioti, tai nejau mes neišmokysim lietuvių anksčiau pradėti dienos?

O tai dabar yra kaip su užrašu ant vienos tokios angliškos parduotuvės Vilniaus centre, kuri rašo, kad jos maisto prekių skyrius pradeda dirbti dešimtą ryto. Čia reikia suprasti kaip pasigyrimą ar kaip išpažintį? Turbūt kaip išpažintį, nes girtis nėra kuo – tačiau kodėl tada tiesiog nepakabinus ant lango dar didesnėm raidėm: „mes dėl jūsų nesidrąskom“? Tai kodėl tada nepradėjus darbo antrą valandą popiet? Pirkėjai prisitaikys, niekas jiems neatsitiks. Išvis gal būkim kaip provincijos miesteliūkštis, kur kinas tik ketvirtadieniais, ir tik vienas seansas.

Dar vienas dalykas. Kai jau ta nelaiminga parduotuvė ar sulčių baras atsidaro devintą ar dešimtą, tai pardavėjoms reikia prisiminti du dalykus. Devinta valanda reiškia 9:00. Devintą valandą, lygiai, jau viskas turi būti atidaryta, kasos aparatas įjungtas, kėdės išdėliotos, ir tu stovi ir linksmai šypsaisi, nes pas tave dabar ateis tavo eurai.

Kai parduotuvė ar kavinė dirba nuo devintos, jau ne metas tvarkytis. Tvarkytis reikėjo anksčiau. Ateiti reikėjo anksčiau.

Ir nereikia žiūrėti į klientą, kuris atėjo lygiai devintą, kaip į asmeninį priešą ar nenormalų tipą, kuris dar ir nori sudėtingiausio dalyko iš valgiaraščio arba tik atėjo, o jau klausia, ar yra jo pageidaujamo dydžio batų. Tavo darbo diena, žiovaujanti tingine, prasideda nuo pirmosios minutės, lygiai kaip ir tavo atlyginimas prasideda nuo pirmojo euro. Tu nenorėtum, kad tau nuo kiekvienos dienos atlyginimo nugnybtų po pora eurų. Tai kodėl manai, kad tu gali nugnybti tas minutes. Kaip ir tas minutes, kai tu atsistojus lialiakini telefonu. Atimčiau ir atiduočiau pamainos pabaigoje. Kitur atima, ir gerai daro.

Galiausiai, žinote ką uždrausčiau? Tuos geriausius pardavėjų draugus, plastmasinius laikrodėlius, kurie rodo, kada pardavėja jau grįš, nes dabar jos nėra, išėjo sisiuko arba paplėšt dūmą. Šie laikrodėliai sugalvoti išimtiniams atvejams, o ne pardavėjų patogumui.

Niekam nereikia į tualetą dešimt kartų per darbo dieną – o jei jau jiems reikia, tai geriau būtų ne darbe kirmyti, o varyti pas gydytoją. Parūkymo pertraukėlės irgi nėra jokia žmogaus teisė. Galiausiai, cigaretės brangios, juk pati sakei, kad nedaug uždirbi: nerūkyk, sutaupysi pinigų, negerk kolos darbe, irgi sutaupysi, ir nepramuš taip dažnai į tualetą bėgti.

28 Komentarai

 1. hmm

  Visu pirma nereikia svajoti apie nemieganti miesta kai jo gyventoju tankumas apie 2 kartus mazesnis negu anglijos (town) miestelio. Cia tas pats kas reikalauti kad visi miestai butu Londonas ar dar geriau New York city. Gal tik koks rezimas analogiskas ssrs sulaikytu emigracija is musu sostines arba babaju invazija kuo tamsta tikrai nesidziaugtu. Kita tamstai reiktu pasidometi zmogiskuoju kapitalu. Jeigu imones, monopoliai ji vertintu kiltu aptarnavimo lygio kartele. Jegu tarkim kavine x moketu geresni atlyginima nei miniumas bet ten butu auksti reikalavimai tai padaveja pardaveja ten dirbtu kokybiskai ir pagal reikalavimus nes kitu atveju prarastu darba. Vyktu konkurencingumas tarp darbo ir kokybes. Isvis minimali alga neteisigai suvokiama. Kaip pavizdys minimali alga 4 balas vidurineje tu ji gauni be dideliu pastangu ir gali ramiai gyventi. Lietuvoje dauguma darbdaviu ta bala padare lubomis t.y. maksimalus ivertinimas. Arba kiti miglotai nustate priedai priklausiantys nuo darbo rezultatu (suprask 4 bet jei dar kazka apsiginsi parasys 6) taip zlugdomas zmogiskasis kapitalas. Tinginys rades darba susidraugaus su darbdaviu ir ziovaus, darbstus pasitobulins igudzius ir begs i kita darba kur daugiau mokes, finale emigruos. Kol imonems ir monopoliams nerupes kokie darbuotojai pas juos dirba tol bus si problema. Reziume reikia kaltinti ne pardaveja kuri ziovaudama jus aptarnavo o jos darbdavius kad nera reikalavimu sistemos kuria pazeidus jos alga mazetu iki minimumo ir arba netektu darbo.

