Negarbingo amžiaus senoliai

vaflist

Coffee Inn – Miesto Kronikos

Neseniai išgirdau per TV žinias: „Garbingo amžiaus senoliai“. Pagalvojau, va čia tai geras. Papasakokit man, kokie būna negarbingo amžiaus senoliai. Kada senolius ištinka negarbingas amžius? Kai žmonės kalba tokias nesąmones, ar jie suvokia, ką kalba? Man regis, nelabai. Jie tiesiog burbuliuoja.

Tai yra tik vienas pavyzdys, kaip žmonės šneka bet ką, o kiti žmonės klauso bet kaip, ir todėl kalbėtojai išsisuka, ir niekas jų nepričiumpa. O gaila. Nes jei juos pričiuptų, kaip tą ministrę, kuri nemoka rašyti, tai paskui gal jiems būtų gėda, ir gal kas nors pasikeistų jų kalbėjime ir bendravime.

Nežinau, ar matėte reklaminius skydus prie greitkelio Vilnius-Babtai-Klaipėda. Būtų sveika pažiūrėti ir atkreipti dėmesį, nes kai dabar atkreipsiu jūsų dėmesį, tai nustebsite, kad anksčiau nepagalvojote. Mano asmeninis favoritas yra skydas su išblukusia laikraščio „Sportas“ reklama.

Pasistenkite prisiminti, ar žinote tokį laikraštį apskritai. Aš esu garbaus amžiaus jaunuolis, ir todėl prisimenu, gal net esu pirkęs – gal prieš 35 metus, kai man buvo dešimt, ir kai Vilniaus futbolo komanda „Žalgiris“ žaidė Sovietų Sąjungos aukščiausioje lygoje, ir kai į mūsų sostinę atvažiuodavo tokios komandos, kaip Kišiniovo „Nistru“ ir Taškento „Pachtakoras“, tai va tais laikais buvo žinomas laikraštis „Sportas“, kuris yra dabar reklamuojamas prie autostrados. Su tuo pačiu logotipu, kuris primena 1956 metus, kai jį pradėjo leisti. Aš žinau, kad jis vis dar leidžiamas, bet nežinau, kiek egzempliorių spausdinama.

Aš nieko neturiu prieš tą leidinį (nebent jis gauna pinigų iš valstybės, tada aš labai daug turiu prieš, bet neleiskite man apie tai išsiplėsti), tačiau kokia prasmė vos matomu išbluksiu šriftu reklamuoti laikraštį, kurio niekas nematė nuo tų laikų, kai šalyje cirkuliavo rubliai, aš nežinau. Gal už rublius tą skydą ir išsinuomojo, ir pamiršo nuimti, arba gal negali nukelti, nes aplink užsėjo kukurūzais ir kopėčių nebeprineša.

Taigi apie ženklus pakelėse. Kalbėsiu apie mėlynuosius, informuojančius kelio ženklus. Kaip jums patinka tie, ant kurių užrašyta „Radijas“ ir nurodytas FM dažnis? Kas čia – Aliaskos giluma, kad yra viena radijo stotis, kurią galima pasigauti tik ties konkrečia geografinio lūžio vieta, kad paklausytum, ar neprasidėjo Trečiasis Pasaulinis Karas? (Beje, įpraskite pavadinimuose rašyti būtent taip, kiekvieną žodį didžiąja raide, Trečiasis Pasaulinis Karas, Žemės Ūkio Ministerija, nes kaip atėjo laikas atsikratyti kabučių perkeltinei prasmei (kandidatai „nenuoramos“ rinkimuose „kovėsi“ vieni su kitais), taip atėjo laikas ir taisyti reliktinę rusišką rašybą.

Ar yra pasaulyje nors vienas žmogus, kuris renkasi radijo stotį pagal pakelės ženklus? To paties galima paklausti senų katalizatorių supirkinėtojų, kurių pakelės reklamose 9 dydžio šriftu (kurio net sustojus neįmanoma perskaityti) rašo ne tik du savo telefonus, bet ir fakso numerį. Fakso. Ką matėte paskutinį kartą siunčiant faksą? Įsivaizduojate vairuotoją, kuris pristigo €40, sustoja pakelėje, nusirašo nuo skydo supirkėjo fakso numerį ir grįžęs į Ariogalą siunčia jiems faksą, kad yra pasiruošęs parduoti vis dar iš bulkos neišpjautą katalizatorių?

Ir tada dar yra tas kelio ženklas, kuris būna greta ženklo su 1952 m. pavyzdžio Albanijos psichiatrinės ligoninės lova (viešbutis), nulinkusia egle (poilsio vieta ir šiukšlynas), šaukštu ir šakute (šaukštai po pietų) ir baisiu dantračių fabriku (pramoninė zona). Koks keliautojas ieško pramoninės zonos ir, svarbiausia, koks keliautojas neatpažįsta pramoninės zonos, kai ten atvažiuoja, ir jam reikia ypatingo ženklo?

Tas frykinis kelio ženklas, vis dar matomas Lietuvoje, yra @ ir INTERNETAS. Aprašymas, pateiktas KET, sako „viešieji interneto centrai, teikiantys interneto paslaugas“. Ar jums kas pasakė, kad jau seniai nebe 1995 metai? Interneto kavinių nėra ir niekam nereikia. Prie viešos prieigos kompiuterio (vieno viešbučio fojė) aš mačiau tik Vytautą Šustauską Kauno mieste, ir jis neatrodė laimingas. Visi dabar turi internetą telefonuose.

