Artūras Zuokas: įkvepimas ir svajonės

Artūras Zuokas pas mane laukia laidos

Artūrą Zuoką jau seniai norėjau pasikviesti į laidą (tik buvo sunkiau, kai jis buvo kandidatas į renkamą postą, nes mano laida nepolitinė ir negali būti matoma, kaip daranti PRą politikams arba reklamą verslininkams), bet dabar jau galima.

Iš anksto sutarėme, kad nebus daug kalbų apie dabartinę miesto valdžią ir apie tai, ką jam pavyko ar nepavyko padaryti. Žinojau, kad Artūras Zuokas man nesakys apie ateities planus, ir ką jis dabar darys gyvenime, nes jis tik tada sako, kai būna pasiruošęs, o kol nebūna pasiruošęs, tai nesako.

Tai instead mes pakalbėjome apie jo vaikystę ir mokslus ir jaunystę, ir kaip jis visokia žurnalistika užsiiminėjo ir daug pinigų anais šustrais laikais uždirbdavo (visai kaip aš, tik aš ne prie video dirbau), nes buvo daug paklausos, o paskui McDonald’s atidarė ir kitokius verslus, kaip United Colors of Benetton, ir kad jis neturėjo noro būtinai daugiausiai uždirbti, bet norėjo, kad būtų gražu.

To neminėjau, bet man pasirodė, kad jam Vilniuje irgi labiausiai norėjosi grožio ir kad būtų faina – ir dviračiai, ir Bernardinų sodas, ir aikštės ir net Air Lituanica, apie kurią aš atskirai, žinoma, norėjau pakalbėti, nes man tai labai brangus ir labai mielas projektas, nors ir kainuojantis daug pinigų, bet kas iš to?

Retai geri dalykai būna nemokami, ir kaimiečius ir taupuolius ypač siutina, kai pinigai leidžiami kam nors, ką galima kaip ir gauti nemokamai arba pigiau. Ir Katedros aikštę jie pigiau išgrįstų, ir oro linija tegul pati užsidirba be subsidijų, o jei neužsidirba, tai jos nereikia, ir tokių dalykų, kaip oro kelionių elegancija arba šildomas šaligatvis, irgi niekam nereikia – kam, galima gi gyventi pigiau, apsišikus ir kaip visi. Ir oranžinius dviračius nauja valdžia peržiūrės, ir taksi miesto kompanijos nebus – karočie, einam su kuvalda per viską, kas apie Zuoką ir kas su juo susiję. Jei Šimašius su draugais prieitų prie Zoknių, ir tuos uždarytų, pernelyg pavadinimas negražus.

Yra žmonių, kurie turi svajonių ir idėjų, kaip leisti pinigus (ir savus, ir svetimus), o yra tie, kas moka tik taupyti.

Aš jau žinau taupančiuosius, kurie man kasdien rašo po restoranų kritika, kurioje jie, debilai, supranta tik kainą, kurią sumokėjau, žino, kad per daug, ir praneša, kad galima buvo ir pigiau. Jie nieko daugiau nemoka, nieko nesupranta, nieko neįsivaizduoja, tik sutaupymą.

Jiems Zuokas turėtų būti, ir yra, labai baisus žmogus.

Vaizduotės nėra, sugebėjimų uždirbti nėra, ir viskas, ką jie daro, tai galvoja, kaip geriau padalinti turimą normą, paёką, davinį, algelę, nes tiek jiems skyrė ponai, o daugiau jie negaus. Čia jie visą laiką bliauna ir bliauna ir bliauną – kainos kaip Vakaruose, o kokios mūsų algos! Jo vienintelės didesnės pajamos būna, kai ponas jam padidina, pats jis niekas, ir negali daugiau įsivaizduoti savęs niekaip kitaip, kaip tik esančio pono malonėje.

Iš to atsiranda bukas kaimietiškas mąstymas, ir skaičiavimas kaip viską padaryti pigiau. Neturėk daug pinigų, tik mokėk šustriau pigaus šūdo nusipirkti. Nuolaidėlė, brangininkai, brungu, o ko taip daug kainuoja.

Nenuostabu, kad Zuoko nekenčia visa širdimi ir jau net ne širdimi, o kokiais nors specialiais neapykantos organais, kurie išdygsta pas tuos, kas nematęs pasaulio ir nenori matyti, nesvajoja ir nenori svajoti, kas rašo, kiek už vieno steiko kainą jis gali privirti košės iš medžio drožlių ir „skaniausiai suvalgyti“ (sako skaniausiai, ir jiems tikrai skanu, nes jie niekada nieko skanesnio nėra ragavę, kur jau jiems bus neskanu).

Aš tikiu, kai Zuokas man sako, kad reikia daryti tai, kas žmogų daro laimingu, nes man tikrai nėra abejonių, kad Zuokas, jei norėtų, būtų galėjęs turėti žymiai daugiau pinigų. Bet jis stengiasi dėl pasimėgavimo, dėl savo ir artimųjų laimės, dėl užsispyrimo ir emocinės lygsvaros, kurią šis žmogus labai spinduliuoja (Zuokas gyvenime atrodo žymiai jaunesnis, nei nuotraukose – man net keista, kad jis už mane pora metų vyresnis).