  • 1. Svajoti visada reikia.
   2. Jūs tik ką išdėstėte eilinio runkelio apologiją kaip dėl visko kalta valdže ir darbdavei.
   3. Gerai, kad emigravote.

   • hmm

    Isdesciau sistema kuri sekmingai veikia vakaruose. Nekaltinu valdzios galiu buti tik priesiskas arba pritariantis tam tikriems priimamiems istatymams ir esu pries minimalios algos didinima lietuvoje nes tik taip galetu kurtis mazesnes imones. Tad tie minimi runkeliski kaltinimai man visiskai neaktualus. Beje civilizuotame pasaulyje visada veikia feedbacku sistema. Ir jei tau paslauga ar preke nepatinka turi teise i skunda uz kuri vadybinkas – manegeris gali bausti paslauga arba preke suteikusi darbuotoja. Jei tai neveikia nes darbuotojas yra giminaitis arba jei atleidus dar dirbanti darbuotuja kita rasi dar didesni locha, kokybes nebus. Turi buti darbo kokybes konkurencija.

    • R.

     Dirbau vietoje, kur lietuviams mokėjo keliskart didesnes algas nei tuo metu už tą patį darbą kitiems. Dirbti geriau nepradėjo. Buvo tas pats žiovavimas, abejingumas ir darbdavių kaltinimas. Problema yra kita, ir apie ją jau buvo čia rašyta.

     • hmm

      Ir ilgai jie ten dirbo ziovaudami? Abejoju nebent kokia apsileidusi kompanija su treciarusiu darbu. Kitu atveju juos tikrai pakeite lenkai arba rumunai. Pripazystu yra tikrai slyksciu tautieciu kurie ne tik kad nesugeba dirbti bet dar ir propaguoja tinginyste. Bet patikekite tokie rimtose kompanijose neisilaiko. Apie ka ir kalbu kad turi bu
      ti darbdavio griezti reikalavimai kokybei/kiekybei siekti.

     • hmm

      Beje „uz ta pati darba keliskart daugiau nei kitiems“ kazkokia nesamone kur cia taip buna? Nebent kokioje lietuviu „firmoje“ greiciau stroikes brigadoje. Jei taip visai ne apie tai diskutuoju.

    • Skeptickas

     Na visgi nevisai. Hmm čia Jums paslaugiai išaiškina, KODĖL GI pardavėjos spokso į telefoną, nuolat vaikšto į tualetą ir nesivargina ateiti į darbą laiku. Ogi TODĖL, kad savininkas dėl tavęs, Užkalni, iš ties nesidrasko, ir tau aptarnauti pasamdė pigiausius žmones, kokius tik rado darbo rinkoje. Taip kad darbdaviai išties kalti. Ne dėl to, kad pavėlavusiai, žiovaujančiai ir nosį krapštančiai mergai nemoka „oraus atlyginimo“. Bet dėl jų kaltės tu kenti. Kaip ten sakoma, „Who’s the real victim here?“

 2. Pardavėja

  „Ir nereikia žiūrėti į klientą, kuris atėjo lygiai devintą, kaip į asmeninį priešą ar nenormalų tipą, kuris dar ir nori sudėtingiausio dalyko iš valgiaraščio arba tik atėjo, o jau klausia, ar yra jo pageidaujamo dydžio batų. “ Netikiu, kad Lietuvoje dar taip būna. Pati dirbu pardavėja, ir man, kaip ir mano kolegėms, savaime suprantama, kad ateini anksčiau, pasiruoši darbo vietą, ir atėjus atsidarymo laikui, pasitinki klienta su šypsena. Kaip gali nesišypsoti, kai žinai, kad klientas tau uždirba pinigus (pvz. mano atveju, leidzia studijuoti, pakankamai laisvai jaustis finansiškai, bei Vilniaus centre nuomoti butą). Taigi uždirbti galima, reikia tik DIRBTI.
  O jei iš tiesų dalykai vyksta, kaip Jūs, p. Užkalni sakote, tai pilnai sutinku, kad tokioms darbuotojoms ir tą minimumą mažinti reikia.

 3. taip

  Taip Andriau, svajoti reikia, tai ir pasvajokite kaip „runkelis“ ir gal praeis, o gal pats atidarykite parduotuvę-sporto klubą, kuris dirba 24/7 ir iškart rezervuokite man pirmam prašau abonementą pusei metų

 4. I

  Taip bus kai sugrįš kritinė masė Vakarų gyvenimo paragavusių žmonių (jau dabar tas vyksta) ir išmirs komunistinio raugo kartos.