Kur ženklas „Videobaras“, kur iš VHS kasečių rodo drebančius piratinius filmus apie Rocky Balboa? Kur kelio ženklas, parodantis, kad už 3000 m galima rasti paskutinį miestelio telefoną su sukamu disku? Ir, galiausiai, kur yra kelio ženklas, informuojantis, kad netoliese grybus parduoda senolė, kuri vis dar skaičiuoja kainas litais? Tame ženkle galėtų būti pavaizduoti Darius ir Girėnas ir nupieštas stilizuotas baravykas.

8 Komentarai

 1. sKAITYTOJAS

  aTSIPRRASAU BET BE KABUCIU KAI RASOTE AS GAL VALANDA GALVOJAU KAIP IS BULKOS GALIMA ISPJAUTI KATALIZATORIU, TAI KOL SUPRATAU KAD CIA APIE BULKA AUDI GI RASOTE O NE APIE BULKA KUR PARDUOTUVESE BUNA PIRKTI TAI VA KARTAIS KABUTES TIKRAI NE PRO SALI NES TADA TEKSTA LENGVIAU BUNA SUPRASTI ACIU GEROS DIENOS

 2. mustangas

  [senolė, kuri vis dar skaičiuoja kainas litais] – tai senolei pofig rubliai litai ar latai kad tik skaičius gražiai skamba. Jos sklandžiai perėjo nuo lito prie euro kursu 1 prie 1 ir už jokios pasiūlos-paklausos kreivės neužkliuvo.

 3. Giedrius

  …Dar yra tokie zenklai „geriamasis vanduo“ ir „zvejybos vieta“, irgi topiniai. Virs kelio palinkus egle visgi naudingas visai. O zenklas apie radijola tai tikrai laimi internetus :))

 4. Č.K.

  Taip, mūsų greitkeliuose yra ką pamatyti. Tame pačiame – reklaminis skydas „Mailius vandens telkinių įžuvinimui“. Akivaizdu, kad skuodžiantiems iš Klaipėdos būtent įžuvinimas ir yra didžiausias gyvenimo rūpestis.
  Oi, tie ženklai „Radijas“ su FM dažniais – visai neprastas reklaminis sprendimas. Nes jei žmonės sužinotų radijo stoties pavadinimą, tai jau nė už ką tokios nejungtų.
  Bet manau, įdomias reklamas ir keistus ženklus perspjauna greitkelio šalikele važinėjantys dviračiai, traktoriai ir arklių vežimai. O tos šalikelių bobelės slojikėliuose pardavinėjančios voveruškas ir mėlynes apskritai turėtų būti įtrauktos į kultūrinį paveldą. Jas reikėtų už pinigus rodyti užsienio turistams, nepamirštant pridėt, kad mūsų greitkeliai patys liberaliausi ir saugiausi pasaulyje.

 5. mieždupročim

  Rygoj pačiam mieste yra tie ženklai su radijom, tiktai be dažnio dar visada parašytas ir radijo stoties pavadinimas. Ir užmiesty taip pat yra. Tai nežinau, ar čia gerai, ar blogai, bet tiesiog toks faktas.

  Spėju, kad sugalvoti jie tais laikais, kai buvo tiktai 2 radijo stotys visam FM ruože, o RDS AF (kai radijo imtuvas automatiškai perjungia radijo stoties dažnį, išvažiavus iš patikimo priėmimo zonos) dar neegzistavo. Sunku patikėt, bet RDS AF atsirado maždaug tuo pačiu metu, kaip ir GSM telefonai (po 1990). Iki tol tokio ženklo egzistavimas galėjo būti prasmingas ir naudingas. Kol nebuvo RDS AF tiktai prašmatniausi automobiliniai imtuvai turėjo tokią galimybę, kai galėjai rankiniu būdu suprogramuoti visus kokios nors stoties dažnius, o paskui imtuvas pats pasirinkdavo tinkamiausią. Pavyzdžiui, LRT transliuoja visoj Lietuvoj kokiais 10 dažnių. Tai visus ir susivedi iš popieriuko į imtuvą. O jei tokio imtuvo neturi, tai žiūri į ženklus ir persuki kur reikia. Nu o dabar jie virto kažkokiais reklaminiais, beprasmiais ir nesuprantamais, nes pranyko kontekstas.

 6. Na o aš dievinu laikraščius, kurių niekas nežino, bei viešą internetą, nes kartais visai smagu nusimesti technologijų naštą ir prisijungti į tą beprotybės tinklą tik extra atvejais. O kur kitur jei ne viešuose interneto centruose? Retro valdo, palikime ramybėje tuos ženklus. Aš visai neįsižeisčiau net jei prieš įvažiuojant į Lietuvą stovėtų trys ženklai: „SSRS“, „Lietuva“,“ES“. Su atitinkamom datom. Bent būtų turistam prie ko pasifotkyt.

 7. Klimas

  Man patinka ženklas „Įvažiavimas į krantinę arba krantą“

 8. Jons

  laikraštis SPORTAS gauna finansavimą iš valstybės (arba sporto departamento arba LTOK, o gal abiejų, nepamenu tiksliai), tuo ir pasidžiaukime. Nublukes ne tik jo logotipas, nublukęs ir turinys ir tie, kurie finansuoja irgi yra nublukukę.

Parašykite komentarą