Jei jūs dabar pradėsite man vardinti Zuoko darbų abejotinas puses, kontraktus, nuostolius, Vilniaus skolą, ir rašysit, „o kaip dėl to ir to ir to“, tai galit vardinti, aš nieko nesakysiu. Aš nesijungiu į šią diskusiją. Aš neieškosiu argumentų ir atsikirtimų į jūsiškius. Man nereikia ir neįdomu, nes viskas tūkstantį kartų išdiskutuota. Aš tik pasakysiu, kad Zuokas man atrodė geriausias meras, kurį turėjo Vilnius, vienas iškiliausių Lietuvos piliečių ir kad man malonu jį pažinoti.

O dar laidoje Zuokas sakė, kad pergalės nieko neišmoko, o mokytis galima iš nesekmių. Pagalvokite apie tai.

Visa laida yra čia.

22 Komentarai

 1. Audrius

  Svaistyt pinigus moka visi. isrinkit mane meru ir uz jusu sumoketus mokescius pastatysiu jums ‘nemokama’ oro uosta su ‘NEMOKAMAIS’ skrydziais visur kur tik noresit

  • mustangas

   Ne, švaistyti pinigus taip, kad būtų ką prisiminti yra menas. Tamstos pasiūlymas yra tipiško straipsnyje aprašyto brungaus filosofija. Avialinijos buvo ryškiausias buvusio mero simbolis ir naujas meras įtikdamas miniai neturėjo kitos išeities bet jas sunaikinti. Pažiūrėjus iš ekonominės pusės tie keli nuostolių milijonai yra lašas biudžete, kuriame galima surasti riebiai finansuojamų niekam nežinomų ir nereikalingų raidos-sklaidos-tvaros „projektų“ už keleriopas sumas. O bendrovės valdymą reikėjo pakeisti.

  • Jei taip jau būtų blogai ir negerai su Air Lituanica tai Wizzair tikrai nebūtų taip mikliai užtūpę šiltos vietelės.

 2. Skomantas

  Čia aišku visi bijo pasakyti, kad ir įkvėpimas antraštėj, ir nesėkmės pabaigoj rašomos su ė. Aš iš draugiškumo, tai nebijau. Ar čia kai Zuoką mato, tai jau per krauju pasruvusiais akis daugiau nieko?

 3. Mykolas

  nesuprantu vienpusio garbinimo sio asmens. kyla klausimas ar parameles tamsta negavote>?

 4. antras

  Zuokas buvo nušluotas, nes į paviršių prasimušė jo nekilminga kilmė, kuri sąlygojo tokius pat vaikų namų auklėtinio veiklos, veikimo metodus. Žmonės politikai ir politikams tapo išrankesni, – vis labiau pageidaujami politiko bruožai yra šie: aristokratiškumas, neskuba, gerai parengti projektai, nesipuikavimas, nesigrožėjimas savo paties asmeniu, turtais, materialine gerove ir pagrindinė savybė – mokėti kontaktuoti ir susikalbėti su partneriais bei oponentais.

 5. Arturas

  As pradedu manyti kad Uzkalnis kazkaip ismoko kopinti mano mintis ir retrasiliuoti i pasauli iviniojes i grazu teksta. Nes kaip kitaip paaiskinti kad 100% sutinku su kiekvienu zodziu rsinyje. Zuokui mintyse 100 kartu jau dekojau uz dviracius (afigennas dalykas kai dirbi miesto centre) ir siaip uz daugeli jo inovatorisku ideju. Jis man primena Rudolfo Gulliani savo lyderyste.Ir realiai abidna kad runkeliazmogiai uz gerus darbus bicha nulinciavo. Bydlo yra bydlo. Sunku ka ir pakeisti. As pats i politika noreciu pasukti. Bet kai pasiziuri kiek meslo geriems zmonems : Lanzbergiui, Kubiliui, etc. tenka, tai visas noras isgaruoja.

 6. Benas

  Negalima neigti jo galimai blogų darbų,skandalingų ryšių ir panašiai, bet manau negalima menkinti ir to kas padaryta, juolab buvo bandoma viską sumenkinti prieš padarant: orandžiniai dviračiai(išvogs,niekas nevažinės), greitieji autobusai( blogai blogai, dabar iš savo Dievo užmirštų mikrorajonų suvažiuoja per 20min ir dar net į autobusus netelpa), „Vilnius veža“(tai buvo graži idėja, gražiu pavadinimu ir nors jos greičiausiai nebeliks, tai padėjo Vilniuje atsirasti europietiškom taksi bendrovėm, kuriomis ne tik pačiam negėda važiuot,bet ir turistą įsodint);“AirLituanica“(darė ne dėl savęs, dėl miesto, bandant didinti konkurenciją ir susisiekimua su pasauliu.) Aišku yra vienas didelis minusas einantis nuo Katedros iki seimo, kur per ištrupėjusias trinkeles važiuot, tas pats kas per senąjį akmeninį grindinį ar kiti senosios Vilniaus architektūros niekinimas. Ir ar čia visi nuveikti darbai ir ?( šarvuotis Gedimino prospekte, Verslo centru, Mindaugo tilto ir aplinkelių projektai). Ex meras tikrai manau jautė malonumą darydamas tai,ką daro. Jis buvo kūrėjas, krepšinio terminais-įžaidėjas, kurio priimami sprendimai dažnai buvo keisti ir nesuprantami, tačiau vėliau buvo plojama katučių kaip po gero Jasikevičiaus perdavimo Valančiūnui Eurobasket2011. Esmė tame, kad kitiems merams pritrūkdavo idėjų, kaip ir dabartiniam merui, kuris tikrai nesupranta Vilniaus kaip galimo reginio verslo,pramonės centro. Aišku galima pagirti kaip kovojama su korupcija, kaip bandoma savivaldybės įmones padaryti efektybesnes ir skaidresnes. Būtų smagu pamatyti šiuos merus dirbant kartu: vienas galvoja neįmanomus projektus, bet padaro juos įmanomais, o kitas prižiūri ,kad viskas būtų skaidru ir gražu.