  • R.

   sutinku

 5. atsilupes

  kazkodel Lietuvoje pilna keistuoliu, kurie mano, kad uz alga, kuri (ju manymu) „per maza“, galima dirbti blogai, arba nedirbt visai. Man, tai cia kaip pvz. kokia med. sesele krauja nuleistu, nesustabdydama, ir pacientas nustiptu, nes, matai, jos manymu, jai sumokejo tik uz tai, kad pradet nuleidinet, bet ne uz tai, kad laiku sustabdytu… Juk, jei mazai siulo uz darba, zimagorai, nesiimkit visai – kitaip, blogai dirbdami (arba nedirbdami visai), pavagiat net ir ta „per maza“ atlyginima. kuri jums moka.

  • hmm

   Lietuvoje tie keistuoliai mano. O kaip pavizdys anglijoje tokie keistuoliai verkslena kad imigrantai atima is ju darbus. O atima todel kad imigrantai sugeba dirbti geriau uz ta pacia alga kaip pvz minimuma. Nes yra didele darbo konkurencija ir galima kelti darbo kokybe bei mazinti uzmokesti. O kas liecia medicina tai lietuviams dar reikia dziaugtis, kad nevisi specialistai emigruoja. Ir manau kad butent medicinos specialybese nelabai buna minimaliu algu nebent esant paprastai slaugei valytojai. Kurios darbas vertas mazo ivertinimo.

   • MMD

    Nelabai būna minimalių algų? Kaune gydytojas specialistas (kardiologas, neurologas ir t.t.) už etatą poliklinikoje gauna 1800 Lt neatskaičius mokesčių, atskaičius – 1400 Lt/mėn. Visuomenė ciniškai pasiūlo pragyvent iš kyšių, tik kuris jau čia kada davėt?

  • NASA

   Nu nebūk tu svaigalas. Seselė įsipareigoja, kaip ir pardavėjas įsipareigoja, jei neatlieka savo pareigų – lekia iš darbo – jei nelekia, reiškias darbdavį tenkina darbuotojo rezultatas. Yra rinka ir prastam aptarnavimui už mažą atlygį.

 6. neraliai skaniai, skaniau negu lkl lyga syvakar. labai skaniai

 7. regis

  >mes dėl jūsų nesidrąskom
  >nesidrąskom

  Tamsta vėl trolinate? Ar aš pakibau ant jūsų kabliuko?

 8. RGB

  Man atrodo gerbiamam autoriui reikia akdamo išgerti, nes jau nelabai suvokia kas kur ir vaidenasi runkeliai. (21 laipsnis nėra tiek daug)

  • Tomad

   Lietuvoj katik baigęs anesteziologas dirba už €500. Ne minimali alga, bet tiek metų prasimokius, tai emigracija skamba kaip vienintelė išeitis gyventi oriai…

 9. qwerty

  Kiek ne į temą. Akivaizdu, kad A.Uzkalnis yra nūdienos Lietuvos geriausias, talentingiausias humoristinių tekstų rašytojas. RAŠYTOJAS. O jį spardo ir žemina visi, kas netingi. Kodėl mes taip elgiamės su savo rašytojais? Ar daug jų turime?

  • As

   O ka darysim, kai jis galu gale nusizudyts kaip Sapranauskas?

  • mOLIUGELIS

   Rašytojas?
   Aš maniau, kad jis veterinarkę baigęs ir klykina viešojo maitinimo įstaigas statydamas aktus.

 10. Runkelis

  Dėl to kad, tau atėjus į kavinę 9 val. ryto, randi besitvarkančia padavėja, kalta tikrai ne ji. Jai darbo laikas prasideda 9 val. ryto ir ji tikrai nekalta kad, viršininkas sudarė tokį grafiką.

 11. ceslovas

  Ne pinigai kalti. paprasciausias poziuris ir tiek. tai turi keistis.

 12. noname

  O Protokolai turėtų Užkalnį vyti velniop, bo jam visai skaitytojai neberūpi.

 13. Adv. Tomas

  Jooo, girdėjau, kad A. Užkalnį atleido iš Protokolų už pravaikštas. Ten griežtas redaktorius.

 14. mz

  „vienintelė išeitis gyventi oriai“ – , bet tai is kur pas tuos lietuvius tiek to orumo. Lietuvoi „dirba“ 5 valandas oriai krapstydami nosi, o emigracijoje 16 valandu galvos nepakeldami, bet laimingi

 15. Lynys

  Jo, ta angliska parduotuve tai visiskas nesusipratimas. Dar kai dirbdavo nuo 9 eidavau ryte siltu bandeliu, kelis kartus teko 9.05 ar 9.10 baladoti i duris, parodziau laikrodi tai paziurejo zudanciu zvilgsniu, bet duru neatidare.

Parašykite komentarą