 7. Durnius

  Sako, kad durniai is savu klaidu mokinasi, o protingi is svetimu. Tai gaunasi kad durniai protingus mokina. Tik kad durniai daug ismokinti negali va ir turim pusiau baigtu arba pradetu projektu su neaiskiais tikslais.
  Gyventi yra grazu, o graziai gyventi yra geriau. Ir visiems, o ne tik pagal sarasa.

 8. Dalia

  man Zuokas taip pat geriausias Vilniaus meras, koks tik buvo arba bus. nesuprantu to perdeto puolimo, kad issvaiste pinigus, pastate ta ar ana. miestas tapo patrauklesnis, grazesnis, mielesnis. gatves apsviestos, turime grazu soda miesto centre, turejome puikiomis galejusias buti oro linijas… zodziu, galeciau testi ir testi. visiskai pritariu Uzkalniui.

 9. Laurynas

  Gerbkit žmonių pasirinkimą. Minkštas tekstas, kai Vilniečių balsus lygina su kaimietiškumu. Autoriau, Zuoko nieks gi nelaidoja, bet nereikia jo maišyti su cukrumi, jeigu be druskos jums duona neskani 😉

 10. mustangas

  Kad niekad nebeišrinktų Šustauskų, Nedzinskų, Šustauskai ir Nedzinskai turėjo būti išrinkti (dėl man nesuprantamų priežasčių rinkėjų eksperimentas su Gražuliu užsitęsė). Tauta vis dar bando.
  Kodėl Zuoko neišrinko irgi suprantu – kūrybinį chaosą galima kentėti bet neamžinai ir ne ten kur jo neturėtų būti (užrašant į darželius). Man truks švarių taksi ir avialinijų, kurioms savo ruožtu trūko charizmatiško vadovo. O vienu sakiniu situacija tokia: daryti iš Vilniaus Paryžių nepatiko – darysim Helsinkį.

  • atsilupes

   koks dar Helsinkis? Kauvėžiauliai!

   • mustangas

    Neaa, net Šustauskas gatves plastmasinėm trinkelėm grįsdamas iki Kauvėžiaulių nespėtų per gyvenimą nuvaryt. Bus Helsinkis – nuobodus kaip sovietinis univermagas.

    • atsilupes

     Helsinky – kaip mieste – viskas is esmes veikia. Gal del to ir nuobodoka (nors, senokai bebuvau). Vilniuje dar daug reiketu nuveikti. Zuokas turejo vizija…

 11. Adv. Tomas

  Gilios autoriaus zinios apie VMS. Cia jo jau visisko idiotizmo isruga. Putinas turi toki Kiseliova. Lygu, lygu analogija.

 12. Whosoever

  Labai geras ir labai blogas meras.

  Ačiū už įdomų pokalbį.

 13. Saulius

  Įtariu, kad dauguma komentatorių devyniasdešimtais metais, kai p.Zuokas iš Vilniaus (kuriame tuo tarpu šliaužiojo tik pankai ir montanos, ir nebuvo nei vienos normalios vietos laikui praleisti) darė MIESTA, dar vaikščiojo po stalu nesusilenkę arba savo kaime, kur gyveno iki persikraustant į Vilnių, rinko kolorado vabalus nuo močiutės bulvių…

  • pankai ir montanos šliaužiojo dar gerokai prieš Paksą ir prieš Nepriklausomybę, jei jau vaizduoji vilnietį tai reiktų daugiau faktų pasirankiot apie miesto praeitį.

 14. Gadikas

  Sveiki visi 🙂 Iškart rašau, kad man px Zuokas, Vilnius, Air Lituanica, kiek išleista pinigų ir t.t. Taip pat nesu Užkalnio gerbėjas. Bet nu kaip Andrius šį kartą tiesiai tiesiai į dešimtuką pataikė su fraze apie Zuoką „…jis stengiasi dėl pasimėgavimo, dėl savo ir artimųjų laimės…“ Neturiu ką pridurt 😀

 15. Kur du kalasi – trečias laimi. Bet vistiek mus puola.

Parašykite komentarą